414-00 OPIS I DZIAŁANIE
Układ ładowania
UID=G18341
2002.50 Focus

Druk

Silniki 1.4L i 1.6L

E0001919

Poz.Numer częściOpis
1

Alternator

2

Lampka ostrzegawcza systemu ładowania

3

Akumulator

4

Pasek napędu osprzętu

Silniki 1.8L i 2.0L

E0003780

Poz.Numer częściOpis
1

Alternator

2

Lampka ostrzegawcza systemu ładowania

3

Akumulator

4

Pasek napędu osprzętu

Układ ładowania składa się z alternatora, który dostarcza prąd elektryczny zasilający instalację elektryczną samochodu i utrzymujący akumulator w stanie naładowania.

Alternator napędzany jest paskiem napędu osprzętu. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 303-05. Po uruchomieniu silnika alternator zaczyna wytwarzać prąd zmienny (AC), który jest zamieniany wewnętrznie na prąd stały (DC). Prąd stały jest regulowany przez regulator napięcia, (znajdujący się z tyłu alternatora), a następnie dostarczany do akumulatora.

Napięcie układu ładowania sterowane jest przez moduł sterowania pracą układu napędowego (PCM). Alternator jednocześnie ładuje akumulator oraz dostarcza wymaganą energię elektryczną do poszczególnych odbiorników. Akumulator ładowany jest w sposób bardziej skuteczny wyższym napięciem wtedy, gdy jest zimny, a niższym gdy jest ciepły. Moduł PCM jest w stanie dostosować napięcie ładowania do temperatury akumulatora wykorzystując sygnał z czujnika powietrza dolotowego (IAT). Oznacza to że wartość napięcia obliczana jest przez moduł PCM i przesyłana do regulatora przez złącze transmisji danych.

Moduł PCM jednocześnie steruje napięciem i sprawdza napięcie alternatora. W chwili, gdy zapotrzebowanie prądu jest wysokie lub akumulator jest rozładowany, układ jest w stanie zwiększyć prędkość obrotową biegu jałowego silnika.

Dla zmniejszenia oporów przy rozruchu silnika moduł PCM steruje alternatorem. Do momentu uruchomienia silnika alternator nie wytwarza prądu. Następnie moduł PCM stopniowo zwiększa moc alternatora.

Moduł PCM steruje działaniem lampki kontrolnej systemu ładowania, znajdującej się w zestawie wskaźników. Moduł PCM odpowiedzialny jest zatem za wyłączenie lampki kontrolnej ładowania po rozruchu silnika i za zapalenie jej w przypadku usterki (jeżeli alternator nie wytwarza dostatecznej ilości prądu wtedy, gdy silnik już pracuje). Lampka kontrolna ładowania zostanie również zapalona przez PCM przy włączonym zapłonie i niepracującym silniku i w warunkach zbyt niskiej prędkości obrotowej.

Układy te należy naprawiać jako jeden zespół i nie demontować do naprawy. Dodatkowe informacje - patrz rozdział 414-02.