Sprawdzenie i weryfikacja
1. Zweryfikuj skargę klienta odtwarzając warunki jej występowania.
2. Wzrokowo sprawdź pojazd, aby ustalić oczywiste powody (powód) występowania usterek (usterki).
3. Jeżeli oględziny ujawnią oczywistą usterkę (usterki), którą można określić, dokonaj odpowiedniej naprawy.
4. Jeśli usterka(i) nie zostanie usunięta po wykonaniu przeglądu, określ jej (ich) symptomy i przejdź do tabeli usterek.
Jak korzystać z rozdziału dotyczącego procedury diagnostycznej.
- Hałas, drgania i uciążliwość jazdy nabrały znaczenia wraz ze zwiększeniem wrażliwości pojazdów na drgania. Niniejszy rozdział powstał w celu pomocy w identyfikacji takich problemów.
- Niniejszy rozdział zawiera opis procedur diagnostycznych opartych o symptomy usterek. Jeżeli usterka pojawia się przy dużej prędkości, na przykład, najlepiej zacząć poszukiwania od części pt. Drgania przy dużej prędkości.
- Niniejsza procedura opisuje sposób uporządkowania warunków w jakich pojawia się usterka oraz pomaga odróżnić drgania od wstrząsów.
- Seria krótkich jazd próbnych pozwala na wyeliminowanie bądź potwierdzenie danej usterki.
- Wyniki prób drogowych zanotuj w części pt. Ocena próby drogowej.
- Przydatne terminy znajdują się w Słowniku.
- Zdefiniuj usterkę, przejdź do odpowiedniego rozdziału i znajdź odpowiednią procedurę. Jeśli usterka została zidentyfikowana praca została częściowo wykonana
- Przeprowadź diagnostykę w zalecany sposób.
- Szybkie czynności sprawdzające opisane są w określonym kroku, podczas gdy bardziej zaawansowane testy i regulacje opisano w Procedurach i regulacjach serwisowych.
- Zawsze wykonuj każdy z kroków dokładnie, wykonuj notatki aby później powrócić do ważnych ustaleń
Rozmowa z klientem
Próba drogowa i rozmowa z klientem (jeżeli jest możliwa) dostarczają informacji, które pomogą w określeniu usterki, punktu, od którego należy zacząć oraz sposobu przeprowadzenia diagnostyki.
- Do zanotowania zgłaszanego problemu wykorzystaj Ocenę problemu zgłoszonego przez klienta.
Określanie stanu
Hałas, drgania i uciążliwość jazdy (NVH) zwykle dotyczą trzech obszarów:
- opon
- osprzętu silnika
- zawieszenia
- Zespołu napędowego (bez silnika)/łożyska środkowego wału napędowego
WSKAZÓWKA: Jeżeli zdjęta zostanie pokrywa łożyska środkowego wału napędowego, należy założyć nową pokrywę.
Z tego względu ważne jest, aby usterki NVH były jak najszybciej ograniczone do właściwego zakresu. Najłatwiejszą i najszybszą metodą jest przeprowadzenie próby drogowej.
Procedura diagnostyczna dotycząca hałasu.
Hałas nie związany z napędem
Pięć najczęściej spotykanych źródeł hałasu nie pochodzącego z osi to układ wydechowy, opony, bagażniki dachowe, listwy ozdobne i przekładnia.
Z tego powodu przed testowaniem i demontażem układu napędu upewnij się, czy żaden z wymienionych czynników nie jest przyczyną hałasu.
- W pewnych warunkach dźwięki z układu wydechowego mogą brzmieć jak hałas pochodzący z przekładni zębatej. W innym przypadku może on zostać pomylony z huczeniem pochodzącym z łożyska.
- Opony, szczególnie opony zimowe z głębokim bieżnikiem emitują huczący, jęczący dźwięk podobnie do dźwięku przekładni zębatej. Opony radialne do pewnego stopnia mają tę samą charakterystykę. Także wszelkie niestandardowe opony z nietypowym bieżnikiem mogą wydawać różne dźwięki jak np. wycie lub jęk.
- Tapicerka i plastykowe elementy wykończeniowe mogą powodować gwizdy i wycie.
- Metaliczny stuk może być słyszalny podczas włączania biegu WSTECZNEGO lub pozycji D przekładni automatycznej, lub może pojawiać się podczas otwierania lub zamykania przepustnicy. Jest to spowodowane luzem gdzieś w układzie napędowym.
- Huczenie łożyska brzmi w sposób charakterystyczny. Stan taki jest zwykle powodowany przez źle funkcjonujące łożysko koła.
Hałas
- Hałas z przekładni zębatej to głównie wycie lub jęk powodowany przez zużyte uzębienie lub niewłaściwe obciążenie wstępne łożysk. Może się on pojawiać przy pewnych prędkościach lub warunkach jazdy lub może występować stale.
- Terkot to specyficzny dźwięk brzmiący podobnie, jak przy styku ze szprychami obracającego się koła roweru. Pojawia się on przy zmniejszaniu prędkości od 64 km/h (40mil/h) i jest słyszalny aż do zatrzymania. częstotliwość zmienia się w zależności od prędkości pojazdu.
- Stuk przypomina chichot, ale może być głośniejszy i pojawiać się przy przyspieszaniu lub opóźnianiu. Demontaż układu może ujawnić, co jest przyczyną usterki.
Przed demontażem skrzyni biegów w poszukiwaniu dźwięku pochodzącego z przekładni zębatej sprawdź i wyklucz opony, układ wydechowy oraz tapicerkę.
Hałasy opisane w czasie próby drogowej mają określone przyczyny i mogą zostać rozpoznane przez obserwację zespołu przy demontażu. Zasadnicze znaczenie ma rodzaj dźwięku słyszalny w czasie próby drogowej i warunki, w jakich jest on słyszalny.
Drgania
WSKAZÓWKA: Przeguby homokinetyczne (CV) nie powinny być wymieniane na nowe o ile demontaż i oględziny nie wykazały nietypowego zużycia.
Szczęknięcia, trzaski, ocieranie może być spowodowane przez następujące czynniki:
- przecięte lub uszkodzone osłony przegubów półosi przednich kół powodujące nieodpowiednie lub smarowanie zanieczyszczonym olejem zewnętrznej i wewnętrznej obudowy łożyska dwukierunkowego wzdłużnego dźwigni zwrotnicy przegubu homokinetycznego.
- luźna opaska zaciskowa osłony przegubu
- inne elementy stykające się z zespołem półosi.
- zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożyska kół, zawieszenie lub elementy układu hamulcowego.
Drgania podczas jazdy z dużą prędkością mogą być wywołane przez:
- niewyważone przednie lub tylne koła
- nieokrągła opona
WSKAZÓWKA: Półosie nie są wyważane i nie przyczyniają się do zakłóceń drgań rotacyjnych.
Drżenie lub drgania podczas przyśpieszania mogą być wywołane przez:
- nadmiernie zużytą lub uszkodzoną zewnętrzną lub wewnętrzną obudowę łożyska wzdłużnego dźwigni zwrotnicy przegubu CV.
- pracę przegubu napędowego pod niewłaściwym kątem wynikającą z nieprawidłowej wysokości pojazdu. Sprawdź wysokość pojazdu, sprawdź i zweryfikuj sztywność sprężyny, sprawdzenia dokonaj w stojącym pojeździe.
Wycieki
1. Sprawdź osłony przegubów CV pod kątem pęknięć, rozerwań lub rozszczepień.
2. Sprawdź podwozie pod kątem śladów rozprysku smaru w pobliżu osłony przegubu półosi przednich kół i zewnętrznej lub wewnętrznej obudowy łożyska wzdłużnego dźwigni zwrotnicy przegubu CV, które oznaczałyby uszkodzenie osłony przegubu przednich półosi i/lub zacisku osłony przegubu przednich półosi.
3. Sprawdź szczelność obudowy łożyska wzdłużnego dźwigni zwrotnicy przegubu CV.
4. Sprawdź, czy mocowanie piasty przedniego koła jest prawidłowe.
Układ nie działa
Jeśli przegub półosi lub półoś wysuwa się, sprawdź:
- prawidłowe położenie, uszkodzenie lub zużycie elementów zawieszenia
- zużycie tulei gumowo-metalowych
- uszkodzenie ramy pomocniczej
- zgięcie lub zużycie następujących elementów:
- lewy dolny wahacz zawieszenia i tulejka
- prawy dolny wahacz zawieszenia i tulejka
- piasta i czop przedniego koła
Próba drogowa
Napęd przez koła zębate będzie wytwarzał zawsze pewien hałas. Niewielki hałas jest dopuszczalny i może być słyszalny przy określonych prędkościach lub w pewnych warunkach jazdy, jak np. po świeżej nawierzchni asfaltowej. Niewielki hałas nie jest szkodliwy i musi być uważany za zjawisko normalne.
Próba drogowa i rozmowa z klientem (jeżeli jest możliwa) dostarczają informacji, które pomogą w określeniu usterki, punktu, od którego należy zacząć oraz sposobu przeprowadzenia diagnostyki.
1. W trakcie przeprowadzania procedury diagnostycznej wykonuj notatki. Skorzystaj z formularza Próby drogowej, gdzie przewidziano miejsce na uwagi. Zawsze zapisuj nawet pozornie nieistotne informacje, bo mogą się one okazać najważniejsze.
2. Nie rozpoczynaj naprawy przed próbą drogową i dokonaniem oględzin wzrokowych. Przed próbą drogową nie zmieniaj ciśnienia w ogumieniu i nie zmieniaj usytuowania ładunku względem tego, przy którym zaobserwowano usterkę. Regulacja ciśnienia w ogumieniu, zmiana obciążenia lub inne regulacje mogą zmniejszyć nasilenie objawów usterki na tyle, że nie będzie ona możliwa do precyzyjnego określenia. Działanie takie może wprowadzić zmianę w układzie uniemożliwiającą prawidłową diagnostykę.
3. Na wstępie diagnostyki dokonaj sprawdzenia wzrokowego, zapisuj wszystko co nie wygląda prawidłowo. Zanotuj ciśnienie w ogumieniu, ale nie reguluj go na tym etapie. Zwróć uwagę na wyciekające płyny, poluzowane nakrętki i/lub śruby oraz jaśniejsze miejsca, które mogą sygnalizować, że elementy trą o siebie. Sprawdź, czy bagażnik nie jest nadmiernie obciążony.
4. Przeprowadź próbę drogową i ustal warunki pojawienia się usterki, odtwórz usterkę kilkakrotnie w trakcie próby drogowej.
5. Po odtworzeniu usterki przeprowadź szybkie czynności sprawdzające. Pozwoli to na ustalenie prawidłowej procedury diagnostycznej. Przeprowadź szybkie czynności sprawdzające w czasie próby drogowej, aby uznać wynik za ważny każdą próbę wykonaj więcej niż raz. Pamiętaj, szybkie czynności sprawdzające mogą nie określić źródła usterki ale z pewnością określą gdzie usterka nie występuje.
Próba drogowa - szybkie czynności sprawdzające.
1. 24-80 km/h (15-50 mph): lekkie przyśpieszanie, słyszalne jest wycie i prawdopodobnie odczuwane są drgania w przedniej części podłogi. Zwykle jest to lepiej odczuwalne przy pewnych prędkościach obrotowych silnika i przy pewnym otwarciu przepustnicy. Może być także słyszalne wycie, zależnie od tego, który element to powoduje. Patrz Rozpoznanie źródła wycia w Tabeli usterek.
2. Przyśpieszanie/zwalnianie: przy powolnym przyśpieszaniu lub zwalnianiu czasami na kole kierownicy/kolumnie, fotelach, podłodze z przodu, tapicerce przednich drzwi, przednich elementach nadwozia odczuwane jest wstrząsy. Jest to drganie o niskiej częstotliwości (około 9 do 15 cykli na sekundę). Może ono się nasilać lub też nie przy lekkim wciśnięciu pedału hamulca. Patrz dudnienie na biegu jałowym/wstrząsy/drgania w tabeli symptomów usterek.
3. Duża prędkość: drganie jest odczuwane z przodu w podłodze lub fotelach bez widocznych wstrząsów ale z towarzyszącym mu hukiem, buczeniem, pomrukami. Hamowanie silnikiem z wciśniętym pedałem sprzęgła i silnikiem na biegu jałowym. Jeśli drgania występują dalej, mogą one być wywoływane przez opony, koła przednie tarcze hamulcowe, piasty kół lub łożyska kół przednich. Patrz Drgania przy dużej prędkości w Tabeli usterek.
4. Wrażliwość na prędkość obrotową silnika: drganie jest wyczuwalne, gdy silnik osiąga pewną prędkość obrotową. Zniknie ono przy hamowaniu silnikiem. Drgania mogą być wzmożone przez doprowadzenie silnika stojącego pojazdu do problematycznej prędkości obrotowej. Może to być powodowane przez jakikolwiek element, od paska napędu osprzętu do sprzęgła, które obraca się z prędkością obrotową silnika po zatrzymaniu pojazdu. Patrz Drgania osprzętu silnika w Tabeli usterek.
5. Hałas i drgania w czasie zakręcania: szczęknięcia, trzaski, ocieranie może być powodowane przez następujące czynniki:
- przecięta lub uszkodzona osłona przegubu półosi przednich kół powodujące nieodpowiednie lub smarowanie zanieczyszczonym olejem zewnętrznego lub wewnętrznego przegubu półosi koła przedniego.
- poluzowany zacisk osłony przegubu półosi koła przedniego.
- inne elementy stykające się z zespołem półosi.
- zużyte, uszkodzone lub nieprawidłowo zamontowane łożysko przedniego koła
- zużyty, zanieczyszczony lub suchy wewnętrzny lub zewnętrzny przegub półosi napędowej
Warunki drogowe
Doświadczony mechanik powinien wytyczyć sobie trasę do próby drogowej użyteczną przy usterkach związanych z NVH. Wybrana trasa powinno być umiarkowanie gładka, płaska wolna od pofalowania (chyba, że trzeba zidentyfikować odpowiednią usterkę). Najlepsza jest gładka, asfaltowa nawierzchnia pozwalająca na jazdę w pełnym zakresie prędkości. Droga żwirowa lub mocno pofałdowana jest nieodpowiednia ze względu na powodowanie dodatkowego hałasu. Jeśli trasa zostanie wybrana i jest ciągle używana, łatwo jest oddzielić od wyników testu hałas związany z wpływem nawierzchni.
Jeśli klient uskarża się na drgania i hałas na konkretnej nawierzchni i tylko na niej źródłem może być właśnie wpływ nawierzchni. Jeśli to możliwe przetestuj pojazd na tego samego rodzaju nawierzchni.
Przygotowanie pojazdu
Przed próbą drogową sprawdź wizualnie pojazd. Zanotuj wszystko co jest odmienne. Nie naprawiaj żadnych zauważonych usterek i nie przeprowadzaj regulacji przed próbą drogową, chyba, że pojazdu nie można uruchomić lub Próba drogowa mogłaby być niebezpieczna dla mechanika.
Po ustaleniu usterki i jej wyeliminowaniu upewnij się, czy wszystkie zdemontowane elementy zostały ponownie zamontowane.
Test na podnośniku
Po próbie drogowej warto zrobić analogiczny test na podnośniku samochodowym.
1. Podnieś pojazd na podnośniku. Patrz rozdział 100-02.
2. Zbadaj interesujący nas zakres prędkości przeprowadzając szybkie czynności sprawdzające zgodnie z powyższym opisem.
3. Przeprowadź test hamowania silnikiem w położeniu NEUTRALNYM. Jeśli w pojeździe nie pojawiają się drgania przy stałej prędkości, a zachowuje się odmiennie przy jeździe na biegu i przy jeździe na luzie (hamowanie silnikiem), jest bardzo prawdopodobne, że usterka dotyczy przekładni.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że test na podnośniku może dać odmienne drgania i hałasy niż próba drogowa, ze względu na wpływ podnośnika. Jest możliwe zaobserwowanie drgań na podnośniku i niewystępowanie ich podczas próby drogowej. Jeżeli możliwe jest odtworzenie warunków drogowych na podnośniku, przeprowadzenie testów na podnośniku może znacznie zaoszczędzić czas.
WSKAZÓWKA: Niektóre usterki mogą być widoczne tylko na płaskiej asfaltowej nawierzchni.
Wykonując diagnostykę drgań przy dużej prędkości lub drgań osprzętu silnika na podnośniku, należy przestrzegać następujących warunków:
OSTRZEŻENIE: Jeśli tylko jedno koło ma możliwość obrotu, prędkość należy ograniczyć do 55 km/h (35mil/h) ze względu na fakt, że prędkość koła będzie dwa razy wyższa niż ta wskazywana przez prędkościomierz. Prędkość przekraczająca 55 km/h (35 mil/h) lub pozostawienie koła napędowego bez podparcia może spowodować zniszczenie opony, uszkodzenie mechanizmu różnicowego i/lub przegubu homokinetycznego oraz półosi, co może spowodować poważne obrażenia ciała i rozległe uszkodzenia pojazdu.
UWAGA: Zawieszenie nie może swobodnie wisieć. Gdy przegub homokinetyczny pracuje pod dużym kątem, mogą pojawić się silne Drgania, a także może dojść do uszkodzenia uszczelnień i przegubów.
Dolny wahacz przedniego zawieszenia należy podeprzeć najdalej jak to możliwe od osi wzdłużnej pojazdu. Aby doprowadzić pojazd do normalnej wysokości jak podczas jazdy, cały ciężar należy podeprzeć z przodu na podnośnikach podłogowych. Patrz rozdział 100-02.
Zestawienie usterek
Zestawienie usterek
Usterka | Prawdopodobne przyczyny | Zalecane czynności |
Drgania przy dużej prędkości |
*Zawieszenie/półosie napędowe i połączenia.
*Opony/koła.
*Łożyska kół.
*Osłony przegubów półosi napędowych.
*Tarcze hamulcowe
*Silnik
*Przekładnia
|
*Przejdź do testu styków A.
|
Rozpoznanie źródła wycia |
*Filtr powietrza.
*Silnik.
*Wsporniki mocujące silnik.
*Układ wydechowy.
|
*Przejdź do testu styków B.
|
Dudnienie/wstrząsy/Drgania na biegu jałowym |
*Linki/przewody.
*Wsporniki mocujące silnik.
*Układ wydechowy.
*Pasek napędu osprzętu/koła pasowe.
|
*Przejdź do testu styków C.
|
Drgania osprzętu silnika |
*Pasek napędu osprzętu/koła pasowe.
*Elementy mocujące.
|
*PRZEJDŹ do testu styków D.
|
Bicie koła/opony |
*Opony/koła.
*Łożyska kół.
|
*PRZEJDŹ do testu styków E.
|
Hamulce, drgania/drżenie tarczy przednich hamulców |
*Tarcze hamulcowe
*Zużyte/uszkodzone klocki hamulcowe.
*Obce ciała na klockach hamulcowych.
*Uszkodzone powierzchnie styczne tarcz hamulców przednich/tylnych.
*Poluzowana śruba mocująca zacisk.
*Poluzowane łożysko przedniego koła.
*Zmienna grubość tarczy.
|
*WYKONAJ test styków F.
|
Analiza drgań ze strony kół |
*Niewyważone bębny/tarcze hamulcowe.
*Mocowanie silnika lub przekładni.
*Zużyte lub uszkodzone łożysko przedniego koła.
|
*WYKONAJ test styków G.
|
Sprawdzenie prędkości obrotowej silnika |
*Sprężarka układu klimatyzacji
*Mocowanie silnika/przekładni.
*Elementy układu wydechowego.
|
*WYKONAJ test styków H.
|
Testy pomiarowe na stykach
WSKAZÓWKA: Niniejsze procedury wykonywania testów opracowano tak, aby mechanik krok po kroku był w stanie określić przyczynę usterki. Możliwe, że nie będzie konieczne wykonywanie czynności opisanych w tabeli do końca Wykonaj tylko te kroki testu styków, które są konieczne do usunięcia usterki. Następnie sprawdź działanie układu, aby upewnić się, że usterka została usunięta.
Po stwierdzeniu, że usterka została usunięta upewnij się, czy wszystkie demontowane elementy zostały ponownie zamontowane.
test styków A : DRGANIA PRZY DUżEJ PRęDKOśCI
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
A1: SPRAWDź OPONY. |
|
- Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
- Sprawdź, czy opony nie są nadmiernie zużyte lub uszkodzone, nie mają wklęsłości ani miejsc płaskich.
|
| Czy opony są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A2.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 204-04.
|
A2: SPRAWDź ŁOŻYSKA KÓŁ |
|
- Wykonaj diagnostykę drgań. Patrz rozdział 204-00.
|
| Czy łożyska kół są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A3.
|
| Nie |
|
W razie konieczności ZAMONTUJ nowe łożysko koła. Patrz rozdział 204-01. (przód) lub Patrz rozdział 204-02.(tył) SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
A3: SPRAWDŹ OSŁONY PRZEGUBÓW PÓŁOSI NAPĘDOWYCH. |
|
|
Sprawdź osłony przegubów półosi napędowych.
|
- Zakręć ręką przednim kołem.
- Sprawdź, czy osłony przegubów półosi kół przednich nie są popękane, rozerwane ani pochlapane smarem.
|
| Czy osłony przegubów półosi są w porządku? |
| Tak |
|
WYKONAJ test styków E.
|
| Nie |
|
ZAŁÓŻ nowe osłony przegubów półosi kół przednich. Patrz rozdział 205-04. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków B : JęCZąCY DźWIęK
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
B1: SPRAWDź FILTR POWIETRZA |
|
- Sprawdź przewód dolotowy do filtra i przewód wylotowy, tłumik szumów ssania i wszystkie inne elementy związane z zasysaniem powietrza pod kątem prawidłowego montażu oraz szczelności i prawidłowego dokręcenia wszystkich połączeń.
|
| Czy poszczególne elementy są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do B2.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby NAPRAW uszkodzenia. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo. Jeżeli nadal słyszalny jest jęk, PRZEJDŹ do B2.
|
B2: SPRAWDź MOCOWANIE SILNIKA |
|
|
Sprawdź mocowanie silnika
|
- Patrz procedura Unieruchamianie wspornika mocowania silnika i zespołu napędowego w tym rozdziale.
|
| Czy mocowanie silnika jest w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do B3.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do B4.
|
B3: SPRAWDź UKłAD WYDECHOWY |
|
- Patrz procedura Unieruchamiania układu wydechowego w tym rozdziale.
|
| Czy układ wydechowy jest w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do B4.
|
| Nie |
|
Jeśli to konieczne, dokonaj NAPRAWY. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
B4: SPRAWDź, CZY HAłASU NIE POWODUJE ZESPół NAPęDOWY |
|
|
Sprawdź, czy hałasu nie powoduje zespół napędowy.
|
- Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02. Przy wyłączonym silniku dokonaj oględzin wzrokowych elementów izolacji pod kątem uszkodzenia i/lub złego zamocowania.
|
| Czy elementy pojazdu są w porządku? |
| Tak |
|
PATRZ Test styków D, drgania osprzętu silnika.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy. USTAW zespół napędowy. SPRAWDŹ, czy układ działa poprawnie.
|
test styków C : DUDNIENIE/WSTRZąSY/DRGANIA NA BIEGU JAłOWYM
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
C1: SPRAWDź LINKI/PRZEWODY |
|
- Sprawdź, czy w komorze silnika żaden element silnika nie styka się z masą (nadwoziem lub podwoziem). Przykład: Linki sterujące, przewody układu klimatyzacji, linka przyspiesznika itp.
|
| Czy poszczególne elementy są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do C2.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby NAPRAW uszkodzenia. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo. Jeżeli jęk jest nadal słyszalny, PRZEJDŹ do C2.
|
C2: SPRAWDź WSPORNIKI MOCUJąCE SILNIK |
|
|
Sprawdź wsporniki mocujące silnik.
|
- Sprawdź wkładki gumowe wspornika silnika pod kątem poprawności działania. Patrz rozdział 303-01A / 303-01B. lub
|
| Czy problem został rozwiązany? |
| Tak |
|
Usterka została usunięta
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do testu styków D.
|
test styków D : DRGANIA OSPRZęTU SILNIKA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
D1: SPRAWDź PRęDKOść OBROTOWą SILNIKA |
|
|
Sprawdź prędkość obrotową silnika.
|
- Rozpędź silnik stojącego pojazdu do prędkości obrotowej, która sprawiała problemy podczas próby drogowej.
|
| Czy pojawiły się drgania? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do D2.
|
| Nie |
|
WYKONAJ test prędkości obrotowej silnika stojącego pojazdu przy pełnym otwarciu przepustnicy z zablokowanymi hamulcami (obciąż silnik powodując ślizganie sprzęgła na biegu). Jeżeli pojawią się drgania, PRZEJDŹ do testu styków B.
|
D2: SPRAWDź PASEK NAPęDU OSPRZęTU I KOłA PASOWE |
|
|
Sprawdź pasek i koła pasowe.
|
- Przy zatrzymanym silniku sprawdź pasek napędu osprzętu i koła pasowe pod kątem zużycia lub uszkodzenia, i sprawdź naprężenie paska. Patrz rozdział 303-05.
|
| Czy pasek, automatyczny napinacz lub koła pasowe są zużyte lub uszkodzone? |
| Tak |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy. Patrz rozdział 303-05. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie. Jeżeli drgania nie ustąpiły. PRZEJDŹ do D3.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do D3.
|
D3: SPRAWDź ELEMENTY MOCUJąCE |
|
|
Sprawdź elementy mocujące.
|
- Sprawdź wsporniki mocujące i elementy regulujące pod kątem poprawności ustawienia i zamocowania.
|
| Czy elementy mocujące i regulujące są odpowiednio zamocowane? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do D4.
|
| Nie |
|
USTAW i ZAMOCUJ elementy mocujące zgodnie ze specyfikacją. Patrz rozdział 303-05. POPRAW naprężenie paska. URUCHOM silnik i rozpędź do problematycznej prędkości obrotowej. Jeżeli drgania nie ustąpiły. PRZEJDŹ do D4.
|
D4: SPRAWDź PODCZAS PRACY SILNIKA NA BIEGU JAłOWYM |
|
|
Sprawdź podczas pracy silnika na biegu jałowym.
|
- Podczas pracy silnika na biegu jałowym dokonaj oględzin wzrokowych paska napędu osprzętu i kół pasowych pod kątem złego ustawienia, bicia lub nieregularnej pracy. Maksymalne bicie wynosi 3.175 mm.
- Zwiększ prędkość obrotową silnika.
|
| Czy pasek i koła pasowe są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do D5.
|
| Nie |
|
Przeprowadź diagnostykę usterki paska napędu osprzętu. Patrz rozdział 303-05.
|
D5: SPRAWDź HAłAS POWODOWANY PRZEZ PASEK NAPęDU OSPRZęTU |
|
|
Sprawdź hałas powodowany przez pasek napędu osprzętu.
|
- Sprawdź, jakie odgłosy wydaje pasek rozpryskując niewielką ilość wody na rowki paska (użyj spryskiwacza lub czegoś podobnego).
|
| Czy hałas uległ zmianie? |
| Tak |
|
SPRAWDŹ pod kątem złego ustawienia. SPRAWDŹ położenie napinacza. SPRAWDŹ, czy pasek nie jest zużyty. W razie konieczności NAPRAW Patrz rozdział 303-05. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
| Nie |
|
Sprawdź tuleje/łożyska osprzętu. Patrz rozdział 412-00. (Ogrzewanie i wentylacja) i Patrz rozdział 414-02. Alternator i regulator W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy. PRZEJDŹ do D6.
|
D6: SPRAWDź OSPRZęT |
|
- Rozpędź silnik do problematycznej prędkości obrotowej i sprawdź każdy element.
|
| Czy element powodujący hałas został znaleziony? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy pasek napędu osprzętu. Jeżeli drgania nie ustąpiły, NAPRAW odpowiedni element. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
| Nie |
|
Niewyważenie elementu silnika. Patrz rozdział 303-00. W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowy element. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
test styków E : BICIE KOłA/OPONY
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
E1: OGLęDZINY OPONY I łOżYSKA KOłA |
|
|
Oględziny opony i łożyska koła.
|
- Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02. Sprawdź opony. Patrz rozdział 204-04. Sprawdź łożyska kół. Patrz rozdział 204-00.
|
| Czy łożyska są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do E2.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe łożyska. Patrz rozdział 204-01. (przód) lub Patrz rozdział 204-02. (tył) PRZEJDŹ do E2.
|
E2: WYWAż KOŁA |
|
|
Wyważ koła. Patrz rozdział 204-04.
|
- Wyważ koła i zamontuj w pojeździe.
|
| Czy pojazd działa poprawnie? |
| Tak |
|
Usterka usunięta.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E3.
|
E3: OBRóć KOŁA |
|
|
Obróć koła. Patrz rozdział 204-04.
|
- Obróć koła w tył i w przód.
|
| Czy pojazd działa poprawnie? |
| Tak |
|
Usterka usunięta.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E4.
|
E4: SPRAWDź BICIE |
|
|
Sprawdź bicie. Patrz rozdział 204-04.
|
- Sprawdź całkowite bicie poprzeczne i wzdłużne koła.
|
| Czy bicie jest mniejsze niż 1.01 mm dla kół przednich i mniejsze niż 1.187 mm dla kół tylnych? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do E5.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E6.
|
E5: SPRAWDź MOCOWANIE OPONY NA KOLE |
|
|
Sprawdź mocowanie opony na kole.
|
- Sprawdź ponownie całkowite bicie poprzeczne zgodnie z opisem w teście styków E4.
|
| Czy całkowite bicie poprzeczne jest mniejsze niż 1.01 mm? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do E6.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAŁÓŻ nowe opony. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
E6: WYWAż OPONY PO SPRAWDZENIU MOCOWANIA NA KOLE |
|
|
Wyważ opony po sprawdzeniu mocowania na kole.
|
|
| Czy drgania zostały wyeliminowane? |
| Tak |
|
Usterka usunięta.
|
| Nie |
|
W niektórych przypadkach drgania mogą być wywoływane przez zmiany siły w wewnętrznej konstrukcji opony, których nie można wykryć w pomiarze bicia. Stan ten wykrywa się przez zainstalowanie opony/koła (jedno na raz) z innego pojazdu w celu wyizolowania wadliwej opony. W razie potrzeby ZAŁÓŻ nowe opony. WYWAŻ opony. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
test styków F : PRZEDNIE HAMULCE TARCZOWE - DRGANIA/DRżENIE
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
F1: PRóBA DROGOWA |
|
- Przeprowadź próbę drogową pojazdu z założonymi standardowymi kołami i oponami i określ stan pojazdu.
|
| Czy podczas hamowania pojawiło się drżenie/Drgania hamulców lub hałas hamulców? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F2.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do testu styków G.
|
F2: ZACIąGNIJ HAMULEC POSTOJOWY |
|
|
Zaciągnij hamulec postojowy.
|
- Lekko zaciągnij hamulec postojowy i przeprowadź próbę drogową. (Zwolnij hamulec postojowy zaraz po zakończeniu testu).
|
| Czy pojawiło się drżenie lub Drgania? |
| Tak |
|
Sprawdź tylne hamulce. Patrz rozdział 206-02.PRZEJDŹ do F5.
|
| Nie |
|
Sprawdź przednie hamulce. Patrz rozdział 206-03.PRZEJDŹ do F3.
|
F3: SPRAWDź PRZEDNIE ZAWIESZENIE |
|
|
Sprawdź przednie zawieszenie.
|
- Sprawdź elementy przedniego zawieszenia, łożyska kół, tuleje wahaczy dolnych przedniego zawieszenia itd.
- Porównaj stan elementów z jednej strony pojazdu ze stanem elementów z drugiej strony pojazdu oraz ze stanem elementów innego pojazdu w dobrym stanie. Patrz rozdział 204-00.
|
| Czy wszystkie elementy zawieszenia są w dobrym stanie? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F4.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 204-00.
|
F4: DOKONAJ OBRÓBKI TARCZ HAMULCOWYCH |
|
|
Dokonaj obróbki tarcz hamulcowych.
|
- Dokonaj obróbki tarcz hamulcowych i okładzin szczęk i przeprowadź próbę drogową pojazdu. Patrz rozdział 206-03.
|
| Czy pojawiło się drżenie lub Drgania? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F7.
|
| Nie |
|
Usterka usunięta.
|
F5: SPRAWDź TYLNE ZAWIESZENIE |
|
|
Sprawdź tylne zawieszenie.
|
- Sprawdź elementy tylnego zawieszenia, łożyska kół itd. Patrz rozdział 204-02.
- Porównaj stan elementów z jednej strony pojazdu ze stanem elementów z drugiej strony pojazdu oraz ze stanem elementów innego pojazdu w dobrym stanie.
|
| Czy wszystkie elementy zawieszenia są w dobrym stanie? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F6.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 204-00.
|
F6: DOKONAJ OBRóBKI HAMULCóW TYLNYCH |
|
|
Dokonaj obróbki hamulców tylnych.
|
- Dokonaj obróbki bębnów hamulcowych i zamontuj nowe szczęki tylnych hamulców. Przeprowadź próbę drogową pojazdu.
|
| Czy pojawiło się drżenie lub Drgania? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F8.
|
| Nie |
|
Usterka usunięta.
|
F7: ZAMONTUJ NOWE TARCZE HAMULCóW PRZEDNICH |
|
|
Zamontuj nowe tarcze hamulców przednich.
|
- Zamontuj nowe tarcze hamulcowe i przeprowadź próbę drogową pojazdu.
|
| Czy pojawiło się drżenie lub Drgania? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do F5.
|
| Nie |
|
Usterka usunięta.
|
F8: ZAMONTUJ NOWE BęBNY HAMULCóW TYLNYCH |
|
|
Zamontuj nowe bębny hamulców tylnych i przeprowadź próbę drogową pojazdu.
|
|
| Czy pojawiło się drżenie lub Drgania? |
| Tak |
|
Sprawdź co następuje: Mocowanie silnika lub przekładni, lub łożyska kół pod kątem zużycia/uszkodzenia. W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy. SPRAWDŹ system pod kątem poprawności działania.
|
|
|
| Nie |
|
Usterka usunięta.
|
test styków G : ANALIZA DRGAń POCHODZąCYCH ZE STRONY Kół.
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
G1: TEST HAMOWANIA SILNIKIEM W POłOżENIU NEUTRALNYM |
|
|
Przeprowadź test hamowania silnikiem w położeniu neutralnym.
|
|
| Czy podczas hamowania silnikiem drgania znikają? |
| Tak |
|
Procedura w fazie opracowywania
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G2.
|
G2: SPRAWDŹ OPONY |
|
- Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02. Sprawdź opony pod kątem:
|
| Czy opony są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G3.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 204-04.
|
G3: SPRAWDź BICIE OBRęCZY KOłA I OPONY. |
|
|
Sprawdź bicie obręczy koła i opony.
|
|
| Czy koła i opony są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G4.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe koła i opony. Patrz rozdział 204-04. SPRAWDŹ system pod kątem poprawności działania.
|
G4: PRZEPROWADź TEST WYWAżENIA STATYCZNEGO |
|
|
Przeprowadź test wyważenia statycznego.
|
|
| Czy koła i opony są w porządku? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G5.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe koła lub opony. SPRAWDŹ system pod kątem poprawności działania.
|
G5: PRZEPROWADź PRóBę DROGOWą |
|
|
Przeprowadź próbę drogową.
|
|
| Czy usterka nie została usunięta? |
| Tak |
|
Sprawdź poniższe pozycje i w razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe elementy; układ klimatyzacji. Patrz rozdział 412-00. Silnik Patrz rozdział 303-00. Przekładnia Patrz rozdział 308-00. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
Usterka usunięta.
|
test styków H : SPRAWDZENIE PRęDKOśCI OBROTOWEJ SILNIKA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
H1: PRZYGOTUJ SIę DO SPRAWDZENIA PRęDKOśCI OBROTOWEJ SILNIKA |
|
|
Przygotuj się do sprawdzenia.
|
- Zaciągnij hamulec postojowy.
|
| Czy spełnione są warunki wstępne? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do H2.
|
| Nie |
|
WYKONAJ procedury przygotowawcze ponownie.
|
H2: SPRAWDź PRęDKOść OBROTOWą SILNIKA |
|
|
Sprawdź prędkość obrotową silnika.
|
- Wybierz położenie NEUTRALNE, uruchom silnik i rozpędź go do takiej prędkości obrotowej, na jakiej występują problemy.
- Wykonaj tę procedurę z włączonym i wyłączonym sprzęgłem.
|
| Czy w dalszym ciągu odczuwane są Drgania? |
| Tak |
|
Sprawdź następujące układy, klimatyzacja, Patrz rozdział 412-00. Silnik Patrz rozdział 303-00. Przekładnia Patrz rozdział 308-00.
|
|
NAPRAW lub w razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy.
|
| Nie |
|
Sprawdź mocowanie silnika/przekładni i/lub elementy układu wydechowego. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
test styków I : SPRAWDZENIE PASKA NAPęDU OSPRZęTU
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
I1: SPRAWDZENIE PASKA NAPęDU OSPRZęTU |
|
|
Sprawdź pasek napędu osprzętu.
|
- zużycia, postrzępienia, wytarcia lub nacięć.
- oraz koła pasowe pod kątem poluzowania, zgięć lub nacięć.
|
| Czy są jakieś uszkodzenia? |
| Tak |
|
NAPRAW lub w razie potrzeby ZAMONTUJ nowe elementy. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do I2.
|
I2: SPRAWDź NAPRężENIE PASKA |
|
|
Sprawdź naprężenie paska.
|
- Sprawdź działanie automatycznego napinacza paska. Patrz rozdział 303-05.
|
| Czy automatyczny napinacz paska działa poprawnie? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do I3.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowy napinacz. Patrz rozdział 303-05. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
I3: SPRAWDź, CZY KOłO PASOWE/PASEK NIE BIJE |
|
|
Sprawdź, czy koło pasowe/pasek nie bije.
|
- Zapłon WŁĄCZONY, silnik pracuje.
- Wybierz położenie NEUTRALNE.
- Doprowadź silnik do prędkości powodującej drgania.
- Sprawdź, czy pasek nie bije.
- Sprawdź, czy bicie boczne lub wzdłużne kół pasowych napędu przy prędkości biegu jałowego przekracza 3.175 mm.
|
| Czy pasek lub koła pasowe biją? |
| Tak |
|
W razie potrzeby w przypadku bicia paska SPRAWDŹ/ZAMONTUJ nowy osprzęt i układ napędu. Patrz rozdział 303-05. W przypadki bicia koła pasowego w razie potrzeby SPRAWDŹ/ZAMONTUJ nowe koło pasowe lub osprzęt. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do I4.
|
I4: SPRAWDź BELT RIDE |
|
- Sprawdź belt ride na każdym kole pasowym przy prędkości biegu jałowego.
|
| Czy pasek ride up and down the pulley? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe koło pasowe. Patrz rozdział 303-05. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do I5.
|
I5: SPRAWDź PASEK |
|
- Zapłon WYŁĄCZONY. Zdejmij pasek napędowy.
- Zapłon WŁĄCZONY, silnik pracuje.
|
| Czy Drgania zostały zmniejszone lub wyeliminowane? |
| Tak |
|
ZAŁÓŻ nowy pasek. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania. Jeżeli usterka pojawia się nadal po założeniu paska PRZEJDŹ do testu styków C.
|
| Nie |
|
Patrz rozdział 303-00.
|
|