501-20A DIAGNOSTYKA I TESTOWANIE
Układ pasów bezpieczeństwa
UID=G29098
2001.75 Fiesta

Druk

Sprawdzenie i weryfikacja

1. ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.

2. Dokonaj oględzin wzrokowych pod kątem oczywistych znaków uszkodzenia. Patrz poniższe zestawienie:

MechanicznyElektryczny

- Mechanizm wycofujący

- Zaczepy taśmy pasów

- Mocowania

- Wiązka

- Złącza elektryczne

- Napinacz pirotechniczny

3. Jeżeli usterka nie jest oczywista, przejdź do Zestawienia usterek.

Zestawienie usterek

Zestawienie usterek

UsterkaPrawdopodobne przyczynyZalecane czynności
Miganie lampki ostrzegawczej poduszki powietrznej

*Moduł poduszki powietrznej

*Wiązka przewodów instalacji elektrycznej.

*Napinacz pirotechniczny.

*Patrz rozdział 501-20A / 501-20B.

Pas nie działa poprawnie

*Mechanizm wycofujący.

*Zaczep.

*Stan taśmy.

*Kąt mocowania.

*PRZEJDŹ do testów elementów.

Testy elementów

Testowanie pasa bezpieczeństwa

Jeśli pas nie zwija się prawidłowo, sprawdź, czy pokrywy mocowania i panele tapicerki są prawidłowo założone i czy nie ocierają się o taśmę. Sprawdź, czy taśma nie obciera się o szczelinę pokrywy mechanizmu wycofującego. Popraw stan poluzowując śrubę mocującą, ustaw mechanizm wycofujący tak, aby taśma znajdowała się pośrodku i dokręć śrubę.

Pasy bezwładnościowe są "czułe na dwa czynniki", co oznacza, że posiadają:

- Czujnik opóźnienia, który powoduje zablokowanie się pasów w czasie hamowania, na zakrętach, na stromych wzniesieniach, przy pochyleniu pojazdu.

- Czujnik rozwijania, który blokuje taśmę, gdy jest ona szybko wyciągana.

Obydwa układy powinny być całkowicie sprawne, co można sprawdzić następującymi testami:

Test czujnika opóźnienia pojazdu.

W celu sprawdzenia czujnika opóźnienia pojazdu można wybrać jedną z dwóch opisanych poniżej metod. W obydwu przypadkach potrzebne będą dwie osoby, ale nie należy prosić o pomoc osób o ponadprzeciętnych rozmiarach. Ma to na celu uniknięcie omyłkowego uznania w pełni rozwiniętego pasa jako pasa zablokowanego przez mechanizm blokujący.

Metoda 1. (Hamowanie)

UWAGA: Ważne jest, by w czasie tego testu pasażer pozwolił pasom zadziałać i nie próbował przewidywać nagłego opóźnienia, a kierowca nie powinien się zapierać o koło kierownicy. Jednakże zarówno kierowca, jak i pasażer powinni być przygotowani na fakt, że pas bezpieczeństwa może nie zadziałać. Pasażer powinien trzymać ręce wyciągnięte przed sobą nie opierając się ani o tablicę rozdzielczą, ani o oparcie przedniego fotela, zależnie od tego, który pas jest testowany.

- Ten test należy przeprowadzić na mało uczęszczanej lub prywatnej drodze. Sprawdź, czy na drodze nic się nie znajduje i że przez cały czas będziesz mieć dobrą widoczność.

- Zarówno kierowca, jak i pasażer powinni siedzieć normalnie i wygodnie. Zarówno kierowca jak i pasażer powinni mieć zapięte pasy i pas nie może być luźny.

- Jedź z prędkością około 10 km/godz. W czasie tego testu nie przekraczaj prędkości 10 km/godz.

- Gwałtownie naciśnij hamulec i zatrzymaj pojazd. Jeśli czujnik opóźnienia pojazdu działa prawidłowo, taśma pasa zablokuje się i przytrzyma osobę zapiętą pasem.

- Przeprowadź ten test dwukrotnie dla każdego siedzenia pasażera z tyłu i z przodu.

- Mechanizm wycofujący, który nie utrzymał pasażera w czasie testu musi zostać wymieniony.

Metoda 2. (Zakręcanie)

- Kierowca powinien mieć zapięty pas i pas nie może być luźny.

- Pasażer powinien zajmować tylne siedzenie, mieć prawidłowo zapięty i wyregulowany pas.

- Uruchom silnik i skręciwszy kierownicę maksymalnie aż do zablokowania zataczaj kręgi z prędkością 16 km/godz. Nie przekraczaj w czasie testu prędkości 16 km/godz.

- Przy stałej prędkości pasażer powinien spróbować powoli rozwinąć kolejno każdy z tylnych pasów. Jeśli mechanizm blokujący działa prawidłowo, wyciągnięcie taśmy nie będzie możliwe.

- Mechanizm wycofujący, z którego można wyciągnąć pas.

Test czujnika rozwijania taśmy

Gdy pojazd jest zaparkowany i stoi na poziomej powierzchni, chwyć mocno taśmę pasa (po stronie górnego mocowania) i szybko wyciągnij. Mechanizm zwijający powinien zablokować pas po wyciagnięciu około 0,25 metra, uniemożliwiając dalsze wyciąganie. Mechanizm wycofujący, z którego można wyciągnąć pas musi być wymieniony.

Montaż pasów bezpieczeństwa

Istnieje możliwość, że pasy bezpieczeństwa montowane w serwisie mogą być uszkodzone podczas montażu. Uszkodzony jest wewnętrzny mechanizm zwijający, a więc uszkodzenie to nie jest widoczne. Jednakże powoduje ono, że mechanizm zwijający zacina się lub blokuje. Uszkodzenie może wydarzyć się tylko przed zakończeniem montażu; polega ona zazwyczaj na tym, że:

- Taśma nawija się na bęben aż do chwili, gdy zacina się w mechanizmie blokowania w sposób, który nie jest możliwy, gdy pas jest zamontowany w pojeździe. Nie jest możliwe prawidłowe zablokowanie, a jeśli taśma jest wyszarpywana z mechanizmu zwijającego, obciążenia nie są przenoszone na mechanizm blokujący o wysokiej wytrzymałości i może nastąpić uszkodzenie.

- Taśma pasa jest gwałtownie obciążana przy próbie szybkiego wyciągnięcia lub testowaniu ręcznym, gdy pas trzymany jest ręką. Może to spowodować opóźnienia znacznie większe, niż opóźnienia występujące w czasie wypadku, co powoduje ryzyko uszkodzenia mechanizmu.

W czasie pracy przy pasach bezpieczeństwa należy postępować zgodnie z poniższymi procedurami:

OSTRZEŻENIE: Jeśli poniższe procedury nie dadzą spodziewanych rezultatów, pas bezpieczeństwa należy uznać za niezdatny do użycia. Nie próbuj wyszarpywać taśmy z mechanizmu zwijającego, ponieważ może to spowodować uszkodzenia.

- Jeśli taśma zwija się, ale nie chce się rozwinąć przy małym obciążeniu taśmy, zamontuj mechanizm zwijający w jego mocowaniu w samochodzie, dzięki czemu będzie się on znajdował pod odpowiednim kątem, i taśma powinna się z łatwością rozwijać.

- Jeśli tak nie jest, nawiń kolejny odcinek taśmy o długości 5 - 10 mm na bęben (obracaj bębnem palcem w razie potrzeby); taśma powinna się wtedy rozwinąć.