501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa UID=G152589 | |||||||||
Zasada działania OSTRZEŻENIE: Pojazdy wyposażone w Uzupełniający system bezpieczeństwa (SRS) posiadają zwijacz z napinaczem pasa bezpieczeństwa kierowcy oraz gniazdo klamry z napinaczem pasa bezpieczeństwa pasażera. Napinacze pasów bezpieczeństwa są kontrolowane jako część SRS.Patrz rozdział 501-20A / 501-20B. Zaczepy tylnych pasów bezpieczeństwa mocowane są bezpośrednio do podłogi pod siedziskiem tylnego fotela. Po włączeniu zapłonu (położenie do jazdy) lampka ostrzegawcza układu SRS zapali się na 3 sekundy. Jeżeli układ SRS, łącznie z układem elektrycznym pasów bezpieczeństwa, działa prawidłowo, lampka ostrzegawcza układu SRS zgaśnie. Jeżeli wykryta zostanie usterka, lampka ostrzegawcza SRS nada kod usterki (LFC). Zwijacz pasa bezpieczeństwa zamontowany w podstawie słupka B, posiada drążek skrętny ograniczający obciążenie. Urządzenie składa się z rolki zwijającej zamocowanej na trzpieniu obrotowym (drążku skrętnym), który gdy pas ulegnie zablokowaniu i do pasa zostanie przyłożone odpowiednie obciążenie skręca się i daje dodatkowe blokowanie układu. Opóźnienie niezbędne do zadziałania układu jest praktycznie takie samo jak opóźnienie wystarczające do odpalenia poduszek powietrznych. Drążek skrętny reagujący na przeciążenie powoduje, że pasy zadziałają tylko w trakcie wypadku. Pasy bezpieczeństwa tylnych siedzeń nie posiadają tego typu zwijaczy; wyposażone są w zwijacze konwencjonalne. Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) Samoblokujący mechanizm zwijania pasa ELR dotyczy wszystkich foteli. Samoblokujący mechanizm zwijania pasa (ELR) jest elementem układu pasów bezpieczeństwa umożliwiającym w normalnej sytuacji swobodne ruchy pasażera zapiętego pasami. W razie wypadku ELR zablokuje się, uniemożliwiając rozwinięcie pasa i ruch pasażera do przodu. Blokowanie odbywa się przy pomocy jednego z dwóch następujących mechanizmów: Czujnik ruchu pojazdu (VMS) Czujnik ruchu pojazdu (VMS) reaguje na gwałtowne zmniejszenie prędkości pojazdu i nadmierne pochylenia. Czujnik VMS powoduje włączenie zapadki blokującej, zablokowanie mechanizmu zwijającego i uniemożliwia rozwinięcie pasa. Gdy pojazd stoi czujnik VMS stabilizuje się, powodując wyłączenie zapadki, odblokowanie mechanizmu zwijającego i umożliwiając rozwinięcie pasa. Czujnik rozwijania pasa (WMS) Czujnik rozwijania pasa (WMS) samoblokującego mechanizmu zwijania pasa reaguje na szybkie przyspieszenia rozwijania pasa. Powoduje on włączenie zapadki blokującej i zablokowanie mechanizmu zwijającego. Rozwinięcie pasa zostaje uniemożliwione w taki sam sposób, jak w przypadku VMS. Przegląd i weryfikacja. 1. ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta. 2. Dokonaj oględzin wzrokowych pod kątem oczywistych śladów uszkodzeń mechanicznych i instalacji elektrycznej.
3. Jeśli przyczyna usterki jest oczywista, usuń usterkę zanim przejdziesz do następnego kroku. 4. Jeżeli przyczyna nie jest wyraźnie widoczna, odnotuj symptomy i skorzystaj z Zestawienia usterek. Zestawienie usterek
Test elementu Pas nie zwija się prawidłowo. Jeśli pas nie zwija się prawidłowo sprawdź, czy pokrywa klamry i panele tapicerki są prawidłowo zamocowane i nie ocierają o pas powodując jego nieprawidłowe zwijanie się. Jeśli to konieczne sprawdź, czy pas nie ociera się o wlot do mechanizmu zwijającego i jeśli tego typu usterka występuje odkręć mechanizm zwijający i wycentruj go oraz dokręć śrubę. Pasy bezpieczeństwa są "podwójnie czułe", co oznacza, że posiadają:
Oba systemy powinny działać i powinny być całkowicie sprawdzone w następujący sposób: Czujnik opóźnienia pojazdu. W celu sprawdzenia czujnika opóźnienia pojazdu można wykonać jeden z dwóch opisanych poniżej testów. Oba testy wymagają udziału dwóch mechaników, z tym, że mechanik ważący więcej od przeciętnej nie powinien w nim uczestniczyć. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa jako pasa zablokowanego przez mechanizm blokujący. Test nr 1 (hamowanie) OSTRZEŻENIE:
Test nr 2 (zakręcanie) Test ten wymaga pustego placu nie używanego przez inne pojazdy, o powierzchni wystarczającej do ciągłej jazdy przy pełnym skręcie koła kierownicy.
Test statyczny Ustaw pojazd na płaskim, poziomym terenie chwyć pas w okolicy jego górnego mocowania i silnie go pociągnij. Mechanizm zwijający powinien zablokować pas po wyciągnięciu go o 25 cm (10 cali). Mechanizm zwijający , który pozwoli na dłuższe wyciągnięcie pasa nie może być dalej używany. Należy zamontować nowy pas bezpieczeństwa. |