501-20B OPIS I DZIAŁANIE
Poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa - Uzupełniający system bezpieczeństwa SRS.
UID=G18611
2002.50 Focus

Druk

Uzupełniający system bezpieczeństwa został stworzony specjalnie w celu zabezpieczenia kierowcy i pasażera przed ciężkimi obrażeniami twarzy i górnej części tułowia w przypadku silnego zderzenia. Optymalne zabezpieczenie można osiągnąć tylko wtedy, gdy stosowane są jednocześnie konwencjonalne trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa stanowią integralna część uzupełniającego systemu bezpieczeństwa.

E0002749

Poz.Numer częściOpis
1-

Zespół poduszki powietrznej kierowcy

2-

Sprężyna zegarowa

3-

Zespół poduszki powietrznej pasażera

4-

Moduł sterujący poduszki powietrznej

5-

Zaczep i napinacz pasa bezpieczeństwa

Na rysunku wersja 3-drzwiowa

E0003563

Poz.Numer częściOpis
1-

Znak AIRBAG umieszczony trwale na poszyciu siedzenia

2-

Zespół bocznej poduszki powietrznej

3-

Czujnik uderzenia bocznego

Kierowca zapięty pasem bezpieczeństwa powinien odsunąć siedzenie do tyłu na tyle, na ile jest to wygodne, aby można było dosięgnąć koła kierownicy z zachowaniem niewielkiego kąta ugięcia rąk w łokciach, zapewniając w ten sposób dostateczną odległość kierowcy od koła kierownicy.

Pasażer zapięty pasem bezpieczeństwa nie powinien ustawiać fotela w takim położeniu, w którym pokrywa poduszki powietrznej stykałaby się bezpośrednio z ciałem pasażera.

Przednie poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa zostaną odpalone w przypadku uderzenia o sile przekraczającej wartość progową odpalenia, zarówno w przypadku zderzenia czołowego, jaki i uderzenia pod kątem do 30 stopni od osi pojazdu, z lewej lub prawej strony.

Poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa zostaną odpalone tylko raz. W kolizji, w której poduszki powietrzne i napinacze pasów bezpieczeństwa zostały odpalone wskutek pierwszego uderzenia, skutki kolejnych uderzeń nie zostaną zamortyzowane.

W przypadku uderzenia bocznego, w wyniku którego odpalone zostaną boczne poduszki powietrzne (jeśli są), przednie poduszki powietrzne zostaną odpalone w wyniku późniejszego zderzenia czołowego, o ile uderzenie to nastąpi z siłą przekraczającą wartość progową odpalenia.

W niektórych sytuacjach pomimo znacznego zniszczenia pojazdu siła uderzenia może być mniejsza niż wymagana do odpalenia poduszek i poduszki nie zostaną zdetonowane. W takich wypadkach pasy bezpieczeństwa zapewnią wystarczającą ochronę pasażerów.

Tabliczka VIN, która zawiera symbol poduszki powietrznej i kod X1, X2 lub X4, w zależności od liczby zamontowanych poduszek powietrznych, znajduje się na tablicy rozdzielczej pod szybą przednią.

Samochody wyposażone w boczne poduszki powietrzne można zidentyfikować dzięki znakowi AIRBAG, umieszczonemu trwale na poszyciu siedzenia w pobliżu zespołu poduszki. Na słupku B w pobliżu siedzenia umieszczona jest nalepka.

V9910132

V4003149

V4003021

OSTRZEŻENIE: Wszystkie pojazdy wyposażone w zamontowaną fabrycznie poduszkę powietrzną pasażera posiadają na nakładce tablicy rozdzielczej nalepkę z OSTRZEŻENIEM, ZABRANIAJĄCYM stosowania na tym siedzeniu fotelika dziecięcego, odwróconego tyłem do kierunku jazdy.

W żadnych warunkach nie jest możliwe odłączenie poduszki powietrznej bez naruszenia integralności całego układu.

Układ składa się z następujących elementów:

- Moduł poduszki powietrznej

- wiązka przewodów

- sprężyna zegarowa

- lampka ostrzegawcza

- zespół (zespoły) poduszki powietrznej

- czujniki uderzenia bocznego (pojazdy z bocznymi poduszkami powietrznymi)

- zaczepy i napinacze pasów bezpieczeństwa

Moduł sterujący poduszki powietrznej

Moduł sterujący poduszki powietrznej kieruje działaniem całego układu, włącznie z diagnostyką. Posiada on dwa mikroczujniki uderzenia czołowego; czujnik zderzenia i czujnik zabezpieczający. Te dwa czujniki są połączone szeregowo i jeżeli obydwa wykryją opóźnienie przekraczające określoną granicę, moduł sterujący poduszki powietrznej odpali poduszkę/poduszki powietrzne.

Modul odpali także odpowiednią poduszkę boczną, w zależności od otrzymanego sygnału z czujnika uderzenia bocznego.

Moduł sterujący poduszki powietrznej prowadzi także stałą diagnostykę układu. W przypadku wykrycia usterki lampka ostrzegawcza świeci się światłem ciągłym lub błyska. Sposób świecenia się lampki ostrzegawczej zależy od rodzaju powstałej usterki. Lampka ostrzegawcza znajduje się w zestawie wskaźników.

Po zderzeniu, na skutek którego nastąpiło odpalenie napinaczy pasów bezpieczeństwa lub poduszki powietrznej/poduszek powietrznych, należy zamontować nowy moduł sterujący poduszkami powietrznymi.

Zaczep i napinacz pasa bezpieczeństwa

Napinacze pirotechniczne pasów bezpieczeństwa odpalane są jednocześnie, nawet jeżeli na siedzeniu nie ma pasażera.

Jeżeli podczas zderzenia odpalone sa poduszki powietrzne, odpalane są też napinacze pasów. Po odpaleniu konieczne jest zamontowanie nowych zaczepów i napinaczy pasów bezpieczeństwa.

Zasilanie modułu sterującego doprowadzone jest poprzez wiązkę przewodów, a stąd do poduszek powietrznych, czujników uderzenia bocznego (jeśli pojazd jest wyposażony w boczne poduszki powietrzne), napinaczy pasów bezpieczeństwa i lampki ostrzegawczej.

Sprężyna zegarowa

Sprężyna zegarowa przekazuje sygnały pomiędzy modułem sterującym poduszkami powietrznymi a zespołem poduszki powietrznej kierowcy. Sprężyna zegarowa zamontowana jest w kolumnie kierownicy i składa się z części stałych i ruchomych połączonych zwiniętą taśmą z tworzywa Mylar z integralnymi ścieżkami przewodzącymi. Taśma Mylar może się zwijać i rozwijać wraz z obrotami kierownicy (do której przymocowana jest część ruchoma), utrzymując stałą styczność elektryczną między modułem sterującym poduszki powietrznej a poduszką powietrzną kierowcy. Sprężyna zegarowa jest stosowana w celu uzyskania wysokiego stopnia integralności obwodu wymaganej w tak istotnym układzie bezpieczeństwa jak SRS.

Po odpaleniu poduszki powietrznej kierowcy zaleca się wymianę sprężyny zegarowej.

Czujnik uderzenia bocznego

Czujniki uderzenia bocznego (jeśli są) znajdują się w płacie podłogi pod przednimi fotelami, co ułatwia wykrycie uderzenia bocznego. W przypadku uderzenia bocznego moduł sterujący poduszkami powietrznymi przetwarza dane dotyczące uderzenia wysłane przez czujnik uderzenia bocznego. W przypadku uderzenia o sile przekraczającej wartość progową odpalenia, moduł sterujący poduszkami powietrznymi odpali boczną poduszkę powietrzną, po stronie po której nastąpiło żądanie odpalenia.

W przypadku, gdy nastąpiło uderzenie boczne, które spowodowało odpalenie bocznej poduszki powietrznej, należy zamontować nowy czujnik uderzenia bocznego.

Zespoły przednich poduszek powietrznych

Zespół poduszki powietrznej kierowcy, pasażera i poduszki bocznej składa się z niżej podanych elementów, których nie wolno demontować:

- generator gazu

- poduszka powietrzna

- zbiornik

- pokrywa

Generator gazu poduszki powietrznej kierowcy i pasażera

V4003002

Poz.Numer częściOpis
1-

Zapłonnik

2-

Ładunek wybuchowy

3-

Sito filtrujące

4-

Generator gazu poduszki pasażera

Generator gazu jest przykręcony w wysokowytrzymałym pojemniku z tworzywa o kształcie filiżanki. Poduszka powietrzna złożona jest na generatorze gazu, a cały podzespół zamknięty jest pod pokrywą.

Poduszka powietrzna kierowcy montowana jest w kierownicy, a jej pokrywa tworzy wypukłość na kole kierownicy. Na pokrywie znajdują się niewidoczne "linie podziału" wkomponowane w powierzchnię pokrywy, umożliwiające swobodne wydostanie się poduszki przez pokrywę po zdetonowaniu przez układ.

Po odpaleniu poduszki należy zamontować nowe koło kierownicy, nowy zespół poduszki powietrznej kierowcy i wiązkę przewodów ze złączami elektrycznymi poduszki powietrznej.

Poduszka powietrzna pasażera umieszczona jest nad schowkiem i zintegrowana jest z nakładką tablicy rozdzielczej w taki sposób, by zapewnić jej estetyczny wygląd. W pojazdach wyprodukowanych do 10/2001 pokrywa jest jednoczęściowym elementem wytłaczanym zamocowanym do tablicy rozdzielczej za pomocą zacisków a do zespołu poduszki powietrznej za pomocą taśmy mocującej wzdłuż krawędzi przedniej szyby. W pojazdach wyprodukowanych od 10/2001 pokrywa jest jednoczęściowym elementem wytłaczanym zamocowanym do tablicy rozdzielczej za pomocą zacisków a do zespołu poduszki powietrznej za pomocą stałego zawiasu wzdłuż krawędzi przedniej szyby. Podczas odpalania poduszki powietrznej pokrywa zostaje otwarta, ale pozostaje przymocowana do tablicy rozdzielczej wzdłuż jej górnej krawędzi.

Po odpaleniu poduszki powietrznej pasażera w pojeździe należy zamontować nową poduszkę powietrzną pasażera oraz nową wiązkę przewodów ze złączami elektrycznymi poduszki powietrznej.

V9110094

Poz.Numer częściOpis
1-

Zapłonnik

2-

Sito filtrujące

3-

Wlot nadmuchiwanego gazu

4-

Pokrywa poduszki

5-

Poduszka powietrzna

6-

Ładunek wybuchowy w stanie stałym

7-

Komora spalania

8-

Gaz

Zespoły bocznych poduszek powietrznych

Zespoły bocznych poduszek powietrznych wbudowane są w oparcia przednich siedzeń, co nie ma wpływu na estetykę wnętrza pojazdu. W celu umożliwienia detonacji poduszki powietrznej zaprojektowano specjalny pokrowiec siedzenia. Przy detonacji bocznej poduszki powietrznej boczny szew pokrowca siedzenia tuż przy zespole poduszki powietrznej ulega rozerwaniu, co pozwala na wydostanie się poduszki z wnętrza oparcia siedzenia bez przeszkód.

Zaleca się zamontowanie nowego fotela po odpaleniu bocznej poduszki powietrznej.

Zadaniem generatora gazu jest wytworzenie gazu w ilości niezbędnej do napełnienia poduszki. Składa się on z obudowy ze stali o wysokiej wytrzymałości, napełnionej ładunkiem wybuchowym w stanie stałym oraz z zapłonnika uruchamianego elektrycznie. Zapłonnik uruchamiany jest sygnałem z modułu sterującego poduszki powietrznej, z kolei zapalając ładunek wybuchowy. Bardzo szybko zachodzący proces spalania ładunku wytwarza dostateczną ilość gazu do napełnienia poduszki (poduszek). Napełnianie poduszki powietrznej pasażera i poduszek bocznych jest dodatkowo wspomagane przez rozprężanie się zgromadzonego gazu. Gazy w trakcie rozprężania schładzają się, co zapobiega uszkodzeniom cieplnym poduszki. Zespół poduszki powietrznej kierowcy posiada jeden generator gazu i jedną poduszkę o pojemności 50 litrów w stanie napełnionym. Zespół poduszki powietrznej pasażera posiada jeden generator gazu i poduszkę o pojemności 100 litrów. Zespół poduszki bocznej posiada jeden generator gazu i jedną poduszkę o pojemności 12 litrów w stanie napełnionym.

Po odpaleniu poduszka powietrzna jest całkowicie napełniona tylko przez ułamek sekundy, gaz jest natychmiast wypuszczany, co amortyzuje ruch ciała pasażera. Znaczna prędkość napełniania oraz okoliczności towarzyszące, hałas zderzenia, mogą dawać wrażenie, że poduszka powietrzna nie napełnia się całkowicie.

Poduszka powietrzna kierowcy jest jednoczęściowym elementem z tkaniny, poduszka powietrzna pasażera i poduszki boczne są szyte. Poduszki powietrzne są pokryte warstwą silikonu, co stanowi zabezpieczenie przed płomieniem i gorącem w pobliżu generatora gazu. Kształt poduszki powietrznej pasażera i poduszek bocznych (jeśli są) jest dostosowany do rozmiarów pojazdu.

Aby zapobiec sklejaniu się fałd poduszki powietrznej w wyniku jej ścisłego zwinięcia, materiał może być posypany talkiem. Podczas odpalania poduszki wydmuchiwany jest do wnętrza pojazdu drobny pył. Pył ten wygląda jak chmura kurzu, ma też charakterystyczny zapach. Jego cząsteczki szybko opadają i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Chmura pyłu nie świadczy o spalaniu poza generatorem gazu.

W pewnych okolicznościach w wyniku odpalenia poduszki powietrznej mogą powstać niewielkie zadrapania lub lekkie oparzenia spowodowane tarciem.

Następują dwa procesy:

* Między materiałem poduszki a nieosłonięta skórą może zaistnieć tarcie podczas gwałtownego odpalania poduszki lub uderzenia ciałem o poduszkę.

* Gdy poduszka zaczyna opadać, uchodzą z jej układu gorące gazy. Zależnie od tego, jak blisko poduszki są ręce kierowcy lub pasażer, może zaistnieć możliwość wystawienia na działanie tych gazów nieosłoniętej skóry.

Uzupełniający system bezpieczeństwa informuje o usterkach poduszki powietrznej podczas jazdy lub po włączeniu zapłonu poprzez lampkę ostrzegawczą w zestawie wskaźników.

E0002957

W przypadku wykrycia usterki moduł sterujący poduszki powietrznej zapali lampkę ostrzegawczą. W pamięć stałą moduł sterujący poduszki powietrznej wpisuje kod usterki (DTC). Kod DTC można odczytać za pomocą WDS/FDS 2000.Dodatkowe informacje - patrz procedura Instrukcje diagnostyczne - Uzupełniający system bezpieczeństwa SRS - poduszka powietrzna i pirotechniczne napinacze pasów w tym rozdziale.

Kody lampki (LFC)

V4003147

Poz.Numer częściOpis
1-

Cykl z jednym błyśnięciem: Kod usterki poduszki kierowcy

2-

Cykl z dwoma błyśnięciami: Kod usterki poduszki pasażera

3-

Cykl z trzema błyśnięciami: Kod usterki wspólny dla obwodu poduszki kierowcy i pasażera

4-

Cykl z czterema błyśnięciami: Kod usterki wspólny dla obwodu napinaczy pasów kierowcy i pasażera

5-

Cykl z pięcioma błyśnięciami: Kod usterki poduszki bocznej kierowcy

6-

Cykl z sześcioma błyśnięciami: Kod usterki poduszki bocznej pasażera

7-

Niewykorzystany

8-

Niewykorzystany