100-00 OPIS I DZIAŁANIE
Próba drogowa/próba na rolkach
UID=G17375
2002.50 Mondeo

Druk

Próba drogowa/test jazdy na rolkach mogą być wykonywane z różnych przyczyn, a procedury sprawdzianów wstępnych, przez rozruch i zatrzymywanie silnika, testy przed jazdą, sprawdziany podczas testów do ostatnich sprawdzianów po zakończeniu testu podane są na odwrocie.

Pełna próba drogowa nie musi być przeprowadzany, jeżeli nie jest potrzebne sprawdzenie działania całego pojazdu. Zamiast niego można wykonać testy części szczególnie ważnych dla sprawdzanego układu lub układów.

Sprawdziany wstępne

OSTRZEŻENIE: Jeżeli poziom płynu hamulcowego jest zbyt niski, skok pedału nadmierny lub wykryty zostanie wyciek, nie próbuj przeprowadzić próby drogowej dopóki nie znajdziesz i nie usuniesz przyczyny usterki.

Zalecamy, aby sprawdziany wstępne oraz testy działania tych układów/obwodów, które mają wpływ na bezpieczeństwo i działanie pojazdu zgodnie z prawem, jak np. hamulce, światła i układ kierowniczy, były zawsze przeprowadzane przed próbą drogową lub testem na rolkach.

- Poziom oleju silnikowego

- Poziom płynu chłodzącego silnik

- Opony, ciśnienie powietrza, odpowiednie typy i wzór bieżnika oraz zużycie w granicach normy.

- W zbiorniku znajduje się wystarczająco dużo paliwa, aby wykonać próbę.

- Wszystkie elementy wokół silnika, przekładni i pod pojazdem należy sprawdzić pod katem wycieków płynu chłodzącego, hamulcowego, oleju lub paliwa. Zanotuj wszelkie zauważone wycieki i wytrzyj podłoże wokół samochodu, aby ułatwić określenie rozmiaru wycieku po zakończeniu testu.

Uruchamianie silnika

WSKAZÓWKA: Przy ruszaniu z zimnym silnikiem, przez pierwsze 1.5 km (1 mila), nie naciskaj pedału przyspiesznika poza połowę jego skoku, dopóki pojazd nie osiągnie prędkości min. 25 km/h (15 mil/h). Nigdy nie doprowadzaj do dużej prędkości silnika i nie wciskaj pedału przyspiesznika do końca, gdy silnik jest zimny.

Przy wyłączonym zapłonie sprawdź:

- Zaciągnięty hamulec ręczny.

- Dźwignia jest w położeniu neutralnym.

- Wszystkie wskaźniki wskazują wartość zerową (poza wskaźnikiem poziomu paliwa).

Przy włączonym zapłonie sprawdź:

- Lampki kontrolne zapalają się.

- Wskaźnik temperatury rejestruje odczyt zgodny z temperaturą silnika.

- Wskaźnik poziomu paliwa rejestruje odczyt zgodny z poziomem paliwa w zbiorniku.

- Działanie lampki ostrzegawczej zaciągniętego hamulca ręcznego i poziomu płynu hamulcowego.

Próba drogowa i test na rolkach:

UWAGA: W czasie próby drogowej sprawdź działanie hamulców jeszcze w czasie, gdy jedziesz z małą prędkością, przed przejściem do dalszego ciągu testu. Jeżeli hamulce "ściągają" na bok lub w jakikolwiek inny sposób działają wadliwie, nie kontynuuj próby drogowej, dopóki usterka nie zostanie określona i usunięta.

- Pedał sprzęgła nie zacina się i pracuje lekko.

- Początkowe włączanie biegu jest łagodne i nie ma poślizgu sprzęgła.

- Dźwignia hamulca ręcznego działa gładko, a hamulec szybko daje się zwolnić całkowicie.

- Sprzęgło przenosi napęd płynnie, bez poślizgu i szarpania.

- Zmiana biegów jest łagodna, nie towarzyszą jej niezwykłe odgłosy ani drgania z przekładni.

- Moc silnika jest zadowalająca, osiągana jest pełna moc, przyspieszenie odbywa się łagodnie, a działanie pedałów nie jest sztywne lub utrudnione, silnik poraca do prędkości biegu jałowego bez problemów.

- Podczas normalnej jazdy, podczas jazdy z dużym obciążeniem lub przy najeździe nie wydobywa się z silnika dym obfity lub o nienormalnym zabarwieniu.

- Działanie układu kierowniczego, również wspomaganego układu kierowniczego, jeżeli jest w wyposażeniu, jest płynne, dokładne, nie jest nadmiernie ciężkie ani nie ma nadmiernego luzu, ani drgań. Nie ma zjawiska "ściągania" na bok, a samocentrowanie po skręcie odbywa się płynnie.

- Prędkościomierz, lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju, wskaźnik temperatury płynu chłodzącego oraz obrotomierz (jeśli jest) rejestrują poprawny odczyt lub działają poprawnie.

- Przełączniki i regulatory działają płynnie i poprawnie, lampki ostrzegawcze i kontrolne działają, a włącznik kierunkowskazów sam się wyłącza po powrocie kierownicy do położenia centralnego.

- Ogrzewanie i wentylacja działają poprawnie i wydajnie.

- Działanie i skuteczność hamulców.

Sprawdzanie hamulców

OSTRZEŻENIE: Podczas sprawdzania hamulców unikaj wdychania dymu i oparów z gorących hamulców, gdyż mogą one zawierać pył azbestowy, który jest niebezpieczny dla zdrowia, patrz Zasady BHP.

Unikaj sprawdzania hamulców na ruchliwych drogach, gdzie czynności takie mogłyby utrudniać ruch lub spowodować zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

UWAGA: Sprawdzanie hamulców obejmujące gwałtowne hamowanie nie powinno być przeprowadzane, gdy klocki/tarcze lub okładziny/bębny hamulcowe są nowe, dopóki elementy te nie wyrobią się. Nowe elementy trące hamulców nie osiągną pełnej skuteczności, dopóki się nie wyrobią.

Sprawdź hamulce przy kilku różnych prędkościach w normalnych granicach działania, naciskając pedał hamulca zarówno lekko, jak i mocno. Zwróć uwagę na wszelkie tendencje do chwytania, ściągania, oraz wszelkiego opóźnienia przy naciskaniu lub zwalnianiu pedału hamulca.

Pozwól samochodowi jechać swobodnie i zwróć uwagę na jakiekolwiek tendencje do "ściągania" na bok lub blokowania się hamulców.

Po zatrzymaniu samochodu (nie bezpośrednio po gwałtownym hamowaniu) ostrożnie sprawdź temperaturę hamulców. Tarcza gorąca lub dużo cieplejsza od pozostałych stanowi sygnał blokowania się hamulców.

Po zakończeniu próby drogowej sprawdź:

- Czy nie ma wycieków oleju, płynu chłodzącego, płynu układów hydraulicznych, powietrza lub paliwa.

- Nienormalną temperaturę jakiegokolwiek ruchomego elementu lub zespołu, np. piast koła, przekładni, osi itp., która może oznacza nadmierne naprężenie lub brak smarowania.