419-10 OPIS I DZIAŁANIE
Funkcje sterowane przez moduły — Pojazdy wyprodukowane od 08/2001
UID=G167146
2002.50 Focus

Druk

Moduł GEM

* Zasilanie

  • Urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora

* Oświetlenie zewnętrzne

  • Kierunkowskazy i światła awaryjne
  • Priorytety lamp kierunkowskazów

* Oświetlenie wewnętrzne

  • Lampki oświetlenia wewnętrznego

* Bezpieczeństwo i widoczność

  • Podgrzewana przednia szyba
  • Podgrzewana tylna szyba i ogrzewanie lusterek zewnętrznych
  • Wycieraczki / spryskiwacze przedniej szyby
  • Wycieraczka tylnej szyby: Przerywany ruch wycieraczek / spryskiwanie szyby / ruch wycieraczek na biegu wstecznym

* Informacje i ostrzeżenia dla kierowcy

  • Ostrzeżenie o niezapięciu pasów bezpieczeństwa
  • Przypomnienie o zapięciu pasa
  • Ostrzeżenie o niewyłączonych światłach
  • Ostrzeżenie o włączonym biegu wstecznym
  • Ostrzeżenie o niedomknięciu drzwi
  • Ostrzeżenie o niewybraniu położenia P dźwigni zmiany biegów
  • Sygnał polecenia włączenia brzęczyka
  • Priorytety brzęczyka
  • Brzęczyk ostrzegawczy: kluczyk w stacyjce

* Układy sterowane elektrycznie

  • Ryglowanie / odryglowywanie
  • Zdalne sterowanie
  • Alarm przeciwnapadowy
  • Zwalnianie pokrywy bagażnika
  • Sygnał polecenia dla okien sterowanych elektrycznie

* Zabezpieczenia

  • Alarm obwodowy
  • System kontroli wnętrza pojazdu

* Inne

  • Tryb serwisowy

Opis działania

Zasilanie

Urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora

Urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora powoduje automatyczne wyłączenie oświetlenia wewnętrznego po upływie 10 minut. Odliczanie czasu zaczyna się w momencie ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu 0 lub I, a lampki wyłączają się automatycznie po upływie tego czasu.

Urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora powoduje automatyczne wyłączenie oświetlenia włączonego przez użytkownika i brzęczyka ostrzegawczego po upływie 30 minut. Odliczanie czasu zaczyna się w momencie ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu 0 lub I, a oświetlenie włączone przez użytkownika i brzęczyk ostrzegawczy wyłączają się automatycznie po upływie tego czasu.

W przypadku zaistnienia jednej z poniższych okoliczności po odłączeniu oświetlenia wewnętrznego, oświetlenia włączonego przez użytkownika i/lub brzęczyka ostrzegawczego przez urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora, funkcje te zostaną przywrócone, a odliczanie czasu przez urządzenie rozpocznie się od początku.

* Wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu III/II lub

* którekolwiek drzwi (także drzwi tyłu nadwozia / pokrywa bagażnika) zostaną otwarte lub zamknięte albo

* uruchomiona zostanie funkcja odryglowania dowolnych drzwi.

Urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora jest aktywne również wtedy, gdy włączony jest Tryb serwisowy lub Tryb diagnostyczny.

Procedura wyłączenia zasilania:

Funkcje są włączane, jeżeli po procedurze wyłączenia zasilania...

* wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu III/II lub

* którekolwiek drzwi (także drzwi tyłu nadwozia / pokrywa bagażnika) zostaną uchylone lub otwarte albo

* samochód zostanie odryglowany.

Oświetlenie zewnętrzne

Kierunkowskazy i światła awaryjne

Układ kierunkowskazów obejmuje:

* Lewy i prawy kierunkowskaz przedni.

* Lewy i prawy kierunkowskaz boczny.

* Lewy i prawy kierunkowskaz tylny (pomarańczowy).

* Lampki kontrolne lewego i prawego kierunkowskazu w zestawie wskaźników.

Kierunkowskazy z lewej lub prawej strony migają, kiedy przełącznik kierunkowskazów znajduje się odpowiednio w położeniu skrętu w lewo lub w prawo, a wyłącznik zapłonu znajduje się w położeniu III/II. Dodatkowo słychać tykanie zsynchronizowanie z częstotliwością błysków lamp kierunkowskazów. Jeżeli przepali się żarówka zewnętrznej lampy kierunkowskazu, częstotliwość błysków lamp z tej strony zostanie podwojona. Funkcja świateł awaryjnych powoduje jednoczesne błyskanie lamp kierunkowskazów z lewej i prawej strony po włączeniu przełącznika świateł awaryjnych, bez względu na położenie przełącznika kierunkowskazów. Światła awaryjne działają niezależnie od położenia wyłącznika zapłonu. Dodatkowo słychać tykanie zsynchronizowanie z częstotliwością błysków lamp kierunkowskazów. Jeżeli przepali się żarówka zewnętrznej lampy kierunkowskazu, częstotliwość błysków lamp pozostanie niezmieniona.

Priorytety lamp kierunkowskazów

1. alarm przeciwnapadowy

2. aktywacja alarmu

3. światła awaryjne

4. światła kierunkowskazu

5. potwierdzenie zaryglowania/włączenia alarmu

6. potwierdzenie zmiany trybu funkcji ryglowania

Oświetlenie wewnętrzne

Lampki oświetlenia wewnętrznego

Lampki oświetlenia wewnętrznego zapalają się w następujących przypadkach:

* Którekolwiek drzwi pojazdu są otwarte (nie dotyczy drzwi tyłu nadwozia / pokrywy bagażnika).

* Wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I i uruchomiona zostanie funkcja odryglowania.

* Wyłącznik zapłonu zostanie przełączony z położenia III/II w położenie I lub 0.

Lampki oświetlenia wewnętrznego gasną, gdy wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte (nie dotyczy drzwi tyłu nadwozia / pokrywy bagażnika) i zaistnieje dowolna z poniższych okoliczności:

* Minęło 25 sekund od włączenia świateł lub zatrzaśnięcia ostatnich drzwi, cokolwiek nastąpiło później, a zamek centralny pojazdu nie jest włączony.

* Zostały zatrzaśnięte ostatnie drzwi, a zamek centralny pojazdu jest włączony.

* Wyłącznik zapłonu został przełączony z położenia 0 lub I w położenie III/II.

* Wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I i uruchomiona zostanie funkcja ryglowania.

Dodatkowo, lampki oświetlenia wewnętrznego gasną, gdy upłynie czas mierzony przez wyłącznik czasowy urządzenia zapobiegającego rozładowaniu akumulatora. Po włączeniu, lampki oświetlenia wewnętrznego zapalają się stopniowo, rozjaśniając się w ciągu 0,7 sekundy. Po wyłączeniu, lampki oświetlenia wewnętrznego gasną stopniowo, ściemniane w ciągu 1,7 sekundy. Kiedy światła są wyłączane przez urządzenie zapobiegające rozładowaniu akumulatora, lampki wyłączają się natychmiast, bez opóźnienia.

Bezpieczeństwo i widoczność

Podgrzewana przednia szyba

Funkcja ogrzewania przedniej szyby działa przez czas do 4 minut od chwili włączenia przełącznika ogrzewania przedniej szyby, kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II, a alternator wysyła prawidłowy sygnał ładowania. Ogrzewanie przedniej szyby wyłącza się po upływie 4 minut od włączenia, a także kiedy wyłącznik zapłonu jest ustawiony w położeniu 0 lub I, alternator przestanie ładować akumulator lub przełącznik zostanie ponownie wciśnięty przed upływem 4 minut. Kiedy włączone jest ogrzewanie przedniej szyby, pali się lampka kontrolna tej funkcji.

Podgrzewana tylna szyba i ogrzewanie lusterek zewnętrznych

Funkcja ogrzewania tylnej szyby i lusterek działa przez czas do 14 minut od chwili włączenia przełącznika ogrzewania tylnej szyby, kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II. Ogrzewanie tylnej szyby wyłącza się po upływie 14 minut od włączenia, a także kiedy wyłącznik zapłonu jest ustawiony w położeniu 0 lub I albo gdy przełącznik zostanie ponownie wciśnięty przed upływem 14 minut. Kiedy włączone jest ogrzewanie tylnej szyby / lusterek, pali się lampka kontrolna tej funkcji.

Wycieraczki / spryskiwacze przedniej szyby

Wycieraczki / spryskiwacze przedniej szyby działają tylko wtedy, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II. Dla wycieraczek przedniej szyby dostępne jest pięć trybów: Wyłączone, pojedynczy ruch wycieraczek, przerywany ruch wycieraczek, wolny ruch wycieraczek i szybki ruch wycieraczek.

Kiedy włączony jest tryb wolnego ruchu, wycieraczki wycierają szybę ruchem ciągłym z małą prędkością. Kiedy włączony jest tryb szybkiego ruchu, wycieraczki wycierają szybę ruchem ciągłym z dużą prędkością. Kiedy włączony jest tryb ruchu przerywanego, wycieraczki wycierają szybę z małą prędkością,

* z przerwami o ustalonej długości lub

* z przerwami pomiędzy kolejnymi ruchami wycieraczek o długości zależnej od ustawienia regulatora. Dostępnych jest 6 ustawień, a czas trwania przerw podano w poniższej tabeli. Kiedy wycieraczki pracują w trybie ruchu przerywanego, to po wybraniu ustawienia z krótszym okresem przerwy (tj.: częstszego wycierania szyby), nastąpi "natychmiastowy ruch wycieraczek", a następnie wycieraczki powrócą do ruchu przerywanego z nowymi krótszymi przerwami. Po wybraniu ustawienia z dłuższym okresem przerwy, czas nieaktywności przed kolejnym ruchem wycieraczki ulegnie wydłużeniu stosownie do wybranego ustawienia. Czas nieaktywności jest mierzony od zakończenia ostatniego ruchu wycieraczki, a nie od momentu zmiany ustawienia.

Po uruchomieniu spryskiwacza przedniej szyby, płyn spryskiwacza jest rozpylany na przednią szybę. Jeżeli wycieraczki były w trybie pracy przerywanej lub wyłączone, zaczną one wycierać szybę z małą prędkością. Po wyłączeniu spryskiwacza wycieraczki wykonają jeszcze 3 ruchy, a następnie odpowiednio powrócą do trybu pracy przerywanej lub wyłączą się. Jeżeli wycieraczki były w trybie ruchu wolnego lub szybkiego, to podczas działania spryskiwacza będą nadal pracować odpowiednio z małą lub dużą prędkością. Jeżeli wycieraczki zostały przełączone w tryb pracy przerywanej lub wyłączone podczas działania spryskiwacza, wykonają one jeszcze 3 ruchy po wyłączeniu spryskiwacza.

Ustawienia przerw w ruchu wycieraczek Czas trwania przerw w ruchu wycieraczek (w sekundach)
1 8
Ustawienia przerw ruchu wycieraczek Czas trwania przerw w ruchu wycieraczek (w sekundach)
1 1,0
2 3,5
3 6,0
4 9,5
5 15,5
6 22

Wycieraczka tylnej szyby: Przerywany ruch wycieraczek / spryskiwanie szyby / ruch wycieraczek na biegu wstecznym

Wycieraczki tylnej szyby działają tylko wtedy, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II.

Przerywany ruch wycieraczek:

Po włączeniu wycieraczka tylnej szyby pracuje z małą prędkością, a pomiędzy kolejnymi ruchami następują 10-sekundowe przerwy.

Ruch wycieraczek po uruchomieniu spryskiwacza:

Po uruchomieniu spryskiwacza tylnej szyby, płyn spryskiwacza jest rozpylany na tylna szybę, a wycieraczki zaczynają pracę w ruchu ciągłym z małą prędkością. Po wyłączeniu spryskiwacza wycieraczki wykonają jeszcze 2-3 ruchy.

Ruch wycieraczek na biegu wstecznym:

Jeżeli nie jest włączony tryb normalnej pracy wycieraczek tylnej szyby, włączony zostanie bieg wsteczny, a wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II i włączone są wycieraczki przedniej szyby, wycieraczki tylnej szyby zaczną pracować zgodnie z ruchem wycieraczek przedniej szyby.

INFORMACJE I OSTRZEŻENIA DLA KIEROWCY

Ostrzeżenie o niezapięciu pasów bezpieczeństwa

Funkcja ostrzeżenia o niezapięciu pasów bezpieczeństwa służy do ostrzeżenia kierowcy, że pas bezpieczeństwa siedzenia kierowcy nie został zapięty, o czym informuje brzęczyk ostrzegawczy i zapalona lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa. Jeżeli w dowolnym momencie podczas pierwszych 6 sekund od ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu III/II pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty, zabrzmi brzęczyk ostrzegawczy pasów bezpieczeństwa. Brzęczyk wyłączy się po 6 sekundach lub po zapięciu pasa bezpieczeństwa kierowcy. Jeżeli w dowolnym momencie podczas pierwszych 65 sekund od ustawienia wyłącznika zapłonu w położeniu III/II pas bezpieczeństwa kierowcy nie jest zapięty, zapali się lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa. Lampka ostrzegawcza zgaśnie po 65 sekundach lub po zapięciu pasa bezpieczeństwa kierowcy.

Przypomnienie o zapięciu pasa

Funkcja przypomnienia o zapięciu pasa stanowi uzupełnienie dotychczasowej funkcji ostrzeżenia o niezapięciu pasów bezpieczeństwa. Funkcja ta służy do wielokrotnego przypomnienia kierowcy o niezapiętym pasie bezpieczeństwa i polega na wielokrotnej aktywacji przerywanego dźwięku brzęczyka i zapaleniu lampki ostrzegawczej pasów bezpieczeństwa w zestawie wskaźników po przekroczeniu przez pojazd prędkości 3 km/h.

Natychmiast po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu III/II, jeżeli funkcja przypomnienia zostanie uruchomiona ostrzeżenie będzie się włączać na 6 sekund i wyłączać na 30 sekund aż do wyłączenia funkcji.

Jeżeli ostrzeżenie zostanie uruchomione, można je wyłączyć dopiero wtedy, gdy pas bezpieczeństwa zostanie zapięty przy wyłączniku zapłonu ustawionym w położeniu 0 lub I lub gdy upłynie 5 minut od włączenia ostrzeżenia. Jeżeli kierowca zapnie pas bezpieczeństwa, a następnie go odepnie, funkcja przypomnienia o zapięciu pasa NIE zostanie uruchomiona po odpięciu pasa.

Jeżeli pas bezpieczeństwa zostanie zapięty przed uaktywnieniem funkcji przypomnienia o zapięciu pasa, funkcja ta pozostanie nieaktywna, tj.: ostrzeżenie nie włączy się, dopóki w następnym cyklu przełączania wyłącznika zapłonu z położenia 0 lub I do położenia III/II nie zostaną spełnione odpowiednie warunki opisane powyżej.

Wymogi programowania funkcji przypomnienia o zapięciu pasa:

1. Na początku zapłon powinien być wyłączony (położenie 0), a pas bezpieczeństwa kierowcy powinien być odpięty.

2. Ustaw wyłącznik zapłonu w położeniu II (nie trzeba włączać silnika)

3. Poczekaj, aż lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa zgaśnie (ok. 1 min.).

4. Zapnij i odepnij pas bezpieczeństwa 3 razy, tak aby na końcu pas był odpięty.

5. Włącz i wyłącz reflektory.

6. Zapnij i odepnij pas bezpieczeństwa 3 razy, tak aby na końcu pas był odpięty.

7. Czynności od 4 do 6 muszą być wykonane w ciągu 60 sekund.

8. Po wykonaniu czynności 6 lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa zapali się na 3 sekundy.

9. Kiedy lampka zgaśnie, zapnij, a następnie odepnij pas bezpieczeństwa. Spowoduje to aktywację funkcji przypomnienia o zapięciu pasa, jeśli jest wyłączona, albo jej wyłączenie, jeśli jest aktywna.

10. Na potwierdzenie aktywacji funkcji przypomnienia o zapięciu pasa lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa będzie przez 3 sekundy migać z częstotliwością 4 błysków na sekundę, następnie zgaśnie na 3 sekundy i znowu zapali się migając przez 3 sekundy z częstotliwością 4 błysków na sekundę.

11. Na potwierdzenie wyłączenia funkcji przypomnienia o zapięciu pasa lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa będzie przez 3 sekundy migać z częstotliwością 4 błysków na sekundę.

12. Po wyświetleniu potwierdzenia tryb programowania funkcji przypomnienia o zapięciu pasa jest automatycznie wyłączany.

13. Funkcja przypomnienia o zapięciu pasa wyjdzie automatycznie z trybu programowania bez zmiany dotychczasowego stanu aktywacji/wyłączenia, jeśli czynność 9 nie nastąpi w ciągu 10 sekund po czynności 6.

WSKAZÓWKA: Przypomnienie o zapięciu pasa musi być ostrzeżeniem o najniższym priorytecie.

WSKAZÓWKA: Funkcję tę można zaprogramować za pomocą WDS.

WSKAZÓWKA: Lampka ostrzegawcza pasów bezpieczeństwa będzie migać zgodnie z częstotliwością sygnałów brzęczyka (brzęczyka ostrzeżenia o niewyłączonych światłach, w wielu pojazdach luksusowych: brzęczyka ostrzegawczego kluczyka w stacyjce).

Ostrzeżenie o niewyłączonych światłach

Ostrzeżenie o niewyłączonych światłach włącza się, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I, przełącznik świateł jest w położeniu ŚWIATEŁ PARKOWANIA lub ŚWIATEŁ MIJANIA a drzwi kierowcy są otwarte. Jeżeli wszystkie powyższe okoliczności zaistnieją w tym samym czasie, włączy się brzęczyk ostrzegawczy.

Ostrzeżenie o włączonym biegu wstecznym

Ostrzeżenie o włączonym biegu wstecznym włącza się, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II, a dźwignia zmiany biegów (przekładni automatycznej lub mechanicznej) jest w położeniu biegu wstecznego. Jeżeli obie powyższe okoliczności zaistnieją w tym samym czasie, zabrzmi dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Ostrzeżenie o niedomknięciu drzwi

Funkcja ostrzeżenia o niedomknięciu drzwi służy do poinformowania kierowcy, że jedne lub więcej drzwi (lub drzwi tyłu nadwozia / pokrywa bagażnika) są otwarte; zapala się wtedy lampka ostrzegawcza. Funkcja ta jest aktywna, kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II.

Po włączeniu zapłonu (położenie II) lampka zapala się na 3 sekundy potwierdzając sprawność układu.

Ostrzeżenie o niewybraniu położenia P dźwigni zmiany biegów

Ostrzeżenie o niewybraniu położenia P dźwigni zmiany biegów włącza się, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I, dźwignia zmiany biegów (przekładni automatycznej) NIE jest w położeniu P, a drzwi kierowcy są otwarte. Jeżeli wszystkie powyższe okoliczności zaistnieją w tym samym czasie, zabrzmi dźwiękowy sygnał ostrzegawczy.

Sygnał polecenia włączenia brzęczyka

Funkcja uruchamiania brzęczyka włącza pojedyncze lub wielokrotne sygnały dźwiękowe, kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II.

Sygnały dźwiękowe pełnią poniższe funkcje:

* Ostrzeżenie o niskim poziomie paliwa

* Potwierdzenie naciśnięcia przycisku komputera pokładowego

* Brzęczyk ostrzegawczy awaryjnego zasilania poduszki powietrznej

* Informacja o przeglądzie (= ostrzeżenie o nadmiernej prędkości)

Priorytety brzęczyka

Na podstawie schematu priorytetów sterownik brzęczyka decyduje, której funkcji należy przyznać kontrolę nad brzęczykiem w pierwszej kolejności. Sterownik brzęczyka odpowiada za wysyłanie sygnałów dźwiękowych ostrzegających kierowcę w następujących przypadkach:

* Sygnały przypomnienia

* Sygnały ostrzeżeń z modułu komunikatów i potwierdzenia wciśnięcia przycisków

Brzęczyk ostrzegawczy: kluczyk w stacyjce

Brzęczyk ostrzegawczy kluczyka w stacyjce ostrzega kierowcę opuszczającego pojazd o kluczyku pozostawionym w wyłączniku zapłonu. Brzęczyk ostrzegawczy kluczyka w stacyjce włączy się natychmiast, gdy wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu 0 lub I i kluczyk pozostanie w stacyjce, gdy otwarte są drzwi kierowcy. Funkcja ta niezwłocznie uruchomi brzęczyk ostrzegawczy także wówczas, kiedy drzwi kierowcy zostaną otwarte, gdy kluczyk znajduje się w stacyjce, a wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I. Funkcja brzęczyka ostrzegawczego kluczyka w stacyjce współdziała ze sterownikiem brzęczyka.

Układy sterowane elektrycznie

Ryglowanie / odryglowywanie

Zamek centralny

Zamek centralny rygluje wszystkie drzwi pojazdu, tak żeby nie można było otworzyć ich od zewnątrz. Zamek centralny można włączyć obracając kluczyk w zamku drzwi w położenie ryglowania. Kiedy uruchomiony zostanie zamek centralny pojazdu, a drzwi tyłu nadwozia są zamknięte, lampy kierunkowskazów / świateł awaryjnych błysną raz na znak potwierdzenia, o ile samochód jest wyposażony w zamek centralny bez układu podwójnego ryglowania drzwi. Zamek centralny można również włączyć wciskając wewnętrzną klamkę drzwi do położenia ryglowania, niezależnie od położenia wyłącznika zapłonu. Jeżeli jedne z drzwi wyposażonych w bębenek zamka są niedomknięte w chwili włączania zamka centralnego, wszystkie drzwi pozostaną odryglowane.

Podwójne ryglowanie

Układ podwójnego ryglowania drzwi rygluje wszystkie drzwi pojazdu, tak żeby nie można było otworzyć ich od zewnątrz, a dodatkowo odcina wewnętrzne klamki drzwi od układu zamykania, aby nie można było otworzyć pojazdu także od wewnątrz.

Układ podwójnego ryglowania drzwi można włączyć, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I, a drzwi wyposażone w bębenki zamków są zatrzaśnięte, poprzez pojedyncze wciśnięcie przycisku ryglowania na nadajniku kluczyka.

Jeżeli wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II w momencie uruchamiania układu podwójnego ryglowania drzwi, zostanie włączony zamek centralny wszystkich drzwi. Jeżeli prędkość pojazdu przekroczy 5 km/h, zostanie włączony zamek centralny wszystkich drzwi. Kiedy uruchomiony zostanie układ podwójnego ryglowania drzwi, a wszystkie drzwi pojazdu są zamknięte, lampy kierunkowskazów / świateł awaryjnych błysną dwa razy na znak potwierdzenia podwójnego zaryglowania pojazdu. Jeżeli zostanie włączony tylko zamek centralny, nie zostanie to potwierdzone błyśnięciem kierunkowskazów.

Odryglowanie pojedynczych drzwi

Dzięki funkcji odryglowania pojedynczych drzwi można automatycznie odryglować drzwi kierowcy, jeżeli przycisk odryglowania na nadajniku kluczyka zostanie wciśnięty tylko raz w ciągu 3 sekund.

Jeżeli było włączone podwójne ryglowanie drzwi, po odryglowaniu drzwi kierowcy pozostałe drzwi będą zaryglowane przez zamek centralny.

Odryglowanie centralne

Funkcja ta powoduje automatyczne odryglowanie wszystkich drzwi pojazdu, gdy

* kluczyk w zamku drzwi zostanie obrócony w położenie odryglowania.

* przycisk odryglowania na nadajniku kluczyka zostanie wciśnięty dwa razy w ciągu 3 sekund.

* wewnętrzna klamka drzwi zostanie pociągnięta do położenia odryglowania.

Układ automatycznie włączy zamek centralny (i uzbroi alarm), jeśli w ciągu 45 sekund od odryglowania pojazdu za pomocą zdalnego sterowania żadne drzwi ani drzwi tyłu nadwozia nie zostaną otwarte lub nie zostanie włączony zapłon.

Ryglowanie automatyczne

Funkcja ryglowania automatycznego powoduje zaryglowanie wszystkich drzwi pojazdu, gdy wszystkie drzwi pasażerów są zamknięte, wyłącznik zapłonu jest w położeniu III/II, a prędkość pojazdu nie przekracza 7 km/h. Układ ponownie rygluje drzwi, jeśli któreś drzwi były otwarte, kiedy wszystkie drzwi są już zamknięte, a pojazd osiągnie lub przekroczy prędkość 7 km/h. Automatycznemu zaryglowaniu pojazdu nie towarzyszy potwierdzenie błyskowe.

Włączenie / wyłączenie funkcji ryglowania automatycznego:

* Niniejsza procedura umożliwia włączenie funkcji ryglowania automatycznego. W czasie nie dłuższym niż 30 sekund

* obróć wyłącznik zapłonu do położenia III/II.

* pchnij i pociągnij wewnętrzną klamkę drzwi 3 razy.

* obróć wyłącznik zapłonu do położenia 0 lub I.

* pchnij i pociągnij wewnętrzną klamkę drzwi 3 razy.

* obróć wyłącznik zapłonu do położenia III/II.

* włącza się tryb programowania funkcji ryglowania automatycznego (krótki sygnał brzęczyka).

* pchnij i pociągnij wewnętrzną klamkę drzwi.

* spowoduje to włączenie funkcji ryglowania automatycznego, jeśli jest wyłączona, albo jej wyłączenie, jeśli jest włączona. Na znak potwierdzenia zabrzmi

* krótki sygnał brzęczyka w przypadku wyłączenia funkcji ryglowania automatycznego.

* krótki sygnał brzęczyka i długi sygnał brzęczyka w przypadku włączenia funkcji ryglowania automatycznego.

* Wyjście z trybu programowania następuje po ustawieniu wyłącznika zapłonu w położeniu 0 lub I lub po upływie 5 minut od włączenia trybu programowania (krótki sygnał brzęczyka).

Odryglowanie podczas kolizji

Funkcja ta powoduje automatyczne odryglowanie zamka centralnego w przypadku, gdy pojazd bierze udział w kolizji (uderzenie w przód / tył / bok / wywrócenie pojazdu).

Elektryczne zaryglowanie pojazdu

Funkcja elektrycznego zaryglowania/odryglowania pojazdu od wewnątrz powoduje centralne zaryglowanie/odryglowanie wszystkich drzwi kabiny pasażerskiej po wysłaniu odpowiedniego sygnału przez dowolny przełącznik ryglowania w wnętrzu pojazdu. Funkcja elektrycznego zaryglowania/odryglowania drzwi działa niezależnie od położenia wyłącznika zapłonu i prędkości pojazdu.

Procedura programowania trybu odryglowywania pojazdu za pomocą zdalnego sterowania (RKE)

Jednoczesne wciśnięcie przycisków ryglowania i odryglowania na nadajniku zdalnego sterowania na czas 4 sekund spowoduje zmianę trybu odryglowywania pojazdu z trybu odryglowania pojedynczych drzwi na tryb odryglowania centralnego. Powtórne wciśnięcie obu przycisków na czas 4 sekund spowoduje przywrócenie poprzedniej funkcji. Zmiana trybu zostaje potwierdzona przez 2 błyśnięcia kierunkowskazów. Wyłącznik zapłonu musi być w położeniu 0 lub I.

Potwierdzenie zaryglowania / włączenia alarmu

Potwierdzenie błyskowe zależy od wyposażenia pojazdu,

* jeżeli pojazd jest wyposażony w układ podwójnego ryglowania drzwi, zamek centralny i alarm obwodowy, dwa błyśnięcia nastąpią po włączeniu układu podwójnego ryglowania, jeśli zamknięte były wszystkie drzwi, drzwi tyłu nadwozia/bagażnik i pokrywa silnika.

* jeżeli pojazd jest wyposażony w zamek centralny i alarm obwodowy, jedno błyśnięcie nastąpi po włączeniu zamka centralnego (za pomocą kluczyka lub zdalnego sterowania), jeśli zamknięte były wszystkie drzwi, drzwi tyłu nadwozia/bagażnik i pokrywa silnika.

* jeżeli pojazd jest wyposażony w układ podwójnego ryglowania drzwi i zamek centralny, dwa błyśnięcia nastąpią po włączeniu układu podwójnego ryglowania, jeśli zamknięte były wszystkie drzwi oraz drzwi tyłu nadwozia/bagażnik.

* jeżeli pojazd jest wyposażony tylko w zamek centralny, jedno błyśnięcie nastąpi po włączeniu zamka centralnego za pomocą zdalnego sterowania, jeśli zamknięte były wszystkie drzwi (tam gdzie to dotyczy) oraz drzwi tyłu nadwozia/bagażnik.

Wskazówka: Odebrano sygnał z układu podwójnego ryglowania po uruchomieniu silniczka.

Zdalne sterowanie

Zdalne sterowanie umożliwia zdalne uruchomienie wielu funkcji pojazdu, w tym: Ryglowania/odryglowywania drzwi pojazdu, Zwalniania pokrywy bagażnika, alarmu przeciwnapadowy.

Poniższe funkcje zdalnego sterowania dotyczą okien sterowanych elektrycznie: Zamykanie globalne okien, otwieranie globalne okien.

Oprócz uruchamiania powyższych funkcji, zdalne sterowania pełni także wiele innych funkcji: Ryglowanie automatyczne, uzbrajanie alarmu obwodowego, tymczasowe odłączenie systemu kontroli wnętrza pojazdu, włączenie oświetlenia wewnętrznego.

Alarm przeciwnapadowy

Funkcja alarmu przeciwnapadowego steruje włączeniem alarmu przeciwnapadowego, tj. sygnałów dźwiękowych i wizualnych, wyraźnie słyszalnych i widocznych na zewnątrz pojazdu. Za pośrednictwem odpowiednich sterowników funkcja alarmu przeciwnapadowego uruchamia kierunkowskazy i sygnał dźwiękowy, które pozostaną włączone do momentu dezaktywacji.

Alarm przeciwnapadowy jest uruchamiany przez naciśnięcie przycisku PANIC na nadajniku zdalnego sterowania, kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I. We wszystkich innych przypadkach funkcja ta jest nieaktywna.

Wyłączenie uruchomionego alarmu przeciwnapadowego następuje gdy:

* przycisk PANIC na nadajniku zdalnego sterowania zostanie wciśnięty powtórnie

* wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu innym niż 0 lub I

* od uruchomienia upłynie maksymalnie 2,75 minuty (- 0,25 minuty) (prawo stanu Nowy Jork).

W pojazdach wyposażonych zarówno w alarm obwodowy jak i alarm przeciwnapadowy, naciśnięcie przycisku PANIC, kiedy włączony jest alarm obwodowy spowoduje wyłączenie tego alarmu bez uruchamiania alarmu przeciwnapadowego.

Zwalnianie pokrywy bagażnika

Funkcja zwalniania pokrywy bagażnika służy do zwalniania / odryglowywania pokrywy bagażnika, kiedy spełniony jest jeden z następujących warunków, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I albo prędkość pojazdu jest mniejsza niż 7 km/h:

* Naciśnięty zostanie przycisk zwalniania pokrywy bagażnika na nadajniku zdalnego sterowania.

* Naciśnięty zostanie przycisk zwalniania pokrywy bagażnika wewnątrz pojazdu i zamek centralny pojazdu nie jest włączony.

Sygnał polecenia dla okien sterowanych elektrycznie

Zamykanie globalne okien / okna dachowego za pomocą zdalnego sterowania lub kluczyka

Funkcja zamykania globalnego / zdalnego automatycznie zamyka wszystkie okna pojazdu, w tym okno dachowe, jeśli jest otwarte w trybie przesuwania, kiedy spełniony jest jeden z następujących warunków, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I:

* Kluczyk zostanie obrócony w zewnętrznym zamku drzwi do położenia ryglowania i przytrzymany przez okres od 1,5 do 2,0 sekund.

* Przycisk ryglowania na nadajniku kluczyka zostanie wciśnięty i przytrzymany przez okres od 1,5 do 2,0 sekund.

Jeżeli kluczyk w zewnętrznym zamku drzwi zostanie obrócony, tak że wyjdzie z położenia ryglowania, a następnie obrócony ponownie do położenia ryglowania lub do położenia odryglowywania, zanim zamykanie globalne / zdalne zostanie ukończone, okna zatrzymają się. Podobnie, gdy przycisk ryglowania na nadajniku kluczyka zostanie zwolniony i zostanie wciśnięty dowolny inny przycisk, zanim zamykanie globalne / zdalne zostanie ukończone, okna zatrzymają się. Jeżeli podczas ruchu szyby w górę (zamykania okna), jakiś przedmiot znajdzie się pomiędzy szybą a uszczelką ramy drzwi, okno zatrzyma się i cofnie w dół do bezpiecznego położenia.

Otwieranie globalne okien / okna dachowego za pomocą zdalnego sterowania lub kluczyka

Funkcja otwierania globalnego / zdalnego automatycznie otwiera wszystkie okna pojazdu, oprócz okna dachowego, kiedy spełniony jest jeden z następujących warunków, gdy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I:

* Kluczyk zostanie obrócony w zewnętrznym zamku drzwi do położenia odryglowywania i przytrzymany przez okres od 1,5 do 2,0 sekund.

* Przycisk odryglowywania na nadajniku kluczyka zostanie wciśnięty i przytrzymany przez okres od 1,5 do 2,0 sekund.

Jeżeli kluczyk w zewnętrznym zamku drzwi zostanie obrócony, tak że wyjdzie z położenia odryglowywania, a następnie obrócony ponownie do położenia ryglowania lub do położenia odryglowywania, zanim otwieranie globalne / zdalne zostanie ukończone, okna zatrzymają się. Podobnie, gdy przycisk odryglowywania na nadajniku kluczyka zostanie zwolniony i zostanie wciśnięty dowolny inny przycisk, zanim otwieranie globalne / zdalne zostanie ukończone, okna zatrzymają się.

Zabezpieczenia

Alarm obwodowy

Obwodowy alarm antywłamaniowy polega na włączeniu sygnałów dźwiękowych i wizualnych, słyszalnych i widocznych na zewnątrz pojazdu, w przypadku stwierdzenia nieuprawnionego wtargnięcia do pojazdu, wyjęcia radia lub ustawienia wyłącznika zapłonu jest w położeniu III/II, kiedy alarm jest uzbrojony. Sygnały wizualne alarmu to błyski lamp kierunkowskazów / świateł awaryjnych. Sygnały dźwiękowe alarmu to syrena alarmowa (oddzielna od syreny sygnału dźwiękowego pojazdu). Opis obwodowego alarmu antywłamaniowego zamieszczono poniżej.

Uzbrajanie

Uzbrajanie obwodowego alarmu antywłamaniowego rozpoczyna się w chwili zaryglowania wszystkich drzwi (tj. włączenia zamka centralnego, układu podwójnego ryglowania), kiedy wyłącznik zapłonu jest w położeniu 0 lub I. Po zaryglowaniu drzwi zaczyna się 20-sekundowa faza poprzedzająca uzbrojenie alarmu. Faza poprzedzająca uzbrojenie to opóźnienie aktywacji alarmu umożliwiające otwarcie lub zamknięcie dowolnych drzwi, pokrywy silnika lub bagażnika / drzwi tyłu nadwozia bez uruchomienia alarmu. Pod koniec fazy poprzedzającej uzbrojenie każde źródło sygnału wejściowego, które ma status zabezpieczenia (np. pokrywa bagażnika jest zamknięta) zostaje uzbrojone i może wyzwolić alarm. Każde źródło sygnału wejściowego, które NIE ma statusu zabezpieczenia (np. pokrywa bagażnika jest uchylona) wchodzi w tryb zawieszenia i nie może wyzwolić alarmu. Kiedy pozostające w zawieszeniu źródło sygnału wejściowego ponownie uzyska status zabezpieczenia (np. uchylona pokrywa bagażnika zostanie zamknięta) i upłynie 20 sekund, zostanie ono uzbrojone i może wyzwolić alarm. Jeżeli w pojeździe włączony został układ podwójnego ryglowania, system kontroli wnętrza pojazdu zostanie automatycznie uzbrojony po 20-sekundowej fazie wstępnej, o ile wszystkie drzwi, w tym drzwi tylne, są zamknięte. System kontroli wnętrza pojazdu zostanie wyłączony, jeśli w pojeździe jest włączony tylko zamek centralny lub jeśli któreś drzwi są otwarte.

Rozbrojenie

Kiedy obwodowy alarm antywłamaniowy jest w fazie poprzedzającej uzbrojenie, jest uzbrojony lub został uruchomiony, można go rozbroić wykonując jedną z poniższych czynności:

* Obracając kluczyk w zamku drzwi do położenia odryglowywania.

* Naciskając przycisk odryglowywania na nadajniku kluczyka.

Jeżeli pokrywa bagażnika zostanie otwarta za pomocą kluczyka lub zdalnego sterowania, obwodowy alarm antywłamaniowy odłącza dozór pokrywy bagażnika i chwilowo wyłącza system kontroli wnętrza pojazdu. Pokrywa bagażnika musi zostać zamknięta i musi upłynąć 20 sekund fazy poprzedzającej uzbrojenie, zanim dozór pokrywy bagażnika i system kontroli wnętrza pojazdu system zostaną ponownie włączone i będą mogły wyzwolić alarm.

Kiedy obwodowy alarm antywłamaniowy jest uzbrojony, układ uruchomi alarm, jeśli jedna z poniższych sytuacji będzie miała miejsce, zanim alarm zostanie prawidłowo rozbrojony w sposób opisany powyżej:

* Dowolne drzwi, w tym także drzwi tylne lub pokrywa silnika zostaną otwarte.

* Radio zostanie wyjęte.

* Wyłącznik zapłonu zostanie ustawiony w położeniu III/II.

* Zostanie uruchomiony czujnik systemu kontroli wnętrza pojazdu.

Kiedy alarm zostanie uruchomiony, sygnał dźwiękowy (syrena) będzie rozbrzmiewać przez 30 sekund, a sygnały wizualne (błyski lamp kierunkowskazów / świateł awaryjnych) będą emitowane przez 5 minut. Jeżeli uruchomiony alarm nie zostanie rozbrojony w ciągu 5 minut, alarm wyłączy się i pozostanie uzbrojony. Jeżeli pojawi się kolejny impuls wyzwalający, alarm włączy się ponownie.

Procedura wyłączenia zasilania

Układ będzie zawsze rejestrował dane, jeśli status każdego źródła sygnału wyzwalającego jest następujący:

* uzbrojony

* faza poprzedzająca uzbrojenie

* rozbrojony

Układ będzie zawsze rejestrował dane, jeśli są obecne następujące źródła sygnału wyzwalającego:

* System kontroli wnętrza pojazdu

* Radio

Po 'procedurze wyłączenia zasilania' układ:

* powróci do stanu poprzedzającego 'procedurę wyłączenia zasilania' oprócz systemu kontroli wnętrza pojazdu.

* uruchomi alarm, jeśli źródło sygnału wyzwalającego.

* było uzbrojone a jego sygnał wykroczył poza wartości domyślne (np.: drzwi zamknięte ->drzwi otwarte), gdy zasilanie było wyłączone.

* system kontroli wnętrza pojazdu zawsze powróci do fazy poprzedzającej uzbrojenie po 'procedurze wyłączenia zasilania'.

System kontroli wnętrza pojazdu

Kiedy obwodowy alarm antywłamaniowy jest uzbrojony, system kontroli wnętrza pojazdu stale monitoruje wnętrze samochodu pod kątem ruchu, co pozwala wykryć wtargnięcie osoby niepożądanej. Funkcja ta jest aktywna tylko wtedy, gdy włączony jest układ podwójnego ryglowania a wszystkie drzwi pojazdu, w tym drzwi tylne, są zamknięte.

Inne

Tryb serwisowy

Tryb serwisowy umożliwia kontrolę licznych sygnałów wejściowych i wyjściowych modułu.