501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa UID=G18592 | |||||||||||
Zasada działania Pasy bezpieczeństwa montowane w samochodzie Focus są konwencjonalnymi ramieniowo-biodrowymi pasami bezpieczeństwa dla wszystkich pasażerów, w tym dla pasażera środkowego tylnej kanapy. Przednie pasy bezpieczeństwa wyposażone są w pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa zamocowane do ramy każdego z przednich foteli. Pirotechniczne napinacze pasów bezpieczeństwa są częścią dodatkowego układu zabezpieczenia. Patrz rozdział 501-20A / 501-20B. Zaczepy tylnych pasów bezpieczeństwa mocowane są bezpośrednio do podłogi pod siedziskiem tylnego fotela. Pas bezpieczeństwa kierowcy wyposażony jest we włącznik (zależnie od kompletacji na danym rynku) połączony wiązką z kontrolką w zestawie wskaźników i z centralnym modułem funkcji czasowych (zależnie od kompletacji na danym rynku) emitującym dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Jeśli przed zapięciem pasa włączony został zapłon kontrolka będzie świecić się i emitowany będzie sygnał dźwiękowy. Jeśli pas bezpieczeństwa zostanie zapięty przed włączeniem zapłonu obwód zostanie przerwany i kontrolka nie zaświeci się Rolka pasa bezpieczeństwa mocowana u podstawy słupka B zawiera drążek skrętny reagujący na przeciążenie. Urządzenie składa się z rolki zwijającej zamocowanej na trzpieniu obrotowym (drążku skrętnym), który gdy pas ulegnie zablokowaniu i do pasa zostanie przyłożone odpowiednie obciążenie skręca się i daje dodatkowe blokowanie układu. Opóźnienie niezbędne do zadziałania układu jest praktycznie takie samo jak opóźnienie wystarczające do odpalenia poduszek powietrznych.. Drążek skrętny reagujący na przeciążenie powoduje, że pasy zadziałają tylko w trakcie wypadku. Pojazdy, które nie są wyposażone w poduszkę kierowcy lub pasażera mają konwencjonalny układ bezwładnościowych pasów bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę, że w czasie każdego wypadku, gdy zadziałają pasy bezpieczeństwa ulegną one wydłużeniu, dodatkowo wokół klamry może być widoczna zmiana koloru pasa. Z tego względu, jeśli pojazd brał udział w wypadku i odpalone zostały poduszki, wszystkie zapięte w tym czasie pasy muszą zostać wymienione na nowe. Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) Samoblokujący mechanizm zwijania pasa ELR dotyczy wszystkich foteli. W trakcie silnego hamowania lub występowania dużych sił bocznych w trakcie ostrego skrętu ciężar znajdujący się w mechanizmie zwijającym pasa przesuwa zapadkę, która zaczepia o ząb koła zapadkowego, które zostaje zablokowane i nie pozwala na rozwijanie się pasa. Natychmiast po zdjęciu obciążenia z pasa zapadka zwalnia koło zapadkowe mechanizmu zwijającego i przywrócona jest możliwość zwijania i rozwijania pasa. Przegląd i weryfikacja. 1. Zweryfikuj skargę klienta sprawdzając działanie układu. 2. Wizualnie sprawdź oczywiste ślady uszkodzeń mechanicznych i elektrycznych.
3. Jeśli przyczyna usterki jest oczywista, usuń usterkę zanim przejdziesz do następnego kroku. 4. Jeśli usterki nie można stwierdzić wizualnie ustal jej symptom i przejdź do tabeli usterek. Tabela usterek Tabela usterek.
Testowanie pasów bezpieczeństwa Test działania układu OSTRZEŻENIE: Pas nie zwija się prawidłowo. Jeśli pas nie zwija się prawidłowo sprawdź, czy pokrywa klamry i panele tapicerki są prawidłowo zamocowane i nie ocierają o pas powodując jego nieprawidłowe zwijanie się. Jeśli to konieczne sprawdź, czy pas nie ociera się o wlot do mechanizmu zwijającego i jeśli tego typu usterka występuje odkręć mechanizm zwijający i wycentruj go oraz dokręć śrubę. Focus wyposażony jest w dwa przednie i trzy tylne bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. Pasy bezpieczeństwa są "czułe na dwa czynniki", co oznacza, że pasy posiadają::
Oba systemy powinny działać i powinny być całkowicie sprawdzone w następujący sposób: Czujnik opóźnienia pojazdu. W celu sprawdzenia czujnika opóźnienia pojazdu można wykonać jeden z dwóch opisanych poniżej testów. Oba testy wymagają udziału dwóch mechaników, z tym, że mechanik ważący więcej od przeciętnej nie powinien w nim uczestniczyć. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa jako pasa zablokowanego przez mechanizm blokujący. Test nr 1 (hamowanie) OSTRZEŻENIE:
Test nr 2 (zakręcanie) Test ten wymaga pustego placu nie używanego przez inne pojazdy, o powierzchni wystarczającej do ciągłej jazdy przy pełnym skręcie koła kierownicy.
Sprawdzenie elementów układu Ustaw pojazd na płaskim, poziomym terenie chwyć pas w okolicy jego górnego mocowania i silnie go pociągnij. Mechanizm zwijający powinien zablokować pas po wyciągnięciu go o 25 cm (10 cali). Mechanizm zwijający , który pozwoli na dłuższe wyciągnięcie pasa nie może być dalej używany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa. |