100-04 DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Hałas, drgania i uciążliwość jazdy (NVH)
UID=G17381
2002.50 Focus

Druk

Sprawdzenie i weryfikacja

1. Zweryfikuj skargę klienta odtwarzając warunki jej występowania.

2. Wzrokowo sprawdź pojazd, aby ustalić oczywiste powody (powód) występowania usterek (usterki).

3. Jeśli czynności sprawdzające potwierdzą oczywiste przyczyny, które mogą być czytelnie zidentyfikowane jeśli to konieczne dokonaj naprawy.

4. Jeśli usterka (i) nie zostaną usunięte po wykonaniu przeglądu określ jej (ich) symptomy i przejdź do tabeli usterek.

Jak korzystać z rozdziału dotyczącego procedury diagnostycznej.

- Usterki związane z hałasem, drganiami i komfortem jazdy (NVH) stają się coraz ważniejsze, jako że pojazdy są coraz bardziej czułe na takie wpływy. Niniejszy rozdział powstał w celu pomocy w identyfikacji takich usterek.

- Niniejszy rozdział zawiera opis procedur diagnostycznych opartych o symptomy usterek. Jeśli usterka pojawia się podczas jazdy z dużą prędkością najbardziej prawdopodobną procedurą od której należy rozpocząć są "Wstrząsy i drgania w czasie jazdy".

- Niniejsza procedura opisuje sposób uporządkowania warunków w jakich pojawia się usterka oraz pomaga odróżnić drgania od wstrząsów.

- Seria krótkich jazd próbnych pozwala na wyeliminowanie bądź potwierdzenie danej usterki.

- Zdefiniuj usterkę, przejdź do odpowiedniego rozdziału i znajdź odpowiednią procedurę. Jeśli usterka została zidentyfikowana praca została częściowo wykonana

- Przeprowadź diagnostykę w zalecany sposób.

- Krótkie czynności sprawdzające opisano w ramach poszczególnych kroków, testy szczegółowe i regulacje opisano w ogólnych procedurach diagnostycznych.

- Zawsze wykonuj każdy z kroków dokładnie, wykonuj notatki aby później powrócić do ważnych ustaleń

Rozmowa z klientem

Jazda próbna i rozmowa z klientem (jeśli jest dostępny) dostarcza informacji, które pomogą zidentyfikować usterkę i ukierunkują na punkt od którego należy rozpocząć diagnostykę.

Identyfikacja usterki.

NVH zwykle pojawia się w czterech obszarach:

- opony

- osprzęt silnika

- zawieszenie

- układ napędowy

Z tego względu ważne jest, aby usterki NVH były jak najszybciej ograniczone do właściwego zakresu. Najłatwiejszą i najszybszą metodą jest przeprowadzenie jazdy próbnej. Dla ułatwienia diagnozowania i wykonywania testów, użyj odpowiedniego zatwierdzonego testera NVH.

Procedura diagnostyczna dotycząca hałasu.

Hałas nie związany z napędem

Jest pięć głównych źródeł hałasu niezwiązanego z napędem: układ wydechowy, opony, bagażnik dachowy, tapicerka, listwy ozdobne i przekładnia.

Z tego powodu przed testowaniem i demontażem układu napędu upewnij się, czy żaden z następujących czynników nie jest przyczyną hałasu.

- W pewnych warunkach dźwięki z układu wydechowego mogą brzmieć jak hałas pochodzący od przekładni zębatej. W innym przypadku może on zostać pomylony z huczeniem pochodzącym od łożyska.

- Opony, szczególnie opony zimowe z głębokim bieżnikiem emitują huczący, jęczący dźwięk podobnie do dźwięku przekładni zębatej. Opony radialne do pewnego stopnia mają tę samą charakterystykę. Także niestandardowe ogumienie o rzadko spotykanej konstrukcji bieżnika może emitować huczący, jęczący dźwięk.

- Tapicerka i plastykowe elementy wykończeniowe mogą powodować gwizdy i wycie.

- Stuk metaliczny może być słyszalny z automatycznej skrzyni biegów przy włączeniu biegu wstecznego lub jazdy do przodu (D) lub w czasie naciskania i zwalniania przepustnicy. Jest to spowodowane luzem gdzieś w układzie napędowym.

- Huczenie łożyska brzmi w sposób charakterystyczny. Taki objaw jest wywołany przez zużyte łożysko koła.

Hałas

- Hałas z przekładni zębatej to głównie wycie lub jęczący dźwięk spowodowany przez zużyte uzębienie lub nieprawidłowy naciąg wstępny łożysk. Może się on pojawiać przy pewnych prędkościach lub warunkach jazdy lub może występować w sposób ciągły.

- Chichoczący dźwięk to specyficzny grzechot brzmiący podobnie, jak przy styku ze szprychami obracającego się koła roweru. Pojawia się on przy zmniejszaniu prędkości od 64 km/h (40mil/h) i jest słyszalny aż do zatrzymania. częstotliwość zmienia się w zależności od prędkości pojazdu.

- Stuki są dźwiękiem bardzo podobnym ale mogą być głośniejsze i mogą pojawiać się przy przyśpieszaniu i przy zwalnianiu. Demontaż odpowie na pytanie co jest przyczyną usterki.

Przed demontażem skrzyni biegów w poszukiwaniu dźwięku pochodzącego od przekładni zębatej sprawdź i wyklucz opony, układ wydechowy oraz tapicerkę.

Hałasy opisane w czasie jazdy próbnej mają specyficzne przyczyny i mogą zostać rozpoznane przez obserwację zespołu przy demontażu. Podstawową sprawą jest rodzaj dźwięku słyszalny w czasie jazdy próbnej i w jakich warunkach jest on słyszalny.

Drgania

WSKAZÓWKA: Nie należy montować nowych przegubów napędowych półosi dopóki demontaż nie potwierdzi nadmiernego ich zużycia.

Szczęknięcia, trzaski, ocieranie może być spowodowane przez następujące czynniki:

- Pęknięta lub uszkodzona osłona przegubu półosi powodująca, że w obudowie łożysk zewnętrznego i wewnętrznego przegubu znajdzie się niewłaściwy lub zanieczyszczony smar.

- luźna opaska zaciskowa osłony przegubu

- inne elementy dotykające półosi.

- zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożyska kół, zawieszenie lub elementy układu hamulcowego.

Drgania podczas jazdy z dużą prędkością mogą być wywołane przez:

- niewyważone przednie lub tylne koła

- bicie opony

Drżenie lub drgania podczas przyśpieszania mogą być wywołane przez:

- uszkodzone zawieszenie silnika lub układu przeniesienia napędu.

- nadmiernie zużytą lub uszkodzoną obudową łożyska zewnętrznego lub wewnętrznego przegubu napędowego.

- pracę przegubu napędowego pod niewłaściwym kątem wywołaną przez nieprawidłową wysokość pojazdu. Sprawdź wysokość pojazdu, sprawdź i zweryfikuj sztywność sprężyny, sprawdzenia dokonaj na postoju.

Wycieki

1. Sprawdź osłonę przegubu napędowego ze względu na ślady pęknięć, rozerwania i przecięć.

2. Sprawdź podwozie ze względu na ślady smaru w okolicy osłon zewnętrznych i wewnętrznych przegubów napędowych przy obudowach łożysk co wskazuje na uszkodzenie osłony lub opaski osłony przegubu napędowego.

3. Sprawdź uszczelnienie obudowy łożyska wewnętrznego przegubu napędowego.

4. Sprawdź, czy mocowanie piasty przedniego koła jest prawidłowe.

Układ nie działa

Jeśli przegub półosi lub półoś wysuwa się sprawdź:

- prawidłowe położenie, uszkodzenie lub zużycie elementów zawieszenia

- zużycie tulei gumowo-metalowych

- uszkodzenie ramy pomocniczej

- zgięcie lub zużycie następujących elementów:

  • łącznik stabilizatora
  • przedni lewy dolny wahacz i tuleje gumowo-metalowe
  • przedni prawy dolny wahacz i tuleje gumowo-metalowe
  • piasta koła przedniego i półoś
  • mocowania silnika, skrzyni biegów i układu przeniesienia napędu

Jazda próbna

Napęd przez koła zębate będzie wytwarzał zawsze pewien hałas. Niektóre hałasy mogą zostać zaakceptowane i mogą stawać się głośniejsze przy pewnych prędkościach lub warunkach drogowych, na przykład na świeżo położonym asfalcie. Niewielki hałas nie jest szkodliwy i musi być uważany za normalny.

Jazda próbna i rozmowa z klientem (jeśli to możliwe) dostarcza informacje niezbędne do zidentyfikowania usterki i kieruje na punkt, od którego należy rozpocząć diagnostykę.

1. W trakcie przeprowadzania procedury diagnostycznej wykonuj notatki. Zawsze zapisuj nawet zdawałoby się nieznaczące informacje, bo może okazać się że zmienią się one w najważniejsze.

2. Nie rozpoczynaj naprawy zanim nie dokonano jazdy próbnej i wzrokowego sprawdzenia. Przed jazdą próbną nie zmieniaj ciśnienia w ogumieniu i nie zmieniaj usytuowania ładunku w stosunku do tego, gdy zaobserwowano usterkę. Regulacja ciśnienia w ogumieniu, zmiana obciążenia lub inne regulacje mogą zmniejszyć występowanie usterki do punktu, gdzie nie będzie ona możliwa do zidentyfikowania. Działanie takie może wprowadzić coś nowego do układu i uniemożliwić prawidłową diagnostykę.

3. Na wstępie diagnostyki dokonaj sprawdzenia wzrokowego, zapisuj wszystko co nie wygląda prawidłowo. Zanotuj ciśnienie w ogumieniu ale nie reguluj go na tym etapie. Zanotuj miejsca wycieków, luźne nakrętki i śruby oraz ślady ocierania o siebie elementów. Sprawdź, czy bagażnik nie jest nadmiernie obciążony.

4. Przeprowadź jazdę próbną i ustal warunki pojawienia się usterki, odtwórz usterkę kilkakrotnie w trakcie jazdy próbnej.

5. Po odtworzeniu usterki przeprowadź szybkie czynności sprawdzające. Pozwoli to na ustalenie prawidłowej procedury diagnostycznej. Przeprowadź szybkie czynności sprawdzające w czasie jazdy próbnej, aby uznać wynik za ważny każdą próbę wykonaj więcej niż raz. Pamiętaj, szybkie czynności sprawdzające mogą nie określić źródła usterki ale z pewnością określą gdzie usterka nie występuje.

Jazda próbna - szybkie czynności sprawdzające.

1. 24-80 km/h (15-50 mph): lekkie przyśpieszanie słyszalne jest wycie i prawdopodobnie drgania w przedniej części podłogi. Zwykle jest to lepiej odczuwalne przy pewnych prędkościach obrotowych silnika i przy pewnym otwarciu przepustnicy. Może być także słyszalne wycie, zależnie od tego który komponent to powoduje. Patrz Rozpoznanie źródła wycia w tabeli kodów usterek.

2. Przyśpieszanie/zwalnianie: przy powolnym przyśpieszaniu lub zwalnianiu czasami na kole kierownicy/kolumnie, fotelach, podłodze z przodu, tapicerce przednich drzwi, przednich elementach nadwozia odczuwane jest wstrząsy. Jest to drganie o niskiej częstotliwości (około 9 do 15 cykli na sekundę). Może ono się nasilać lub też nie przy lekkim wciśnięciu pedału hamulca. Patrz hałas na biegu jałowym/wstrząsy/drgania w tabeli symptomów usterek.

3. Duża prędkość: drganie jest odczuwane z przodu w podłodze lub fotelach bez widocznych wstrząsów ale z towarzyszącym mu hukiem, buczeniem, pomrukami. Prowadź pojazd z wciśniętym pedałem sprzęgła lub dźwignią zmiany biegów w położeniu neutralnym i silniku pracującym na biegu jałowym. Jeśli drgania występują dalej, mogą one być wywoływane przez opony, koła przednie tarcze hamulcowe, piasty kół lub łożyska kół przednich. Patrz wstrząsy i drgania w czasie jazdy w tabeli symptomów usterek.

4. Czułość na prędkość obrotową silnika: drganie jest wyczuwalne, gdy silnik osiąga pewną prędkość obrotową. Zniknie ono przy jeździe na wybiegu. Drganie może być odtworzone na postoju z silnikiem pracującym z prędkością obrotową przy której występowało ono w czasie jazdy. Może ono być wywołane przez jakikolwiek element obracający się z tą samą prędkością obrotową co silnik gdy pojazd stoi czyli osprzęt silnika sprzęgło lub przekładnię hydrokinetyczną. Patrz wstrząsy i drgania w czasie jazdy w tabeli symptomów usterek.

5. Hałas i drgania w czasie zakręcania: szczęknięcia, trzaski, ocieranie może być spowodowane przez następujące czynniki:

- przecięta lub uszkodzona osłona zewnętrznego lub wewnętrznego przegubu półosi niewłaściwy lub zanieczyszczony smar.

- luźne opaski osłon przegubów

- inny element ociera się o półoś

- zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożysko przedniego koła

- zużyty, zanieczyszczony lub suchy wewnętrzny lub zewnętrzny przegub półosi napędowej

- uszkodzone zawieszenie silnika / układu przeniesienia napędu

Warunki drogowe

Doświadczony mechanik powinien wytyczyć sobie trasę do jazdy próbnej użyteczną przy usterkach związanych z NVH. Wybrana trasa powinno być umiarkowanie gładka, płaska wolna od pofalowania (chyba, że trzeba zidentyfikować odpowiednią usterkę). Najlepsza jest gładka, asfaltowa nawierzchnia pozwalająca na jazdę w pełnym zakresie prędkości. Droga żwirowa lub mocno pofałdowana jest nieprzydatna ze względu na emisję dodatkowego hałasu. Jeśli trasa zostanie wybrana i jest ciągle używana łatwo jest oddzielić od wyników testu hałas związany z wpływem nawierzchni.

WSKAZÓWKA: Niektóre usterki mogą być widoczne tylko na płaskiej asfaltowej nawierzchni.

Jeśli klient uskarża się na drgania i hałas na konkretnej nawierzchni i tylko na niej źródłem może być właśnie wpływ nawierzchni. Jeśli to możliwe przetestuj pojazd na tego samego rodzaju nawierzchni.

Przygotowanie pojazdu

Przed jazdą próbną sprawdź wizualnie pojazd. Zanotuj wszystko co jest odmienne. Nie naprawiaj żadnych zauważonych usterek i nie przeprowadzaj regulacji przed jazdą próbną, chyba, że pojazdu nie można uruchomić lub jazda próbna mogłaby być niebezpieczna dla mechanika.

Po ustaleniu usterki i jej wyeliminowaniu upewnij się, czy wszystkie zdemontowane elementy zostały ponownie zamontowane.

Test na podnośniku

Po jeździe próbnej jest czasami użyteczne aby wykonać identyczny test na podnośniku.

W trakcie testu drgań i wstrząsów od napędu osprzętu silnika na podnośniku stosuj się do następujących wskazówek.

OSTRZEŻENIE: Jeśli tylko jedno koło ma możliwość obrotu, prędkość należy ograniczyć do 55 km/h (35mil/h) ze względu na fakt, że prędkość koła będzie dwa razy wyższa niż ta wskazywana przez prędkościomierz. Przekroczenie prędkości 55 km/h (35mil/h) przy oponie niepodpartej może spowodować rozpad opony uszkodzenie mechanizmu różnicowego lub przegubu półosi napędowej co w efekcie może doprowadzić do obrażeń personelu i znacznych uszkodzeń pojazdu. Niestosowanie się do niniejszej instrukcji może spowodować obrażenia.

UWAGA: Zawieszenie nie może swobodnie wisieć. Jeśli przegub napędowy półosi pracuje przy dużym kącie mogą pojawiać się zarówno dodatkowe drgania jak też uszkodzeniu mogą ulec uszczelniacze.

Dolny wahacz przedniego zawieszenia należy podeprzeć najdalej jak to możliwe od osi wzdłużnej pojazdu. Aby doprowadzić pojazd do normalnej wysokości jak podczas jazdy cały ciężar należy podeprzeć z przodu na podnośnikach podłogowych. Patrz rozdział 100-02.

1. Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.

2. Ustal zakres prędkości, które są interesujące przeprowadzając szybkie czynności sprawdzające w czasie jazdy próbnej.

3. Przeprowadź test na biegu jałowym. Jeśli pojazd nie wykazuje drgań przy stałej prędkości i zachowuje się różnie przy jeździe na biegu i przy jeździe na luzie (wybieg) jest bardzo prawdopodobne, że usterka dotyczy skrzyni biegów.

Zwróć uwagę że test na podnośniku może wykazywać innego rodzaju drgania niż w trakcie jazdy próbnej z uwagi na efekt podniesienia. Jest możliwe zaobserwowanie drgań na podnośniku i niewystępowanie ich podczas jazdy próbnej. Jeśli usterka stwierdzona podczas jazdy próbnej zostanie odtworzona na podnośniku może to zaoszczędzić wiele czasu.

Tabela usterek

Tabela usterek

UsterkaPrawdopodobne przyczynyZalecane czynności
Wstrząsy i drgania w czasie jazdy

*Drgania od strony kół.

*Silnik / skrzynia biegów.

*Przejdź do testu A.

Rozpoznanie źródła wycia

*Filtr powietrza.

*Wspomaganie kierownicy (PS).

*Silnik.

*Mocowanie, zawieszenie silnika/układu przeniesienia napędu.

*Układ wydechowy.

*Przejdź do testu B.

Huczenie na biegu jałowym/wstrząsy/drgania

*Linka(i)/przewód(y).

*Mocowanie, zawieszenie silnika/układu przeniesienia napędu.

*Układ wydechowy.

*Pasek/kółka.

*Przejdź do testu C.

Analiza drgań od strony kół

*Zawieszenie/półosie napędowe i połączenia.

*Koła/opony

*Łożyska kół.

*Osłony przegubów półosi napędowych.

*Przejdź do testu D.

Hałas nie związany z napędem

*Tapicerka/plastykowe elementy wykończeniowe.

*Klimatyzacja (A/C).

*Osprzęt.

*Przejdź do testu E.

Procedury testów

WSKAZÓWKA: Niniejsze procedury wykonywania testów zaprojektowano w taki sposób aby mechanik krok po kroku był w stanie określić przyczynę usterki. Możliwe, że nie będzie konieczne wykonywanie aż do końca czynności opisanych w tabeli Przeprowadzaj tylko niezbędne czynności prowadzące do usunięcia usterki. Następnie sprawdź działanie układu i upewnij się, czy usterka została usunięta.

Po stwierdzeniu, że usterkę usunięto upewnij się czy wszystkie demontowane elementy zostały ponownie zamontowane.

test styków A : WSTRZąSY I DRGANIA W CZASIE JAZDY

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
A1: JAZDA NA WYBIEGU
1

Przeprowadź test na wybiegu.

Czy na wybiegu drgania znikają?

Tak

PRZEJDŹ do A2.

Nie

Przejdź do testu D.

A2: SPRAWDŹ MOCOWANIE, ZAWIESZENIE SILNIKA/UKłADU PRZENIESIENIA NAPęDU
1

Przeprowadź procedurę neutralizacji mocowań silnika/układu przeniesienia napędu opisaną w tym rozdziale

Czy wstrząsy i drgania ustały?

Tak

Usterka została usunięta. POWTÓRZ jazdę próbną.

Nie

Wizualnie sprawdź hydrauliczne poduszki zawieszenie silnika ze względu na wycieki Jeśli to konieczne ZAMONTUJ nowe poduszki.

test styków B : JęCZąCY DźWIęK

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
B1: SPRAWDź FILTR POWIETRZA
1

Sprawdź filtr powietrza

  • Sprawdź przewód dolotowy do filtra i przewód wylotowy tłumik szumów ssania i wszystkie inne elementy związane z zasysaniem powietrza ze względu na prawidłowy montaż oraz szczelność i prawidłowe dokręcenie wszystkich połączeń.

Czy elementy składowe są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do B2.

Nie

NAPRAW usterkę. POWTÓRZ jazdę próbną.

B2: SPRAWDź UKłAD WYDECHOWY
1

Przeprowadź procedurę izolacji układu wydechowego opisaną w niniejszym rozdziale.

Czy układ wydechowy jest w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do B3.

Nie

Jeśli to konieczne dokonaj NAPRAWY. POWTÓRZ jazdę próbną.

B3: SPRAWDź WSPOMAGANIE KIEROWNICY
1

Zdemontuj pasek napędu osprzętu i sprawdź pojawianie się jęczącego dźwięku

Czy jęczący dźwięk nie pojawia się?

Tak

Jeśli to konieczne NAPRAW układ wspomagania kierownicy Patrz rozdział 211-02.

Nie

PRZEJDŹ do B4.

B4: SPRAWDź MOCOWANIE/ZAWIESZENIE SILNIKA I UKłADU PRZENIESIENIA NAPęDU
1

Przeprowadź procedurę izolacji silnika /układu przeniesienia napędu opisaną w tym rozdziale

Czy jęczący dźwięk nie pojawia się?

Tak

Usterkę usunięto. POWTÓRZ jazdę próbną.

Nie

Wizualnie SPRAWDŹ hydrauliczne poduszki zawieszenia silnika ze względu na wycieki Jeśli to konieczne ZAMONTUJ nowe poduszki

test styków C : HUCZENIE NA BIEGU JAłOWYM/WSTRZąSY/DRGANIA

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
C1: SPRAWDź LINKI/PRZEWODY
1

Sprawdź czy w przedziale silnika nie ma elementów opierających się między silnikiem a zawieszeniem lub nadwoziem. Przykład: linka sterująca, przewody klimatyzacji, linka przepustnicy.

Czy elementy składowe są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do C2.

Nie

NAPRAW usterkę. POWTÓRZ jazdę próbną.

C2: SPRAWDź CHłODNICę
1

Sprawdź stan i bezpieczeństwo mocowania chłodnicy. Sprawdź, czy mocowanie chłodnicy nie powoduje, że inne elementy jej nie dotykają.

Czy montaż i tuleje mocujące są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do C3.

Nie

NAPPRAW usterkę. POWTÓRZ jazdę próbną.

C3: SPRAWDź UKłAD WYDECHOWY
1

Przeprowadź procedurę izolacji układu wydechowego opisaną w niniejszym rozdziale.

Czy układ wydechowy jest w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do C4.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne POWTÓRZ jazdę próbną.

C4: SPRAWDź SILNIK I UKłAD PRZENIESIENIA NAPęDU
1

Przeprowadź procedurę izolacji zawieszenia silnika/układu przeniesienia napędu opisaną w niniejszym rozdziale.

Czy huczenie na biegu jałowym/wstrząsy/drgania/lub drżenie zostały usunięte?

Tak

Usterka została usunięta Powtórz jazdę próbną.

Nie

Wizualnie SPRAWDŹ hydrauliczne poduszki silnika/układu przeniesienia napędu ze względu na wycieki. Jeśli to konieczne ZAMONTUJ nowe poduszki

test styków D : ANALIZA DRGAń POCHODZąCYCH OD STRONY Kół.

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
D1: SPRAWDŹ OPONY
1

Sprawdź opony.

  • Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
  • Sprawdź opony ze względu na:
  • prawidłowy rozmiar
  • dopasowanie obręczy koła i opony
  • zużycie i uszkodzenie
  • prawidłowość montażu

Czy opony są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do D2.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne POWTÓRZ jazdę próbną.

D2: SPRAWDź OBRęCZE Kół
1

Sprawdź obręcze kół Patrz rozdział 204-04.

Czy obręcze kół są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do D3.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne POWTÓRZ jazdę próbną.

D3: SPRAWDź ŁOŻYSKA KÓŁ
1

Sprawdź łożyska kół. Patrz rozdział 204-00.

Czy łożyska kół są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do D4.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne POWTÓRZ jazdę próbną.

D4: SPRAWDŹ OSŁONY PRZEGUBÓW PÓŁOSI NAPĘDOWYCH.
1

Sprawdź osłony przegubów półosi napędowych.

  • obracaj przednią oponę ręką
  • sprawdź ślady pęknięć, rozdarć, poszarpania lub ślady smaru

Czy osłony przegubów półosi są w porządku?

Tak

PRZEJDŹ do D5.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne POWTÓRZ jazdę próbną.

D5: SPRAWDź BICIE OBRęCZY KOłA I OPONY
1

Sprawdź bicie obręczy koła i opony.

  • Sprawdź obręcz koła i oponę. Patrz rozdział 204-04.

Czy bicie obręczy i opony jest w porządku?

Tak

Wyważ obręcze i opony. Stosuj się do wskazówek producenta sprzętu do wyważania. POWTÓRZ jazdę próbną.

Nie

NAPRAW jeśli to konieczne. Patrz rozdział 204-04. POWTÓRZ jazdę próbną.

test styków E : HAŁAS NIE ZWIĄZANY Z NAPĘDEM

WARUNKISZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI
E1: SPRAWDź TAPICERKę POJAZDU
1

Sprawdź, czy przyczyną hałasu nie jest krata wlotu powietrza i plastykowe elementy wykończeniowe.

Czy elementy wykończeniowe nie są przyczyną hałasu?

Tak

ZAMONTUJ nowe element lub NAPRAW.

Nie

PRZEJDŹ do E2.

E2: SPRAWDź UKłAD KLIMATYZACJI ZE WZGLęDU NA HAłAS
1
Kluczyk w położeniu START.
2

Sprawdź, czy przyczyną hałasu nie są elementy układu klimatyzacji włączając i wyłączając klimatyzację.

Czy układ klimatyzacji powoduje hałas?

Tak

Przeprowadź DIAGNOSTYKĘ układu klimatyzacji Patrz rozdział 412-00.

Nie

PRZEJDŹ do E3.

E3: SPRAWDŹ MONTAż NIE-FABRYCZNYCH AKCESORIóW
1

Sprawdź, czy akcesoria nie są przyczyną hałasu. Przykład: opieranie się o nadwozie anten, daszków odblasków i halogenów.

Czy akcesoria powodują hałas?

Tak

WYREGULUJ, NAPRAW LUB ZAMONTUJ nowe akcesoria albo mocowania jeśli to konieczne.

Nie

ZWERYFIKUJ usterkę zgłaszaną przez klienta.