303-05 DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Napęd osprzętu UID=G25577 | |||
Oględziny i sprawdzanie 1. ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta. 2. Dokonaj oględzin wzrokowych układu pod kątem oczywistych oznak uszkodzeń mechanicznych.
3. Jeżeli wykryta zostanie oczywista przyczyna usterki lub sama usterka, dokonaj naprawy (jeżeli to możliwe) przed przejściem do następnego kroku. UWAGA: WSKAZÓWKA: Dopuszczalne jest do 15 pęknięć jednej wypukłości paska na długości 100 mm. Jeśli pęknięć jest więcej, lub jeśli brakuje kawałków paska, załóż nowy pasek.
4. Stan paska napędu należy skonfrontować z rysunkiem i podjąć odpowiednie działania naprawcze. 1. Niewielkie złogi fragmentów gumy. Nie stanowi to usterki i nie trzeba zakładać nowego paska. 2. Dłuższe złogi stanowiące do 50% wysokości wypukłości. Nie stanowi to usterki, ale może powodować hałas. Jeżeli pojawi się hałas, należy założyć nowy pasek. 3. Poważne złogi wzdłuż rowków powodujące hałas i problemy z nierówną pracą paska. Jeśli widoczne są duże złogi należy założyć nowy pasek. Patrz procedura Pasek napędu osprzętu w tym rozdziale.
5. Sprawdź pasek pod kątem pęknięć, dopuszcza się do 15 pęknięć w wypukłości na 100mm. Jeśli widać więcej pęknięć należy założyć nowy pasek. Patrz procedura Pasek napędu osprzętu w tym rozdziale.
6. Nie powinno być żadnych braków w wypukłościach paska. Jeżeli wypukłości mają braki, należy założyć nowy pasek. 7. Stan paska napędu osprzętu bez napinaczy należy porównać z rysunkami. W przypadku stanu jak na rysunkach od 1 to 3 wymiana paska NIE jest konieczna. W przypadku stanu jak na rysunkach 4 i 5 ZAŁÓŻ nowy pasek napędu osprzętu. Patrz procedura Pasek napędu osprzętu w tym rozdziale. 1. Brak wystrzępienia (nowy pasek) 2. Początek strzępienia 3. Lekkie strzępienie 4. Znaczne wystrzępienie, bez przecięć włókien wzmacniających 5. Znaczne wystrzępienie, włókna wzmacniające poprzecinane
8. Jeżeli przyczyna usterki nie jest oczywista, zweryfikuj jej symptom i skorzystaj z poniższego Zestawienia usterek. Zestawienie usterek Zestawienie usterek Test elementów Napinacz paska - SPRAWDŹ mechaniczny Sprawdź, czy napinacz nie blokuje się ani nie zacina. 1. Przy wyłączonym silniku sprawdź położenie paska. Dodatkowe informacje znajdziesz na rysunkach w dziale Opis i działanie. 2. Zdejmij pasek w okolicy napinacza. 3. Przy użyciu odpowiedniego narzędzia przesuń napinacz z położenia swobodnego w położenie najdalsze i z powrotem, aby upewnić się, że nie jest on zablokowany ani nie zacina się, oraz że nie ma napięcia sprężyny napinacza. 4. Obracając koło pasowe napinacza sprawdź, czy pasek nie jest zawinięty, zabrudzony lub zakleszczony. W razie konieczności zamontuj nowy napinacz. Patrz procedura Napinacz paska napędu osprzętu w tym rozdziale. . 5. Sprawdź okolicę napinacza pod kątem plam oleju lub brudu. Przed założeniem nowego napinacza usuń wszelkie nieszczelności. Jeżeli napinacz jest brudny, nie próbuj czyścić go, gdyż można uszkodzić wewnętrzny mechanizm tłumiący. W razie konieczności zamontuj nowy napinacz. Patrz procedura Napinacz paska napędu osprzętu w tym rozdziale. . 6. Jeżeli napinacz spełnia wyżej wymienione kryteria, przejdź do testu dynamicznego. Jeżeli napinacz nie spełnia powyższych kryteriów, zamontuj nowy napinacz. Patrz procedura Napinacz paska napędu osprzętu w tym rozdziale. . Napinacz paska - TEST dynamiczny Automatyczny napinacz paska można sprawdzać dynamicznie w następujący sposób: 1. Przy pracującym silniku obserwuj ruch napinacza. Napinacz powinien się poruszyć (zareagować), gdy poruszy się sprzęgło układu klimatyzacji (jeżeli jest) lub gdy silnik gwałtownie przyspieszy. Jeżeli ruch napinacza nie jest płynny bez włączania sprzęgła klimatyzacji lub przyspieszania silnika, koło pasowe lub wałek są prawdopodobnie zgięte lub odkształcone, lub mechanizm tłumiący wewnątrz napinacza jest uszkodzony. Nadmierne zużycie paska (nierówna głębokość rowków paska) może spowodować nadmierny ruch napinacza. Sprawdź stan zakładając nowy pasek. Patrz procedura Pasek napędu osprzętu w tym rozdziale. . Koło pasowe wentylatora - ustawienie Pojazdy z klimatyzacją Koło pasowe wentylatora można sprawdzać pod kątem poprawności ustawienia w następujący sposób:
1. Przy użyciu dobrego liniału mierniczego zmierz ustawienie koła pasowego wentylatora w położeniu 1.
2. Zmień położenie liniału, aby zmierzyć ustawienie koła pasowego wentylatora w położeniu 2.
3. Zmierz odległość paska od liniału mierniczego w obydwu położeniach 1 i 2 i zanotuj wyniki. 4. Odejmij niższą wartość od wyższej i zanotuj wynik. 5. Jeżeli otrzymany wynik przekracza 2mm, zamontuj nowe koło pasowe wentylatora. Jeżeli otrzymany wynik jest mniejszy niż 2mm, ustawienie jest poprawne. Pojazdy bez układu klimatyzacji Koło pasowe wentylatora sprawdzać można pod kątem poprawności ustawienia w następujący sposób:
6. Przy użyciu dobrego liniału mierniczego zmierz ustawienie koła pasowego wentylatora w położeniu 1.
7. Zmień położenie liniału, aby zmierzyć ustawienie koła pasowego wentylatora w położeniu 2.
8. Zmierz odległość paska od liniału mierniczego w obydwu położeniach 1 i 2 i zanotuj wyniki. 9. Odejmij niższą wartość od wyższej i zanotuj wynik. 10. Jeżeli otrzymany wynik przekracza 2mm, zamontuj nowe koło pasowe wentylatora. Jeżeli otrzymany wynik jest mniejszy niż 2mm, ustawienie jest poprawne. Urządzenie do rozłączania alternatora 1. Zdejmij pasek napędu osprzętu. Patrz procedura Pasek napędu osprzętu w tym rozdziale. . 2. Zablokuj wałek alternatora przytrzymując żeberka alternatora, spróbuj obrócić urządzenie do rozłączania alternatora zarówno w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara oraz w kierunku przeciwnym. 3. Jeżeli urządzenie do rozłączania alternatora obraca się swobodnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a jest zablokowany przy próbie poruszenia w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, urządzenie do rozłączania alternatora jest sprawne. Jeżeli urządzenie do rozłączania alternatora jest zablokowane lub obraca się swobodnie w obydwu kierunkach, zamontuj nowe urządzenie do rozłączania alternatora. |