206-05A OPIS I DZIAŁANIE
Hamulec ręczny
UID=G28510
2001.75 Fiesta

Druk

Układ hamulca ręcznego składa się z dźwigni, linki przedniej, krzywki regulacji i oddzielnej linki tylnej z pancerzem prowadzącej do każdego hamulca tylnego.

Dźwignia

Dźwignia hamulca ręcznego umieszczona jest między fotelami przednimi. Linka przednia ma fragment gwintowany, przymocowany do dźwigni nakrętką umożliwiającą regulację linki. Gdy dźwignia jest podniesiona, linka przednia front przekazuje obciążenie do linek tylnych za pośrednictwem dźwigni dwustronnej. Obciążenie jest następnie przekazywane przez mechanizm dźwigni na szczęki w bębnach hamulcowych. Dźwignia utrzymywana jest przez mechanizm zapadkowy i zaczep, zwalniane przyciskiem.

Linki i pancerz

W układzie hamulca ręcznego są trzy linki. Linka przednia, przymocowana z przodu do dźwigni hamulca a z tyłu pośrodku dźwigni dwustronnej. Linki tylne obejmują linkę wewnętrzną i zewnętrzną oraz pancerz, przymocowane z przodu do dźwigni dwustronnej i do dźwigni uruchamiających hamulce w tylnych bębnach.

Pancerz przymocowany jest do spodu pojazdu zaciskami.

Szczęki

Hamulec ręczny połączony jest z tymi samymi szczękami hamulcowymi, co pedał hamulca.

Czujnika hamulca ręcznego

Czujnik hamulca ręcznego przymocowany jest z boku dźwigni hamulca ręcznego. Jest to styk pod obciążeniem sprężyny, zamykający obwód i powodujący zapalenie się lampki ostrzegawczej w zestawie wskaźników po zaciągnięciu hamulca. Lampka ostrzegawcza świeci się tylko wtedy, gdy stacyjka zapłon jest w położeniu I lub II.

Azbest

Chociaż nakładki i szczęki hamulcowe produkcji firm Ford i Motorcraft nie zawierają azbestu, naprawiane pojazdy mogły zostać wyposażone w części zamienne wyprodukowane przez inne firmy i zawierające azbest. Wdychanie pyłu azbestu jest niebezpieczne dla zdrowia. Tak więc ostrożność nakazuje, by nie wdychać pyłów pochodzących z elementów ciernych, niezależnie od ich składu. Dlatego też w czasie pracy przy układzie hamulcowym należy zachować następujące środki ostrożności:

* Pracuj w dobrze przewietrzonym miejscu.

* Wszelki pył znajdujący się w pojeździe lub wytworzony w czasie pracy powinien być usuwany metodą odsysania, a nie przedmuchiwania.

* Odpady zawierające pył azbestowy należy zwilżyć, umieścić w szczelnym pojemniku i oznaczyć, aby zostały należycie wyrzucone.

* Jeśli wykonywane jest przecinanie, wiercenie itp. elementów zawierających azbest, należy to robić narzędziami ręcznymi lub pracującymi z małą prędkością, a elementy obrabiane należy zwilżyć.