100-04 DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Hałas, drgania i uciążliwość jazdy (NVH)
UID=G37349
2002.50 Mondeo

Druk

Sprawdzenie i weryfikacja

1. ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.

2. Dokonaj oględzin wzrokowych pod kątem oczywistych śladów uszkodzeń mechanicznych lub instalacji elektrycznych.

3. Jeżeli zostanie wykryta oczywista przyczyna zaobserwowanej lub zgłoszonej usterki, usuń ją (jeżeli to możliwe) przed przejściem do następnego kroku.

4. Jeśli usterki nie można stwierdzić wizualnie potwierdź jej występowanie i przejdź do tabeli usterek.

Jak korzystać z rozdziału dotyczącego procedury diagnostycznej.

* Zgłoszenia dotyczące hałasu, drgań i uciążliwości jazdy (NVH) stają się coraz istotniejsze, w miarę jak pojazdy stają się bardziej podatne na tego rodzaju drgania. Niniejszy rozdział ma na celu pomóc w identyfikowaniu tych zgłoszeń.

* Rozdział ten zawiera procedury diagnostyczne oparte na symptomach usterek. Jeżeli problem pojawia się na przykład przy dużej prędkości, najlepiej odwołać się w pierwszej kolejności do punktu Wstrząsy i drgania w czasie jazdy.

* Procedura próby drogowej opisuje sposób uporządkowania usterek oraz pomaga odróżnić drgania od wstrząsów.

* Aby upewnić się, że przyczyna usterki została określona lub wyeliminowana wykonywana jest seria prób drogowych.

* Określ problem, przejdź do właściwego rozdziału i znajdź właściwą diagnozę. W momencie, gdy problem został określony, część pracy jest już wykonana.

* Przeprowadź diagnostykę w zalecany sposób.

* Szybkie czynności sprawdzające opisano w ramach poszczególnych kroków, testy szczegółowe i regulacje opisano w ogólnych procedurach diagnostycznych.

* Zawsze wykonuj każdy z kroków dokładnie, wykonuj notatki, aby później powrócić do ważnych ustaleń.

Rozmowa z klientem

Próba drogowa i rozmowa z klientem (jeśli to możliwe) dostarczają informacji, które pomogą zidentyfikować usterkę i ukierunkują na punkt, od którego należy rozpocząć diagnostykę.

Identyfikacja usterki.

NVH zwykle pojawia się w czterech obszarach:

* opony

* osprzęt silnika

* zawieszenie

* zespół napędowy

Dlatego ważne jest, aby zgłoszenie NVH zostało jak najszybciej zaklasyfikowane do właściwej grupy usterek. Najłatwiejszym i najszybszym sposobem osiągnięcia tego celu jest przeprowadzenie próby drogowej zgodnie z podanymi zaleceniami. Aby wspomóc procedury diagnostyczne, skorzystaj z odpowiedniego zatwierdzonego testera diagnostycznego NVH.

Procedura diagnostyczna dotycząca hałasu.

Hałas nie związany z napędem

Pięć najczęstszych źródeł hałasu nie pochodzącego od osi to: układ wydechowy, ogumienie, bagażnik dachowy, poszycie i przekładnia.

Z tego powodu przed testowaniem i demontażem zespołu napędu upewnij się, czy żaden z następujących czynników nie jest przyczyną hałasu.

* W pewnych warunkach dźwięk wydawany przez układ wydechowy może przypominać hałas pochodzący od kół zębatych. W innych wypadkach może być on brany za grzechot łożysk kół.

* Opony, a zwłaszcza opony zimowe, mogą wydawać wysokiej tonacji wycie lub zawodzenie bieżnika, podobne do hałasu pochodzącego od kół zębatych. Tę cechę mogą posiadać opony radialne. Także wszelkie opony niestandardowe o nietypowym wzorze bieżnika mogą emitować zawodzenie lub wycie.

* Panele poszycia mogą także powodować gwizd lub wycie.

* Brzęk to metaliczny odgłos, który może być słyszalny, kiedy w przekładni automatycznej włączony jest bieg wsteczny lub do jazdy, jak również podczas otwierania i zamykania przepustnicy. Spowodowany jest on luzem w zespole napędowym.

* Turkot łożyska brzmi jak stuk marmurowych kulek. Hałas ten jest zwykle powodowany przez uszkodzone łożysko koła.

Hałas

* Hałas pochodzący od kół zębatych jest to typowy odgłos zawodzenia lub wycia spowodowany uszkodzeniem kół zębatych lub nieprawidłowym wstępnym obciążeniem łożyska. Może on występować przy różnych prędkościach i warunkach drogowych lub może być ciągły.

* Chrobotanie to dźwięk, który przypomina odgłos, jaki może powstać po przyłożeniu kija do szprych obracającego się koła roweru. Pojawia się przy zwalnianiu poniżej prędkości 64 km/godz. i zazwyczaj daje się słyszeć aż do zatrzymania. Częstotliwość różni się w zależności od prędkości pojazdu.

* Stukot jest bardzo podobny do chrobotania, ale może być głośniejszy i pojawia się przy przyspieszaniu lub zwalnianiu. Demontaż ujawni elementy uszkodzone

Szczęknięcia, trzaski, tarcie mogą być spowodowane przez następujące czynniki:

* zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożyska kół, zawieszenie lub elementy układu hamulcowego.

Sprawdź i wyeliminuj opony, elementy układu wydechowego i nakładki nadwozia, jako źródło dźwięku przed zdemontowaniem przekładni w celu wykrycia i usunięcia przyczyny hałasu pochodzącego od kół zębatych.

Hałasy opisane w punkcie Próba drogowa zazwyczaj mają określoną przyczynę, którą można wykryć dzięki obserwacji demontowanego zespołu. Wstępną wskazówką jest rodzaj hałasu słyszanego podczas próby drogowej i warunki drogowe, w jakich występuje.

Drgania

Drgania podczas jazdy z dużą prędkością mogą być wywołane przez:

* niewyważone przednie lub tylne koła

* bicie opony

Drżenie lub drgania podczas przyśpieszania mogą być wywołane przez:

* uszkodzone wsporniki zawieszenia silnika / zespołu napędowego

* zbyt duże kąty pracy przegubu homokinetycznego spowodowane nieprawidłowym położeniem nadwozia pojazdu względem podłoża. Sprawdź położenie nadwozia względem podłoża, sztywność sprężyny i sprawdź elementy gdy pojazd nie jest w ruchu.

Próba drogowa

Zespół napędzany przekładnią zębatą wytwarza pewien poziom hałasu. Pewien poziom hałasu jest dopuszczalny i może być słyszalny przy pewnych prędkościach lub różnych warunkach drogowych, jak np. na nowo asfaltowanych drogach. Niewielki hałas nie jest oznaką żadnej usterki i należy go uznać za zjawisko normalne.

Próba drogowa i rozmowa z klientem (jeśli to możliwe) dostarczają informacji, które pomogą zidentyfikować usterkę i ukierunkują na punkt, od którego należy rozpocząć diagnostykę.

1. W czasie wykonywania czynności diagnostycznych rób notatki. Pamiętaj, aby zapisywać nawet najdrobniejsze szczegóły, ponieważ mogą się one okazać najbardziej istotne.

2. Nie dotykaj niczego dopóki nie zostanie przeprowadzona próba drogowa i dokładne oględziny wzrokowe pojazdu. Ciśnienie powietrza w oponach oraz obciążenie pojazdu muszą pozostać takie, jak w chwili zaobserwowania usterki. Zmiana ciśnienia powietrza w oponach, obciążenia pojazdu lub inne regulacje mogą zmniejszyć siłę zjawiska i uniemożliwić dokładną jego identyfikację. Może to także spowodować wprowadzenie czegoś nowego do układu i uniemożliwić prawidłową diagnozę.

3. Jako część diagnostyki wstępnej dokonaj oględzin wzrokowych, spisując wszystko, co wydaje się nieprawidłowością. ZANOTUJ ciśnienie powietrza w oponach, ale nie reguluj go. ZANOTUJ nieszczelności, obluzowane nakrętki i śruby, ślady ocierania się części o siebie. Sprawdź przestrzeń bagażową pod kątem nietypowych obciążeń.

4. Przeprowadź próbę drogową i określ usterkę, odtwarzając ją kilkakrotnie w trakcie próby drogowej.

5. Przeprowadź krótką próbę drogową natychmiast po odtworzeniu usterki. Pozwoli to na określenie właściwej procedury diagnostycznej. Przeprowadź krótką próbę drogową więcej niż raz, aby sprawdzić czy czynności sprawdzające dały wiarygodny wynik. Pamiętaj, że krótka próba drogowa może nie wykazać, gdzie jest usterka, ale określi, gdzie jej nie ma.

Krótka próba drogowa

1. 24-80 km/h: lekkie przyspieszanie, słychać jęczenie, a w przedniej części płyty podłogowej odczuwane mogą być drgania. Stan taki pogarsza się przy określonej prędkości silnika i położeniu przepustnicy, podczas przyspieszania z tej prędkości. Natężenie jęku może być różne, zależnie od jego przyczyny. Patrz "jęk przy dławieniu" w Zestawieniu usterek.

2. Przyspieszanie/Opóźnianie: Przy powolnym przyspieszaniu i opóźnianiu mogą pojawić się drgania w kierownicy/kolumnie kierowniczej, siedzeniach, przedniej części płyty podłogowej, poszyciu drzwi przednich lub poszyciu przedniej części nadwozia. Są to drgania niskiej częstotliwości (ok. 9-15 Hz). Niekiedy można te drgania wyeliminować przez lekkie naciśnięcie hamulców. Patrz Huczenie na biegu jałowym/Wstrząsy/Drgania w Zestawieniu usterek.

3. Duża prędkość: Drgania są wyczuwalne w przednim płacie podłogi lub siedzeniach bez widocznych wstrząsów, ale w połączeniu z dźwiękiem lub hałasem przypominającym grzechot, brzęczenie, szum, buczenie lub huczenie. W pojazdach z przekładnią manualną przytrzymaj wciśnięty pedał sprzęgła, w pojazdach z przekładnią automatyczną ustaw dźwignię selektora w położeniu neutralnym, by silnik pracował na biegu jałowym. Jeżeli drgania nie ustępują, mogą być one spowodowane przez koła, opony, tarcze przednich hamulców, piasty kół lub łożyska przednich kół. Patrz Wstrząsy i drgania w czasie jazdy w Zestawieniu usterek.

4. Drgania zależne od prędkości obrotowej silnika: Drgania są odczuwalne zawsze, gdy silnik osiągnie określoną prędkość obrotową. Znikają podczas toczenia się pojazdu bez napędu. Można powtórnie wywołać drgania doprowadzając silnik do danych obrotów w zaparkowanym pojeździe. Drgania te mogą być spowodowane przez każdy element, od paska napędu osprzętu do sprzęgła lub przekładni hydrokinetycznej, który obraca się z prędkością obrotowa silnika, kiedy pojazd stoi. Patrz punkt Wstrząsy i drgania w czasie jazdy w Zestawieniu usterek.

5. Hałas i drgania w czasie zakręcania: szczęknięcia, trzaski, ocieranie może być spowodowane przez następujące czynniki:

* zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożysko przedniego koła

* uszkodzone wsporniki zawieszenia silnika/zespołu napędowego

Warunki drogowe

Doświadczony mechanik zawsze ustali sposób postępowania podczas prób drogowych służących diagnozowaniu hałasów, drgań i uciążliwości jazdy. Wybrana droga powinna być w miarę gładka, płaska i bez pofałdowań (o ile nie są one potrzebne do celów diagnostycznych). Gładkie drogi asfaltowe umożliwiające jazdę w pełnym zakresie prędkości są najbardziej odpowiednie. Drogi żwirowe lub nierówne nie są odpowiednie, gdyż powodują dodatkowy hałas podczas jazdy. Po ustaleniu sposobu prowadzenia próby drogowej i konsekwentnym jej przeprowadzeniu, zmienne hałasy podczas jazdy są wykluczone z wyników próby.

WSKAZÓWKA: Niektóre usterki mogą być widoczne tylko na płaskiej asfaltowej nawierzchni.

Jeżeli klient zgłasza hałas i drgania występujące tylko i wyłącznie na określonej drodze, przyczyną problemu może być rodzaj nawierzchni. Jeżeli to możliwe, przeprowadź próbę drogową na takim samym rodzaju drogi.

Przygotowanie pojazdu

Przeprowadź dokładne oględziny wzrokowe pojazdu przed wykonaniem próby drogowej. ZANOTUJ wszelkie nietypowe zjawiska. Nie naprawiaj ani nie dokonuj żadnych regulacji przed przeprowadzeniem próby drogowej, o ile pojazd nie jest unieruchomiony lub jego stan nie stwarza zagrożenia dla mechanika. Po stwierdzeniu, że usterkę usunięto upewnij się czy wszystkie wymontowane elementy zostały ponownie zamontowane.

Zestawienie usterek

Zestawienie usterek

UsterkaPrawdopodobne przyczynyZalecane czynności
Wstrząsy i drgania w czasie jazdy

*Drgania od strony kół.

*Silnik/przekładnia.

*PRZEJDŹ do testu styków A.

Jęk

*Filtr powietrza.

*Układ wspomagania kierownicy (PAS).

*Silnik.

*Wsporniki zawieszenia silnika/zespołu napędowego.

*Układ wydechowy.

*PRZEJDŹ do testu styków B.

Huczenie na biegu jałowym/wstrząsy/drgania

*Linka(i)/przewód(y).

*Wsporniki zawieszenia silnika/zespołu napędowego.

*Układ wydechowy.

*PRZEJDŹ do testu styków C.

Analiza drgań od strony kół

*Zawieszenie.

*Łożyska kół.

*PRZEJDŹ do testu styków D.

Hałas nie związany z napędem

*Płaty poszycia.

*Klimatyzacja (A/C).

*Osprzęt.

*PRZEJDŹ do testu styków E.

Procedury testów

WSKAZÓWKA: Testy mają na celu poprowadzenie mechanika krok po kroku przez procedurę diagnostyczną, która pozwoli na określenie przyczyny usterki. Nie zawsze konieczne jest wykonanie wszystkich poleceń zawartych w tabeli. Wykonaj tylko te punkty testu, które są konieczne do naprawienia usterkę. Następnie sprawdź działanie układu, aby upewnić się, że usterka została usunięta.

Po stwierdzeniu, że usterkę usunięto upewnij się czy wszystkie wymontowane elementy zostały ponownie zamontowane.

test styków A : WSTRZąSY I DRGANIA W CZASIE JAZDY

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
A1: TOCZENIE SIĘ POJAZDU BEZ NAPĘDU
1

Przeprowadź test toczenia się pojazdu bez napędu.

Czy podczas toczenia się bez napędu drgania znikają?

Tak

PRZEJDŹ do A2.

Nie

PRZEJDŹ do testu styków D.

A2: SPRAWDź SILNIK I ZESPół NAPęDOWY
1

Sprawdź silnik i zespół napędowy

Czy mocowania są sprawne?

Tak

Usterka usunięta. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

Nie

W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe mocowania silnika i zespołu napędowego. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

test styków B : JęK

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
B1: SPRAWDź FILTR POWIETRZA
1

sprawdź filtr powietrza

  • Sprawdź filtr powietrza, przewód wlotowy, przewód wylotowy, rezonatory i wszystkie pozostałe elementy związane z układem filtrowania i rozprowadzania powietrza wlotowego, czy są prawidłowo założone i czy wszystkie połączenia są dostatecznie dokręcone.

Czy elementy składowe są sprawne?

Tak

PRZEJDŹ do B2.

Nie

NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe części W razie potrzeby. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

B2: SPRAWDź UKłAD WYDECHOWY
1

Przeprowadź procedurę izolacji układu wydechowego opisaną w niniejszym rozdziale.

Czy układ wydechowy jest w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do B3.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

B3: SPRAWDź WSPOMAGANIE KIEROWNICY
1

Wymontuj pasek napędu osprzętu i sprawdź czy nadal występuje jęk. Patrz rozdział 303-05.

Czy jęk nie pojawia się?

Tak

Jeśli to konieczne, NAPRAW układ wspomagania kierownicy Patrz rozdział 211-02.

Nie

PRZEJDŹ do B4.

B4: SPRAWDź WSPORNIKI ZAWIESZENIA SILNIKA I ZESPOłU NAPęDOWEGO
1

Sprawdź wsporniki zawieszenia silnika i zespołu napędowego

Czy mocowania są sprawne?

Tak

Usterka usunięta. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

Nie

W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe mocowania silnika i zespołu napędowego. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

test styków C : HUCZENIE NA BIEGU JAłOWYM/WSTRZąSY/DRGANIA

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
C1: SPRAWDź PRZEWODY
1

Sprawdź, czy w komorze silnika żaden element silnika nie styka się z nadwoziem lub podwoziem. Na przykład: cięgna sterowania, przewody układu klimatyzacji, linki przyspiesznika.

Czy elementy składowe są sprawne?

Tak

PRZEJDŹ do C2.

Nie

W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe części. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

C2: SPRAWDź CHłODNICę SILNIKA
1

Sprawdź mocowania i tuleje chłodnicy silnika, ich stan i czy są zabezpieczone. Sprawdź zamontowanie chłodnicy, czy żaden element nie styka się z innym.

Czy zamontowanie i tuleje mocujące są sprawne?

Tak

PRZEJDŹ do C3.

Nie

W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe części. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

C3: SPRAWDź UKłAD WYDECHOWY
1

Przeprowadź procedurę izolacji układu wydechowego opisaną w niniejszym rozdziale.

Czy układ wydechowy jest w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do C4.

Nie

NAPRAW, jeśli to konieczne. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

C4: SPRAWDź SILNIK I ZESPół NAPęDOWY
1

Sprawdź silnik i zespół napędowy

Czy mocowania są sprawne?

Tak

Stan pojazdy został poprawiony. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

Nie

W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe mocowania silnika i zespołu napędowego. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

test styków D : ANALIZA DRGAń POCHODZąCYCH OD STRONY Kół.

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
D1: SPRAWDŹ KOŁA I OPONY
1

Sprawdź koła i opony. Patrz rozdział 204-04.

Czy koła i opony są sprawne?

Tak

PRZEJDŹ do D2.

Nie

W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe koła i opony. Patrz rozdział 204-04. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

D2: SPRAWDź ŁOŻYSKA KÓŁ
1

Sprawdź łożyska kół. Patrz rozdział 204-00.

Czy łożyska kół są sprawne?

Tak

PRZEJDŹ do D3.

Nie

W razie konieczności ZAMONTUJ nowe łożyska kół. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

D3: SPRAWDź BICIE OBRęCZY KOłA I OPONY.
1

Sprawdź bicie obręczy koła i opony. Patrz rozdział 204-00.

Czy bicie obręczy i opony jest w porządku?

Tak

Wyważ koła i opony. Przestrzegaj zaleceń producenta wyposażenia do wyważania kół. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

Nie

ZAMONTUJ nowe koła i opony w razie potrzeby. Patrz rozdział 204-04. W razie potrzeby PRZEPROWADŹ próbę drogową.

test styków E : HAłAS NIE ZWIąZANY Z NAPęDEM

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
E1: SPRAWDź NAKłADKI NADWOZIA POJAZDU
1

Sprawdź, czy krata wlotu powietrza i panele poszycia nie są źródłem hałasu.

Czy akcesoria są przyczyną hałasu?

Tak

ZAMONTUJ nowe elementy poszycia lub NAPRAW w razie potrzeby.

Nie

PRZEJDŹ do E2.

E2: SPRAWDź UKłAD KLIMATYZACJI POD KąTEM HAłASU
1
Kluczyk w położeniu START.
2
Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM
3

Sprawdź Elementy układu klimatyzacji pod kątem hałasu włączając i wyłączając układ.

Czy układ klimatyzacji powoduje hałas?

Tak

SPRAWDŹ układ klimatyzacji. Patrz rozdział 412-00.

Nie

PRZEJDŹ do E3.

E3: SPRAWDŹ, CZY NIE ZOSTAŁY ZAMONTOWANE DODATKOWE AKCESORIA
1

Sprawdź, czy dodatkowe akcesoria nie są źródłem hałasu. Na przykład: stykanie się nadwozia z ramą, anteną, osłonami przeciwsłonecznymi, nawiewnikami i światłami przeciwmgielnymi.

Czy akcesoria powodują hałas?

Tak

WYREGULUJ, NAPRAW LUB ZAMONTUJ nowe akcesoria albo mocowania, jeśli to konieczne.

Nie

Pojazd jest w pełni sprawny. ZWERYFIKUJ usterkę zgłaszaną przez klienta.