501-16 OPIS I DZIAŁANIE
Wycieraczki i spryskiwacze
UID=G21991
2002.50 Focus

Druk

Wszystkie tryby pracy wycieraczek są uruchamiane za pomocą przełącznika wielofunkcyjnego, który jest uruchamiany przez dźwignię wycieraczek po prawej stronie kolumny kierowniczej.

Wycieraczka z przodu

Wycieraczka z przodu składa się z następujących części:

- ramienia wycieraczki z przodu (dwóch)

- silnika wycieraczek przy kratce nawiewu

- mechanizmu wycieraczek przedniej szyby

- pióra wycieraczki z przodu (dwóch)

- przekaźnika wycieraczek w centralnej skrzynce połączeniowej

- centralnego modułu funkcji czasowych (CTM) w centralnej skrzynce połączeniowej (CJB)

- przełącznika wielofunkcyjnego, który zawiera

  • przełącznik wycieraczek,
  • przełącznik spryskiwaczy (przełącznik wciskany) i
  • przełącznik sterowania przerywanym ruchem wycieraczek (przełącznik obrotowy, w zależności od wyposażenia)

Tryby pracy wycieraczek przedniej szyby

Silnik wycieraczek może pracować w dwóch zakresach prędkości, oraz posiada wyłącznik krańcowy dla położenia spoczynkowego. Jest on sterowany przełącznikiem wielofunkcyjnym na kolumnie kierownicy, poprzez przekaźnik wycieraczek i CTM.

Po włączeniu zapłonu (położenie II) jest dostępnych pięć następujących trybów pracy wycieraczek:

- Wycieraczki wyłączone

- Pojedynczy ruch wycieraczek

- Wolny ruch wycieraczek

- Szybki ruch wycieraczek

- Przerywany ruch wycieraczek

V9310326

Dźwignia wycieraczek w położeniu "wycieraczki wyłączone"

Jeśli dźwignia wycieraczek zostanie przełączona z innego położenia w położenie „wycieraczki wyłączone", silnik wycieraczek pracuje dalej z mniejszą prędkością aż do osiągnięcia położenia spoczynkowego, po czym wyłącza się. Funkcja ta jest sterowana drugim obwodem prądu przez przełącznik krańcowy. Dzięki temu silnik wycieraczek jest po wyłączeniu tak długo zasilany napięciem, aż wyłącznik krańcowy przerwie przepływ prądu przez przekaźnik wycieraczek (położenie spoczynkowe) i przełącznik wielofunkcyjny.

Dźwignia wycieraczek w położeniu "pojedynczy ruch wycieraczek"

Naciśnij dźwignię wycieraczek w dół i zwolnij. Dźwignia wraca samoczynnie w położenie „wycieraczki wyłączone". Wycieraczki wykonują cykl pracy ze zmniejszoną prędkością. Przepływ prądu następuje przez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek.

Dźwignia wycieraczek w położeniu "wolny ruch wycieraczek"

Przesuń dźwignię wycieraczek o dwa stopnie do góry. Wycieraczki pracują wolnym ruchem. Przepływ prądu następuje przez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek.

Dźwignia wycieraczek w położeniu "szybki ruch wycieraczek"

Przesuń dźwignię wycieraczek o trzy stopnie do góry. Wycieraczki pracują szybkim ruchem. Przepływ prądu następuje przez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek.

E0002126

Dźwignia wycieraczek w położeniu "przerywany ruch wycieraczek"

Przesuń dźwignię wycieraczek o jeden stopień do góry. Wycieraczki wykonują pojedyncze, wolne ruchy, po których następuje przerwa. Czas trwania przerw zależy od wyposażenia i może wynosić 9 sekund, lub być regulowany w sześciu stopniach przez obracanie końcówki dźwigni wycieraczek (położenie 1 = najkrótsza przerwa, położenie 6 = najdłuższa przerwa).

Przełącznik wielofunkcyjny wysyła sygnał 12 V przez położenie spoczynkowe przełącznika do CTM, który włącza przekaźnik wycieraczek w odstępach 9-sekundowych, lub zależnie od wybranej długości przerwy między cyklami pracy (zależnie od wyposażenia). Prąd przepływa przez przekaźnik wycieraczek (położenie pracy) i przełącznik wielofunkcyjny) do silnika wycieraczek.

Spryskiwacze przedniej szyby

OSTRZEŻENIE: Płyn do spryskiwacza zawiera metanol, który jest substancją trującą. Zachowuj przepisy bezpieczeństwa.

UWAGA: Uruchamiaj spryskiwacze przy włączonych reflektorach przez maksymalnie 10 sekund i jeśli zbiornik płynu spryskiwaczy nie jest pusty.

Spryskiwacze przedniej szyby składają się z następujących części:

- Zbiornik płynu spryskiwaczy, pod lewym błotnikiem z przodu

- Pompa spryskiwaczy, na zewnątrz na zbiorniku płynu spryskiwaczy

- Dwie regulowane dysze spryskiwaczy, przy pokrywie komory silnika.

W zależności od mechanizmu wycieraczek są dostępne dwa tryby pracy wycieraczek:

dźwignia wycieraczek w położeniu "wycieraczki wyłączone" lub "przerywany ruch wycieraczek"

Wycieraczki i pompka spryskiwacza pracują tak długo, jak długo dźwignia wycieraczek przyciągnięta jest w kierunku kierownicy. Zwolnienie dźwigni wycieraczek w pierwotne położenie powoduje natychmiastowe wyłączenie pompki spryskiwacza. Wycieraczki wykonują jeszcze dwa lub trzy cykle pracy, przed podjęciem trybu przerywanego (położenie „tryb przerywany") lub położenia spoczynkowego (położenie „wycieraczki wyłączone")

Dźwignia wycieraczek w położeniu "wolny ruch wycieraczek" lub "szybki ruch wycieraczek"

Spryskiwacze współpracują z wycieraczkami tak długo, jak długo dźwignia przyciągnięta jest w stronę kierownicy. Prąd płynie od przełącznika wielofunkcyjnego przez pompę spryskiwaczy do CTM i wyłącznika układu wycieraczek i spryskiwaczy. Ten ostatni w stanie włączonym tworzy połączenie do masy.

Ogrzewane dysze spryskiwaczy (jeśli są zamontowane)

Po włączeniu zapłonu (położenie II) dysze są stale ogrzewane.

Wycieraczka z tyłu

Wycieraczka z tyłu składa się z następujących elementów:

- silnika wycieraczki z tyłu

- ramienia wycieraczki z tyłu

- pióro wycieraczki

- przekaźnika przerywanego ruchu wycieraczek, pod tablicą rozdzielczą z przodu po prawej stronie

- dyszy spryskiwacza

Wycieraczka i spryskiwacz tylnej szyby (jeśli są zamontowane)

W celu włączenia przyciśnij dźwignię wycieraczek w kierunku tablicy rozdzielczej. Układ działa tak długo, jak długo dźwignia jest naciśnięta. Po zwolnieniu wraca ona samoczynnie do położenia spoczynkowego. Płyn do spryskiwacza szyby tylnej pochodzi z tego samego zbiornika, co dla szyby przedniej (patrz spryskiwacz szyby przedniej) i jest pompowany przez tą samą pompkę.

Obraca się ona w kierunku przeciwnym do tego przy spryskiwaniu przedniej szyby.

Prąd płynie od centralnej skrzynki połączeniowej przez pompę spryskiwaczy do przełącznika. Ten ostatni w stanie włączonym tworzy połączenie do masy.

Spryskiwacze reflektorów

UWAGA: Uruchamiaj spryskiwacze reflektorów przez maksymalnie 10 sekund i jeśli zbiornik płynu spryskiwaczy nie jest pusty.

Spryskiwacze reflektorów składają się z następujących części:

- Pompa spryskiwaczy, na zewnątrz na zbiorniku płynu spryskiwaczy

- Przekaźnik spryskiwaczy reflektorów, pod tablicą rozdzielczą, po lewej stronie

- Dysze spryskiwaczy (dwie)

Układ spryskiwaczy reflektorów pracuje, gdy włączony jest układ wycieraczek i spryskiwaczy szyby przedniej, przy jednocześnie włączonych reflektorach (światła mijania lub drogowe). Elektryczne sterowanie przejmuje przekaźnik układu spryskiwaczy reflektorów. Włącza się on dopiero wtedy, gdy otrzyma sygnał napięcia od przełącznika reflektorów i przełącznika układu wycieraczek i spryskiwaczy przedniej szyby.

Lampka kontrolna poziomu płynu spryskiwaczy (jeśli jest zamontowana)

Skład się ona z następujących części:

- lampki kontrolnej poziomu płynu spryskiwaczy (w tablicy rozdzielczej)

- przełącznika w zbiorniku płynu spryskiwaczy

- modułu dodatkowego układu ostrzegawczego (w tablicy rozdzielczej, pośrodku)

Lampka zapala się, gdy zbiornik płynu spryskiwaczy jest napełniony tylko w jednej czwartej. Funkcję czujnika spełnia przełącznik włączany pływakiem w zbiorniku płynu spryskiwaczy. Gdy ilość płynu do spryskiwaczy jest wystarczająca, przełącznik łączy wejście cyfrowe modułu dodatkowego układu ostrzegawczego do masy. Przełącznik otwiera się, gdy poziom płynu spadnie poniżej jednej czwartej objętości.

Należy właściwie postępować w przypadku wyciekającego płynu spryskiwacza szyb z całkowicie wypełnionego zbiornika spryskiwacza przy gwałtownym przyspieszaniu lub zwalnianiu.

Samochody wyprodukowane do 09.12.98 włącznie (kod WG).

Na skutek zbyt dużego otworu w przewodzie odpowietrzającym zbiornika wyrównawczego w przypadku zupełnie wypełnionego zbiornika przy gwałtownym przyspieszaniu lub zwalnianiu może dojść do wycieku płynu spryskiwacza szyby. W przypadku reklamacji w celu zapobieżenia wyciekowi należy nasunąć dodatkową nakładkę na tylny przewód odpowietrzający zbiornika wyrównawczego.Dodatkowe informacje patrz operacja numer w niniejszym podrozdziale. Dodatkowe informacje - patrz procedura 32 622 0 w tym rozdziale.