100-00 OPIS I DZIAŁANIE
Typowe zasady wykonywania prac warsztatowych
UID=G17373
2002.50 Focus

Druk

Pojazd w warsztacie

W czasie pracy przy pojeździe w warsztacie zawsze upewniaj się, czy:

- hamulec ręczny jest zaciągnięty lub koła są bezpiecznie zablokowane tak, by zapobiec przesunięciu się pojazdu do przodu lub do tyłu.

- przed rozpoczęciem wszelkich prac w okolicy przodu pojazdu kluczyk wyjęty jest z zamka pokrywy silnika.

- jest wystarczająca wentylacja lub przewód odsysający do usuwania spalin, jeśli ma być włączany silnik.

- jest wystarczająca ilość miejsca w celu podniesienia pojazdu i zdjęcia kół w razie konieczności.

- na błotniki są zawsze założone pokrywy, jeśli w komorze silnikowej mają być wykonywane jakieś prace.

- akumulator jest odłączony w razie pracy przy silniku, pod pojazdem lub jeśli samochód jest podniesiony.

UWAGA: W czasie spawania łukowego w pojeździe zawsze odłączaj przewody alternatora w celu uniemożliwienia nagłego zwiększenia natężenia powodującego uszkodzenie wewnętrznych elementów alternatora.

- Jeśli przy pracy nad pojazdem używasz urządzeń do spawania, musi być dostępna odpowiednia gaśnica.

Paliwo alternatywne

OSTRZEŻENIE: Podczas prac z układem paliwowym zawsze wykonuj zalecane procedury. Niezastosowanie się do tych zaleceń może spowodować obrażenia ciała.

Jeśli wyczuwalny jest zapach gazu płynnego (LPG) lub sprężonego gazu ziemnego (CNG), uprzedź wszystkich w okolicy by:

- zgasili ogień i zapalone papierosy.

- wyłączyli urządzenia elektryczne i pneumatyczne.

- opuścili pomieszczenie.

- przewietrzyli pomieszczenie.

- skontaktowali się ze strażą pożarną.

- przemieścili pojazd w odpowiednie miejsce o dobrej wentylacji.

Paliwo alternatywne - Nakazy

- wykonuj prace przy pojeździe w miejscu oznaczonym, o dobrej wentylacji i dostępie ograniczonym dla wykwalifikowanego personelu.

- nowe naklejki ostrzegawcze naklej w odpowiednich miejscach

- w miarę możliwości izoluj zbiornik paliwa alternatywnego, prowadź pojazd wykorzystując paliwo alternatywne tak długo, aż układ automatycznie przełączy się na paliwo normalne przed doprowadzeniem pojazdu do warsztatu.

- naprawiając lub przeprowadzając serwis układów LPG i CNG używaj wyłącznie przetestowanych i zatwierdzonych podzespołów i przewodów.

Paliwo alternatywne - Zakazy

- nie spuszczaj paliwa LPG

- nie wykorzystuj ciśnienia atmosferycznego w warsztacie do opróżniania zbiornika LPG z paliwa.

- nie używaj pieców do suszenia farby o temperaturze powyżej 40°C, wykonując prace przy pojazdach z paliwem alternatywnym. zbiorniki LPG i CNG należy wymontować z pojazdu przed umieszczeniem go w piecu suszarniczym o temperaturze powyżej 40°C

- nie przerabiaj układu i nie montuj nowych komponentów zawierających części nie przeznaczone do pojazdów z silnikiem na gaz.

- nie opróżniaj zbiorników paliwa, jeśli naprawa tego nie wymaga.

- nie wykonuj prac przy przewodach paliwowych ani innych elementach układu, jeśli paliwo alternatywne nie zostało usunięte i ciśnienie w układzie zmniejszone do wartości ciśnienia atmosferycznego, lub niższej.

- nie używaj środków innych niż określony tutaj płyn do wykrywania nieszczelności

bądź świadom sytuacji, w których może nastąpić uchodzenie paliwa LPG lub CNG z układu, jak np.:

- podczas upałów.

- podczas parkowania obok nagrzewnicy przestrzennej.

- podczas podnoszenia pojazdu w pobliżu nagrzewnicy sufitowej.

Prace przy pojazdach na paliwo alternatywne wykonywać może wyłącznie personel przeszkolony odpowiednio do wymagań firmy Ford i przepisów lokalnych .

Holowanie pojazdu

OSTRZEŻENIE: Jeżeli pojazd jest holowany, przełącznik zapłonu musi być w położeniu II (blokada kierownicy zwolniona i lampki ostrzegawcze zapalone). Tylko wtedy układ kierowniczy, kierunkowskazy, sygnał dźwiękowy i światła stopu są gotowe do użycia. Nieprzestrzeganie tych instrukcji może spowodować obrażenia ciała.

WSKAZÓWKA: Zdejmowany uchwyt zaczep (jeżeli jest) ma gwint lewy i musi być całkowicie wkręcony przed rozpoczęciem holowania.

Gdy holowanie jest konieczne, należy używać zaczepów holowniczych. Lina musi być bezpiecznie przymocowana do zaczepów holowniczych, oraz musi być przymocowana do drugiego pojazdu tak, by nie uszkodzić nadwozia.

Przy holowaniu pojazdu z przekładnią automatyczną, dźwignia zmiany biegów musi być w położeniu N (neutralnym). Nigdy nie holuj pojazdu z przekładnią automatyczną z prędkością większą niż 50 km/h lub na odległość większą niż 50 km. Jeżeli konieczne jest holowanie pojazdu na większą odległość, koła napędowe muszą być podniesione nad powierzchnię jezdni.

Można też pojazd przetransportować na wózku holowniczym lub na przyczepie.

Podłączanie akumulatora pomocniczego za pomocą przewodów rozruchowych

OSTRZEŻENIE: Jeśli akumulator pomocniczy był ładowany w niedalekiej przeszłości i emituje gaz, przykryj otwory odpowietrzające wilgotną szmatką, aby zmniejszyć ryzyko eksplozji, w razie wyładowania łukowego przy podłączaniu przewodów rozruchowych. Niezastosowanie się do tych zaleceń może spowodować obrażenia ciała.

UWAGA: Wyładowanie akumulatora mogło nastąpić w wyniku zwarcia. Jeśli tak się stało, w pojeździe będzie występował jeden aktywny obwód, nawet jeśli wszystkie normalne obwody są wyłączone. Może to spowodować wyładowanie łukowe po podłączeniu przewodów rozruchowych.

UWAGA: Mimo że metoda przewodów rozruchowych nie jest na ogół zalecana, zrozumiałe jest, że czasami jest to jedyna metoda uruchomienia pojazdu. W takim wypadku rozładowany akumulator powinien zostać naładowany natychmiast po uruchomieniu pojazdu, aby uniknąć trwałego uszkodzenia.

- Zawsze upewniaj się, że przewody rozruchowe są odpowiednie do tego zadania. Należy używać przewodów do wysokich prądów.

- Zawsze upewnij się, że akumulator pomocniczy ma takie samo napięcie jak akumulator ładowany. Akumulatory należy połączyć równolegle.

- Zawsze upewnij się, czy obwody elektryczne, które można wyłączyć są wyłączone, przed podłączeniem przewodów rozruchowych. Zmniejsza to ryzyko wyładowania łukowego po podłączeniu przewodów.

M0103001

OSTRZEŻENIE: Upewnij się, że końcówki przewodów rozruchowych nie stykają się ze sobą lub z nadwoziem pojazdu podczas gdy przewody są podłączone do akumulatora. W pełni naładowany akumulator w momencie zwarcia przewodów rozruchowych może rozładować się z prędkością ponad 1000 amps, powodując gwałtowne wyładowanie łukowe i gwałtowne nagrzanie przewodów rozruchowych i złączy, co może nawet doprowadzić do eksplozji akumulatora. Nieprzestrzeganie tej instrukcji może spowodować obrażenia ciała.

Zawsze podłączaj przewody rozruchowe w następującej kolejności:

- najpierw dodatni biegun akumulatora pomocniczego, potem dodatni akumulatora ładowanego.

- następnie ujemny biegun akumulatora pomocniczego, masę pojazdu co najmniej 300 mm od końcówki akumulatora, na przykład do uchwytu do podnoszenia silnika.

Zawsze zmniejszaj prędkość silnika do biegu jałowego przed odłączeniem przewodów rozruchowych.

Przed zdjęciem przewodów rozruchowych z pojazdu z rozładowanym akumulatorem, włącz dmuchawę nagrzewnicy (szybka praca) lub ogrzewanie tylnej szyby w celu zmniejszenia skoku napięcia przy zdejmowaniu przewodów.

Zawsze odłączaj przewody rozruchowe w odwrotnej kolejności niż je podłączałeś i zachowaj szczególną ostrożność, aby nie zewrzeć ich końcówek.

Nie oczekuj, że alternator naładuje rozładowany akumulator. Naładowanie akumulatora przez alternator wymaga ponad osiem godzin nieprzerwanej jazdy bez dodatkowego obciążenia akumulatora.

Czyszczenie elementów

Aby zapobiec przedostawaniu się zabrudzeń, przed odłączeniem lub rozmontowaniem elementów lub podzespołów należy usunąć zakumulowany brud i złogi tłuszczu.

Przed przeprowadzeniem inspekcji przed montażem należy dokładnie oczyścić elementy.

Metody czyszczenia:

- chemiczne.

- usuwanie brudu miękką lub drucianą szczotką.

- zdrapywanie brudu kawałkiem metalu lub drewna.

- wycieranie szmatką.

UWAGA: Sprężone powietrze może być czasem "mokre", należy więc stosować je ostrożnie, zwłaszcza w układach hydraulicznych.

- Wydmuchiwanie zanieczyszczeń sprężonym powietrzem. (W czasie stosowania tej metody należy nosić okulary ochronne).

- Usuwanie suchego kurzu sprzętem podciśnieniowym. Metodę tę należy zawsze stosować do usuwania kurzu powstałego w wyniku ścierania się okładzin (kurz azbestowy)

- Czyszczenie parowe.

OSTRZEŻENIE: Większość rozpuszczalników wymaga zachowania ostrożności, niektóre są szkodliwe. Zapoznaj się ze środkami ostrożności zalecanymi przez przepisy BHP i producenta. Niezastosowanie się do tych zaleceń może spowodować obrażenia ciała.

Do czyszczenia elementów dostępne są różne rozpuszczalniki. Niektóre elementy, takie jak elementy hydrauliczne układu hamulcowego oraz zespoły elektryczne należy czyścić tylko zalecanymi rozpuszczalnikami - patrz "Rozpuszczalniki, uszczelnienia i kleje" lub rozdział podręcznika dotyczący danego elementu.

Kalibracja niezbędnych urządzeń pomiarowych

OSTRZEŻENIE: Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować obrażenia ciała lub uszkodzenie elementów.

Niezmiernie ważne jest, by niektóre niezbędne urządzenia, na przykład klucze dynamometryczne, mierniki uniwersalne, testery spalin lub stanowiska do testów na rolkach były regularnie kalibrowane zgodnie z instrukcjami producentów.