501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa
UID=G18592
2002.50 Focus

Druk

Zasada działania

Pasy bezpieczeństwa montowane w samochodzie Focus są konwencjonalnymi ramieniowo-biodrowymi pasami bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów, w tym dla pasażera środkowego tylnej kanapy.

Przednie pasy bezpieczeństwa wyposażone są w pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa zamocowane do ramy każdego z przednich foteli. Pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa są częścią dodatkowego układu zabezpieczenia. Patrz rozdział 501-20A / 501-20B. Zaczepy tylnych pasów bezpieczeństwa mocowane są bezpośrednio do podłogi pod siedziskiem tylnego fotela. Pas bezpieczeństwa kierowcy wyposażony jest we włącznik (zależnie od kompletacji na danym rynku) połączony wiązką z kontrolką w zestawie wskaźników i z centralnym modułem funkcji czasowych (zależnie od kompletacji na danym rynku) emitującym dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Jeśli przed zapięciem pasa włączony został zapłon kontrolka będzie świecić się i emitowany będzie sygnał dźwiękowy. Jeśli pas bezpieczeństwa zostanie zapięty przed włączeniem zapłonu obwód zostanie przerwany i kontrolka nie zaświeci się

Rolka pasa bezpieczeństwa mocowana u podstawy słupka B zawiera drążek skrętny reagujący na przeciążenie. Urządzenie składa się z rolki zwijającej zamocowanej na trzpieniu obrotowym (drążku skrętnym), który gdy pas ulegnie zablokowaniu i do pasa zostanie przyłożone odpowiednie obciążenie skręca się i daje dodatkowe blokowanie układu. Opóźnienie niezbędne do zadziałania układu jest praktycznie takie samo jak opóźnienie wystarczające do odpalenia poduszek powietrznych.. Drążek skrętny reagujący na przeciążenie powoduje, że pasy zadziałają tylko w trakcie wypadku.

Pojazdy, które nie są wyposażone w poduszkę kierowcy lub pasażera mają konwencjonalny układ bezwładnościowych pasów bezpieczeństwa.

Należy zwrócić uwagę, że w czasie każdego wypadku, gdy zadziałają pasy bezpieczeństwa ulegną one wydłużeniu, dodatkowo wokół klamry może być widoczna zmiana koloru pasa. Z tego względu, jeśli pojazd brał udział w wypadku i odpalone zostały poduszki, wszystkie zapięte w tym czasie pasy muszą zostać wymienione na nowe.

Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR)

Samoblokujący mechanizm zwijania pasa ELR dotyczy wszystkich foteli. W trakcie silnego hamowania lub występowania dużych sił bocznych w trakcie ostrego skrętu ciężar znajdujący się w mechanizmie zwijającym pasa przesuwa zapadkę, która zaczepia o ząb koła zapadkowego, które zostaje zablokowane i nie pozwala na rozwijanie się pasa. Natychmiast po zdjęciu obciążenia z pasa zapadka zwalnia koło zapadkowe mechanizmu zwijającego i przywrócona jest możliwość zwijania i rozwijania pasa.

Przegląd i weryfikacja.

1. Zweryfikuj skargę klienta sprawdzając działanie układu.

2. Wizualnie sprawdź oczywiste ślady uszkodzeń mechanicznych i elektrycznych.

MechanicznyElektryczny

- Luźny mechanizm zwijający

- Uszkodzony/postrzępiony pas

- Mechanizm zwijający i klamra

- Mechanizm zwijający

- Zaczep pasa z napinaczem pirotechnicznym

- Kontrolka ostrzegawcza w zestawie wskaźników

- Obwód elektryczny

- Centralny moduł funkcji czasowych.

3. Jeśli przyczyna usterki jest oczywista, usuń usterkę zanim przejdziesz do następnego kroku.

4. Jeśli usterki nie można stwierdzić wizualnie ustal jej symptom i przejdź do tabeli usterek.

Tabela usterek

Tabela usterek.

UsterkaPrawdopodobne przyczynyZalecane czynności
Pasy bezpieczeństwa nie działają

*Złamany ząb zapadki.

*Pas nie zwija się

*PATRZ test działania układu opisany w niniejszym rozdziale

Testowanie pasów bezpieczeństwa

Test działania układu

OSTRZEŻENIE: Jeśli pojazd uległ wypadkowi i odpalone zostały poduszki powietrzne, wszystkie używane w tym czasie pasy bezpieczeństwa muszą zostać wymienione na nowe. Nie zastosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia pasażerów lub uszkodzenie elementów układu.

Pas nie zwija się prawidłowo.

Jeśli pas nie zwija się prawidłowo sprawdź, czy pokrywa klamry i panele tapicerki są prawidłowo zamocowane i nie ocierają o pas powodując jego nieprawidłowe zwijanie się. Jeśli to konieczne sprawdź, czy pas nie ociera się o wlot do mechanizmu zwijającego i jeśli tego typu usterka występuje odkręć mechanizm zwijający i wycentruj go oraz dokręć śrubę.

Focus wyposażony jest w dwa przednie i trzy tylne bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa są "czułe na dwa czynniki", co oznacza, że pasy posiadają::

- czujnik opóźnienia, który powoduje zablokowanie pasów w czasie gwałtownego hamowania, ostrego skręcania, na stromych wzniesieniach, przy pochyleniu pojazdu.

- czujnik rozwijania pasa, który blokuje pas przy próbie szybkiego rozwinięcia pasa.

Oba systemy powinny działać i powinny być całkowicie sprawdzone w następujący sposób:

Czujnik opóźnienia pojazdu.

W celu sprawdzenia czujnika opóźnienia pojazdu można wykonać jeden z dwóch opisanych poniżej testów. Oba testy wymagają udziału dwóch mechaników, z tym, że mechanik ważący więcej od przeciętnej nie powinien w nim uczestniczyć. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa jako pasa zablokowanego przez mechanizm blokujący.

Test nr 1 (hamowanie)

OSTRZEŻENIE: Ważne jest, aby w czasie testu osoby w nim uczestniczące pozwoliły na zadziałanie pasów i nie próbowały ruchem ciała "pomagać" pasom. Nie należy opierać się o koło kierownicy. Jednakże zarówno kierowca, jak i pasażer powinni być przygotowani na fakt, że pas bezpieczeństwa może nie zadziałać. Pasażer powinien trzymać ręce wyciągnięte przed sobą nie opierając się ani o tablicę rozdzielczą, ani o oparcie przedniego fotela, zależnie od pasa, który podlega sprawdzeniu. Nie zastosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia.

- Do wykonania tego testu wybierz mało uczęszczany odcinek drogi. Upewnij się, czy na drodze nie poruszają się inne pojazdy i cały czas zapewniona jest pełna widoczność.

- Zarówno kierowca jak i pasażer powinni zająć w fotelu naturalną, wygodną pozycję. Zarówno kierowca jak i pasażer powinni mieć zapięte pasy i pas nie może być luźny.

- Prowadź pojazd z prędkością 10 km/h. W tym teście nie przekraczaj prędkości 10 km/h.

- Silnie wciśnij pedał hamulca aż do zatrzymania pojazdu. Jeśli czujnik opóźnienia pojazdu działa prawidłowo, pas powinien zostać zablokowany zabezpieczając pasażera.

- Przeprowadź test dwukrotnie dla każdego z pasów.

- Każdy z mechanizmów zwijających, który nie zabezpieczył pasażera w czasie testu nie może być ponownie użyty. Należy zamontować nowy pas.

Test nr 2 (zakręcanie)

Test ten wymaga pustego placu nie używanego przez inne pojazdy, o powierzchni wystarczającej do ciągłej jazdy przy pełnym skręcie koła kierownicy.

- Kierowca powinien mieć zapięty pas i pas nie może być luźny.

- Pasażer powinien zajmować tylną kanapę z prawidłowo zapiętym i wyregulowanym pasem.

- Uruchom silnik i skręć maksymalnie koło kierownicy w prawo, prowadź pojazd ze stałą prędkością 16 km/h. Nie przekraczaj w czasie testu prędkości 16 km/h.

- Gdy prędkość jest stała pasażer powinien spróbować rozwinąć każdy z tylnych pasów. Jeśli czujnik opóżnienia/przyśpieszenia pracuje prawidłowo nie będzie możliwe rozwinięcie pasa.

- Nie wolno dalej używać pasa, który daje się w czasie testu rozwinąć. W takim przypadku należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa.

Sprawdzenie elementów układu

Ustaw pojazd na płaskim, poziomym terenie chwyć pas w okolicy jego górnego mocowania i silnie go pociągnij. Mechanizm zwijający powinien zablokować pas po wyciągnięciu go o 25 cm (10 cali). Mechanizm zwijający , który pozwoli na dłuższe wyciągnięcie pasa nie może być dalej używany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa.