206-00 OPIS I DZIAŁANIE
Układ hamulcowy
UID=G17454
2002.50 Focus

Druk

OSTRZEŻENIE: Płyn hamulcowy zawiera etery poliglikolu i poliglikole. Unikaj kontaktu płynu z oczami. Myj starannie ręce po zakończeniu prac z płynem hamulcowym. Jeżeli płyn hamulcowy dostał się do oczu, należy je przemywać 15 minut zimną bieżącą wodą. Jeżeli objawy podrażnienia występują nadal, należy sprowadzić pomoc lekarską. Jeżeli płyn został połknięty, należy napić się wody i spowodować wymioty. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Niestosowanie się do tych zaleceń prowadzi do obrażeń ciała.

Układ hamulcowy dzielony jest krzyżowo; jako układ dwuobwodowy posiada przednie hamulce tarczowe i tylne bębnowe jako standard, oraz tylne hamulce tarczowe w niektórych wersjach wyposażonych w ABS.

Układ hydrauliczny posiada dwa oddzielne obwody dla każdej z par kół, umieszczonych wzajemnie po przekątnej (koło lewe przednie i prawe tylne, koło prawe przednie i lewe tylne). Zaciski hamulców przednich, montowane na przednich zwrotnicach, posiadają pojedynczy tłoczek ruchomy, co zapewnia jednakowy nacisk na obie nakładki. Zaciski tylnych hamulców tarczowych we wszystkich wersjach posiadają jeden tłoczek i są typu pływającego. Nakładki hamulcowe są typu bezazbestowego we wszystkich przypadkach.

Hamulce bębnowe tylne są konstrukcji konwencjonalnej. Posiadają one szczękę współbieżną i przeciwbieżną z bezazbestowymi okładzinami klejonymi, o dużej i małej grubości. Okładziny o dużej i małej grubości umożliwiają proporcjonalne zużywanie się szczęk. Hamulec reguluje się samoczynnie przy naciskaniu pedału.

Dźwignia hamulca ręcznego umieszczona jest między siedzeniami przednimi i działa na hamulce tylne poprzez układ linkowy.

Pompa hamulcowa jest typu dwuobwodowego i połączona jest z serwem dla zmniejszenia nacisku wywieranego na pedał hamulca. Dwuobwodowa konstrukcja zapewnia działanie jednego z obwodów w razie awarii drugiego z nich. Pompa hamulcowa i serwo umieszczone są po stronie kierownicy. Trzpień serwa połączony jest bezpośrednio z pedałem hamulca.

Samochody wyposażone w podstawowy typ układu hamulcowego posiadają zawory redukcji ciśnienia (PCRV). Umieszczone są one między pompą hamulcową a przewodami kół tylnych. Zawory PCRV redukują ciśnienie hamowania kół tylnych zmniejszając w ten sposób ryzyko blokowania się kół tylnych przy hamowaniu.

W innych wersjach wyposażonych w nie podstawowy układ hamulcowy, lecz bez ABS, w układzie kół tylnych zastosowany jest zawór regulacji ciśnienia hamowania, w proporcji do obciążenia kół osi tylnej.

Zawór regulacji ciśnienia hamowania w zależności od obciążenia umieszczony jest na belce poprzecznej zawieszenia tylnego i redukuje ciśnienie hamowania każdego z kół tylnych zgodnie z obciążeniem pojazdu.

To zapewnia, że siła hamowania kół przednich jest zawsze większa, niż tylnych, we wszystkich warunkach obciążenia pojazdu.