307-01A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Badanie wstępne
UID=G37593
2002.50 Mondeo

Druk

Testy wstępne

OSTRZEŻENIE: Zaciągnij hamulec ręczny i ustaw dźwignię zmiany biegów w położeniu P, jeśli

- pojazd stoi,

- przeprowadzane są jakiekolwiek testy lub prace regulacyjne w komorze silnika,

- pojazd został pozostawiony przez kierowcę przy pracującym silniku.

Przeanalizuj reklamację zgłoszoną przez klienta

Aby przeprowadzić diagnostykę usterki należy dokładnie zrozumieć reklamację klienta. W tym celu trzeba koniecznie dokładnie zapytać klienta o usterkę. Trzeba poznać okoliczności, w jakich wystąpiła usterka. Na przykład:

- Silnik zimny czy rozgrzany

- Temperatura otoczenia niska czy wysoka

- Warunki eksploatacji pojazdu

Ustal usterkę zgłoszoną przez klienta podczas jazdy

WSKAZÓWKA: W przypadku reklamacji dotyczących hałasów/wibracji, trzeba sprawdzić w jakich warunkach pracy ona występuje: prędkość obrotową, prędkość pojazdu, bieg, ustawienie dźwigni zmiany biegów lub temperaturę.

WSKAZÓWKA: Niektóre przekładnie automatyczne CD4E mogą przyczyniać się do nieprawidłowości pracy silnika. Z powodu nierozłączonego sprzęgła przekładni hydrokinetycznej może dojść np. do dławienia silnika.

- Silnik zimny czy rozgrzany

- Temperatura otoczenia wysoka czy niska

- Jakość nawierzchni

- Pojazd obciążony/nieobciążony

- Ruch miejski/poza miastem

- Zmiana biegu na wyższy

- Zmiana biegu na niższy

- Hamowanie silnikiem

- Płynność przełożeń

- Hałasy/wibracje

Sprawdzenie poziomu oleju

WSKAZÓWKA: Jeśli pojazd jechał przy wysokiej temperaturze lub z przyczepą przez dłuższy czas z dużą prędkością lub w mieście, trzeba wyłączyć silnik na ok. 1/2 godziny, aby olej przekładniowy schłodził się.

Zaleca się sprawdzanie poziomu oleju przy temperaturze pracy (60-70°C) po jeździe na odcinku ok. 30 km. W razie konieczności można też sprawdzić poziom oleju bez przejechania 30 km, jeśli temperatura otoczenia jest wyższa niż 10°C.

Postaw samochód na płaskiej powierzchni, uruchom silnik i przestawiaj dźwignię zmiany biegów we wszystkie położenia; za każdym razem poczekaj, aż zostanie przełączony bieg. Ustaw dźwignię zmiany biegów w położeniu P, mocno zaciągnij hamulec ręczny i uruchom bieg jałowy silnika.

Oczyść korek miarki poziomu oleju, wyjmij miarkę poziomu oleju i wytrzyj. Całkowicie wsuń miarkę poziomu oleju w rurkę prowadzącą. Wyjmij miarkę poziomu oleju i sprawdź poziom oleju przekładniowego.

Podczas sprawdzania poziomu oleju w temperaturze pracy (60-70°C) poziom oleju musi się znajdować w zakreskowanym obszarze miarki poziomu oleju. Po jeździe i w temperaturze otoczenia powyżej 10°C, poziom oleju powinien się znajdować między otworem i zakreskowanym obszarem na miarce poziomu oleju.

Odczytanie poziomu oleju na miarce

V1701087

Poz.Numer częściOpis
1-

Oznaczenie max.

2-

Oznaczenie min.

3-

Dolny otwór, NIE JECHAĆ

Wysoki lub niski poziom oleju

Jeśli poziom oleju jest za wysoki, elementy przekładni mogą powodować spienianie oleju. Spieniony olej powoduje zmiany ciśnienia z następującymi skutkami:

- szarpanie przy zmianie biegów/opóźniona zmiana biegów

- uszkodzenie okładzin ciernych

- wadliwe działanie przekładni hydrokinetycznej

- wypływanie oleju przez otwory odpowietrzające.

Jeśli poziom oleju jest za wysoki należy spuścić nadmiar oleju. Informacje na temat prawidłowego wykonania tej czynności są zawarte w "Wymiana oleju do przekładni automatycznej" w tym rozdziale.

Jeśli poziom oleju jest za niski, powoduje to następujące negatywne zjawiska podczas pracy przekładni:

- ślizganie

- opóźniona zmiana biegów

- uszkodzenia elementów przekładni.

Zbyt niski poziom oleju może być oznaką nieszczelności.

Jeśli poziom oleju jest za niski, należy dolać płynu przekładniowego. Patrz opis czynności w tym rozdziale.

Nalewanie oleju do przekładni automatycznej

E0021819

UWAGA: Zastosowanie oleju przekładniowego innego niż podano, może doprowadzić do wadliwego działania przekładni lub przekładnia może przestać działać.

Przed dolaniem oleju należy się upewnić, że wlewamy olej o odpowiedniej jakości (ESP-M2C166-H).

Olej przekładniowy należy wlewać w porcjach po 0,25 l przez rurkę wlewu oleju i za każdym razem sprawdzać poziom na miarce poziomu oleju. Jeśli nalejesz go za dużo, trzeba spuścić nadmiar.

Wymiana oleju do przekładni automatycznej

1. Podnieś pojazd.

2. Podstaw zbiornik pod korek spustu oleju.

WSKAZÓWKA: Jeśli podejrzewasz usterkę wewnątrz przekładni, spuść olej przez filtr papierowy. Niewielkie ślady pyłu z okładzin ciernych sprzęgła są objawem normalnego zużycia. Jeśli jednak stwierdzisz dużo pyłu lub cząsteczki metalu, konieczna jest naprawa przekładni.

GD1438A

3. Wykręć korek spustu oleju i spuść olej przekładniowy.

4. Z powrotem wkręć korek spustu oleju.

5. Opuść pojazd.

6. Nalej do przekładni automatycznej olej wg specyfikacji Ford ESP-M2C166-H. W celu uzyskania dodatkowych informacji patrz operacja w tym rozdziale: Specyfikacje.

7. Zaciągnij hamulec ręczny. Uruchom silnik i na biegu jałowym silnika przez pięć minut włączaj wszystkie biegi przekładni. Wyłącz silnik.

8. Podnieś pojazd.

9. Podstaw zbiornik pod korek spustu oleju.

10. Wykręć korek spustu oleju i spuść olej przekładniowy.

11. Po spuszczeniu całego oleju należy oczyścić gwint korka spustu oleju i posmarować go cienko środkiem uszczelniającym zawierającym teflon wg specyfikacji Ford WSK-M2G350-A2.

E0011770

12. Z powrotem wkręć korek spustu oleju.

13. Usuń naczynie, narzędzia i materiały i opuść pojazd.

14. Nalej do przekładni automatycznej olej wg specyfikacji Ford ESP-M2C166-H.

15. Uruchom silnik i przełącz wszystkie biegi. Sprawdź poziom oleju przekładniowego i w razie potrzeby uzupełnij.

Sprawdzenie poziomu oleju

WSKAZÓWKA: Jeśli olej przekładniowy jest zabrudzony lub jest nieodpowiedni, może to wpływać negatywnie na pracę przekładni. Jeśli istnieje podejrzenie, że olej do przekładni automatycznej jest w złym stanie, należy go spuścić i nalać olej do przekładni automatycznej wg specyfikacji Ford ESP-M2C166-H.

- Sprawdź poziom oleju w zwykły sposób, tak, jak to opisano w tym rozdziale.

- Sprawdź kolor i zapach oleju do przekładni automatycznej. Kolor nie może być brązowy ani czarny, lecz czerwony. Jeśli olej do przekładni automatycznej nie jest bez zapachu, może to świadczyć o przegrzaniu lub o uszkodzeniu tarczy sprzęgła lub taśmy hamulca.

- Wytrzyj miarkę poziomu oleju czystą szmatką bez kłaczków. Sprawdź, czy na plamie na szmatce nie ma cząstek stałych lub środka przeciwdziałającego zamarzaniu (resztki przyklejone na miarce).

Jeśli zauważysz cząstki stałe lub stwierdzisz, że olej jest zabrudzony, trzeba wykręcić korek spustu oleju i spuścić na próbę odrobinę oleju przez filtr papierowy, a następnie obejrzeć go. Jeśli stwierdzisz, że w płynie znajdują się ślady płynu chłodzącego lub nadmierna ilość pyłu (co świadczy o uszkodzeniu przekładni), trzeba oczyścić i naprawić całą przekładnię. Należy również oczyścić i przepłukać przekładnię hydrokinetyczną, chłodnice oleju przekładniowego i przewody olejowe. Podczas demontażu i montażu należy wykonać wszystkie odpowiednie testy i regulacje luzów (również luzów osiowych).

Aby upewnić się, że usterka została usunięta, po przeprowadzeniu naprawy przekładni należy wykonać wszystkie testy i regulacje wymienione w rozdziale o diagnostyce.

Czujnik położenia dźwigni zmiany biegów (czujnik TR)

Sprawdź regulację czujnika TR.

Próba drogowa

Podczas próby drogowej jest sprawdzane prawidłowe działanie układu sterowania przekładnią.

1. Doprowadź silnik i przekładnię automatyczną do normalnej temperatury pracy.

2. Ustaw dźwignię zmiany biegów w położeniu "D".

3. Lekko wciśnij pedał przyspiesznika i ustal, przy jakiej prędkości włącza się wyższy bieg przekładni i włącza się sprzęgło przekładni hydrokinetycznej.

4. Przy biegu 4.(nadbieg), uruchom wyłącznik nadbiegu. Musi nastąpić redukcja do 3. biegu. Puść pedał przyspiesznika. Musi nastąpić hamowanie silnikiem.

5. Całkowicie wciśnij pedał przyspiesznika. W zależności od prędkości musi nastąpić redukcja do 2. lub 1. biegu

6. Gdy dźwignia jest w położeniu "D", przy prędkości powyżej 80 km/h i pedałem przyspiesznika wciśniętym w jednej trzeciej, ustaw dźwignię w położeniu "2" zdejmij nogę z pedału. Musi nastąpić natychmiastowa redukcja do 2. biegu.

7. Gdy jest włączony 2. bieg, ustaw dźwignię w położeniu "1". Puść pedał przyspiesznika. Przy prędkości mniejszej niż 48 - 56 km/h musi nastąpić redukcja do 1. biegu.

BiegiMaksymalna prędkość km/hMinimalna prędkość km/h
Min 1-22415
Min 2-33424
Min 3-45647
CT 4-35344
CT 3-22313
CT 3-12313
CT 2-12313
PT 1-23424
PT 2-36050
PT 3-48572
WOT 1-26150
WOT 2-3110100
WOT 3-4169159

Min = lekko wciśnięty pedał przyspiesznika CT = zwolniony pedał przyspiesznika PT = pedał przyspiesznika wciśnięty do połowy WOT = całkowicie wciśnięty pedał przyspiesznika

Sprawdź regulację mechanizmu zmiany biegów

Patrz rozdział 307-05A / 307-05B.