501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa
UID=G37870
2002.50 Mondeo

Druk

Zasady działania

OSTRZEŻENIE: Po każdej kolizji należy wymienić wszystkie elementy układu pasów bezpieczeństwa w tym zwijacze, uchwyty pasów, wsporniki uchwytów przednich pasów bezpieczeństwa (prowadnice), pasy fotelików dziecięcych oraz ich mocowania, które były w użyciu podczas wypadku. Nowe elementy układu pasów bezpieczeństwa należy zamontować także w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub nieprawidłowego działania pasów bezpieczeństwa nie będących w użyciu podczas wypadku. Niezastosowanie się do powyższych instrukcji może doprowadzić do obrażeń ciała.

W układzie zabezpieczenia pasażerów wykorzystano montowane dla wszystkich siedzeń trzypunktowe pasy bezpieczeństwa składające się z części biodrowej oraz części poprzecznej.

Przednie siedzenia zaopatrzono w napinacze pasów bezpieczeństwa, będące częścią uzupełniającego systemu bezpieczeństwa (SRS). Patrz rozdział 501-20A / 501-20B. Uchwyty pasów bezpieczeństwa tylnych siedzeń są mocowane bezpośrednio do panelu podłogi pod poduszką tylnego siedzenia. Uchwyty pasów bezpieczeństwa siedzenia kierowcy i siedzenia pasażera z przodu są wyposażone w przełącznik połączony za pośrednictwem wiązki przewodów z lampką ostrzegawczą układu SRS w zestawie wskaźników oraz modułem sterującym poduszki powietrznej. Po przekręceniu kluczyka do położenia II lampka ostrzegawcza układu SRS zapali się na 3 sekundy. Jeżeli układ SRS, łącznie z układem elektrycznym pasów bezpieczeństwa, działa prawidłowo, lampka ostrzegawcza układu SRS zgaśnie. W przypadku wykrycia usterki lampka ostrzegawcza układu SRS nada kod błyskowy usterki (LFC).

W pojazdach wyposażonych w moduł kontrolujący działanie instalacji elektrycznej (GEM) układ pasów bezpieczeństwa ostrzega kierowcę o nie zapiętym pasie, włączając ostrzegawczy sygnał dźwiękowy oraz lampkę ostrzegawczą w zestawie wskaźników. Jeżeli w ciągu 6 sekund od ustawienia kluczyka w położeniu II lub III pas bezpieczeństwa kierowcy nie zostanie zapięty, rozlegnie się ostrzegawczy sygnał dźwiękowy. Sygnał wyłączy się po 6 sekundach lub po zapięciu pasa kierowcy. Jeżeli w ciągu 65 sekund od ustawienia kluczyka w położeniu II lub III pas bezpieczeństwa kierowcy nie zostanie zapięty, zapali się lampka ostrzegawcza pasa bezpieczeństwa. Lampka zgaśnie po 60 sekundach lub po zapięciu pasa kierowcy.

Zwijacz pasa bezpieczeństwa zamontowany w podstawie słupka B, posiada drążek skrętny ograniczający obciążenie. Urządzenie to składa się z bębna zwijacza zamontowanego na trzpieniu (drążku skrętnym), który, po zablokowaniu bębna zwijacza przez czujnik po przyłożeniu określonego obciążenia, obraca się i zwija dodatkowy odcinek taśmy. Siła hamowania, która zainicjuje tę sekwencję jest mniej więcej równa sile koniecznej do spowodowania odpalenia poduszek powietrznych. Drążek skrętny ograniczający obciążenie zareaguje wyłącznie w przypadku, gdy pas jest używany w czasie kolizji.

Pasy bezpieczeństwa tylnych siedzeń nie posiadają tego typu zwijaczy; wyposażone są w zwijacze konwencjonalne.

Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR)

Zwijacze pasów wszystkich siedzeń wyposażono w samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR). Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) jest elementem układu pasów bezpieczeństwa umożliwiającym w normalnej sytuacji swobodne ruchy pasażera zapiętego pasami. W razie wypadku ELR zablokuje się, uniemożliwiając rozwinięcie pasa i ruch pasażera do przodu. Blokowanie odbywa się przy pomocy jednego z dwóch następujących mechanizmów:

Czujnik ruchu pojazdu (VMS)

Czujnik ruchu pojazdu (VMS) reaguje na gwałtowne zmniejszenie prędkości pojazdu i nadmierne pochylenia. Czujnik VMS powoduje włączenie zapadki blokującej, zablokowanie mechanizmu zwijającego i uniemożliwia rozwinięcie pasa. Gdy pojazd stoi czujnik VMS stabilizuje się, powodując wyłączenie zapadki, odblokowanie mechanizmu zwijającego i umożliwiając rozwinięcie pasa.

Czujnik rozwijania pasa (WMS)

Czujnik rozwijania pasa (WMS) samoblokującego mechanizmu zwijania pasa reaguje na szybkie przyspieszenia rozwijania pasa. Powoduje on włączenie zapadki blokującej i zablokowanie mechanizmu zwijającego. Rozwinięcie pasa zostaje uniemożliwione w taki sam sposób, jak w przypadku VMS.

Sprawdzenie i weryfikacja

1. Zweryfikuj usterkę zgłoszoną przez klienta.

2. Dokonaj oględzin wzrokowych w celu znalezienia oczywistych śladów uszkodzeń mechanicznych lub elektrycznych.

Mechaniczny
Zwijacz pasa bezpieczeństwa
Uchwyt i napinacz pasa bezpieczeństwa

3. Jeżeli zostanie wykryta oczywista przyczyna zaobserwowanej lub zgłoszonej usterki, usuń ją (jeżeli to możliwe) przed przystąpieniem do następnego kroku.

4. Jeśli usterka nie jest widoczna, zweryfikuj objawy i skorzystaj z Zestawienia usterek.

Zestawienie usterek

Zestawienie usterek

UsterkaPrawdopodobne przyczynyZalecane czynności
Tryb normalny - system zabezpieczenia pasażerów nie działa

*Zwijacz pasa bezpieczeństwa.

*WYKONAJ test pasów bezpieczeństwa opisany w tym rozdziale.

Sprawdzenie elementów układu

Pas nie zwija się prawidłowo.

Jeśli pas nie zwija się prawidłowo, sprawdź, czy pokrywy mocowania i nakładki płatów tapicerki są prawidłowo zamocowane i nie ocierają o pas. Jeśli to konieczne sprawdź, czy pas nie ociera się o wlot do mechanizmu zwijającego i jeśli tego typu usterka występuje, poluzuj śrubę mocującą mechanizm zwijający, ustaw go tak, by pas był pośrodku i dokręć śrubę.

Pasy bezpieczeństwa są "czułe na dwa czynniki", co oznacza, że posiadają:

* czujnik ruchu pojazdu, który powoduje zablokowanie pasów w czasie gwałtownego hamowania, ostrego skręcania, na stromych wzniesieniach, przy pochyleniu pojazdu.

* czujnik rozwijania pasa, który blokuje pas przy próbie szybkiego rozwinięcia pasa.

Oba systemy powinny działać i powinny być całkowicie sprawdzone w następujący sposób:

Czujnik ruchu pojazdu.

W celu sprawdzenia czujnika ruchu pojazdu można wykonać jeden z dwóch opisanych poniżej testów. Oba testy wymagają udziału dwóch mechaników, z tym, że nie należy do nich angażować mechaników o wadze większej niż przeciętna. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa za pas prawidłowo zablokowany przez mechanizm blokujący.

Test nr 1 (hamowanie)

OSTRZEŻENIE: Ważne jest, aby w czasie tego testu kierowca i pasażer pozwolili na zadziałanie pasów i nie próbowali uprzedzać gwałtownego hamowania. Nie należy używać kierownicy jako uchwytu. Jednak zarówno kierowca jak i pasażer powinni przygotować się na możliwość niezablokowania się pasa bezpieczeństwa. Pasażer powinien trzymać ręce wyciągnięte przed sobą nie opierając się ani o tablicę rozdzielczą, ani o oparcie przedniego fotela, zależnie od pasa, który podlega sprawdzeniu. Nie zastosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia.

* Do wykonania tego testu wybierz mało uczęszczany odcinek drogi. Upewnij się, czy na drodze nie poruszają się inne pojazdy i cały czas zapewniona jest pełna widoczność.

* Zarówno kierowca jak i pasażer powinni zająć w fotelu naturalną, wygodną pozycję. Zarówno kierowca jak i pasażer powinni mieć zapięte pasy i pas nie może być luźny.

* Prowadź pojazd z prędkością 10 km/h. W czasie tego testu nie przekraczaj prędkości 10 km/h.

* Silnie wciśnij pedał hamulca, aż do zatrzymania pojazdu. Jeżeli mechanizm blokujący wrażliwy na ruch pojazdu działa prawidłowo, taśma pasa bezpieczeństwa zablokuje się i utrzyma pasażera.

* Przeprowadź ten test dwukrotnie dla każdego siedzenia pasażera z przodu i z tyłu.

* Każdy zwijacz pasa bezpieczeństwa, który nie podtrzyma pasażera podczas tego testu nie może być dalej użytkowany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa.

Test nr 2 (zakręcanie)

Test ten wymaga pustego placu nie używanego przez inne pojazdy, o powierzchni wystarczającej do ciągłej jazdy przy pełnym skręcie koła kierownicy.

* Kierowca powinien mieć zapięty pas bezpieczeństwa, a taśma pasa musi być prawidłowo ułożona i nie może być luźna.

* Pasażer powinien zająć tylne siedzenie i zapiąć prawidłowo pas bezpieczeństwa (pas nie powinien być luźny).

* Uruchom silnik i skręcając koło kierownicy maksymalnie w prawo, zataczaj koła ze stałą prędkością 16 km/h. W czasie tego testu nie przekraczaj prędkości 16 km/h.

* Gdy prędkość jest stała, pasażer powinien spróbować powoli wyciągnąć taśmę pasa bezpieczeństwa kolejno z każdego zwijacza. Jeżeli mechanizm blokujący wrażliwy na ruch pojazdu działa prawidłowo, nie będzie możliwe wyciągnięcie taśmy.

* Każdy zwijacz pasa bezpieczeństwa, z którego podczas tego testu można wyciągnąć pas, nie może być dalej użytkowany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa.

Test statyczny

Gdy pojazd stoi na płaskiej powierzchni, chwyć silnie taśmę pasa bezpieczeństwa (po stronie klamry zaczepu górnego mocowania pasa bezpieczeństwa) i szybko pociągnij. Zwijacz powinien zablokować pas po wysunięciu odcinka nie większego niż 0,25 metra, uniemożliwiając dalsze wyciąganie taśmy. Mechanizm zwijający, który pozwoli na wyciągnięcie dłuższego odcinka pasa nie może być dalej używany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa.