419-10 OPIS I DZIAŁANIE
Funkcje sterowane przez moduły
UID=G21876
2002.50 Focus

Druk

Centralny moduł funkcji czasowych

E0000191

Dostępne są dwie wersje tego modułu:

- wersja standardowa do pojazdów z przekładnią mechaniczną

- wersja rozbudowana do pojazdów z przekładnią automatyczną

Funkcje wersji standardowej CTM:

- Praca wycieraczek szyby przedniej w trybie przerywanym

- Wycieraczka szyby tylnej

- Szyba tylna- funkcja automatycznego włączenia wycieraczek po wciśnięciu przycisku spryskiwacza

- Szyba przednia - funkcja automatycznego włączenia wycieraczek po wciśnięciu przycisku spryskiwacza

- Ogrzewana szyba tylna

- Ogrzewana szyba przednia

- Oświetlenie wejścia

- Przekaźnik oszczędzania energii

- żądanie sygnału akustycznego z modułu komputera pokładowego, alarmu przeciwkradzieżowego/ podwójnego ryglowania i poduszki powietrznej.

- Brzęczyk ostrzegający o włączonych światłach

Dodatkowe funkcje rozbudowanej wersji CTM:

- Lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa

- Lampka ostrzegawcza biegu wstecznego

- Lampka ostrzegawcza kluczyka zapłonu

- Ostrzeżenie, że dźwignia zmiany biegów nie znajduje się w położeniu parkowania

Opis funkcji

Praca wycieraczek szyby przedniej w trybie przerywanym

Jeżeli po włączeniu zapłonu przełącznik wycieraczek zostanie ustawiony w położenie trybu przerywanej pracy, wycieraczki będą poruszać się z zaprogramowaną częstotliwością (8,0 s ± 2,0 s). W samochodach o regulowanej szybkości pracy wycieraczek można ustawić szybkość na poziomie od „1" do „6" potencjometrem na przełączniku wielofunkcyjnym. Praca wycieraczek, która została przerwana przez włączoną funkcję trybu przerywanego powtarzana jest tak długo, aż funkcja pracy przerywanej na przełączniku zostanie wyłączona. Jeżeli przy włączonym trybie pracy przerywanej szybkość pracy wycieraczek zostanie zmieniona potencjometrem, włączony cykl zostanie wykonany do końca, po czym nastąpi włączenie nowej szybkości. Jeśli w trakcie przerwy w pracy wycieraczki zostaną wyłączone, po czym ponownie włączone, praca zostanie wznowiona od początku w ustawionym trybie. CTM wysyła przy tym sygnały masy do przekaźnika wycieraczek szyby przedniej, wskutek czego włącza on silnik wycieraczek szyby przedniej.

Wycieraczka szyby tylnej

Jeżeli po włączeniu zapłonu przełącznik wycieraczki szyby tylnej zostanie włączony, wycieraczka będzie poruszać się z zaprogramowaną częstotliwością (12,0 s ± 3,0 s). Moduł CTM wysyła sygnał (0,6 s ± 0,2 s) do przekaźnika wycieraczki szyby tylnej po każdym zakończonym cyklu pracy i przerwie. Silnik wycieraczek szyby tylnej wyłączany jest przez własny wyłącznik.

Szyba tylna- funkcja automatycznego włączenia wycieraczek po wciśnięciu przycisku spryskiwacza

Po wciśnięciu przycisku spryskiwacza tylnej szyby włączona zostaje pompka spryskiwacza i wycieraczka. Po zwolnieniu przycisku spryskiwacza tylnej szyby praca pompki zostaje natychmiast przerwana. Czas opóźnienia dla wycieraczki szyby tylnej wynosi (4,0 s ± 1,0 s). Czas sygnału masy wysyłanego przez CTM do przekaźnika wycieraczki szyby tylnej wynosi 0,6 s ± 0,2 s.

Szyba przednia - funkcja automatycznego włączenia wycieraczek po wciśnięciu przycisku spryskiwacza

Po wciśnięciu przycisku spryskiwacza przedniej szyby włączona zostaje pompka spryskiwacza i wycieraczka. Po zwolnieniu przycisku spryskiwacza przedniej szyby praca pompki zostaje natychmiast przerwana. Silnik wycieraczek szyby przedniej wykona dalsze 2 do 3 cykle pracy, po czym zostanie wyłączony przez CTM, poprzez przekaźnik wycieraczek lub wyłącznik krańcowy.

Ogrzewana szyba tylna

Aby włączyć ogrzewanie szyby tylnej, trzeba wcisnąć przycisk ogrzewania szyby tylnej na co najmniej 30 ms. Następnie ogrzewanie szyby tylnej zostanie włączone przez przekaźnik na 10 min ± 2 min. W ciągu tych 10 minut można wyłączyć ogrzewanie szyby tylnej przez ponowne wciśnięcie przycisku, lub przez wyłączenie zapłonu. CTM wysyła zależnie od warunku sygnał masy do przekaźnika ogrzewania szyby tylnej, który wyłącza ogrzewanie szyby tylnej odpowiednio do otrzymanego sygnału. Jeśli przy włączonym ogrzewaniu szyby tylnej kluczyk zostanie przekręcony w położenie „Start", ogrzewanie szyby tylnej zostanie na moment wyłączone.

Ogrzewana szyba przednia

Aby włączyć ogrzewanie szyby przedniej, trzeba wcisnąć przycisk ogrzewania szyby przedniej na co najmniej 30 ms. Następnie ogrzewanie szyby przedniej zostanie włączone przez przekaźnik na 4 min ± 1 min. W ciągu tych 4 minut można wyłączyć ogrzewanie szyby przedniej przez ponowne wciśnięcie przycisku, lub przez wyłączenie zapłonu. Ogrzewanie szyby przedniej można włączyć tylko wtedy, gdy alternator ładuje, tj. gdy silnik pracuje. CTM wysyła zależnie od warunku sygnał masy do przekaźnika ogrzewania szyby przedniej, który wyłącza ogrzewanie szyby przedniej odpowiednio do otrzymanego sygnału.

Oświetlenie wejścia

Pojazdy bez pilota zdalnego sterowania: Niezależnie od położenia kluczyka, jeśli pojazd jest odryglowany, a włącznik oświetlenia wewnętrznego znajduje się w położeniu „opóźnienie", przy otarciu dowolnych drzwi włączone zostaje oświetlenie wnętrza. Moduł CTM reguluje moc świecenia w ciągu 0,5 s z przyciemnionego do całkowicie jasnego. Jeśli drzwi zostaną zamknięte, istnieją dwie możliwości. Oświetlenie wnętrza świeci się przez 20 s z pełną jasnością, po czym zostaje ściemnione w ciągu 5 s. Jeśli po zamknięciu drzwi zostanie włączony zapłon, w ciągu 2 sekund nastąpi ściemnienie.

Pojazdy z pilotem zdalnego sterowania: Jeśli pojazd zostanie odryglowany przy pomocy pilota, moduł alarmu przeciwkradzieżowego/ podwójnego ryglowania wysyła sygnał do CTM. CTM powoduje rozjaśnienie oświetlenia wnętrza do pełnej jasności w ciągu 0,5s, jeszcze zanim jedne z drzwi zostaną otwarte. Jeśli pojazd zostanie zamknięty przy pomocy pilota, oświetlenie wnętrza zostanie ściemnione w ciągu 2 sekund.

Jeśli zapłon zostanie wyłączony przed wyłączeniem świateł, oświetlenie wnętrza pozostaje włączone przez 20 sekund z pełną jasnością, po czym nastąpi stopniowe wygaszenie w przeciągu 5 sekund. Podobnie dzieje się, gdy przy włączonym zapłonie oświetlenie zewnętrzne zostanie wyłączone i ponownie włączone w ciągu 20 sekund.

W 30 minut po wyłączeniu zapłonu oświetlenie wnętrza zostaje wyłączone przez CTM poprzez przekaźnik oszczędzania energii, gdy jedne drzwi są otwarte, a przełącznik oświetlenia wnętrza znajduje się w położeniu „opóźnienie".

Oświetlenie przestrzeni bagażowej nie jest sterowane przez CTM.

Przekaźnik oszczędzania energii

CTM wyłącza przekaźnik oszczędzania energii w 30 min po wyłączeniu zapłonu i przechodzi w tryb spoczynkowy. Tryb ten zostanie wyłączony po spełnieniu następujących warunków: Odryglowanie przy pomocy pilota, otwarcie jednych drzwi lub klapy tylnej, lub kluczyk w położeniu „radio" lub „zapłon". Przekaźnik oszczędzania energii zostaje ponownie włączony przez CTM i podaje napięcie do wyłączonych poprzednio podzespołów (oświetlenie wnętrza, elektryczna regulacja położenia lusterek).

Sygnał dźwiękowy

Następujące moduły wymagają sygnałów akustycznych z CTM: Moduł komputera pokładowego, alarm przeciwkradzieżowy / podwójne ryglowanie i poduszka powietrzna. Ponieważ moduły te nie posiadają akustycznego urządzenia ostrzegawczego, wysyłają one sygnał masy do odpowiedniego wejścia CTM, w odpowiedzi na który wysyła on określony sygnał akustyczny. CTM rozpoznaje jaki sygnał akustyczny trzeba wysłać na podstawie czasu trwania sygnału wejściowego. Moduł poduszki powietrznej wysyła sygnał masy do CTM, gdy wysłał on żądanie włączenia lampki ostrzegawczej w zestawie wskaźników, lampka jest jednak uszkodzona. Poza tym moduł poduszki powietrznej wysyła sygnał masy do CTM za każdym razem, gdy włączony zostanie zapłon, aby utrzymać przewodność na złączu modułu. Moduł komputera pokładowego wysyła sygnał masy do CTM, gdy zapas paliwa spadnie poniżej określonej wartości, oraz każdorazowo przy wciśnięciu dowolnego przycisku komputera pokładowego, jako potwierdzenie.

Brzęczyk ostrzegający o włączonych światłach

Jeśli przy wyłączonym zapłonie włączone są światła postojowe, mijania lub światła drogowe, a drzwi kierowcy zostaną otwarte, włączy się brzęczyk ostrzegawczy zintegrowany w centralnym module funkcji czasowych (CTM). Brzęczyk milknie, gdy oświetlenie zewnętrzne zostanie wyłączone, drzwi kierowcy zostaną zamknięte, lub gdy po upływie 30 min wyłączony zostanie przekaźnik oszczędzania energii.

Lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa

Jeżeli zapłon jest włączony a pas bezpieczeństwa nie jest zapięty, włączy się brzęczyk ostrzegawczy trwający 4 do 8 sekund i zapali się lampka ostrzegająca o niezapiętych pasach bezpieczeństwa na zestawie wskaźników. Jeśli w ciągu 80 sekund ± 15 s pas bezpieczeństwa zostanie zapięty, lampka zgaśnie. Jeżeli pas zostanie zapięty gdy brzęczyk jest jeszcze włączony, sygnał brzęczyka wyłączy się. Jeśli w ciągu tych 80 sekund pas nie zostanie zapięty, lampka ostrzegawcza pozostanie zapalona. Sygnał wejściowy zostanie wysłany z włącznika gniazda pasa bezpieczeństwa do CTM.

Lampka ostrzegawcza biegu wstecznego

W samochodach z przekładnią automatyczną po upływie 0,8 sek. rozlegnie się dźwięk ostrzegawczy o częstotliwości 3 Hz, gdy dźwignia zmiany biegów zostanie ustawiona w położeniu „R" (bieg wsteczny). Sygnał wejściowy zostanie wysłany z czujnika zakresów przełożeń przekładni (Czujnik TR) do CTM.

Lampka ostrzegawcza kluczyka zapłonu

Brzęczyk ostrzegawczy w CTM wyśle sygnał akustyczny, gdy kluczyk zapłonu znajdzie się w położeniu „R" lub „WYŁ.", a jednocześnie drzwi kierowcy zostaną otwarte. Sygnały wejściowe zostaną wysłane do CTM z czujnika położenia kluczyka zapłonu i włącznika zamka drzwi po stronie kierowcy.

Ostrzeżenie, że dźwignia zmiany biegów nie znajduje się w położeniu parkowania

Brzęczyk ostrzegawczy w CTM wyśle sygnał akustyczny, jeśli dźwignia zmiany biegów nie zostanie przełączona w położenie „P" (parkowania), a jednocześnie drzwi kierowcy zostaną otwarte. Sygnały wejściowe zostaną wysłane do CTM z czujnika TR i włącznika zamka drzwi po stronie kierowcy. Brzęczyk milknie, gdy dźwignia zostanie przełączona w położenie „P", drzwi kierowcy zostaną zamknięte, lub gdy po upływie 30 min wyłączony zostanie przekaźnik oszczędzania energii. Sygnał akustyczny zostanie wysłany również wtedy, gdy lampka ostrzeżenie o zapalonych światłach i o położeniu parkowania zostaną wysłane jednocześnie. Brzęczyk milknie dopiero wtedy, gdy usunięte zostaną wszystkie warunki do włączenia brzęczyka, tj. gdy dźwignia zmiany biegów znajdzie się w położeniu „P" i gdy drzwi kierowcy zostaną zamknięte lub oświetlenie zewnętrzne zostanie wyłączone.

Moduł komputera pokładowego

E0000192

Moduł komputera pokładowego zawiera następujące funkcje:

- Ostrzeżenie o niskim poziomie płynu spryskiwacza

- Ostrzeżenie o oblodzeniu

- Wyświetlacz temperatury zewnętrznej w °C lub °F

- Wskaźnik średniego zużycia paliwa w litrach /100 km lub milach/galon.

- Wskaźnik chwilowego zużycia paliwa w litrach /100 km lub milach/galon.

- Wyświetlacz możliwego przebiegu w stosunku do ilości paliwa w zbiorniku w km lub milach

- Wskaźnik średniej prędkości w km/h lub m/h.

Przy każdorazowym wciśnięciu przycisku komputera pokładowego (ustawiania i zerowania w komputerze pokładowym lub przełącznika zespolonego na kierownicy) rozlega się sygnał potwierdzenia. Sygnał ten wysyłany jest z CTM na żądanie komputera pokładowego.

Opis funkcji

Ostrzeżenie o niskim poziomie płynu spryskiwacza

Włącznik w zbiorniku płynu spryskiwacza wysyła sygnał masy do komputera pokładowego po przekroczeniu określonej granicy. Przy tym stosowana jest procedura zapobiegająca ciągłym zmianom wskazania wyświetlacza wskutek przechyłów zbiornika. Lampka ostrzegawcza włączona zostaje dopiero po 30 sekundach.

Ostrzeżenie o oblodzeniu

Czujnik temperatury zewnętrznej dostarcza aktualną wartość temperatury powietrza na zewnątrz do komputera pokładowego. Po przekroczeniu określonej granicy temperatury komputer pokładowy wysyła ostrzeżenie o oblodzeniu, aby ostrzec kierowcy o niebezpieczeństwie śliskiej nawierzchni.

Zmiana temperaturyZmiana temperaturySygnał dźwiękowyLampka ostrzegawcza (śnieżynka)
z 0 °C na +1 °Cz +32 °F na +33 °Fnastępuje wyłączenie-
z +4°C na +5 °Cz +40 °F na +41 °Fnastępuje wyłączenienastępuje wyłączenie po aktualizacji wyświetlacza
z +5 °C na +4 °Cz +41 °F na + 40 °Fnastępuje natychmiastowe włączenienastępuje włączenie po aktualizacji wyświetlacza
z +1 °C na 0 °Cz +33 °F na +32 °Fnastępuje natychmiastowe włączenie-

Wyświetlacz temperatury zewnętrznej

Komputer pokładowy przetwarza wartości rezystancji dostarczone przez czujnik temperatury zewnętrznej. Mogą zostać wyświetlone wartości temperatury między -40 °C a +65 °C lub -40 °F a +149 °F Jeśli wartości znajdują się poza tym zakresem, lub obwód jest przerwany lub zwarty, na wyświetlaczu pojawi się symbol "-- °C" lub. "-- °F". Komputer pokładowy koryguje też wpływ ciepła silnika na wskazanie temperatury. Jeśli zapłon zostanie wyłączony, ostatnio wykazana wartość zostaje zachowana przez jedną godzinę.

Wskaźnik średniego zużycia paliwa w litrach /100 km lub milach/galon.

średnie zużycie paliwa obliczane jest dla ostatniego przejechanego 1.000 km, lub od momentu ostatniego zerowania. Wskazanie wyświetlacza nie jest aktualizowane tak długo, dopóki różnica nie wyniesie ponad 1 l/ 100 km / min lub 2 mile na galon na minutę.

Wskaźnik chwilowego zużycia paliwa w litrach /100 km lub milach/galon.

Chwilowe zużycie paliwa obliczane jest wg następującego wzoru w l / 100 km. 100 x zużycie paliwa w ostatniej sekundzie / przejechana odległość w ostatniej sekundzie.

Chwilowe zużycie paliwa obliczane jest wg następującego wzoru w milach na galon: przejechana odległość w ostatniej sekundzie / zużycie paliwa w ostatniej sekundzie

Maksymalne wskazanie wyświetlacza wynosi 55 l/ 100 km lub 99 mil na galon. Jeśli sygnał z czujnika prędkości pojazdu (VSS) wynosi poniżej 7 Hz, tj. 5 km/h, wyświetlacz zostaje przełączony na litry / godzinę. Jeśli wartość sygnału wzrośnie do 9 Hz, wyświetlacz przełączy się ponownie na l / 100 km.

Wyświetlacz możliwego przebiegu w stosunku do ilości paliwa w zbiorniku

Wartość ta zostaje obliczona wg wzoru: 100 x zapas paliwa w danej chwili / średnie zużycie

Komputer pokładowy oblicza zapas paliwa w danej chwili na podstawie wartości rezystancji dostarczonej przez czujnik poziomu paliwa w zbiorniku.

SilnikiIlość paliwaWartość rezystancji
Silniki benzynoweok. 1 litr15 Ohm
Silniki benzynoweok. 50 litrów160 Ohm
Silniki Dieselok. 1 litr15 Ohm
Silniki Dieselok. 45 litrów160 Ohm

Ponieważ wskutek kołysania zbiornika paliwa wskazanie poziomu paliwa ciągle się zmienia, komputer pokładowy przetwarza dane z opóźnieniem i przy pomocy odpowiedniego algorytmu. Jeśli obwód czujnika poziomu paliwa zostanie przerwany lub nastąpi zwarcie, ukazuje się następujący komunikat: (---)

Dla poniższych wartości CTM wysyła akustyczny sygnał ostrzegawczy: 80 km (50 mil), 40 km (25 mil), 20 km (10 mil) i 0 km (0 mil); przy tym wyświetlacz przełączony zostaje automatycznie na wskazanie możliwego przebiegu, bez względu na to, która funkcja wyświetlacza jest w danym momencie włączona.

Możliwy przebieg nie jest aktualizowany, jeśli przejechano mniej niż 5 km (3 mile), lub gdy zapłon włączony jest przez mniej niż 5 minut. Jeśli zatankowano ponad 9 litrów paliwa ( 2 galony), wartość zostaje natychmiast obliczona na nowo i wyświetlona.

Wyświetlacz średniej prędkości

średnia prędkość obliczana jest dla ostatniego przejechanego 1.000 km, lub od momentu ostatniego zerowania. Jeśli prędkość jazdy w danym momencie nie wzrasta szybciej niż 1 km/h/s, wskazanie wyświetlacza nie jest aktualizowane.

Moduł antykradzieżowy/zamka z podwójnym ryglowaniem

E0002224

Dostępne jest pięć wersji tego modułu z następującym wyposażeniem:

- Zamek centralny

- Centralny zamek i pilot zdalnego sterowania

- Centralny zamek, podwójne ryglowanie i pilot zdalnego sterowania

- Centralny zamek, podwójne ryglowanie, pilot zdalnego sterowania i alarm przeciwkradzieżowy

- Centralny zamek, podwójne ryglowanie, pilot zdalnego sterowania i alarm przeciwkradzieżowy z funkcją monitorowania wnętrza pojazdu podczerwienią.

Dodatkowe informacje - patrz rozdział 501-14.