501-20B OPIS I DZIAŁANIE
Uzupełniający system bezpieczeństwa SRS - poduszka powietrzna
UID=G25951
2002.50 Transit

Druk

Uzupełniający system bezpieczeństwa (SRS) służy do ochrony kierowcy i pasażera na zewnętrznym przednim siedzeniu (jeŚli pojazd jest wyposażony w poduszkę powietrzną pasażera) przed ciężkimi obrażeniami głowy i górnej częŚci ciała w wypadku silnego zderzenia, w połączeniu z konwencjonalnym systemem trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa stanowią integralną częŚĆ układu SRS.

Układ SRS jest zaprojektowany tak, że poduszki zostaną zdetonowane w wypadku uderzenia przy kluczyku w stacyjce w położeniu II.

E0012492

Poz.Numer częściOpis
1-

Styk olizgowy poduszki powietrznej

2-

Poduszka powietrzna kierowcy.

3-

Poduszka powietrzna pasa?era.

4-

Moduł poduszki powietrznej

5-

Lampka ostrzegawcza poduszki powietrznej

Kierowca zapięty pasem bezpieczeństwa powinien odsunąć siedzenie do tyłu na tyle, na ile jest to wygodne, aby można było dosięgnąć koła kierownicy z zachowaniem niewielkiego kąta ugięcia rąk w łokciach, zapewniając w ten sposób dostateczną odległość kierowcy od koła kierownicy.

Pasażer zapięty pasem bezpieczeństwa nie powinien ustawiać fotela w takim położeniu, w którym poduszka powietrzna stykałaby się bezpośrednio z ciałem pasażera.

Przednia poduszka powietrzna/poduszki powietrzne zostaną odpalone w przypadku bezpośredniego zderzenia przedniego lub uderzenia pod kątem do 30 stopni w lewo lub w prawo od osi podłużnej pojazdu.

Poduszka powietrzna/poduszki powietrzne zostaną odpalone tylko raz. Podczas zderzenia, w którym poduszki zostaną odpalone przy pierwszym uderzeniu, nie zmniejszą ryzyka odniesienia obrażeń w wyniku kolejnych uderzeń.

W niektórych sytuacjach pomimo znacznego zniszczenia pojazdu siła uderzenia może być mniejsza niż wymagana do uruchomienia systemu bezpieczeństwa i poduszki nie zostaną zdetonowane. W takich wypadkach pasy bezpieczeństwa zapewnią wystarczającą ochronę pasażerów.

Tabliczka z numerem identyfikacyjnym pojazdu (VIN), na której umieszczono symbol poduszki powietrznej, oraz X1 albo X2, w zależnoŚci od liczby zamontowanych poduszek, znajduje się na krawędzi tablicy rozdzielczej tuż przy szybie przedniej.

V4003021

OSTRZEŻENIE: Wszystkie pojazdy wyposażone fabrycznie w poduszkę powietrzną pasażera posiadają nalepkę OSTRZEGAWCZĄ na tablicy rozdzielczej ZABRANIAJĄCĄ mocowania fotelików dziecięcych zwróconych tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu.

Układ SRS składa się z następujących elementów:

- Moduł steruj1cy poduszki powietrznej

- Wi1zka przewodów instalacji elektrycznej

- Styk olizgowy poduszki powietrznej

- Kontrolka

- Poduszka(i) powietrzna(e)

Moduł sterujący poduszką powietrzną steruje pracą całego układu, łącznie z funkcjami diagnostycznymi. Posiada on dwa czujniki uderzenia czołowego, czujnik zderzenia, oraz czujnik zabezpieczający. Oba te czujniki połączone są szeregowo i jeżeli oba wykryją opóźnienie przekraczające uprzednio okreŚloną wartoŚĆ, moduł sterujący rozpoczyna detonację (poduszek powietrznych).

Moduł sterujący poduszką powietrzną wykonuje także ciągłą diagnostykę układu. JeŚli wykryta zostanie usterka, zapali się kontrolka, która będzie ŚwieciĆ ciągle, lub w sposób przerywany. Sposób Świecenia kontrolki zależy od typu usterki. Kontrolka znajduje się w zestawie wskaźników.

Moduł poduszki powietrznej można przeprogramowaĆ przy pomocy WDS i można go użyĆ ponownie do maksymalnie pięciu kolizji, w których poduszki zostały zdetonowane.

Wiązka przewodów zapewnia zasilanie modułu poduszki powietrznej, a co za tym idzie również samych poduszek powietrznych, ze źródła zasilania pojazdu.

Styk Ślizgowy poduszki powietrznej zaprojektowany jest tak, by przekazywaĆ sygnał pomiędzy modułem sterującym poduszki powietrznej a zespołem poduszki powietrznej kierowcy. Styk Ślizgowy zamontowany jest w kolumnie kierownicy i składa się z częŚci stałych i ruchomych połączonych zwiniętą taŚmą z tworzywa Mylar z integralnymi Ścieżkami przewodzącymi. TaŚma z tworzywa Mylar może odwijaĆ się i nawijaĆ jednoczeŚnie z ruchem koła kierownicy (do którego mocowany jest element ruchomy), zachowując nieprzerwany obwód elektryczny pomiędzy modułem sterującym poduszki powietrznej i zespołem poduszki kierowcy. Styk Ślizgowy używany jest w celu uzyskania obwodu o wysokim stopniu integracji wymaganym przy tak ważnych systemach bezpieczeństwa jak system SRS.

Po odpaleniu poduszki powietrznej kierowcy zamontować należy nowy styk ślizgowy.

Zespoły poduszek kierowcy i pasażera składają się z niżej podanych nierozbieralnych elementów:

- generator gazu

- poduszka powietrzna

- zbiornik

- pokrywa

generator gazu jest przykręcony do plastikowego zbiornika. Poduszka powietrzna złożona jest na generatorze gazu, a cały podzespół zamknięty jest pod pokrywą.

Poduszka powietrzna kierowcy montowana jest w kierownicy, a jej pokrywa tworzy wypukłoŚĆ na kole kierownicy. Na pokrywie znajdują się niewidoczne "linie podziału" wkomponowane w powierzchnię pokrywy, umożliwiające swobodne wydostanie się poduszki przez pokrywę po zdetonowaniu przez układ.

Po odpaleniu poduszki powietrznej w pojeździe musi być zamontowana nowa poduszka powietrzna kierowcy z nową wiązką przewodów i złączem elektrycznym.

Poduszka powietrzna pasażera jest wbudowana w przednią częŚĆ tablicy rozdzielczej, co nie ma wpływu na estetykę wnętrza pojazdu. Pokrywa posiada niewidoczną "linię podziału" wytłoczoną wzdłuż dolnej krawędzi i przerwaną przy górnej krawędzi, która działa jak zawias. W momencie detonacji, dolna krawędź pokrywy zostaje przerwana, co pozwala na swobodne wydostanie się poduszki powietrznej. Pokrywa pozostaje przymocowana do zespołu poduszki powietrznej wzdłuż górnej krawędzi, spełniającej funkcję zawiasu.

Po odpaleniu poduszki powietrznej pasażera w pojeździe musi być zamontowana nowa poduszka powietrzna kierowcy z nową wiązką przewodów i złączem elektrycznym.

E0024515

Poz.Numer częściOpis
1-

Rezystor mostkujący

2-

Wiązka przewodów poduszki powietrznej pasażera

Pojazdy bez modułu poduszki powietrznej pasażera mają zamontowany rezystor mostkujący w wiązce przewodów poduszki powietrznej pasażera, zamiast w module poduszki.

Zadaniem generatora gazu jest wytworzenie gazu potrzebnego do wypełnienia poduszki powietrznej. Składa się on z obudowy wykonanej ze stali o wysokiej wytrzymałoŚci, wypełnionej ładunkiem wybuchowym w stanie stałym, oraz sterowanego elektrycznie zapłonnika. Zapalnik uruchamiany jest sygnałem z modułu sterującego poduszką powietrzną, co z kolei powoduje zapłon ładunku wybuchowego. Bardzo szybkie spalanie ładunku wybuchowego powoduje powstawanie odpowiedniej iloŚci gazu do napełnienia się poduszki. Gaz przy rozprężaniu ochładza się, co zapobiega uszkodzeniom poduszki na skutek ciepła. Zespół poduszki powietrznej kierowcy posiada jeden generator gazu oraz jedną poduszkę o pojemności całkowitej 57 litrów. Zespół poduszki powietrznej pasażera posiada jeden generator gazu oraz jedną poduszkę o pojemności całkowitej 57 litrów.

Poduszki powietrzne wykonane są z jednego kawałka tkaniny pokrytej silikonem spełniającym funkcję ochronną przed działaniem ciepła i bliskoŚcią generatora gazu. Kształt poduszki powietrznej pasażera jest dostosowany do proporcji pojazdu. Aby zapobiec pofałdowaniu poduszki powietrznej w wyniku jej ścisłego zwinięcia, materiał może być posypany talkiem. Podczas odpalania poduszki wydmuchiwany jest do wnętrza pojazdu drobny pył. Pył ten wygląda jak chmura kurzu, ma też charakterystyczny zapach. Jego cząsteczki szybko opadają i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Chmura pyłu nie świadczy o spalaniu poza generatorem gazu.

Po odpaleniu poduszka powietrzna jest całkowicie napełniona tylko przez ułamek sekundy, natychmiast gaz jest wypuszczany, co amortyzuje upadek ciała pasażera. Znaczna prędkość napełniania oraz okoliczności towarzyszące, hałas zderzenia, mogą dawać wrażenie, że poduszka powietrzna nie napełnia się całkowicie.

W pewnych okolicznościach odpaleniu poduszki może towarzyszyć lekki rozprysk lub poparzenie w wyniku tarcia.

Następują dwa procesy:

* Między materiałem a nieosłonięta skórą może zaistnieć tarcie podczas gwałtownego odpalania poduszki lub uderzenia ciałem o poduszkę.

* Gdy poduszka zaczyna opadać, uchodzą z jej układu gorące gazy. Zależnie od tego, jak blisko poduszki są ręce kierowcy lub pasażer, może zaistnieć możliwość wystawienia na działanie tych gazów nieosłoniętej skóry.

Układ SRS zasygnalizuje usterki wykryte podczas jazdy lub po przekręceniu kluczyka w stacyjce poprzez włączenie kontrolki umieszczonej w zestawie wskaźników.

JeŚli wykryta została usterka, moduł sterujący poduszki poinformuje o tym poprzez błyskanie lampki ostrzegawczej i diagnostyczny kod usterki (DTC) zostaje zachowany przez moduł sterujący poduszki w pamięci trwałej. Kod usterki może zostaĆ odczytany przy pomocy WDS. Dodatkowe informacje - patrz procedura Uzupełniający system zabezpieczeń (SRS) - poduszka powietrzna. w tym rozdziale.