417-01 OPIS I DZIAŁANIE
Oświetlenie zewnętrzne
UID=G37759
2002.50 Mondeo

Druk

Reflektory ksenonowe

E0021970

Reflektory ksenonowe należą do wyposażenia opcjonalnego i zapewniają światła mijania dzięki żarówce ksenonowej 35 W. Żarówka ksenonowa daje światło trzykrotnie silniejsze od konwencjonalnej żarówki H7.

Zespół reflektora składa się z następujących elementów:

- Obudowy reflektora

- Pokrywy obudowy reflektora

- Żarówki ksenonowej świateł mijania

- Żarówki halogenowej świateł drogowych i błyskowego sygnału świetlnego

- Żarówki kierunkowskazu

- Żarówki światła postojowego

- Silniczka układu regulacji ustawienia reflektorów

- Modułu rozruchowego

- Modułu sterującego

Funkcja

OSTRZEŻENIE: Możliwe są napięcia do 30 kV.

Podobnie jak światło słoneczne światło tych żarówek ma duży poziom zieleni i błękitu.

Specjalna konstrukcja ramy oraz rozpraszacz znacznie zwiększają zasięg świateł. Dzięki temu lepiej oświetlone jest pobocze, a nie są naruszone przepisy zakazujące oślepiania współuczestników ruchu.

Inną korzyścią jest złagodzenie granicy światła i cienia. Zbyt duży kontrast między światłem a cieniem może powodować uciążliwe zmiany w oświetleniu drogi podczas jazdy. Ogólnie reflektory ksenonowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo aktywne.

Reflektory ksenonowe pełną jasność osiągają po ok. minucie od włączenia. Z tego względu ich stosowanie w pojazdach silnikowych wymaga zastosowania specjalnej instalacji elektronicznej w celu zapewnienia pełnej jasności w pierwszej sekundzie działania.

Komora łukowa żarówki ksenonowej wypełniona jest ksenonem oraz mieszanką soli metalohalogenkowych.

Udar napięciowy rzędu 20 kV zapala łuk między dwiema elektrodami. Po krótkiej fazie nadprądu, w której łuk stabilizuje się, moc lampy jest elektronicznie ustalona na 35 W.

Zużycie żarówki jest tak niewielkie, że nie ma potrzeby jej wymiany przez cały okres eksploatacji pojazdu.

Przednie światła boczne oraz kierunkowskazy są wbudowane w obudowę reflektora.

Reflektory konwencjonalne

E0016064

WSKAZÓWKA: Wymieniając żarówki upewnij się, że w miejsce konwencjonalnych żarówek H1 lub H7 zakładasz żarówki ze specjalną powłoką, aby klosz nie pożółkł od wewnątrz.

Przednie światła boczne oraz kierunkowskazy są wbudowane w obudowę reflektora. Reflektory te posiadają żarówkę H7 do świateł mijania oraz żarówkę H1 do świateł drogowych oraz błyskowego sygnału świetlnego.

Układ regulacji ustawienia reflektorów – Reflektory ksenonowe

W przypadku pojazdów z reflektorami ksenonowymi ze względów legislacyjnych konieczne jest zastosowanie automatycznego układu regulacji ustawienia reflektorów.

Układ ten składa się z następujących elementów:

- Czujników poziomu zawieszenia pojazdu na osi przedniej i tylnej

- Głównego modułu sterującego na obudowie lewego reflektora

- Modułu sterującego podległego na obudowie prawego reflektora

- Silniczków regulacji ustawienia reflektorów w obudowach obydwu reflektorów

Po włączeniu zapłonu układ automatycznie dostosowuje ustawienie reflektorów do obciążenia pojazdu, aby nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.

Regulacja nie odbywa się jednak podczas hamowania, przyspieszania czy ruszania.

WSKAZÓWKA: Po wymontowaniu czujnika ustawienia reflektora lub odłączeniu obwodu elektrycznego konieczne jest ponowne wzorcowanie układu regulacji ustawienia reflektorów i układ ten musi zostać zainicjalizowany przy użyciu WDS.

Czujniki poziomu zawieszenia pojazdu na przedniej i tylnej osi przesyłają do głównego modułu sterującego sygnały napięcia zależne od obciążenia zawieszenia. Główny moduł sterujący oblicza pochylenie reflektorów na podstawie różnicy między tymi dwoma sygnałami i przesyła dane o wymaganym ustawieniu reflektorów do modułu podległego. Obydwa moduły generują sygnał sterujący dla silniczków regulacji ustawienia reflektorów, porównując aktualne ustawienie reflektora z ustawieniem wymaganym.

Po włączeniu świateł mijania system porównuje aktualne warunki z ustawieniem pierwotnym. Zapobiega to pogorszeniu oświetlenia powierzchni drogi i oślepianiu kierowców pojazdów nadjeżdżających z przeciwka.

Układ regulacji ustawienia reflektorów – Reflektory konwencjonalne

WSKAZÓWKA: Podstawowa regulacja ustawienia reflektorów musi być zawsze przeprowadzana, gdy pokrętło regulacji ustawione jest w położeniu "0".

Każdy reflektor posiada silniczek, który uruchamiany jest elektrycznie i sterowany pokrętłem. Silniczek ten porusza reflektorem za pośrednictwem trzpienia, dopóki reflektor nie zostanie ustawiony w wymaganym położeniu.

Pokrętło regulacji ustawienia reflektorów ma dwa ograniczniki. Pokrętło blokuje się w położeniu "0", które odpowiada położeniu podstawowemu. Reflektory są odchylane do góry pod największym kątem, gdy pokrętło zostanie ustawione w położeniu "4".

Układ regulacji ustawienia reflektorów działa za pośrednictwem silniczków prądu stałego sterowanych napięciowo. Potencjometr w pokrętle regulacji ustawienia reflektorów służy regulacji napięcia (ustawienie wymaganej wartości). Na tej samej zasadzie siłownik w silniczku wytwarza napięcie, którego wartość zależy od położenia trzpienia ustawczego (wartość rzeczywista).

Układ elektroniczny wbudowany w te systemy porównuje wymaganą wartość (ustawienie pokrętła) z wartością rzeczywistą (ustawienie trzpienia ustawczego). W zależności od różnicy napięcia reflektory są podnoszone lub opuszczane, aż obydwie wartości napięcia będą równe.

W przypadku usterki sygnału system ustawia reflektory w "bezpiecznym" położeniu (światła mijania), zgodnie z przepisami.

Układ czyszczenia reflektorów

Układ czyszczenia reflektorów jest obowiązkowy w pojazdach wyposażonych w reflektory ksenonowe. Jest to układ spryskiwaczy wysokociśnieniowych.

Gdy spryskiwacze nie są wykorzystywane, teleskopowy korpus dyszy chowa się w zderzaku.

Gdy włączone są reflektory i włączony zostanie spryskiwacz szyby przedniej, teleskopowy korpus dyszy wydłuża się i spryskiwacz czyści reflektor (jego plastykowy klosz) silnym strumieniem wody.

Na zbiorniku płynu spryskiwacza zamontowana jest dodatkowa pompa wysokociśnieniowa specjalnie do układu spryskiwaczy wysokociśnieniowych.

E0022586

PozycjaOpis
1Pokrywa
2Korpus dyszy