412-03A OPIS I DZIAŁANIE
Układ klimatyzacji
UID=G28898
2001.75 Fiesta

Druk

Gazowy czynnik chłodzący zasysany jest do sprężarki i sprężany. W wyniku sprężania czynnik chłodzący nagrzewa się do temperatury pomiędzy 70°C a 110°C.

Następnie gaz pompowany jest do skraplacza. Skraplacz ma wiele żeberek chłodzących, przez które przechodzi gaz. Gazowy czynnik chłodzący jest wtedy chłodzony powietrzem naporowym, oraz, w zależności od modelu, powietrzem z wentylatora pomocniczego, do chwili skroplenia.

Czynnik chłodzący skroplony, a zatem w postaci ciekłej, przechodzi przez kapilarę o niezmiennej średnicy. Po przejściu przez tę kapilarę ciśnienie gwałtownie spada, a z nim temperatura czynnika chłodzącego.

Kapilara zamontowana jest przy wejściu do parownika, w którym czynnik chłodzący paruje. Dzięki temu chłodzony jest parownik oraz powietrze, które nad nim przechodzi.

Schłodzone powietrze przechodzi przez układ rozprowadzania powietrza nagrzewnicy/układu klimatyzacji i dociera do wnętrza pojazdu.

Gazowy czynnik chłodzący przechodzi przez odwadniacz a następnie zasysany jest ponownie do sprężarki i cykl chłodzenia powtarza się.

V9410212

Poz.Opis
1Przewód niskiego ciśnienia
2Przewód wysokiego ciśnienia
3Opis
4Odwadniacz

W3402003

Poz.Opis
1Skraplacz
2Sprężarka
3Połączenie przewodów - sprężarka

Sprężarka

D3402002

Sprężarka zasysa gazowy czynnik chłodzący z parownika.

Sprężarka pompuje gazowy czynnik chłodzący do skraplacza. W wyniku sprężenia gazowy czynnik chłodzący nagrzewa się do temperatury pomiędzy 70°C i 110°C.

Skraplacz

T3402071

W skraplaczu ogrzany, sprężony gazowy czynnik chłodzący skrapla się i tworzy ciecz pod wysokim ciśnieniem. W czasie tego procesu zgromadzone ciepło przekazywane jest do powietrza przez skraplacz.

Odwadniacz

WSKAZÓWKA: Jeśli zostaje wymieniony którykolwiek z głównych elementów, takich jak sprężarka, skraplacz, parownik lub przewody czynnika chłodzącego, należy też zawsze wymienić odwadniacz. Odwadniacz musi też zostać wymieniony, jeśli układ był otwarty dłużej niż przez dwie godziny.

Wszelka wilgoć znajdująca się w czynniku chłodzącym ekstrahowana jest w odwadniaczu. Odwadniacz zapewnia też całkowite wyparowanie czynnika chłodzącego. W ten sposób zabezpiecza sprężarkę przed dostaniem się do niej cieczy.

W3402001

Poz.Numer częściOpis
1-

Przewód wylotowy do sprężarki

2-

Przewód dolotowy od parownika

3-

Kopułka

4-

Przewód w kształcie "U"

5-

Filtr siatkowy

6-

Olej układu klimatyzacji

7-

Wkład odwadniacza

Kapilara

Filtr siatkowy przy wlocie kapilary nie przepuszcza cząsteczek obecnych w czynniku chłodzącym.

Ponieważ średnica wewnętrzna kapilary ma ściśle określony wymiar, przy danym ciśnieniu przez kapilarę może przejść tylko ściśle określona ilość czynnika chłodzącego. Ogranicza to przepustowość.

T3402087

Poz.Numer częściOpis
1-

Wlot - strona wysokiego ciśnienia

2-

Filtr siatkowy

3-

Średnica wewnętrzna kapilary

4-

Pierścienie uszczelniające typu O

5-

Filtr do rozpylania czynnika chłodzącego

6-

Wylot - strona niskiego ciśnienia

Przełącznik wysokiego ciśnienia

T3402021

W wyłączniku wysokiego ciśnienia zawarte są dwa wyłączniki ciśnieniowe.

Jeden z nich służy jako wyłącznik bezpieczeństwa, chroniący przed zbyt wysokim ciśnieniem.

Drugi wyłącznik przełącza wentylator pomocniczy skraplacza na drugi poziom przy ciśnieniu 20,7 bara i wyłącza go ponownie przy ciśnieniu 17,2 bara. Proces przełączania poprawia działanie układu gdy jest bardzo gorąco.

Wyłącznik niskiego ciśnienia

T3402030

Jeśli ciśnienie i temperatura w parowniku spadną jednocześnie, i temperatura zbliża się do temperatury zamarzania, istnieje niebezpieczeństwo, że parownik zamarznie i straci zdolność chłodzenia. Wyłącznik niskiego ciśnienia wyłączy sprężarkę, gdy ciśnienie będzie wynosić 1.5 bara, a gdy odpowiednio wzrośnie, włącza ją ponownie (przy ciśnieniu 2.9 bara).

Wprowadzenie - wersja Freshline

Od 04/1998 model dostępny też jako chłodnia.

Skraplacz w układzie chłodzenia jest taki sam, jak skraplacz w zwykłym układzie klimatyzacji. Zastosowano natomiast specjalny parownik i zmodyfikowaną sprężarkę. Ciśnienie układu kontrolowane jest przez zawór rozprężny. Izolacja całkowita komory chłodniczej jest wykonana z tworzywa o szczególnie niskiej przenikalności cieplnej. Poszycie wewnętrzne jest wykonane z tworzywa sztucznego powlekanego, odpornego na uderzenia (ABS), odpowiedniego do przewożenia żywności.

UWAGA: Izolacja z twardej pianki poliuretanowej jest łatwopalna. Z tego względu w przypadku napraw w obszarze za przedziałem pasażerskim nie można przeprowadzać spawania zanim nie zostanie usunięta izolacja z twardej pianki na dużym obszarze.

W samochodach z układem chłodzenia nie ma klimatyzacji przedziału pasażerskiego. Parownik zamontowany w produkcji w przypadku zamiany na układ chłodzenia pozostaje w samochodzie, ale nie należy go podłączać.

Układ chłodzenia jest taki sam, jak w modelu Transit van-chłodnia. Zamontowano dodatkowe urządzenie do odmrażania, zapobiegające zamrożeniu parownika i związanej z tym utraty właściwości chłodzących. Odbywa się to przy pomocy "przewodu odmrażania", którym gorący, gazowy czynnik chłodzący przekazywany jest od przewodu pomiędzy sprężarką a skraplaczem do parownika. Procedurę odmrażania można rozpocząć naciskając przycisk w panelu sterowania lub ustawiając automatyczne odmrażanie raz na godzinę.

WSKAZÓWKA: Przewód ten nie powinien być zablokowany.

Skroplona woda przekazywana jest przewodem na zewnątrz.

Uwagi ogólne.

Zimą należy raz w miesiącu włączać układ klimatyzacji na około 10 minut, aby zapewnić szczelność układu. W celu włączenia układu klimatyzacji, ustaw regulator temperatury w położeniu "ciepło" a regulator układu klimatyzacji na "powietrze recyrkulowane".

Ubytki czynnika chłodzącego sięgające około 100 gram na rok są normalne. Należy sprawdzać stan przewodów czynnika chłodzącego i zacisków, zwłaszcza pod kątem ścierania się. Z reguły mniej więcej dwa razy do roku należy dolewać czynnika do układu.

W celu zapobieżenia zamrożeniu parownika, układ klimatyzacji nie działa w temperaturze poniżej 3°C.

Jeśli w czasie testu szczelności układu klimatyzacji wykryty zostanie przeciek przy uszczelce wałka sprężarki, nie należy natychmiast wymieniać uszczelki. Jeśli jednak po upływie 15 minut działania klimatyzacji nadal występują przecieki, uszczelkę należy wymienić.

Procedura postępowania w razie przedostawania się wody do miejsca na nogi z układu klimatyzacji

Należy sprawdzić poniższe punkty i odpowiednio naprawić uszkodzone pojazdy.

* Sprawdź, czy przewód odpływu układu klimatyzacji jest podłączony do nagrzewnicy.

* Sprawdź, czy przewód odpływu układu klimatyzacji jest odpowiedni.

* Sprawdź, czy przewód odpływu nie jest zagięty.

* Zdejmij plastykową tuleję na końcu przewodu i oczyść przewód odpływu.