501-25B OPIS I DZIAŁANIE
Zabezpieczanie antykorozyjne
UID=G33914
2002.50 Focus

Druk

Informacje ogólne

Podczas przeprowadzania napraw oraz po ich wykonaniu należy przywrócić zabezpieczenie antykorozyjne zastosowane w produkcji. Tylko w ten sposób zostanie zapewniona długoterminowa gwarancja na perforację (patrz książka gwarancyjna/plan obsługi).

Przy wykonywaniu napraw należy zastosować wyłącznie oryginalne elementy nadwozia firmy Ford oraz materiały konieczne przy wykonywaniu napraw dopuszczone przez firmę Ford (np. masa uszczelniająca, lakier itd.).

Wszystkie elementy nadwozia firmy Ford mają katodowy podkład. Dodatkowo poszczególne części są ocynkowane jedno lub dwustronnie (elementy odmiennych obszarów w zależności od modelu samochodu).

W połączeniu z elastyczną warstwą lakieru można zapewnić optymalne, trwałe zabezpieczenie antykorozyjne przed odbijającymi się kamieniami.

WSKAZÓWKA: Poszczególne warstwy ochronne (warstwa cynku, podkład katodowy) elementów nadwozia firmy Ford nie mogą zostać zniszczona lub uszkodzone na skutek szlifowania lub innej obróbki mechanicznej.

Na każdej oryginalnej części zamiennej firmy Ford jest wytłoczone logo firmy w celach identyfikacyjnych. Symbol ten jest chroniony prawem i jest niezbędny w przypadku późniejszych roszczeń gwarancyjnych.

Oryginalne części zamienne firmy Ford

E0004061

Jeśli w samochodzie konieczne jest przeprowadzenie napraw, należy przy tym uwzględnić opisy napraw zawarte w rozdziałach dotyczących danych modeli niniejszego podręcznika, jak również instrukcje zawarte w podręczniku dotyczącym lakierowania i zabezpieczenia antykorozyjnego.

Jeśli po przeprowadzeniu prostowania "obszarów łączących nadwozia" (np. zawiasy drzwi) powstaną pęknięcia grubości włosa, należy zwrócić szczególną uwagę na przywrócenie zabezpieczenia antykorozyjnego zastosowanego w produkcji. W razie potrzeby należy wymienić całą powłokę lakierniczą. To samo odnosi się do sztywnych części nadwozia (np. płyta podłogowa). W razie potrzeby wymień powłokę lakierniczą, uszczelnienie spoin i zabezpieczenie podwozia lub popraw je.

Po przeprowadzeniu naprawy powierzchnie wewnętrzne niedostępne lub niewidoczne należy zagruntować przed przeprowadzeniem zabezpieczenia antykorozyjnego profili zamkniętych. Aby dokładnie pokryć profile zamknięte należy dokładnie rozprysnąć środek zabezpieczający w całym profilu (wtryśnięcie środka należy przeprowadzić w dwóch etapach, między którymi należy zrobić przerwę na wyschnięcie środka).

Jeśli podczas wykonywania napraw blachy nadwozia będą mocno ogrzewane, spowoduje to z pewnością uszkodzenie naniesionego zabezpieczenia antykorozyjnego. Przeprowadzenie obróbki cieplnej spowoduje również zmniejszenie skuteczności zabezpieczenia antykorozyjnego profili zamkniętych. Dlatego konieczne jest ponowne zabezpieczenie tych obszarów.

Przed naniesieniem zabezpieczenia antykorozyjnego z obszarów spawanych należy zeszlifować warstwę cynku.

Poniżej zostały opisane środki mające na celu zabezpieczenie antykorozyjne elementów nadwozia w przypadku wymiany.

Zabezpieczenie antykorozyjne nowej części

Należy sprawdzić wszystkie nowe części, czy nie uległy uszkodzeniu podczas transportu lub podczas składowania, czy nie są porysowane lub czy nie mają wyboczeń. W zależności od stopnia uszkodzenia należy wykonać następujące czynności:

1. Nieuszkodzona nowa część

  • Lekko zeszlifuj podkład kataforetyczny.

2. Nowa część lekko uszkodzona

  • Wygładź porysowania szlifują porysowane miejsca.
  • Dokładnie oszlifuj pozostałą powierzchnię.
  • Dokładnie oczyść środkiem usuwającym silikon i wytrzyj do sucha.
  • Nanieś podkład antykorozyjny na nieocynkowane miejsca.

3. Uszkodzona nowa część (wyboczenie, wgniecenie)

  • Przeprowadź prostowanie uszkodzonego obszaru i zeszlifuj warstwę cynku.
  • Nanieś szpachlówkę poliestrowa (na blachę nieocynkowaną).
  • Nanieś szpachlówkę drobną.
  • Lekko oszlifuj całą część.
  • Dokładnie oczyść środkiem usuwającym silikon i wytrzyj do sucha.
  • Nanieś podkład antykorozyjny na nieocynkowane miejsca.

Wszystkie kołnierze wywinięte pokrywy komory silnika, drzwi, drzwi tyłu nadwozia oraz pokrywy bagażnika należy zabezpieczyć środkiem do zabezpieczania kołnierza wywiniętego. Dokumentacje napraw nadwozi specyficzne dla danego modelu zawierają obszerne informacje.

Po przeprowadzeniu naprawy przeprowadź lakierowanie według dokumentacji odnośnie lakierowania i zabezpieczenia antykorozyjnego.

Elementy spawane

W spawanych obszarach od strony wewnętrznej i zewnętrznej należy usunąć szczotką plecioną podkład głęboki, nie wolno przy tym uszkodzić warstwy cynku.

WSKAZÓWKA: Miejsca spawane należy oszlifować w jak najmniejszym stopniu, należy starać się nie uszkodzić zabezpieczenia antykorozyjnego zastosowanego w produkcji (podkład katodowy).

WSKAZÓWKA: Przed naniesieniem podkładu pod spawanie należy go dobrze wymieszać.

Dokładnie oczyść naprawiany obszar (środkiem usuwającym silikon).

Nanieś równomiernie podkład pod spawanie na wszystkie kołnierze spawane (starej i nowej części).

WSKAZÓWKA: Przed spawaniem podkład musi wyschnąć.

Nanieś podkład pod spawanie

E0004063

Po zakończeniu wszystkich prac związanych ze spawaniem zeszlifuj wszystkie spawy, aby uniknąć osłabienia materiału.

Ewentualne nierówności w miejscach połączeń należy wyrównać stosując cynę do spawania.

Jeśli to konieczne, przymocuj brakujące zaczepy w kształcie litery T do listwy ozdobnej. Ze względu na niebezpieczeństwo powstania korozji cały samochód należy oczyścić z pyłu powstałego na skutek szlifowania oraz wiórów metalowych.

Oczyść i zagruntuj wszystkie profile zamknięte oraz obszary, które należy uszczelnić.

Uszczelnij miejsca spawane i miejsca łączenia, zastosuj zabezpieczenie podwozia.

WSKAZÓWKA: Przez zastosowaniem masy uszczelniającej i zabezpieczenia podwozia, podkład musi wyschnąć. Nanosząc masę uszczelniającą nie stosuj rozcieńczalników (masa uszczelniająca nie wysycha).

Po wykonaniu napraw należy zastosować maty tłumiące i piankę do zabezpieczania antykorozyjnego profili zamkniętych stosowane w produkcji.

Po przeprowadzeniu lakierowania zabezpiecz wszystkie profile zamknięte wymienionych części nadwozia woskiem do zabezpieczania antykorozyjnego profili zamkniętych (szczególnie w miejscach połączeń spawanych).

Wymiana częściowa

W przypadku napraw częściowych należy postępować tak, jak to zostało opisane w rozdziale "spawane elementy".

Zasadnicza różnica między wymianą częściową a wymianą na nową część to sposób przygotowania połączeń spoinami doczołowymi lub połączeń na zakładkę.

- W przypadku fragmentów części nadwozia należy usunąć wystarczającą warstwę lakieru i cynku w obszarze wewnętrznym. Szczególnie dotyczy to obszarów, które są trudno dostępne od wewnątrz lub są w ogóle niedostępne.

- Jakość przeprowadzonego spawania jest zależna od tego, czy obszar wewnętrzny jest nieocynkowany. Pozostałości cynku i lakieru w obszarze spawanym ulegają spaleniu i prowadzą do zwiększonego tworzenia się otworów podczas spawania.

- Jeśli warstwa cynku lub lakieru nie zostanie usunięta, na warstwie cynku i lakieru powstaną przy spawaniu przypalenia. Na skutek tego powstają zwęglenia uniemożliwiają prawidłowe zabezpieczenie antykorozyjne profili zamkniętych.

Sposób postępowania

- Jeśli będą wykonywane spoiny doczołowe wzdłuż miejsca łączonego, z boku należy usunąć warstwę lakieru na szerokość 30 mm szczotką plecioną.

- Czynność tą należy wykonać w równym stopniu na nowej i starej części nadwozia.

- W zależności od elementu nadwozia należy również usunąć około 10 mm warstwy cynku znajdującą się pod elementem wzdłuż spawanego miejsca.

WSKAZÓWKA: Zamiast szczotki plecionej można zastosować płaski skrobak lub szczotkę drucianą (wąskie profile zamknięte). Nie stosuj szlifierki kątowej (ze względu na osłabienie materiału).

Naniesienie zabezpieczenia antykorozyjnego w części progowej po przeprowadzeniu naprawy częściowej

E0004062

Poz.Numer częściOpis
1

Połączenie spawane

2

Dysza natryskowa

3

Przymiar do utrzymywania odległości

4

Pistolet natryskowy

W obszarach, w których nie można nanieść wosku do zabezpieczania antykorozyjnego profili zamkniętych ze względu na brak dostępu, w odpowiednim miejscu można wywiercić otwór. Średnica otworu zależy od korka, jaki jest dostępny, którym należy zamknąć otwór. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy w profilu zamkniętym nie pozostały żadne wióry po wierceniu (w następstwie może powstać korozja). Na krawędź otworu należy nanieść wosk do zabezpieczania profili zamkniętych. Ostatecznie zamknij otwór korkiem i nanieś zabezpieczenie podwozia.

Metoda zabezpieczenia antykorozyjnegoPowierzchnie zewnętrzneDostępna powierzchnia wewnętrznaNiedostępna powierzchnia wewnętrzna
Powłoka lakierniczaXX
Zabezpieczenie antykorozyjne profili zamkniętychX
Metoda zabezpieczenia antykorozyjnegoKołnierz do spawania przed spawaniem (powierzchnie styku)Wszystkie obszary, z których zeszlifowano warstwę cynkuDostępne obszary kołnierzy do spawanieNiedostępne obszary kołnierzy do spawanie
Podkład pod spawanieX
Powłoka lakierniczaXX
Zabezpieczenie kołnierza wywiniętegoX
Zabezpieczenie antykorozyjne profili zamkniętychX