303-03 OPIS I DZIAŁANIE
Układ chłodzenia silnika
UID=G17753
2002.50 Focus

Druk

Pojazdy z silnikiem 1,4L lub 1,6L (100 KM)

E0003289

Poz.Numer częściOpis
1-

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego

2-

Termostat

3-

Silnik i osłona

4-

Chłodnica

5-

Pompa wodna

Pojazdy z silnikiem 1,6l (90 KM), 1,8l lub 2,0l

E0003290

Poz.Numer częściOpis
1-

Pompa wodna

2-

Termostat

3-

Chłodnica

4-

Silnik i osłona

5-

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego

Pojazdy z silnikiem Diesel 1,8 l

E0004723

Poz.Numer częściOpis
1-

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego

2-

Termostat

3-

Silnik i osłona

4-

Chłodnica

5-

Pompa wodna

Termostat woskowy zapewnia szybkie nagrzewanie się silnika ograniczając przepływ płynu chłodzącego przy niższej temperaturze pracy. Uczestniczy także w utrzymywaniu temperatury pracy silnika w określonych granicach.

OSTRZEŻENIE: Przed rozpoczęciem prac w pobliżu wentylatora silnika należy odłączyć akumulator. Wentylator jest uruchamiany przez układ sterowania pracą silnika; zwiększenie temperatury płynu chłodzącego może spowodować, że wentylator zacznie nagle pracować, nawet, jeśli zapłon jest WYŁĄCZONY. Nie zastosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia.

Wentylator jest zamontowany w osłonie za chłodnicą.

Płyn chłodzący.

OSTRZEŻENIE: Płyn chłodzący silnik zawiera glikol monoetylenowy i inne składniki toksyczne w przypadku przedostania się do organizmu; mogą być one wchłaniane przez skórę w razie długiego kontaktu.

Stężenie płynu chłodzącego silnik należy sprawdzać przez wlew zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego za pomocą gęstościomierza. Dopuszczalny zakres ciężaru właściwego prawidłowej mieszanki płynów wynosi między 1,06 a 1,07kg/l, co odpowiada zawartości płynu chłodzącego między 40% a 55%. Jeżeli stężenie spada poniżej 40%, płyn stanowi niewystarczające zabezpieczenie przed niską temperaturą i korozją. W takich przypadkach stężenie płynu należy zmienić zgodnie ze specyfikacją.

Można stosować płyn chłodzący Motorcraft Super Plus 4 koloru niebiesko-zielonego, lub Motorcraft Super Plus 2000 koloru pomarańczowego. Motorcraft Super Plus 2000 to płyn chłodzący na bazie kwasów organicznych (OAT) nie zawierający krzemu i nie można go mieszać z innymi typami płynów chłodzących. Do uzupełniania poziomu płynu chłodzącego używać wyłącznie płynów zgodnych ze specyfikacją, spełniających odpowiednie wymagania, które można mieszać z płynem chłodzącym obecnym w układzie. Dodatkowe informacje - patrz procedura Specyfikacje w tym rozdziale.

Wymiana płynu chłodzącego

OSTRZEŻENIE: Przy wyrównywaniu ciśnienia nakryj korek zbiornika wyrównawczego grubą szmatką, aby zapobiec ewentualnym poparzeniom środkiem chłodzącym. Nie zastosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia.

UWAGA: Podczas opróżniania układu lub wymiany jakiegoś jego elementu należy koniecznie strzec się kontaktu płynu chłodzącego z wałkiem rozrządu lub paskiem napędu osprzętu. W razie potrzeby należy wyjąć pasek. Zanieczyszczenie paska może spowodować jego uszkodzenie.

WSKAZÓWKA: Jeśli płyn chłodzący nie jest zanieczyszczony innymi płynami ani ciałami obcymi, dobre własności antykorozyjne tego płynu oznaczają, że może on być używany ponownie po wymienieniu aluminiowego elementu układu chłodzenia, chociaż zawsze należy sprawdzać stężenie i utrzymywać je na poziomie zgodnym ze specyfikacjami.

Ten płyn chłodzący należy wymieniać po 10 latach lub około 240 000 km przebiegu, zależnie od tego, co nastąpi wcześniej. Napełnij układ chłodzący płynem spełniającym wymagania specyfikacji, który można mieszać z płynem w układzie. Dodatkowe informacje - patrz procedura Specyfikacje w tym rozdziale.

System ochronny układu chłodzącego

Moduł PCM tego pojazdu posiada funkcję zabezpieczenia silnika przed przegrzewaniem.

Jeżeli silnik zacznie się przegrzewać, rozpocznie się etap 1 programu. Czujnik temperatury głowicy cylindrów (Cylinder Head Temperature - CHT) przekaże sygnał do modułu PCM, który przesunie wskazówkę wskaźnika temperatury na pole czerwone.

Jeżeli silnik nie zostanie wyłączony i temperatura będzie nadal rosła, zapali się lampka kontrolna zespołu napędowego. Sygnalizować to będzie kierowcy, że silnik zbliża się do punktu krytycznego i należy go wyłączyć. W tym momencie w module PCM powstaje kod usterki p1285, który można odczytać przy pomocy WDS.

Jeżeli lampka i wskaźnik temperatury zostaną zignorowane przez kierowcę, rozpocznie się etap 2. Moduł PCM przystąpi do sterowania silnikiem przez odcięcie dwóch cylindrów i ograniczenie liczby obrotów do poniżej 3000 na minutę. Jednocześnie zapali się lampka kontrolna wskaźnika usterki (MIL). Oznacza to, że może dojść do poważnego uszkodzenia silnika i będzie to miało wpływ na emisję spalin. W tym momencie w module PCM powstaje kod usterki p1299, który można odczytać przy pomocy WDS.

Do wyłączonych cylindrów zostanie doprowadzone powietrze, co pomoże kontrolować temperaturę wewnętrznych podzespołów silnika. Cylindry będą wyłączane wymiennie, aby zapewnić równomierne chłodzenie wszystkich cylindrów.

WSKAZÓWKA: Jeżeli w czasie, gdy moduł PCM zaczyna dezaktywację silnika (etap 2) kierowca wciska mocno pedał gazu (np. podczas wyprzedzania), dezaktywacja zostanie opóźniona o 10 sekund.

WSKAZÓWKA: Po wejściu w tryb pracy dwóch cylindrów silnik nie powróci do trybu pracy czterech cylindrów nawet, jeśli temperatura spadnie, dopóki zapłon nie zostanie wyłączony i ponownie włączony.

WSKAZÓWKA: Lampkę MIL można zgasić wyłącznie przy pomocy WDS po usunięciu usterki i wykasowaniu kodu usterki (DTC) z modułu PCM.

Jeżeli temperatura silnika wciąż będzie rosła, rozpocznie się etap 3. Silnik zostanie wówczas całkowicie wyłączony, zanim pojawi się większe uszkodzenie silnika lub jego zatarcie. Lampka kontrolna zespołu napędowego zacznie migać, sygnalizując kierowcy, że za 30 sekund silnik zostanie wyłączony. Da to kierowcy czas na wybranie odpowiedniego miejsca do zatrzymania się.