206-00 OPIS I DZIAŁANIE
Układ hamulcowy
UID=G37386
2002.50 Mondeo

Druk

WSKAZÓWKA: Właściwością materiałów ciernych układu hamulcowego jest generowanie hałasów i ciepła celem rozproszenia energii. W związku z tym możliwe są sporadyczne piski. Mogą się one nasilać w szczególnie trudnych warunkach otoczenia takich jak zimno, gorąco, deszcz, śnieg, sól i błoto.

Układ hamulcowy jest układem dwuobwodowym dzielonym krzyżowo, z przednimi i tylnymi hamulcami tarczowymi. Pojazdy z obręczami stalowymi wyposażone są w standardowe hamulce tarczowe, a pojazdy z obręczami ze stopów lekkich są wyposażone w hamulce tarczowe z powłoką antykorozyjną.

Układ hydrauliczny posiada oddzielne obwody dla każdej z par kół umieszczonych wzajemnie po przekątnej (koło lewe przednie i prawe tylne, koło prawe przednie i lewe tylne). Zacisk hamulca przedniego ma pojedynczy tłoczek ruchomy, co zapewnia jednakowy nacisk na obydwie nakładki.

Układ zapobiegający blokowaniu kół podczas hamowania (ABS) jest sterowany przez zespół hydrauliczny (HCU), stanowiący część układu hydraulicznego i działa tylko wtedy, gdy czujniki prędkości kół wykryją początek blokowania kół.

Dźwignia hamulca postojowego połączona jest z hamulcami tylnymi układem linek. Linka hamulca postojowego regulowana jest automatycznie przy pomocy mechanizmu zapadkowego.

Pompa hamulcowa jest typu dwuobwodowego i połączona jest z serwem dla zmniejszenia nacisku wywieranego na pedał hamulca. Dwuobwodowa konstrukcja zapewnia poprawne działanie jednego z obwodów w razie awarii drugiego z nich.

Pompa i serwo hamulcowe znajdują się z lewej strony komory silnika. W pojazdach z kierownicą z prawej strony połączone są z pedałem hamulca poprzez oś pedału hamulca. W pojazdach z kierownicą z lewej strony drążek uruchamiający serwo połączony jest z bezpośrednio pedałem hamulca.

Podciśnienie serwa hamulcowego w pojazdach z silnikiem Diesel jest wytwarzane przez pompę podciśnienia napędzaną z wałka rozrządu.

Układ awaryjnego wspomagania hamulców (EBA) składa się z mechanizmu hydraulicznego w pompie hamulcowej, pozwalającego na kontrolowane wspomaganie siły nacisku pedału hamulca w sytuacji hamowania awaryjnego. Pozwala to na maksymalne zwiększenie siły hamowania przy zmniejszonym nacisku na pedał hamulca w sytuacji awaryjnej.