Schemat instalacji elektrycznej i informacje na temat złączy - patrz Diagram połączeń instalacji elektrycznej 413-01,.
Wyposażenie ogólne |
Globalny system diagnostyczny (WDS) |
Zasady działania
Ten zestaw wskaźników nazywany jest hybrydowym (HEC) ponieważ występują w nim zarówno sygnały przetwarzane elektronicznie, jak i sygnały elektryczne doprowadzane wprost przewodami. Zestaw wskaźników ma wbudowaną funkcję testu własnego i złącze SCP (Standard Corporate Protocol - standardowy protokół wspólny) do modułu PCM. Umożliwia to zestawowi wskaźników i modułowi PCM wzajemną komunikację. Zestaw wskaźników obejmuje wskaźniki, lampki kontrolne i ostrzegawcze.
Gdy zapłon jest włączony a silnik wyłączony, zestaw wskaźników przeprowadza test wyświetlania w celu sprawdzenia, czy lampki kontrolne i ostrzegawcze oraz kontrolowane układy pracują prawidłowo. Lampki ostrzegawcze zapalane podczas testu wyświetlania to:
- Układu ABS (jeżeli jest w wyposażeniu)
- Układu poduszki powietrznej
- Przełącznika odłączania poduszki powietrznej pasażera
- Układu ładowania
- Lampka ostrzegawcza układu hamulcowego
- Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa (jeżeli jest w wyposażeniu)
- Niskiego ciśnienie oleju
- Lampka ostrzegawcza nieprawidłowej pracy układu wtryskowego (MIL)
- Lampka kontrolna zespołu napędowego
- Układu TCS (jeżeli jest w wyposażeniu)
- Nadbiegu (jeżeli jest w wyposażeniu)
- Funkcji zmiany biegu na wyższy (jeżeli jest w wyposażeniu)
- Świec żarowych (jeżeli są w wyposażeniu)
Wskaźniki hybrydowego zestawu wskaźników (HEC)
Miernik temperatury silnika
Informacje o temperaturze głowicy cylindrów docierają do modułu PCM z czujnika temperatury płynu chłodzącego silnik (ECT) lub czujnika temperatury głowicy cylindrów (CHT). Zestaw wskaźników otrzymuje informację o temperaturze silnika z modułu PCM, a następnie przekazuje ją do wskaźnika. Jeżeli sygnał z czujnika temperatury płynu chłodzącego silnik nie pojawi się lub będzie nieaktualny, zestaw wskaźników przesunie wskazówkę wskaźnika temperatury poniżej pola zimnego.
Wskaźnik poziomu paliwa
Zestaw wskaźników otrzymuje informacje o poziomie paliwa od czujnika poziomu paliwa (część zespołu pompy paliwa). Jest to rezystor nastawny, który reguluje sygnał masy do wskaźnika. Gdy poziom paliwa jest niski, rezystancja jest niska. Gdy poziom paliwa jest wysoki, rezystancja jest wysoka. W zestawie wskaźników wbudowana jest lampka ostrzegawcza o niskim poziomie paliwa, która zapala się, gdy poziom ten spadnie do określonej wartości. Jeśli dojdzie nieprawidłowy sygnał wejściowy, wskaźnik wskaże poziom poniżej pustego zbiornika i zaświeci się lampka ostrzegawcza. Sygnał wejściowy poziomu paliwa jest silnie tłumiony, w celu kompensacji ruchu paliwa w zbiorniku w momencie włączenia zapłonu. Wskazówka wskaźnika poziomu paliwa wróci do położenia zero po wyłączeniu zapłonu. Pompa paliwa w pojazdach z możliwością wyboru rodzaju paliwa jest wyposażona w przetwornik prądu stałego na prąd zmienny. Konwersja jest konieczna dla zapobieżenia galwanizacji karty czujnika poziomu paliwa znajdującej się w module pompy paliwa, gdy stosowane jest paliwo na bazie etanolu.
Prędkościomierz
Moduł PCM otrzymuje informacje o prędkości pojazdu od czujnika prędkości pojazdu (VSS). Moduł PCM bierze pod uwagę rozmiar opon i przekazuje informację o prędkości pojazdu do zestawu wskaźników, który podaję ją na prędkościomierzu w kilometrach lub milach na godzinę. Jeżeli informacja ta nie dochodzi do zestawu wskaźników, prędkościomierz wskazuje zero.
Drogomierz
Pokonana odległość przekazywana jest z czujnika VSS do modułu PCM. Moduł PCM bierze pod uwagę rozmiar opon i przekazuje tę informację do zestawu wskaźników, który wyświetla ją na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym. Jeżeli brak tej informacji, wyświetlacz pokaże kreski. Na tym samym wyświetlaczu znajduje się dzienny licznik przebiegu, który może zostać wyzerowany za pomocą przycisku resetu.
Obrotomierz
Zestaw wskaźników otrzymuje informacje z obrotomierza za pośrednictwem modułu PCM. Jeżeli informacja o prędkości silnika (obrotowej) przesłana do zestawu wskaźników jest nieaktualna lub jej brak, zestaw wskaźników ustawi obrotomierz na zero.
Lampki ostrzegawcze
Lampki ostrzegawcze poduszki powietrznej
Lampki ostrzegawcze poduszki powietrznej sterowane są przez moduł poduszki powietrznejPatrz rozdział 501-20A / 501-20B.
Lampka ostrzegawcza układu ABS
Lampka układu ABS w zestawie wskaźników jest bezpośrednio połączona przewodem z modułem ABS. Otwarty obwód, zwarcie do akumulatora lub usterka układu ABS spowodują zapalenie się lampki ostrzegawczej układu ABS.Patrz rozdział 206-09A / 206-09B / 206-09C. Lampka ostrzegawcza musi być uruchomiona, patrz Konfiguracja zestawu wskaźników.
Lampka ostrzegawcza układu hamulcowego
Lampka ostrzegawcza układu hamulcowego spełnia wiele funkcji. Lampka kontrolna układu hamulcowego wykonuje test własny przez połączenie do masy w momencie przekręcenia kluczyka w położenie jazdy, Lampka ostrzegawcza świeci się, gdy poziom płynu hamulcowego jest niski lub gdy hamulec postojowy jest zaciągnięty. Jeśli świeci się jednocześnie lampka kontrolna układu hamulcowego i układu ABS, zaistniała usterka EBD.Patrz rozdział 206-09A / 206-09B / 206-09C.
Lampka ostrzegawcza układu ładowania
Moduł PCM steruje układem ładowania i lampką kontrolną układu ładowania. Moduł PCM jest więc odpowiedzialny za wyłączenie lampki kontrolnej gdy układ działa prawidłowo i zapalanie jej w momencie pojawienia się usterki (włącznie ze zgaśnięciem silnika).Patrz rozdział 414-00.
Lampka kontrolna świateł drogowych
Lampka kontrolna świateł drogowych podłączona jest bezpośrednio przewodami do przełącznika zespolonego.
Lampki kontrolne kierunkowskazu lewego i prawego
Lampki kontrolne kierunkowskazu lewego i prawego podłączone są bezpośrednio przewodami do przełącznika zespolonego.
Lampka ostrzegawcza nieprawidłowej pracy układu wtryskowego (MIL)
Lampka sygnalizacji usterki (MIL) zapala się, gdy diagnostyczny kod usterki (DTC) zostaje zarejestrowany w module PCM, jeśli usterka ta ma wpływ na emisję spalin. Lampkę można zgasić wyłącznie przy pomocy WDS po usunięciu usterki i wykasowaniu kodu DTC z modułu PCM.
Lampka kontrolna zespołu napędowego
Lampka kontrolna zespołu napędowego zapala się, gdy w module PCM zarejestrowany zostanie kod DTC nie mający wpływu na poziom emisji spalin. Lampka ta zaświeci się także, jeśli PCM włączy tryb awaryjnego chłodzenia.Patrz rozdział 303-03.
Lampka kontrolna układu TCS
Lampka kontrolna układu TCS sterowana jest przez moduł układu ABS/TCS. Lampka kontrolna układu TC świeci się, gdy układ TC jest włączony. Układ TC można wyłączyć wciskając przycisk TC OFF.Patrz rozdział 206-09A / 206-09B / 206-09C.
Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia oleju
Lampka ostrzegawcza niskiego ciśnienia oleju jest połączona przewodem bezpośrednio do wyłącznika ciśnieniowego oleju. Po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu II lampka niskiego ciśnienia oleju zapala się. Po uruchomieniu silnika i wzroście ciśnienia oleju wyłącznik ciśnieniowy oleju otwiera obwód i wyłącza lampkę ostrzegawczą ciśnienia oleju.
Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa
Lampka musi zostać uaktywniona, patrz Konfiguracja zestawu wskaźników.
Czujnik niedomknięcia drzwi
Lampka kontrolna niedomknięcia drzwi sterowana jest przez centralny moduł sterujący alarmem (CSM) oraz włączniki drzwi, drzwi tyłu nadwozia lub pokrywę bagażnika. Zasada działania systemu polega na wysyłaniu sygnału masy gdy drzwi są otwarte lub niedomknięte, przez co włącza się lampka.
Uniemożliwienie otwarcia drzwi tyłu nadwozia
Zestaw wskaźników wykorzystuje informacje o prędkości pojazdu otrzymywaną z modułu PCM do przesłania sygnału blokującego zwolnienie drzwi tyłu nadwozia do centralnego modułu sterującego alarmem (CSM). Zwolnienie drzwi tyłu nadwozia jest możliwe tylko wówczas, gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w położeniu 0.
Złącze standardowego protokołu wspólnego (Standard Corporate Protocol).
Protokół SCP to łącze elektroniczne umożliwiające komunikację zestawu wskaźników z modułem PCM, co tworzy ścieżkę dostępu do układów sterowania zestawu wskaźników dla FDS 2000. Zwiększa to możliwości diagnostyczne WDSu.
Konfiguracja zestawu wskaźników
WSKAZÓWKA: W każdym nowym zestawie wskaźników wszystkie lampki kontrolnej świecą się do momentu skonfigurowania zestawu wskaźników przy pomocy WDS.
Zestaw wskaźników to moduł programowalny, który należy skonfigurować wybierając Procedurę instalacji modułu programowalnego w WDS.
Komputer pokładowy
Komputer ten umieszczony jest w centralnym panelu informacji i komunikatów.Patrz rozdział 413-08. Komputer pokładowy może dostarczyć kierowcy niżej podane informacje.
- Informacje o podróży
- Temperatura otoczenia
- Średnia prędkość jazdy
- Odległość do zatankowania
- Średnie zużycie paliwa
Kontrola i sprawdzenie
1. SPRAWDŹ usterkę zgłoszoną przez klienta poprzez uruchomienie układu.
2. Dokonaj oględzin, czy nie ma widocznych uszkodzen elektrycznych lub mechanicznych.
Elementy mechaniczne | Instalacja elektryczna |
- Uszkodzony filtr oleju silnikowego
- Niski poziom oleju silnikowego
- Miernik temperatury silnika
- Czujnik poziomu paliwa
- Poziom płynu chłodzącego silnik
- Uszkodzony termostat płynu chłodzącego silnika
- Regulacja drzwi
|
- Bezpiecznik(i)
- Centralna skrzynka instalacji elektrycznej (CJB), bezpiecznik F30 (7,5A)
- CJB bezpiecznik F34 (7,5A)
- Obwód.
- LED(s)
- Uszkodzona żarówka miniaturowa (żarówki miniaturowe)
- Wiązka przewodów
- Złącze (a) luźne lub skorodowane
- Uszkodzony zestaw wskaźników
- Moduł zmiany rodzaju paliwa - pojazdy z możliwością zmiany rodzaju paliwa.
|
3. Jeżeli odnaleziona została oczywista przyczyna dostrzeżonej lub zgłoszonej usterki, usuń te przyczynę (jeżeli jest to możliwe) przed przejściem do następnego kroku.
4. SPRAWDŹ, czy niżej podane układy działają prawidłowo przez ich uruchomienie.
- Sygnał akustyczny pasów bezpieczeństwa
- Sygnalizacja kierunkowskazów
5. Jeżeli po sprawdzeniu usterka występuje nadal, wejdź w tryb testu własnego.
Tryb testu własnego
1. Celem wejścia w tryb testu własnego zestawu wskaźników naciśnij przycisk zerowania licznika dziennego i jednocześnie włącz zapłon (położenie stacyjki II lub III).
2. Zwolnij przycisk resetu dziennego licznika przebiegu gdy na wyświetlaczu pojawi się TEST. Zajmie to 5-8 sekund.
3. Zestaw wskaźników wejdzie w tryb testu poruszania wskazówkami wskaźników.
4. Aby w trybie testu własnego przejść do następnych testów naciśnij przycisk zerujący, aby przejść do następnego testu.
5. Test własny zostanie wyłączony wraz z wyłączeniem zapłonu.
6. Jeśli nie można uzyskać dostępu do trybu diagnostyki własnej, użyj WDS do wykonania diagnostyki PCM i SCP.
WSKAZÓWKA: Dodatkowe testy można rozpocząć po poniższych testach, ale nie są one użyteczne w diagnostyce.
Test | Wyświetlona informacja | Testowany wskaźnik/kontrolka/wyświetlacz | Opis |
1, Poruszanie wskazówkami | WSKAŹNIK | Obrotomierz, prędkościomierz, wskaźnik temperatury silnika i poziomu paliwa. | Wszystkie wskaźniki przechodzą pełny test swobodnego poruszania wskazówkami w górę i w dół, który trwa około 5 sekund. |
2, Wyświetlanie wszystkich segmentów wyświetlacza | 8888 | Wyświetlacz ciekłokrystaliczny wmontowany w prędkościomierz. | Wyświetla wszystkie segmenty wyświetlacza pokazując jednocześnie, czy działa on prawidłowo. |
3, Żarówki lampek | Żarówka. | zestaw wskaźników powoduje zaświecenie się lampek kontrolnych i lampek ostrzegawczych | Powoduje zaświecenie się wszystkich lampek ostrzegawczych sterowanych przez zestaw wskaźników. |
4, Poziom ROM | rXXX | tylko pamięć odczytu zestawu wskaźników (ROM) | Wyświetla poziom uaktualnienia pamięci ROM zestawu wskaźników. |
5, Poziom NVM | EXXX | pamięć trwała zestawu wskaźników (NVM) | Wyświetla poziom uaktualnienia pamięci NVM zestawu wskaźników. |
6, DTC | XXXX lub NONE | Diagnostyczne kody usterek (DTC) | Aby wyświetlone zostały wszystkie zachowanie kody DTC, naciśnij przycisk RESET. PATRZ indeks diagnostycznych kodów usterek (DTC) zestawu wskaźników. Jeśli jest więcej niż jeden kod DTC, będą one pojawiać się po kolei |
7, Prędkość jazdy w milach | XXX.X | Prędkościomierz | Wyświetla prędkość w milach na godzinę. |
8, Prędkość jazdy w kilometrach | XXX.X | Prędkościomierz | Wyświetla prędkość w kilometrach na godzinę. |
9, Prędkość silnika. | XXXX | Obrotomierz | Wyświetla ilość obrotów na minutę (RPM). |
10, Poziom paliwa. | FXXX | Układ czujnika poziomu paliwa | Wyświetla ilość paliwa. |
11, Temperatura płynu chłodzącego silnik | XXXC | Temperatura płynu chłodzącego silnik | Wyświetla temperaturę płynu chłodzącego silnik. |
12, Napięcie akumulatora | bXXX | Napięcie akumulatora (t) | Wyświetla napięcie akumulatora. |
13, Usterka ABS | Ab-[H/L] | Układ ABS. | Wyświetla nieprzefiltrowane sygnały ABS do zestawu wskaźników. (H = przeciążenie lub akumulator, L = masa). |
14, Usterka układu EBD (Electronic brake distribution) | Eb-[H/L] | Układ EBD. | Wyświetla nieprzefiltrowane sygnały EBD. (H = przeciążenie lub akumulator, L = masa). |
15, Oświetlenie. | IL-[H/L] | Oświetlenie zestawu wskaźników i tablicy rozdzielczej. | Wyświetla oświetlenie zestawu wskaźników i tablicy rozdzielczej. (H = WŁYCZONE, L = WYŁYCZONE). |
16, Sygnał rozruchowy | Cr-[H/L] | Wskaźnik rozruchu na zestawie wskaźników i tablicy rozdzielczej. | Wyświetla wskaźnik rozruchu. (H = zapłon, L = masa lub przeciążenie). |
7. Jeżeli usterka istnieje nadal po przeprowadzeniu testu własnego skorzystaj z "Zestawienia usterek".
Zestawienie usterek
Zestawienie usterek
Usterka | Prawdopodobne przyczyny | Zalecane czynności |
Niewłaściwe wskazania wskaźnika poziomu paliwa |
*Obwód.
*Zespół pompy paliwa.
*Zestaw wskaźników.
*Moduł zmiany rodzaju paliwa - pojazdy z możliwością zmiany rodzaju paliwa.
|
*PRZEJDŹ do testu styków A.
|
Prędkościomierz nie działa |
*Obwód.
*Czujnik prędkości pojazdu.
*Moduł PCM
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków B.
|
Niewłaściwe wskazania wskaźnika temperatury |
*Obwód.
*Czujnik temperatury głowicy cylindrów (CHT) lub temperatury płynu chłodzącego silnik (ECT).
*Moduł PCM.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków C.
|
Obrotomierz nie działa |
*Obwód.
*Moduł PCM.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków D.
|
Lampka kontrolna świateł drogowych nie działa |
*Żarówka lampki kontrolnej świateł drogowych
*Obwód.
*Przełącznik.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków E.
|
Lampka ostrzegawcza czujnika niedomknięcia drzwi nie działa/nie gaśnie |
*Obwód.
*Czujnik drzwi/drzwi tyłu nadwozia.
*Żarówka lampki ostrzegawczej czujnika niedomknięcia drzwi.
*Panel informacji i komunikatów.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków F.
|
Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju nie działa |
*Obwód.
*Żarówka lampki ostrzegawczej ciśnienia oleju.
*Czujnik ciśnienia oleju.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków G.
|
Lampka ostrzegawcza ciśnienia oleju nie gaśnie |
*Obwód.
*Niski poziom oleju.
*Ciśnienie oleju układu smarowania silnika.
*Zestaw wskaźników.
|
*Jeżeli ciśnienie i poziom oleju są w normie, NAPRAW zwarcia do masy w obwodzie 31S-GC20 (BK/OG). SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
Nie działa lampka ostrzegawcza pasów bezpieczenstwa (sygnał akustyczny działa) |
*Czujnik uchwytu pasów bezpieczeństwa.
*Obwód.
*Żarówka lampki ostrzegawczej pasów bezpieczenstwa.
*Centralny moduł funkcji czasowych (CTM).
*Zestaw wskaźników.
|
*PATRZ WDS.
|
Lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa swieci się stale (sygnał akustyczny działa) |
*Czujnik uchwytu pasów bezpieczeństwa.
*Obwód.
*Centralny moduł funkcji czasowych.
*Żarówka lampki ostrzegawczej pasów bezpieczeństwa.
*Zestaw wskaźników.
|
*PATRZ WDS.
|
Nie działa lampka ostrzegawcza układu hamulcowego |
*Niski poziom płynu hamulcowego.
*Czujnik niskiego poziomu płynu hamulcowego.
*Obwód.
*Włącznik dźwigni hamulca ręcznego.
*Moduł układu ABS (jeśli jest).
|
*PRZEJDŹ do testu styków H.
|
Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa nie działa |
*Obwód.
*Żarówka lampki ostrzegawczej niskiego poziomu paliwa.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków I.
|
Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa nie gaśnie |
*Niski poziom paliwa.
*Obwód.
*Moduł zmiany rodzaju paliwa - pojazdy z możliwością zmiany rodzaju paliwa.
*Zespół pompy paliwa
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków A.
|
Lampka kontrolna kierunkowskazu nie działa |
*Obwód.
*żarówka (-i) lampki kontrolnej kierunkowskazów.
*Przełącznik zespolony
*Centralna skrzynka instalacji elektrycznej (CJB).
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków J.
|
Lampka ostrzegawcza układu ładowania nie działa |
*Obwód.
*Alternator.
*żarówka lampki ostrzegawczej układu ładowania.
*Moduł PCM
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków K.
|
Lampka ostrzegawcza układu ładowania świeci się stale |
*Pasek napędu osprzętu.
*Układ ładowania.
*Obwód.
|
*PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS.
|
Lampka ostrzegawcza nieprawidłowej pracy układu wtryskowego (MIL) nie działa/nie gaśnie |
*Żarówka lampki ostrzegawczej MIL.
*Moduł PCM.
*Zestaw wskaźników.
*Obwód.
|
*PRZEJDŹ do testu styków L.
|
Lampka ostrzegawcza układu ABS nie działa |
*Żarówka lampki ostrzegawczej układu ABS.
*Zestaw wskaźników.
*Moduł sterowania układu ABS.
*Obwód.
|
*PRZEJDŹ do testu styków M.
|
Lampki ostrzegawcze poduszki powietrznej nie gaśnie |
*Zestaw wskaźników.
*Diagnostyka poduszki powietrznej.
*Obwód.
|
*PATRZ WDS.
|
Usterka sygnału akcesoriów |
*Bezpiecznik(i).
*Obwód.
*Zestaw wskaźników.
|
*PRZEJDŹ do testu styków N.
|
System diagnostyczny Ford - WDS
1. Aby uzyskać dostęp do testów układu WDS, pODŁĄCZ diagnoskop WDS do złącza diagnostycznego (DLC) umieszczonego pod tablicą rozdzielczą i wybierz rodzaj pojazdu, który chcesz przetestować, z menu WDS.
2. Jeżeli odczytane kody DTC dotyczą danej usterki, zastosuj wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników.
3. Jeżeli nie zostały odczytane żadne kody DTC dotyczące danej usterki, zastosuj wykaz objawów usterek i kontynuuj diagnostykę.
Wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników
Wyświetlony tryb testu własnego | DTC | Opis | Źródło | Działanie |
9202 | B1202 | Otwarty obwód pompy paliwa | Zestaw wskaźników | PRZEJDŹ do testu styków A. |
9204 | B1204 | Zespół pompy paliwa zwarty do masy | Zestaw wskaźników | PRZEJDŹ do testu styków A. |
9342 | B1342 | Moduł PCM jest uszkodzony | Zestaw wskaźników | PATRZ WDS. |
9317 | B1317 | Wysokie napięcie akumulatora (powyżej 16V) | Zestaw wskaźników. | PATRZ WDS. |
9318 | B1318 | Niskie napięcie akumulatora (poniżej 10V) | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
9359 | B1359 | Włączenie zapłonu/usterka obwodu ACC | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
A143 | B2143 | Usterka pamięci NVM | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
A477 | B2477 | Błąd konfiguracji modułu | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
D041 | U1041 | Nieważne dane o prędkości pojazdu | Zestaw wskaźników | PRZEJDŹ do testu styków B. |
D027 | U1027 | Nieważne dane o obrotach silnika | Zestaw wskaźników | PRZEJDŹ do testu styków D. |
D073 | U1073 | Nieważne dane o płynie chłodzącym | Zestaw wskaźników | PRZEJDŹ do testu styków E. |
D262 | U1262 | Brak wskazania pomiaru prędkości pojazdu, prędkości obrotowej silnika, temperatury silnika i przebiegu pojazdu | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
D123 | U1123 | Nieważne dane drogomierza | Zestaw wskaźników | PRZEPROWADź diagnostykę usterek za pomocą WDS. |
Wykaz sygnałów zespołu wskaźników w rejestratorze danych
Sygnał rejestratora danych | Opis | Spodziewana wartość |
DTC.CNT | Liczba stałych kodów usterek DTC w pamięci | 0-255 |
CLOCK | Zegar | WŁ./WYŁ. |
ECT.STAT | Poziom płynu chłodzącego silnika prawidłowy | OK, LOW |
DRV_AJAR | Czujnik niedomknięcia drzwi kierowcy | OTWARTE, ZAMKNIĘTE |
T_AJAR | Czujnik niedomknięcia drzwi tyłu nadwozia/pokrywy bagażnika | OTWARTE, ZAMKNIĘTE |
ES | Tryb przełączania | WŁ./WYŁ. |
CHT-C | Temperatura głowicy silnika | Stopnie C |
ENG_MET | Przełącznik wskazan metrycznych/brytyjskich, przełącznik identyfikacji kierowcy | WŁ./WYŁ. |
EXTTEMP | Czujnik temperatury zewnętrznej | Stopnie C |
FUEL | Stan sygnału wejściowego poziomu paliwa | 0%-100% |
IGNSW | Stan stacyjki zapłonowej | RUN, START, NIEZNANY |
LIGHT | Noc/dzień | NIE, TAK |
TD | Drogomierz | Wskazania drogomierza |
PF_AJAR | Czujnik niedomknięcia drzwi pasażera | OTWARTE, ZAMKNIĘTE |
RES_SW | Przycisk zerowania | WŁ./WYŁ. |
ENGRPM | Obroty silnika | 0 - 8000 OBR/MIN. |
SEL_MODE | Przycisk wybierania trybu pracy | WŁ./WYŁ. |
OCS | Przycisk sterowania przekładni | WŁ./WYŁ. |
VBATT | Wartość napięcia akumulatora | 0-16 V |
VS | Prędkość pojazdu | 0 - 150 MIL/H |
WASH_LEV | Poziom płynu spryskiwacza | NISKI, OK |
Testy pomiarowe na stykach
test styków A : NIEWłAśCIWE WSKAZANIA WSKAźNIKA POZIOMU PALIWA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
A1: SPRAWDŹ DZIAłANIE CZUJNIKA POZIOMU PALIWA |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 1, poruszanie wskazówką.
|
|
| Czy wskaźnik poziomu paliwa wykonuje pełny ruch wskazówką? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A2.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
A2: SPRAWDŹ USTERKę CZUJNIKA POZIOMU PALIWA |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
| Czy wskaźnik poziomu paliwa wskazuje brak paliwa (pozycja domyślna)? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A3.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A7.
|
A3: WYKONAJ TEST |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 10, test sygnału wejściowego objętości paliwa.
|
|
| Czy podana wartość wynosi F010 lub mniej? |
| Tak |
|
Nie ma zwarcia do masy - pojazdy zasilane jednym rodzajem paliwa.PRZEJDŹ do A17.
|
|
Nie ma zwarcia do masy - pojazdy z możliwością wyboru rodzaju paliwa.PRZEJDŹ do A4.
|
| Nie |
|
Jeżeli podana wartość mieści się pomiędzy F011 a F254, sygnał jest poprawny.PRZEJDŹ do A7.
|
|
Jeśli podana wartość F255 - wystąpiło zwarcie akumulatora lub przerwa w obwodzie - pojazdy zasilane jednym rodzajem paliwa.PRZEJDŹ do A13.
|
|
Jeśli podana wartość F255 - wystąpiło zwarcie akumulatora lub przerwa w obwodzie - pojazdy z możliwością wyboru rodzaju paliwa.PRZEJDŹ do A8.
|
A4: WYKONAJ TEST POD KąTEM ZWARCIA DO MASY NADAJNIKA ZBIORNIKA PALIWA |
|
| Odłącz Zespół pompy paliwa C732. |
Zespół pompy paliwa C732 |
| Czy wartość zmieniła się na F255? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zespół pompy paliwa.Patrz rozdział 310-01A / 310-01B / 310-01C / 310-01D. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A5.
|
A5: SPRAWDŹ POD KąTEM ZWARCIA DO MASY MODUłU WYBORU RODZAJU PALIWA. |
|
| Odłącz Moduł wyboru rodzaju paliwa C21. |
Moduł wyboru rodzaju paliwa C21 |
| Czy wartość zmieniła się na F255? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy czujnik rodzaju paliwa. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A6.
|
A6: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |

| |
|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C808b, styk 8, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a masą.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
Napraw obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
A7: ODCZYTAJ WSZYSTKIE ZAPISANE KODY DTC |
|
| Podłącz Zespół pompy paliwa C732. |
Zespół pompy paliwa C732 |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 6, odczyt kodów DTC
|
|
| Czy zostały zapisane jakiekolwiek kody DTC? |
| Tak |
|
PATRZ "Wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników".
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zespół pompy paliwa.Patrz rozdział 310-01A / 310-01B / 310-01C / 310-01D. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A8: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
C61/C63 |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C809, styk 8, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C63, styk 11, obwód 8-GA7 (WH/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A9.
|
| Nie |
|
Napraw obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A9: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C21, styk 2, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C61, styk 21, obwód 8-GA7 (WH/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A10.
|
| Nie |
|
Napraw obwód. SPRAWDŹ czy układ działa prawidłowo.
|
A10: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 9-GA7 (BN/RD) JEST OTWARTY |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C21, styk 3, obwód 9-GA7 (BN/RD) po stronie wiązki, a C61, styk 20, obwód 9-GA7 (BN/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A11.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód 9-GA7 (BN/RD). SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A11: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 9-GA7 (BN/RD) JEST OTWARTY |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C809, styk 15, obwód 9-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C63, styk 10, obwód 9-GA7 (BN/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
| PRZEJDŹ do A12. |
| Nie |
|
Napraw obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A12: SPRAWDŹ POD KąTEM ZWARCIA DO MASY CZUJNIKA POZIOMU PALIWA W ZBIORNIKU. |
|
| Odłącz Zespół pompy paliwa C732. |
Zespół pompy paliwa C732 |

|
|
Zmierz rezystancję między modułem pompy paliwa C372, styk 2, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a modułem pompy paliwa C372, styk 4, obwód 9-GA7 (BN/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy rezystancja jest większa niż 150 omów? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zespół pompy paliwa.Patrz rozdział 310-01A / 310-01B / 310-01C / 310-01D. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy czujnik rodzaju paliwa. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A13: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
C61/C63 |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C809, styk 8, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C63, styk 11, obwód 8-GA7 (WH/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A14.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A14: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |
|
| Odłącz Zespół pompy paliwa C732. |
Zespół pompy paliwa C732 |

|
|
Zmierz rezystancję między modułem pompy paliwa C732, styk 2, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C61, styk 21, obwód 8-GA7 (WH/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A15.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A15: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 9-GA7 (BN/RD) JEST OTWARTY |

|
|
Zmierz rezystancję między modułem pompy paliwa C732, styk 4, obwód 9-GA7 (BN/RD) po stronie wiązki, a C61, styk 20, obwód 9-GA7 (BN/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A16.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A16: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 9-GA7 (BN/RD) JEST OTWARTY |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C809, styk 15, obwód 9-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a C63, styk 10, obwód 9-GA7 (BN/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zespół pompy paliwa.Patrz rozdział 310-01A / 310-01B / 310-01C / 310-01D. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A17: WYKONAJ TEST POD KąTEM ZWARCIA DO CZUJNIKA POZIOMU PALIWA W ZBIORNIKU |
|
| Odłącz Zespół pompy paliwa C732. |
Zespół pompy paliwa C732 |
| Czy wartość zmieniła się na F255? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zespół pompy paliwa.Patrz rozdział 310-01A / 310-01B / 310-01C / 310-01D. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A18.
|
A18: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 8-GA7 (WH/RD) JEST OTWARTY |
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |

|
|
Zmierz rezystancję między złączem zestawu wskaźników C808b, styk 8, obwód 8-GA7 (WH/RD) po stronie wiązki, a masą.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
test styków B : NIE DZIAłA PRęDKOśCIOMIERZ
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
B1: TEST DZIAłANIA PRęDKOśCIOMIERZA |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 1, poruszanie wskazówką.
|
|
| Czy prędkościomierz wykonuje test poruszania wskazówką? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do B2.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
B2: ODCZYTAJ WSZYSTKIE ZAPISANE KODY DTC |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 6, odczyt kodów DTC.
|
|
| Czy zostały zapisane jakiekolwiek kody DTC? |
| Tak |
|
PATRZ "Wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników".
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do B3.
|
B3: SPRAWDŹ SYGNAł WYJśCIOWY CZUJNIKA PRęDKOśCI SAMOCHODU (VSS) |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 7 (mil/h) lub nr 8 (km/h), sygnał wejściowy prędkości.
|
- W trakcie tego testu wymagana jest jazda samochodem tak, by możliwe było sprawdzenie sygnału wejściowego.
|
| Czy sygnał prędkości zmienia się zgodnie z prędkością jazdy? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do N1.
|
| Nie |
|
SKORZYSTAJ z WDS w celu wykonania diagnostyki złącza PCM i SCP. Konieczna dodatkowa DIAGNOSTYKA dla VSS.Patrz rozdział 303-14.
|
test styków C : NIEWłAśCIWE WSKAZANIA WSKAźNIKA TEMPERATURY
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
C1: SPRAWDŹ DZIAłANIE CZUJNIKA TEMPERATURY |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 1, poruszanie wskazówką.
|
|
| Czy wskaźnik temperatury wykonuje pełny ruch wskazówką? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do C2.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
C2: ODCZYTAJ WSZYSTKIE ZAPISANE KODY DTC |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 6, odczyt kodów DTC
|
|
| Czy zostały zapisane jakiekolwiek kody DTC? |
| Tak |
|
PATRZ "Wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników".
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do C3.
|
C3: SPRAWDŹ DZIAłANIE CZUJNIKA TEMPERATURY GłOWICY (CHT) |
|
|
Wprowadź numer 11 testu własnego zestawu wskaźników, sygnał temperatury silnika.
|
- SPRAWDŹ sygnał przy silniku zimnym i silniku nagrzanym.
|
| Czy jest sygnał z czujnika temperatury silnika? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do N1.
|
| Nie |
|
SKORZYSTAJ z WDS w celu wykonania diagnostyki złącza PCM i SCP. Konieczna jest dodatkowa DIAGNOSTYKA czujnika temperatury.
|
test styków D : NIE DZIAłA OBROTOMIERZ
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
D1: SPRAWDŹ DZIAłANIE OBROTOMIERZA |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 1, poruszanie wskazówką.
|
|
| Czy obrotomierz wykonuje pełny ruch wskazówką? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do D2.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
D2: ODCZYTAJ WSZYSTKIE ZAPISANE KODY DTC |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 6, odczyt kodów DTC.
|
|
| Czy zostały zapisane jakiekolwiek kody DTC? |
| Tak |
|
Patrz "Wykaz kodów usterek DTC zestawu wskaźników".
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do D3.
|
D3: SPRAWDŹ SYGNAł WEJśCIOWY DLA OBROTOMIERZA |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 9, SPRAWDŹ sygnał wejściowy dla obrotomierza (obr/min).
|
|
| Czy istnieje sygnał wejściowy obr/min? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do N1.
|
| Nie |
|
SKORZYSTAJ z WDS w celu wykonania diagnostyki złącza PCM i SCP. Konieczna jest dodatkowa DIAGNOSTYKA prędkościomierza.
|
test styków E : LAMPKA KONTROLNA śWIATEł DROGOWYCH NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
E1: SPRAWDŹ NAPIęCIE W OBWODZIE 15S-LE11 (GN/WH) |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Ustaw przełącznik świateł w położeniu świateł MIJANIA.
|
|
|
|
Ustaw przełącznik zespolony w położenie świateł DROGOWYCH.
|
|

|
|
Zmierz napięcie pomiędzy zestawem wskaźników, złącze C809, styk 21, obwód 15S-LE11 (GN/WH), po stronie wiązki a masą.
|
|
| Czy napięcie jest wyższe od 10 V? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do E2.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
E2: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 91-GG14 (BK/OG) POSIADA MASę NA ZASILANIU LAMPKI KONTROLNEJ śWIATEł DROGOWYCH |

|
|
Zmierz rezystancję pomiędzy zestawem wskaźników C809 styk 2 obwód 91-GG14 (BK/OG), po stronie wiązki przewodów a masą.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
Zamontuj nową żarówkę lampki kontrolnej świateł drogowych.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków F : : LAMPKA OSTRZEGAWCZA CZUJNIKA NIEDOMKNIęCIA DRZWI NIE DZIAłA/NIE GAśNIE
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
F1: SPRAWDŹ OBWóD 31S-AA17 (BK/BU) POD KąTEM OTWARCIA |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
Skrzynka CJB C15 |
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |

|
|
Zmierz rezystancję między stykiem 24 C809 zestawu wskaźników, obwód 31S-AA17 (BK/BU), a stykiem 15 C15 skrzynki CJB, obwód 31S-AA17 (BK/BU).
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F2.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
F2: SPRAWDŹ SKRZYNKę CJB POD KąTEM OTWARCIA OBWODU |
|
| Podłącz Skrzynka CJB C15. |
Skrzynka CJB C15 |
|
CTM C1000 |

|
|
Zmierz rezystancję między stykiem 24 C809 zestawu wskaźników, obwód 31S-AA17 (BK/BU), a stykiem 23 CTM C1000, po stronie skrzynki CJB.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
Usterka tkwi w układzie zamykania drzwi.Patrz rozdział 501-14.
|
| Nie |
|
ZAŁÓŻ nową skrzynkę CJB. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków G : LAMPKA OSTRZEGAWCZA CIśNIENIA OLEJU NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
G1: OPERACJA TESTOWANIA LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ CIśNIENIA OLEJU |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
| Czy lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa świeci się? |
| Tak |
|
SPRAWDŹ stan żarówki.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. Jeżeli żarówka jest sprawna, zamontuj nowy zestaw wskaźników. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G2.
|
G2: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 31S - GC20 (BK/OG) JEST OTWARTY |
|
| Odłącz Czujnik ciśnienia oleju C953 (1.4/1.6) lub C954 (1.8/2.0). |
Czujnik ciśnienia oleju C953 (1.4/1.6) lub C954 (1.8/2.0) |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
PODŁĄCZ C953 (1,4 l/1,6 l) lub C954 (1,8 l/2,0 l) do masy.
|
|
| Czy lampka kontrolna ciśnienia oleju świeci się? |
| Tak |
|
Zamontuj nowy wyłącznik ciśnieniowy oleju. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
Napraw obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków H : LAMPKA OSTRZEGAWCZA UKłADU HAMULCOWEGO NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
H1: OPERACJA TESTOWANIA LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ UKłADU HAMULCOWEGO |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 3, świecenie się kontrolek.
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza układu hamulcowego świeci się? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do H2.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową żarówkę.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
H2: SPRAWDŹ CZUJNIK POZIOMU PłYNU HAMULCOWEGO, OBWóD 31S-GC6 (BK/YE) |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Czujnik poziomu płynu hamulcowego C810. |
Czujnik poziomu płynu hamulcowego C810 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Upewnij się, że zaciągnięty został hamulec ręczny.
|
|

|
|
Połącz przewodem połączeniowym styk 2 czujnika poziomu płynu hamulcowego C810, obwód 31S-GC6 (BK/YE), po stronie wiązki, i styk 3 C810, obwód 31S-GE44 (BK/RD), po stronie wiązki.
|
|
| Czy świeci się lampka ostrzegawcza układu hamulcowego? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy czujnik poziomu płynu hamulcowego. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
ODŁĄCZ przewód połączeniowy, PRZEJDŹ do H3.
|
H3: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 31S-GE44 (BK/RD) JEST OTWARTY |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|

|
|
Zmierz rezystancję między przełącznikiem czujnika poziomu płynu hamulcowego C810, styk 3, obwód 31S-GE44 (BK/RD) a masą.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
NAPRAW obwód 31S-GC6 (BK/YE). SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków I : : LAMPKA OSTRZEGAWCZA NISKIEGO POZIOMU PALIWA NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
I1: OPERACJA TESTOWANIA LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ |
WSKAZÓWKA: Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa jest uruchamiania jedynie wówczas, gdy pozwala na to konfiguracja modułu.
|
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 3, świecenie się lampek.
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza niskiego poziomu paliwa świeci się? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do I2.
|
| Nie |
|
SPRAWDŹ stan żarówki.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. Jeżeli żarówka jest sprawna, zamontuj nowy zestaw wskaźników. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
I2: SPRAWDŹ CZY ZAłOżONO KOMPUTER POKłADOWY. |
|
|
| Czy pojazd został wyposażony w komputer pokładowy? |
| Tak |
|
Pojazdy wyposażone w komputer pokładowy nie mają lampki ostrzegawczej niskiego poziomu paliwa. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do I3.
|
I3: SPRAWDŹ KONFIGURACJę ZESTAWU WSKAźNIKóW. |
|
|
| Czy zestaw wskaźników został prawidłowo skonfigurowany? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A1. PRZEJDŹ do testu styków A.
|
| Nie |
|
PATRZ WDS " Procedura instalacji modułu programowalnego" w celu skonfigurowania modułu. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków J : LAMPKA KONTROLNA KIERUNKOWSKAZU NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
J1: SPRAWDŹ DZIAłANIE LEWEGO KIERUNKOWSKAZU |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Ustaw dźwignię w położeniu lewego kierunkowskazu.
|
|
| Czy świeci się lampka kontrolna lewego kierunkowskazu w zestawie wskaźników? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J10.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J2.
|
J2: SPRAWDŹ LAMPY KIERUNKOWSKAZU LEWEGO |
|
|
Zaobserwuj działanie lamp kierunkowskazu lewego.
|
|
| Czy lewy kierunkowskaz działa? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J3.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 417-01.
|
J3: SPRAWDŹ NAPIęCIE NA PRZYCISKU śWIATEł AWARYJNYCH |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Przycisk świateł awaryjnych C458. |
Przycisk świateł awaryjnych C458 |
|
| Kluczyk w położeniu START. |
|

|
|
Zmierz napięcie między przełącznikiem świateł awaryjnych C458, styk 3, obwód 15S-LG1 (GN/YE) a masą.
|
|
| Czy jest impuls napięcia? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J4.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J7.
|
J4: SPRAWDŹ NAPIęCIE NA ZESTAWIE WSKAźNIKóW |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|

|
|
Zmierz napięcie między stykiem 23 złącza C809 zestawu wskaźników, obwód 49S-LG15 (BU/BK), a masą.
|
|
| Czy napięcie jest wyższe niż 10 V? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J6.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J5.
|
J5: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 49-LG15 (BU/BK) JEST OTWARTY |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Przycisk świateł awaryjnych C458. |
Przycisk świateł awaryjnych C458 |

|
|
Zmierz rezystancję między zestawem wskaźników, złącze C809, styk 23, obwód 49-LG15 (BU/BK) po stronie wiązki, a przełącznikiem świateł awaryjnych C458 styk 12.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy włącznik świateł awaryjnych. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
J6: SPRAWDŹ DOPROWADZENIE MASY DO ZESTAWU WSKAźNIKóW |
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |

|
|
Zmierz rezystancję pomiędzy zestawem wskaźników C809 styk 2 obwód 91-GG14 (BU/BK) a masą.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
Zamontuj nową żarówkę lampki.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
J7: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 15S-LG1 (GN/YE) JEST OTWARTY |

|
|
Używając wielofunkcyjnego miernika cyfrowego, zmierz rezystancję pomiędzy przyciskiem świateł awaryjnych C458 styk 3 obwód 15S-LG1 (GN/YE) a przełącznikiem zespolonym C459 styk 1.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J8.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
J8: TEST NAPIęCIA Z CENTRALNEJ SKRZYNKI INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ (CJB) |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Przełącznik zespolony C459. |
Przełącznik zespolony C459 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|

|
|
Zmierz napięcie pomiędzy przełącznikiem wielofunkcyjnym C459 styk 2, obwód 15-LG27 (GN/BK), a masą.
|
|
| Czy jest impuls napięcia? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy przełącznik wielofunkcyjny. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J9.
|
J9: SPRAWDŹ, CZY OBWóD W CENTRALNEJ SKRZYNCE INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ (CJB) JEST OTWARTY |
|
CJB C15 |

|
|
Zmierz rezystancję pomiędzy skrzynką CJB C15, styk 3, obwód 15-LG27 (GN/BK), a przełącznikiem wielofunkcyjnym C459, styk 2.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
NAPRAW lub zamontuj nową skrzynkę CJB. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
J10: SPRAWDŹ DZIAłANIE PRAWEGO KIERUNKOWSKAZU |
|
|
Ustaw dźwignię w położeniu prawego kierunkowskazu.
|
|
| Czy świeci się lampka kontrolna prawego kierunkowskazu w zestawie wskaźników? |
| Tak |
|
Samochód jest w stanie prawidłowym.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J11.
|
J11: SPRAWDŹ LAMPY KIERUNKOWSKAZU PRAWEGO |
|
|
Zaobserwuj działanie lamp kierunkowskazu prawego.
|
|
| Czy prawy kierunkowskaz działa? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J12.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 417-01.
|
J12: SPRAWDŹ NAPIęCIE NA PRZYCISKU śWIATEł AWARYJNYCH |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Przycisk świateł awaryjnych C458. |
Przycisk świateł awaryjnych C458 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|

|
|
Zmierz napięcie między przełącznikiem świateł awaryjnych C458, styk 6, obwód 15S-LG2 (GN/BU) a masą.
|
|
| Czy napięcie jest wyższe niż 10 V? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J13.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J15.
|
J13: SPRAWDŹ NAPIęCIE NA ZESTAWIE WSKAźNIKóW |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|

|
|
Zmierz napięcie między stykiem 17 złącza C809 zestawu wskaźników, obwód 49S-LG22 (BU/YE), a masą.
|
|
| Czy napięcie jest wyższe niż 10 V? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J6.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do J14.
|
J14: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 49S-LG22 (BU/YE) I 49S-LG4 Są OTWARTE |

|
|
Zmierz rezystancję między zestawem wskaźników C809, styk 17 obwód 49S-LG22 (BU/YE), a przełącznikiem świateł awaryjnych C458, styk 14 obwód 49S-LG4 (BU/RD).
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy włącznik świateł awaryjnych. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
J15: TEST OBWóD 15S-LG2 (GN/BU) POD KąTEM OTWARCIA |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Przycisk świateł awaryjnych C458. |
Przycisk świateł awaryjnych C458 |

|
|
Zmierz napięcie między przełącznikiem świateł awaryjnych C458, styk 6, obwód 15S-LG2 (GN/BU) a przełącznikiem wielofunkcyjnym C459, styk 3.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do J8.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków K : LAMPKA OSTRZEGAWCZA UKŁADU ŁADOWANIA NIGDY SIĘ NIE ŚWIECI
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
K1: OPERACJA TESTOWANIA żARóWKI LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ USZKODZENIA UKłADU łADOWANIA |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 3, świecenie się lampek.
|
|
| Czy świeci się lampka ostrzegawcza uszkodzenia układu ładowania? |
| Tak |
|
Usterka układu ładowania.Patrz rozdział 414-02.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową żarówkę.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale.
|
test styków L : : LAMPKA OSTRZEGAWCZA USTERKI UKłADU WTRYSKOWEGO (MIL) NIE DZIAłA/NIE GAśNIE
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
L1: ZAOBSERWUJ STAN LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ USTERKI UKłADU WTRYSKOWEGO |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Zaobserwuj lampkę ostrzegawczą usterki układu wtryskowego (MIL).
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza MIL świeci się? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do L3.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do L2.
|
L2: OPERACJA TESTOWANIA LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ USTERKI UKłADU WTRYSKOWEGO |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 3, świecenie się lampek.
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza MIL świeci się? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do L3.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową żarówkę.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale.
|
L3: TEST CIąGłEGO śWIECENIA LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ USTERKI UKłADU WTRYSKOWEGO |
|
|
Włącz stacyjkę zapłonową w położenie II.
|
|
| Czy lampka kontrolna MIL gaśnie po 10 sekundach? |
| Tak |
|
Układ pracuje prawidłowo.
|
| Nie |
|
PATRZ WDS.
|
test styków M : : LAMPKA OSTRZEGAWCZA UKłADU ABS NIE DZIAłA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
M1: SPRAWDŹ DZIAłANIE UKłADU |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Zaobserwuj kontrolkę ostrzegawczą układu ABS.
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza układu ABS świeci się? |
| Tak |
|
Jeśli lampka ostrzegawcza zaświeci się na 3 sekundy, pojazd jest sprawny. Jeśli lampka ostrzegawcza pozostanie zapalona, należy przeprowadzić diagnostykę układu ABS przy pomocy WDS.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do M2.
|
M2: OPERACJA TESTOWANIA żARóWKI LAMPKI OSTRZEGAWCZEJ UKłADU ABS |
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 3, świecenie się lampek.
|
|
| Czy lampka ostrzegawcza układu ABS świeci się? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do M3.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową żarówkę.Patrz procedura Zestaw wskaźników w tym rozdziale. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
M3: SPRAWDŹ KONFIGURACJę ZESTAWU WSKAźNIKóW |
|
|
| Czy zestaw wskaźników został prawidłowo skonfigurowany? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do M4.
|
| Nie |
|
PATRZ WDS " Procedura instalacji modułu programowalnego" w celu skonfigurowania modułu. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
M4: SPRAWDŹ, CZY OBWóD 31S-CF28 (BK/RD) JEST OTWARTY |
|
| Kluczyk w położeniu wyłączonym OFF. |
|
|
| Odłącz Zestaw wskaźników C809. |
Zestaw wskaźników C809 |
|
| Odłącz Moduł układu ABS C385. |
Moduł układu ABS C385 |

|
|
Zmierz rezystancję między jednostką sterującą ABS C385, styk 15, obwód 31S-CF28 (BK/RD), po stronie wiązki, a zestawem wskaźników C809, styk 18, obwód 31S-CF28 (BK/RD) po stronie wiązki.
|
|
| Czy wartość rezystancji wynosi mniej niż 5 omów? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków N : USTERKA SYGNAłU AKCESORIóW
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
N1: PRZEPROWADź TEST SYGNAłU AKCESORIóW - STACYJKA W POłOżENIU II |
|
| Kluczyk w położeniu WŁĄCZONYM |
|
|
|
Wejdź w test własny zestawu wskaźników, test nr 16, Obroty wału korbowego.
|
|
| Czy wyświetlany jest odczyt Cr-L? |
| Tak |
|
Usterka linii akcesoriów.PRZEJDŹ do N2.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do N3.
|
N2: SPRAWDŹ BEZPIECZNIK 59 (7,5A). |
|
|
SPRAWDŹ stan bezpiecznika 59 (7,5A).
|
|
| Czy bezpiecznik jest sprawny? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do N3.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy bezpiecznik 59 (7,5 A). SPRAWDŹ system pod kątem poprawności działania
|
N3: SPRAWDŹ SYGNAł AKCESORIóW - STACYJKA W POłOżENIU III |
|
|
Obróć na chwilę stacyjkę w położenie 3 (położenie rozruchowe) i zapisz zmiany sygnału w teście własnym 16.
|
|
| Czy sygnał wejściowy zmienia się na Cr-L? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy zestaw wskaźników. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
NAPRAW obwód dodatkowego przewodu. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
|