501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa — Pojazdy wyposażone w: Centralna skrzynka połączeniowa (CJB) UID=G25943 | |||||||||
Zasady działania OSTRZEŻENIE: W układzie pasów bezpieczeństwa wykorzystano pasy dwupunktowe oraz trzypunktowe, w zależności od specyfikacji określonych pojazdów. Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) jest elementem układu pasów bezpieczeństwa umożliwiającym w normalnej sytuacji swobodne ruchy pasażera zapiętego pasami. W razie wypadku ELR zablokuje się, uniemożliwiając rozwinięcie pasa i ruch pasażera do przodu. Blokowanie odbywa się przy pomocy jednego z dwóch następujących mechanizmów: Czujnik ruchu pojazdu (VMS) Czujnik ruchu pojazdu samoblokującego mechanizmu zwijania pasa reaguje na gwałtowne opóźnienia pojazdu i nadmierne pochylenia. Czujnik VMS powoduje włączenie zapadki blokującej, zablokowanie mechanizmu zwijającego i umożliwia rozwinięcie pasa. Metoda blokowania zależy od rodzaju zamontowanego samoblokującego mechanizmu zwijania pasa. Gdy pojazd stoi czujnik VMS stabilizuje się, powodując wyłączenie zapadki, odblokowanie mechanizmu zwijającego i umożliwiając rozwinięcie pasa. Czujnik rozwijania pasa (WMS) Czujnik rozwijania pasa samoblokującego mechanizmu zwijania pasa reaguje na szybkie przyspieszenia rozwijania pasa. Powoduje on włączenie zapadki blokującej i zablokowanie mechanizmu zwijającego. Rozwinięcie pasa zostaje uniemożliwione w taki sam sposób, jak w przypadku VMS. W układzie pasów bezpieczeństwa wykorzystuje się dwa rodzaje ELR: Zaciskacz taśmy z wycofaniem (KCS.1) Montowany dla pasów wszystkich siedzeń przednich oraz wszystkich siedzeń tylnych z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa w wersjach z 11 - 15 siedzeniami. Natychmiast po uaktywnieniu czujnika VMS lub WMS mechanizm zaciskowy zaczyna blokowanie i tarcza kierująca wprowadza dźwignię obrotową w ruch. Klin zaciskowy zostaje przesunięty w górę i dociska taśmę pasa do prowadnicy i pierścienia zaciskowego. Zmniejszona siła zwijania taśmy prowadzi do odblokowania mechanizmu zaciskowego, ponieważ sprężyna mocująca odciąga klin zaciskowy. Zaciskacz bębna z wycofaniem (R27W) Montowany dla wszystkich siedzeń z pasami trzypunktowymi w wersjach kombi, z kabina podwójną lub bus z 8 lub 9 siedzeniami. Natychmiast po uaktywnieniu VMS lub WMS zaczep blokujący umieszczony w bębnie wprowadzany jest w zęby na ramie, uniemożliwiając obracanie bębna i rozwinięcia pasa. Gdy pojazd stoi czujnik VMS stabilizuje się, powodując wyłączenie zapadki, odblokowanie mechanizmu zwijającego i umożliwiając rozwinięcie pasa. Przegląd i weryfikacja. 1. ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta. 2. Wzrokowo sprawdź układ, czy nie ma oczywistych uszkodzeń mechanicznych.
3. Jeżeli zostanie znaleziona oczywista przyczyna wykrytej lub zgłoszonej usterki, usuń ją (jeżeli to możliwe) przed przystąpieniem do następnego punktu. 4. Jeśli usterka nie jest oczywista, zweryfikuj objawy i skorzystaj z Zestawienia usterek. Zestawienie usterek Zestawienie usterek
Sprawdzenie elementów układu Pas nie zwija się prawidłowo. Jeśli pas nie zwija się prawidłowo sprawdź, czy pokrywa mocowania i płaty tapicerki są prawidłowo zamocowane i nie ocierają o pas. Jeśli to konieczne sprawdź, czy pas nie ociera się o wlot do mechanizmu zwijającego i jeśli tego typu usterka występuje odkręć mechanizm zwijający, ustaw go tak, by pas był pośrodku i dokręć śrubę. Zwijacze pasów bezpieczeństwa są "czułe na dwa czynniki", co oznacza, że posiadają:
Oba systemy powinny działać i powinny być całkowicie sprawdzone w następujący sposób: Czujnik opóźnienia pojazdu. W celu sprawdzenia czujnika opóźnienia pojazdu można wykonać jeden z dwóch opisanych poniżej testów. Oba testy wymagają udziału dwóch mechaników, z tym, że mechanik ważący więcej od przeciętnej nie powinien w nim uczestniczyć. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa jako pasa zablokowanego przez mechanizm blokujący. Test nr 1 (hamowanie) OSTRZEŻENIE:
Test nr 2 (zakręcanie) Test ten wymaga pustego placu nie używanego przez inne pojazdy, o powierzchni wystarczającej do ciągłej jazdy przy pełnym skręcie koła kierownicy.
Test statyczny Ustaw pojazd na płaskim, poziomym terenie, chwyć mocno pas w okolicy jego górnego mocowania i silnie go pociągnij. Mechanizm zwijający powinien zablokować pas po wyciągnięciu go o 25 cm. Mechanizm zwijający, który pozwoli na dłuższe wyciągnięcie pasa nie może być dalej używany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa. |