Wszystkimi czynnościami steruje się za pomocą przełącznika wielofunkcyjnego, który zostaje uruchomiony poprzez dźwignię wycieraczek umieszczoną z prawej strony na kolumnie kierowniczej.
Obwody wycieraczek i spryskiwaczy są zabezpieczone przez bezpiecznik F12 (20A, w centralnej skrzynce połączeniowej CJB).
Odpowiednie schematy instalacji elektrycznej znajdują się w segregatorze schematów instalacji elektrycznej, patrz podrozdział 501-16.
Dokładne informacje dotyczące położenia montażowego elementów znajdują się w segregatorze schematów instalacji elektrycznej (Spis położeń montażowych i widoki elementów patrz podrozdział 501-16).
Wycieraczka szyby przedniej
Wycieraczka szyby przedniej składa się z następujących części:
- Ramię wycieraczki szyby przedniej (2)
- Silnik wycieraczki przy kracie nawiewu
- Układ dźwidni wycieraczek szyby przedniej
- Pióro wycieraczki szyby przedniej (2)
- Przekaźnik przerywacza wycieraczek, w centralnej skrzynce połączeniowej
- Przełącznik wielofunkcyjny, zawiera:
Działanie wycieraczek szyby przedniej
Silnik wycieraczek przednich ma dwie prędkości oraz wyłącznik krańcowy położenia spoczynkowego. Jest on sterowany przełącznikiem wielofunkcyjnym przy kolumnie kierowniczej oraz przekaźnikiem przerywania wycieraczek.
Po włączeniu zapłonu (położenie II) dostępnych jest pięć następujących funkcji wycieraczek:
- Wyłączone
- Pojedynczy ruch wycieraczek
- Przerywana praca wycieraczek
- Wolna praca wycieraczek
- Szybka praca wycieraczek

Dźwignia wycieraczek w położeniu "wyłączone"
Jeśli przełączymy dźwignię wycieraczek z innego położenia w położenie "wyłączone", silnik przednich wycieraczek będzie pracował powoli, aż zatrzyma się, gdy zostanie osiągnięte położenie spoczynkowe. Dzieje się tak dzięki drugiemu obwodowi prądu poprzez wyłącznik krańcowy, który zasila silnik wycieraczek przednich po wyłączeniu tak długo, aż wyłącznik krańcowy odetnie zasilanie silnika wycieraczek poprzez przekaźnik przerywacza wycieraczek (zestyk spoczynkowy) i przełącznik wielofunkcyjny.
Dźwignia wycieraczek w położeniu "pojedynczy ruch wycieraczek"
Popchnij dźwignię wycieraczek do góry aż poczujesz opór i puść. Wycieraczka wytrze szybę raz z małą prędkością. Prąd przepływa poprzez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek przednich.
Dźwignia wycieraczek w położeniu "przerywana praca wycieraczek"
Popchnij dźwignię wycieraczek do dołu. Wycieraczka wytrze szybę pojedynczymi ruchami, z pauzami pomiędzy nimi, z małą prędkością. Czas przerywanego wycierania jest ustawiony na stałe na dziewięć sekund.
Przełącznik wielofunkcyjny wysyła sygnał 12 V do przekaźnika przerywacza wycieraczek, który pojawia się periodycznie w odstępach dziewięciosekundowych i zasila silnik wycieraczek przednich. Prąd przepływa przez przekaźnik przerywacza wycieraczek (zestyk roboczy) i przełącznik wielofunkcyjny (złącze C65b, styk 8) do silnika wycieraczek przednich.
Dźwignia wycieraczek w położeniu "wolna praca wycieraczek"
Popchnij dźwignię wycieraczek o jedno położenie do góry. Wycieraczka pracuje z małą prędkością. Prąd przepływa przez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek przednich.
Dźwignia wycieraczek w położeniu "szybka praca wycieraczek"
Popchnij dźwignię wycieraczek o dwa położenia do góry. Wycieraczka pracuje z dużą prędkością. Prąd przepływa przez przełącznik wielofunkcyjny do silnika wycieraczek przednich.
Układ spryskiwaczy przedniej szyby
OSTRZEŻENIE: Płyn spryskiwacza zawiera trującą substancję metanol. Przestrzegaj przepisów bezpieczeństwa. Nieprzestrzeganie instrukcji może spowodować obrażenia ciała.
UWAGA: Używaj spryskiwaczy nie dłużej niż przez 10 sekund i nie uruchamiaj ich przy pustym zbiorniku płynu spryskiwacza.
Układ spryskiwaczy przedniej szyby składa się z następujących elementów:
- Zbiornik spryskiwaczy, pod prawym przednim błotnikiem
- Pompka spryskiwaczy, w zbiorniku spryskiwaczy
- Dwie dysze spryskiwaczy, przy pokrywie komory silnika, regulowane.
W zależności od trybu pracy wycieraczek możliwe są dwie funkcje:
Dźwignia wycieraczek w położeniu "wyłączone" lub "przerywana praca wycieraczek"
Wycieraczka i pompka spryskiwacza pracują, gdy wciśnięty jest przycisk na końcu dźwigni wycieraczek. Po zwolnieniu przycisku pompka spryskiwaczy natychmiast się wyłącza. Wycieraczki wycierają szybę dwukrotnie, zanim zaczną z powrotem pracować w trybie przerywanego ruchu wycieraczek (położenie "przerywana praca wycieraczek") lub zatrzymają się w położeniu spoczynkowym (położenie "wyłączone"). Prąd przepływa od przełącznika wielofunkcyjnego (złącze C65b, styk 2) przez pompkę spryskiwacza z powrotem do przełącznika wielofunkcyjnego (złącze C65b, styk 1). Przełącznik wielofunkcyjny tworzy połączenie do masy w położeniu "spryskiwacze włączone".
Dźwignia wycieraczek w położeniu "wolna praca wycieraczek" lub "szybka praca wycieraczek"
Układ spryskiwaczy pracuje razem z wycieraczkami, gdy przycisk na końcu dźwigni wycieraczek jest wciśnięty. Zwolnienie przycisku na końcu dźwigni powoduje natychmiastowe wyłączenie pompki spryskiwacza. Prąd płynie tą sama drogą, jak opisano poprzednio.
Wycieraczka tylnej szyby
Wycieraczka tylna składa się z następujących elementów:
- Silnik wycieraczek tylnej szyby
- Ramię wycieraczki tylnej
- Pióro wycieraczki
- Wtryskiwacz
Wycieranie tylnej szyby
Aby włączyć, pociągnij dźwignię wycieraczek jedno położenie w kierunku kierownicy. Wycieraczka pracuje ciągle ze stałą prędkością. Po wyłączeniu silnik wycieraczek zatrzymuje się dopiero po osiągnięciu położenia spoczynkowego. Prąd przepływa od przełącznika wielofunkcyjnego do silnika wycieraczek tylnych. Drugi obwód zasila silnik wycieraczek poprzez wyłącznik krańcowy tak długo po wyłączeniu, aż wyłącznik krańcowy wyłączy go po osiągnięciu położenia spoczynkowego. Oba obwody prowadzą przez przełącznik uruchamiany drzwiami tyłu nadwozia. Trzpienie przełącznika uruchamianego drzwiami tyłu nadwozia są ściskane przez sprężynę naciskającą na płytkę stykową i w ten sposób tworzą połączenie elektryczne. Otwarcie drzwi tyłu nadwozia rozdziela oba obwody na płytce stykowej.
Przełącznik uruchamiany drzwiami tyłu nadwozia

Płytka stykowa

Układ spryskiwaczy tylnej szyby
Aby włączyć, pociągnij dźwignię wycieraczek całkowicie w kierunku kierownicy. Układ pracuje, gdy dźwignia jest przyciągana do kierownicy. Po zwolnieniu powraca ona samoczynnie do położenia spoczynkowego. Płyn do układu spryskiwaczy tylnej szyby jest pobierany z tego samego zbiornika (patrz układ spryskiwaczy przedniej szyby) i jest również tłoczona przez pompkę układu spryskiwaczy. W tym wypadku pompka pracuje w odwrotnym kierunku obrotów w porównaniu ze spryskiwaniem przedniej szyby. W związku z tym prąd przepływa w odwrotnym kierunku w porównaniu ze spryskiwaniem przedniej szyby: od przełącznika wielofunkcyjnego (złącze C65b, styk 1) poprzez pompkę spryskiwacza z powrotem do przełącznika wielofunkcyjnego (złącze C65b, styk 2). Podczas działania ten przełącznik tworzy połączenie do masy.
Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu spryskiwaczy
Zespół lampki składa się z następujących elementów:
- Lampka ostrzegawcza niskiego poziomu płynu spryskiwaczy (na tablicy rozdzielczej)
- Wyłącznik uruchamiany swobodnym pływakiem w zbiorniku spryskiwacza
- Moduł dodatkowego układu ostrzegawczego
Lampka ostrzegawcza wskazuje, że zbiornik spryskiwacza jest napełniony tylko w jednej czwartej. Rolę czujnika pełni pływak w zbiorniku spryskiwacza. Przy wystarczającej ilości płynu wyłącznik łączy cyfrowe wejście modułu dodatkowego układu ostrzegawczego z masą. Rozłącza, gdy poziom płynu spada do jednej czwartej. W ten sposób moduł dodatkowego układu ostrzegawczego włącza lampkę ostrzegawczą niskiego poziomu płynu spryskiwacza. Lampka ostrzegawcza gaśnie, jeśli zamknie się wyłącznik w zbiorniku podczas wlewania płynu spryskiwacza.
|