417-01 OPIS I DZIAŁANIE
Oświetlenie zewnętrzne
UID=G21818
2002.50 Focus

Druk

E0000113

Reflektory konwencjonalne do MY2002

Przednie światła obrysowe są zintegrowane w obudowie reflektora i nie można ich wymontować osobno. Reflektor wyposażony jest w żarówkę H4L-50/55W światła mijania i światła drogowego.

Reflektor o kształcie swobodnym zapewnia bardzo wysoką skuteczność świetlną.

Dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego przy produkcji, soczewki mają niską wagę i łatwo je kształtować.

W lampie kierunkowskazu w zderzaku znajduje się przezroczysta żarówka P-21W.

Reflektory konwencjonalne od MY2002

E0026851

WSKAZÓWKA: Wymieniając żarówki należy zwrócić uwagę, żeby nie stosować konwencjonalnych żarówek H1 lub H7, lecz specjalne powlekane żarówki, aby zapobiec żółknięciu od wewnątrz osłon zewnętrznych z tworzywa sztucznego.

Przednie światła obrysowe i kierunkowskazy są zintegrowane w obudowie reflektorów. Reflektor ma żarówkę H7 światła mijania i H1 dla światła drogowego i sygnału świetlnego.

Reflektory ksenonowe od MY2002.

E0026850

Reflektory ksenonowe dostępne są w opcji, dla światła mijania jest to żarówka o mocy 35 W. żarówka ksenonowa charakteryzuje się trzykrotnie większą jasnością świecenia od konwencjonalnej żarówki H7.

Reflektor składa się z następujących elementów:

- Obudowa reflektora,

- Osłona obudowy reflektora

- żarówka ksenonowa dla światła mijania i drogowego

- żarówka halogenowa dla światła drogowego i sygnału świetlnego

- żarówka kierunkowskazu

- żarówka światła postojowego

- Silniczek układu regulacji ustawienia reflektorów

- Zapłonnik,

- Moduł sterujący

Działanie

OSTRZEŻENIE: Możliwe są wartości napięcia do 30 kV.

Podobnie jak światło słoneczne, światło sztuczne zawiera dużą część zieleni i błękitu.

Dzięki specyficznej konstrukcji osłony i soczewki zasięg i rozproszenie wiązki światła w bliskiej odległości zostały znacznie zwiększone. Pozwala to na znacznie lepsze oświetlenie drogi, bez przekroczenia wartości granicznych dla oślepiania.

Kolejna zaleta regulacji wiązki światła to płynniejsza granica światła i cienia. Zbyt duży kontrast światła i cienia może prowadzić do zbyt gwałtownej zmiany sposobu oświetlenia drogi podczas jazdy. Zastosowanie reflektorów ksenonowych znacznie zwiększa bezpieczeństwo aktywne.

Reflektory ksenonowe osiągają pełną jasność świecenia dopiero po upływie 1 minuty od włączenia. Dlatego na potrzeby zastosowania w samochodach natychmiastowe włączenie osiągane jest poprzez specjalne elektroniczne urządzenie.

Bańka szklana żarówki ksenonowej jest wypełniona ksenonem oraz mieszanką halogenku metalu.

Chwilowe zwiększenie napięcia do 20 kV zapala gaz między elektrodami. Po krótkim przeciążeniu, w czasie którego wiązka światła stabilizuje się oświetlenie jest odpowiednio regulowane za pomocą układu elektronicznego do uzyskania 35 watów.

Zużycie żarówki jest tak niewielkie, że może ona być stosowana prze cały okres użytkowania pojazdu.

światła obrysowe i kierunkowskazy są zintegrowane w obudowie reflektorów.

Regulacja reflektorów - reflektory ksenonowe

W samochodach z reflektorami ksenonowymi należy stosować zalecany automatyczny układ regulacji reflektorów.

Układ ten składa się z następujących elementów:

- Czujnik samopoziomującego zawieszenia na przedniej i tylnej osi

- Nadajnik sterownika na obudowie lewego reflektora

- Odbiornik sterownika na obudowie prawego reflektora

- Silnik układu regulacji reflektorów w obudowie obu reflektorów

Aby nie oślepiać kierowców jadących z przeciwka, regulacja odbywa się odpowiednio do obciążenia pojazdu w danej chwili, przy włączonym zapłonie.

Regulacja reflektorów nie odbywa się podczas hamowania, przyspieszania, uruchamiania pojazdu.

WSKAZÓWKA: Po wykonaniu prac przy czujnikach, należy ponownie wykonać kalibrację i inicjalizację układu regulacji reflektorów.

Czujniki samopoziomującego zawieszenia na przedniej i tylnej osi wysyłają sygnał napięcia do nadajnika sterownika, zależnie od stopnia obciążenia. Na podstawie różnicy między tymi sygnałami moduł jest w stanie obliczyć optymalne nachylenie wiązki światła i wysyła odpowiednie dane do odbiornika sterownika. Oba moduły wysyłają sygnały sterujące na podstawie rzeczywistej i żądanej pozycji reflektorów do silników układu regulacji.

Przy włączeniu świateł drogowych układ porównuje aktualny stan obciążenia i ustawieniem oryginalnym. Pozwala to uniknąć ograniczenia oświetlenia drogi i oślepiania kierowców jadących z przeciwka.

Regulacja poziomu reflektorów - reflektory konwencjonalne.

WSKAZÓWKA: Dla ustawienia podstawowego, przełącznik układu regulacji reflektorów musi znajdować się w położeniu 0.

Każdy reflektor posiada siłownik, którym można sterować poprzez przełącznik. Siłownik ten porusza reflektorem poprzez trzpień regulacyjny, aż do osiągnięcia żądanego położenia.

Przełącznik ustawienia reflektorów ma dwa ograniczenia. W położeniu 0 słychać kliknięcie, jest to położenie zasadnicze. W położeniu 4 reflektor jest ustawiony pod maksymalnym kątem do góry.

Układ regulacji reflektorów ma silniczki prądu stałego. Napięcie regulowane jest przez zintegrowany w przełączniku regulacji reflektorów potencjometr (żądana wartość). Na tej samej zasadzie odbywa się wytworzenie napięcia w silniczku przez siłownik, zależnie od położenia trzpienia regulacyjnego (rzeczywista wartość).

Wartość żądana (położenie przełącznika) i wartość rzeczywista (trzpień regulacyjny) zostają porównane. Zależnie od różnicy napięcia reflektory są poruszane do góry i w dół aż wartości napięcia zostaną wyrównane.

Ze względów bezpieczeństwa, jeśli sygnał jest nieprawidłowy lub go brak, regulacja następuje w stosunku do świateł mijania.

Spryskiwacze reflektorów

W samochodach wyposażonych w reflektory ksenonowe muszą być stosowane zalecane spryskiwacze. Są to spryskiwacze wysokociśnieniowe.

Niepracujący spryskiwacz jest schowany w zderzaku.

Jeśli zostaną uruchomione spryskiwacze szyby przedniej gdy reflektory są włączone, wysuwa się dysza teleskopowa i oczyszcza osłonę reflektora z tworzywa sztucznego strumieniem pod wysokim ciśnieniem.

Na zbiorniku spryskiwaczy szyb została umieszczona dodatkowa pompka wysokiego ciśnienia spryskiwaczy wysokociśnieniowych.

E0022586

CzęśćOpis
1Osłona
2Spryskiwacz

Wersja specjalna dla krajów skandynawskich

Po włączeniu zapłonu zapalają się światła do jazdy dziennej, tj. przyćmione światła mijania. światło do jazdy dziennej składa się z:

- przekaźnika świateł dziennych,

- rezystora przyćmionych świateł mijania,

- trzech diod świateł dziennych.

Zmniejszenie napięcia żarówek świateł mijania osiągnięte zostaje przez szeregowe połączenie źródeł napięcia lub zamontowanie rezystora balastowego. Dzięki temu siła świecenia świateł mijania zostaje zmniejszona.

Jeśli przy pomocy włącznika świateł włączone zostaną światła obrysowe lub światła do jazdy, przekaźnik włącza światła do jazdy dziennej i przerywa przepływ prądu przez opornik przyćmionych świateł mijania. Jeśli przełącznik znajduje się w położeniu „światła włączone", żarówki świateł mijania otrzymują zasilanie przez przekaźnik świateł mijania i świecą z pełną jasnością.

Diody świateł dziennych służą do tego, by przy włączaniu przełącznika świateł przepuszczać prąd tylko w jednym kierunku, ponieważ w przeciwnym wypadku w przełączniku świateł zmostkowane są niektóre styki, które nie są potrzebne dla świateł dziennych.

Należy właściwie postępować w przypadku tworzenia się wody skondensowanej na wewnętrznej stronie soczewki z tworzywa sztucznego lub jeśli soczewki reflektora są zerwane.

WSKAZÓWKA: Nieznaczne zaparowanie wewnętrznej powierzchni osłony z tworzywa jest normalne i znika po włączeniu reflektorów. Jeśli powierzchnia osłony reflektora nie wyschnie po upływie 15 minut, sprawdź datę produkcji reflektora. Jeżeli został on wyprodukowany między 01.08.98 a 30.09.98, wymień osłonę reflektora. Data produkcji to ośmiocyfrowy numer na białej naklejce na górze reflektora. Ostatnie cztery cyfry oznaczają dzień i miesiąc.

Wskutek napięć w reflektorze wynikłych z jego sposobu zamocowania osłona z tworzywa może pęknąć i umożliwić przedostawanie się wilgoci. W razie reklamacji należy wymontować oba reflektory. Uszkodzone reflektory należy wymienić lub naprawić. Przy zamontowaniu reflektora zmniejsz ilość punktów mocowania.Dodatkowe informacje - patrz procedura Reflektor - wymontowanie i zamontowanie w tym rozdziale. ??