206-09 OPIS I DZIAŁANIE
Układ ABS - TCS
UID=G28532
2001.75 Fiesta

Druk

Układ ABS składa się z konwencjonalnego dwuobwodowego układu hamulcowego podzielonego po przekątnej, sterownika hydraulicznego, czujników kół oraz pierścieni czujników. Układ ABS obejmuje funkcję elektronicznego rozłożenia siły hamowania i, opcjonalnie, zapewnia kontrolę przyczepności przy niskiej prędkości.

Na zespół hydrauliczny składają się następujące elementy:

* siłownik hydrauliczny.

* pompa ciśnieniowa płynu hamulcowego

* moduł

* czujniki prędkości kół

Sygnały informujące o prędkości poszczególnych kół, potrzebne do sterowania układem ABS, dostarczane są przez cztery czujniki kół. Sygnały te porównywane są ograniczającymi wartościami fizycznymi zapamiętanymi w module.

Jeżeli podczas hamowania prędkość jednego lub więcej kół zbliża się do granicy poślizgu, moduł otwiera odpowiednie zawory elektromagnetyczne w celu obniżenia ciśnienia płynu hamulcowego, co spowoduje odblokowanie odpowiednich hamulców.

Jeżeli teraz prędkość kół przekroczy granicę poślizgu, moduł włączy ciśnienie płynu hamulcowego. Pompa ciśnieniowa płynu hamulcowego gwałtownie zwiększa ciśnienie płynu hamulcowego w danym hamulcu, tak aby równało się ciśnieniu wywieranemu przez pedał hamulca. Zawory elektromagnetyczne są zamykane w fazie zwiększania ciśnienia.

Proces ten może zostać powtórzony kilkakrotnie w ciągu sekundy, w zależności od stanu nawierzchni i czasu trwania hamowania. Jest to znane jako częstotliwość pracy układu ABS.

Układ ABS nie działa przy prędkościach nie przekraczających 5 km/godz.

Funkcja elektronicznego rozłożenia siły hamowania pozwala ograniczyć poślizg tylnych kół przed włączeniem się układu ABS. Dzięki porównaniu poślizgu przednich i tylnych kół, układ ten pozwala zoptymalizować rozłożenie siły hamowania, co maksymalnie zwiększa sterowność pojazdu bez względu na jego obciążenie Dzięki temu układowi zbędny staje się zawór podziału ciśnienia w funkcji obciążenia (LAV), ponieważ układ automatycznie wyrównuje wszelkie warunki obciążenia pojazdu.

Układ TCS został zaprojektowany by zapobiegać poślizgowi kół w takich warunkach, jak jazda po mokrej lub oblodzonej nawierzchni.

Układ ten działa w połączeniu z układem ABS. Oba układy korzystają z tych samych czujników prędkości kół, siłownika hydraulicznego i modułu. Układ TCS nie wymaga zainstalowania dodatkowych zaworów w siłowniku hydraulicznym. Układ TCS może być zamontowany jedynie w połączeniu z układem ABS.

Działanie układu polega na przenoszeniu momentu obrotowego z koła, które utraciło przyczepność, na koło, którego przyczepność jest największa. Efekt ten osiągany jest dzięki włączeniu odpowiedniego hamulca przez zespół hydrauliczny.

Układ działa przy prędkościach nie przekraczających 50 km/h. Gdy układ działa, świeci się lampka ostrzegawcza w zestawie wskaźników.

Lampka ostrzegawcza zapala się na około trzy sekundy po włączeniu zapłonu a następnie gaśnie, jeżeli w układzie nie ma żadnej usterki.

Jeżeli lampka nie gaśnie, oznacza to usterkę układu. Prawidłowe działanie zostanie przywrócone dopiero po usunięciu usterki.