UWAGA: Przed i po przeprowadzeniu tego testu upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane.
Drgania, szarpanie, dudnienie mogą być spowodowane nadmiernym biciem koła lub opony, zużyciem opon lub wklęsłościami na nich, niewyważeniem koła lub opon.
Powodem może też być nierówna lub pofalowana nawierzchnia. Jazda po różnych rodzajach nawierzchni da odpowiedź, czy to nawierzchnia powoduje te zjawiska.
Nie należy przyjmować, że to opony są przyczyną drgań. Do innych źródeł drgań należą:
- poluzowane lub zużyte łożyska kół przednich.
- poluzowane lub zużyte elementy zawieszenia lub układu kierowniczego.
- Nadmierne bicie tarcz przednich hamulców.
- poluzowane wsporniki silnika lub przekładni.
- osprzęt napędzany przez silnik.
Rozdział ten przedstawia drgania związane z zawieszeniem, oponami i kołami.
Dudnienie zwykle oznacza, że opona jest miejscami płaska lub miękka, co powoduje hałas przy uderzaniu o nawierzchnię. Gwizdanie opon można odróżnić od hałasu powodowanego przez osie, ponieważ hałas osi słabnie lub nasila się zależnie od obciążenia lub prędkości. Hałas powodowany przez opony pozostaje taki sam niezależnie od prędkości.
Aby sprawdzić, czy hałas opon nie jest związany ze wstrząsami lub drganiami, napełnij oponę powyżej normalnego stanu i sprawdź, czy odgłos nie zmienia się. Dźwięk zmieni się, gdyż zwiększone ciśnienie powoduje zmianę częstotliwości opony.
Sprawdź, czy nie ma innego rodzaju drgań. Patrz rozdział 100-04.
Sprawdzenie i weryfikacja
Procedura diagnostyczna drgań zawsze zaczyna się od próby drogowej. Patrz rozdział 100-04. Próba drogowa i rozmowa z klientem (jeżeli jest możliwa) dostarczą wiele informacji potrzebnych do określenia źródła drgań.
Podczas próby drogowej jechać należy po drodze gładkiej i bez pofałdowań. Jeżeli drgania są oczywiste, zanotuj co następuje:
- Prędkość, przy której pojawiają się drgania.
- Jakiego rodzaju drgania pojawiają się w określonym zakresie prędkości - mechaniczne lub akustyczne.
- Jaki wpływ na drgania mają zmiany momentu obrotowego silnika, prędkości pojazdu i silnika.
- Rodzaj wrażliwości na drgania - wrażliwość na określony moment, prędkość pojazdu lub prędkość obrotową silnika.
Jeżeli próba drogowa wykaże, że drgania są związane z oponami lub kołami, skorzystaj z Tabeli stopnia zużycia opon, która pomoże Ci określić przyczynę usterki. Jeżeli próba drogowa wykaże gwizdanie opon, ale bez drgań, hałas wynika ze styczności opon z nawierzchnią.
Stosuj poniższe wyjaśnienia terminów w celu wyizolowania źródła drgań:
Wrażliwość na określony moment obrotowy
Oznacza to, że usterka znika lub nasila się przy przyspieszaniu, opóźnianiu, hamowaniu silnikiem lub utrzymywaniu stałej prędkości pojazdu.
Wrażliwość na określoną prędkość pojazdu
Oznacza to, że drgania zawsze pojawiają się przy tej samej prędkości pojazdu i nie ma na nie wpływu moment obrotowy silnika, prędkość obrotowa silnika ani przełożenie.
Wrażliwość na określoną prędkość silnika
Oznacza to, że drgania pojawiają się przy różnych prędkościach pojazdu, na różnych biegach, ale przy stałej prędkości silnika. Można je czasem wyizolować przez zwiększenie lub zmniejszenie prędkości silnika, gdy przekładnia jest w położeniu NEUTRALNYM lub przez przeprowadzenie testu prędkości obrotowej silnika zatrzymanego pojazdu, na biegu, przy pełnym otwarciu przepustnicy. Jeżeli drgania zależą od prędkości silnika, usterka ta nie jest związana z oponami.
Część przednia
WSKAZÓWKA: Nie sprawdzaj ani nie dokonuj regulacji ustawienia przedniego zawieszenia nie sprawdziwszy uprzednio, czy przednia część nie jest uszkodzona ani zużyta.
1. Sprawdź, czy we wszystkich czterech oponach ciśnienie powietrza jest zgodne ze specyfikacją.
2. Podnieś i podeprzyj przednią część pojazdu. Patrz rozdział 100-02. Sprawdź przeguby kulowe i mocowanie przedniego zawieszenia pod kątem obluzowania, zużycia i uszkodzenia. Dalsze informacje patrz Przegub kulowy - Dolny, oględziny w tym rozdziale. Dokręć wszystkie poluzowane nakrętki i śruby zgodnie ze specyfikacją. Jeżeli elementy są zużyte, zamontuj nowe. Patrz rozdział 204-01.
3. Sprawdź mocowanie przekładni kierowniczej i połączenia drążków kierowniczych. Dokręć wszelkie mocowania zgodnie ze specyfikacją. Jeżeli końcówki drążków kierowniczych są zużyte lub pogięte, zamontuj nowe. Patrz rozdział 211-02.
4. Zdejmij przednie koła. Sprawdź koła pod kątem odkształcenia i pogięcia obręczy. Wyważ koła z oponami na szybkiej wyważarce.
5. Sprawdź działanie kolumn zawieszenia i stan ich zamocowania. Patrz Sprawdzanie kolumn zawieszenia. Blokująca się lub zgięta kolumna zawieszenia może uniemożliwiać normalne ustawienie pojazdu, a także wpłynąć na ustawienie kół przednich.
Przegub kulowy - Dolny, oględziny
1. Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
2. Silnie uchwyć zewnętrzną końcówkę dolnego wahacza zawieszenia i spróbuj poruszyć nim w górę i w dół, zwracając uwagę na każdy ruch. Swobodnemu poruszaniu zwykle towarzyszy cichy trzask. Swobodny ruch nie jest zjawiskiem pożądanym.
3. Jeżeli można swobodnie poruszać wahaczem, zamontuj nowy przegub kulowy. Patrz rozdział 204-01.
4. Po zamontowaniu nowego przegubu kulowego konieczne będzie sprawdzenie ustawienia i regulacja przednich kół. Patrz Procedury ogólne.
Sprawdzenie kolumn zawieszenia
Wszystkie pojazdy są wyposażone w gazowe hydrauliczne kolumny zawieszenia. Kolumny te nie są regulowane ani nie można ich ponownie napełniać.
1. Przeciek oleju: Cienka warstewka oleju (przeciek) na górnej części przedniej lub tylnej kolumny zawieszenia jest dopuszczalna i wynika z poprawnego smarowania kolumny. Przeciek to stan, w którym cienka warstwa oleju odkłada się na zewnętrznej rurze kolumny zawieszenia (korpusie) i zwykle rzuca się w oczy ze względu na gromadzenie się pyłu w tym obszarze. Kolumny zawieszenia, na których zauważono taki przeciek nie wymagają wymiany. Nieszczelność to stan, w którym cały korpus kolumny zawieszenia pokryty jest olejem, a olej kapie z kolumny zawieszenia na chodnik.
W takim wypadku:
- Upewnij się, że zauważony płyn nie pochodzi z innego źródła.
- Gdy kolumna jest zużyta lub uszkodzona, zamontuj nową.
2. Ugięcie pojazdu: Wielokrotnie nowe kolumny zawieszenia montuje się w celu zlikwidowania problemu ugięcia pojazdu. Kolumny zawieszenia to z definicji hydrauliczne urządzenia tłumiące i w przeciwieństwie do resorów nie wspierają żadnych obciążeń zawieszenia. Z tego względu montowanie nowych kolumn zawieszenia nie wpłynie na zmniejszenie ugięcia pojazdu.
3. WSKAZÓWKA: Nowe kolumny zawieszenia nie wymagają montowania parami, gdy tylko jedna kolumna jest zużyta lub uszkodzona.
Montowanie nowych kolumn zawieszenia parami: kiedyś zalecano montowanie nowych kolumn zawieszenia lub resorów parami, jeżeli tylko jeden element uległ uszkodzeniu. Lepsze uszczelnienie, dzięki nowej technologii i udoskonalonym testom jakości produkcji, zwiększyło niezawodność kolumn zawieszenia. Montowanie nowych przednich i tylnych kolumn zawieszenia lub resorów parami nie jest konieczne.
Oględziny pojazdu
1. Sprawdź ciśnienie powietrza we wszystkich oponach.
2. Sprawdź stan opon, czy nie mają pęknięć i wybrzuszeń, aby upewnić się, że przednia część pojazdu jest odpowiednio ustawiona, oraz wyważenie opon.
3. Sprawdź, czy pojazd nie jest wyposażony opcjonalnie w zawieszenie przystosowane do dużych obciążeń lub holowania przyczep. Te rodzaje zawieszenia podczas jazdy dają wrażenie twardszych od standardowych.
4. Sprawdź, czy pojazd nie wygląda na przeciążony lub uginający się. Sprawdź, czy w bagażniku nie ma ciężarów.
5. Przeprowadź próbę drogową pojazdu, aby potwierdzić zgłoszoną usterkę po wykonaniu wyżej opisanych czynności.
Sprawdzenie na podnośniku
1. Hałas: Hałas może być powodowany przez poluzowane zawieszenie lub elementy kolumny. Sprawdź, czy wszystkie elementy zawieszenia są zamocowane. Jeżeli uszkodzeniu uległa integralna dolna tulejka kolumny zawieszenia, zamontuj nową kolumnę. Sprawdź przednie i tylne kolumny zawieszenia pod katem uszkodzeń zewnętrznych.
2. Osiadanie/podskakiwanie: Sprawdź stan gumowych ograniczników skoku zawieszenia (zderzak przedniej kolumny zawieszenia). Zamontuj nowe części, jeżeli stare są zużyte lub ich brakuje. Sprawdź, czy nie ma śladów przeciążenia, które mogło uszkodzić te elementy.
3. Zakładaj wyłącznie nową kolumnę w miejsce zużytej lub uszkodzonej. Kolumny zawieszenia nie muszą być montowane parami, o ile obydwie nie są zużyte lub uszkodzone.
Próba laboratoryjna
Kolumny zawieszenia znajdują się pod ciśnieniem gazu, co powoduje ich całkowite rozciągnięcie, gdy nie są ograniczone. Jeżeli kolumna zawieszenia nie rozciąga się całkowicie, jest uszkodzona i należy zamontować nową kolumnę. Sprawdź długość całkowitą. Jeżeli kolumna zawieszenia nie spełnia wymogów co do długości całkowitej, oznacza to, że specyfikacji nie spełnia jakaś jej część wewnętrzna i należy zamontować nową kolumnę.
Gdy kolumna zawieszenia znajduje się w normalnym, pionowym położeniu, ściśnij ją i pozwól jej rozciągnąć się trzy razy w celu oczyszczenia komory ciśnieniowej z wszelkich gazów, jakie mogły się do niej dostać.
UWAGA: Jeżeli osłona od kurzu i zderzak zostaną usunięte z kolumny zawieszenia, należy uważać, aby nie doszło do nadmiernego osiadania drążka podczas skoku sprężającego i uszkodzenia elementów wewnętrznych.
Umieść kolumnę zawieszenia prawą stroną do góry w imadle. Jak najszybciej i najdalej przyciśnij kolumnę zawieszenia. Powinna działać gładko i jednakowo podczas każdego skoku. Większy opór przy rozprężaniu niż przy ściskaniu jest zjawiskiem normalnym.
Nienormalne są następujące zjawiska:
- Powolność lub gwałtowny skok podczas powracania w pobliżu środka skoku, gdy kolumna zawieszenia jest poprawnie ustawiona i w położeniu montażowym.
- Zakleszczenie.
- Hałas inny niż cichy gwizd, np. kliknięcie przy powrocie po szybkim skoku.
- Nadmierny wyciek płynu.
- Przy całkowicie rozciągniętym drążku wszelki ruch boczny drążka względem zewnętrznego korpusu kolumny zawieszenia.
Jeżeli kolumna zawieszenia działa niewłaściwie po oczyszczeniu komory, zamontuj nową kolumnę. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
Zawieszenie tylne
W regularnych odstępach czasu należy wykonać następujące testy tylnego zawieszenia:
1. Poszukać śladów wycieków płynu na tylnych kolumnach zawieszenia. (Cienka warstewka płynu jest dopuszczalna. Sprawdź, czy płyn nie pochodzi z innego źródła).
2. Sprawdź działanie tylnych kolumn zawieszenia.
3. Sprawdź stan górnej i dolnej tulejki tylnego zawieszenia.
Zestawienie usterek
Zestawienie usterek
Usterka | Prawdopodobne przyczyny | Zalecane czynności |
Wander/pull/drift |
*Nadmierna różnica w kątach wyprzedzenia zwrotnicy i pochylenia kół między jedną stroną a drugą.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedury ogólne w tym rozdziale.
|
|
*Zbieżność niezgodna ze specyfikacją.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedury ogólne w tym rozdziale.
|
|
*Niewłaściwy prześwit pojazdu (przód lub tył, zbyt wysoko lub zbyt nisko).
|
*SPRAWDŹ, czy nie ma nienormalnego obciążenia, ugięcia resoru lub niestandardowych resorów.
|
|
*Przekładnia kierownicza lub drążki kierownicze zużyte lub uszkodzone.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Zużyte, uszkodzone lub wadliwe opony.
|
*SPRAWDŹ OPONY Patrz rozdział 204-04.
|
Utrudnione kierowanie |
*Zbyt duży kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedury ogólne w tym rozdziale.
|
|
*Niewłaściwy prześwit pojazdu (przód lub tył, zbyt wysoko lub zbyt nisko).
|
*SPRAWDŹ, czy nie ma nienormalnego obciążenia, ugięcia resoru lub niestandardowych resorów.
|
|
*Przekładnia kierownicza lub drążki kierownicze zużyte lub uszkodzone.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Przeguby kulowe dolnego wahacza zawieszenia przedniego zużyte lub uszkodzone.
|
*Patrz Procedury serwisowe w tym rozdziale.
|
|
*Uszkodzone opony lub niewyważone koła.
|
*SPRAWDŹ opony. Patrz rozdział 204-04.
|
|
*Niewystarczające wspomaganie kierownicy.
|
*SPRAWDŹ wspomagany układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-02.
|
Ściąganie przy hamowaniu |
*Nierówne ciśnienie powietrza w oponach.
|
*NAPOMPUJ odpowiednio opony. Patrz rozdział 204-04.
|
|
*Usterka układu hamulcowego.
|
*SPRAWDŹ hamulce. Patrz rozdział 206-00.
|
Trzepotanie lub drgania |
*Niewyważenie, uszkodzenie lub nadmierne bicie opony.
|
*SPRAWDŹ opony. Patrz rozdział 204-04.
|
|
*Przednie półosie napędowe zużyte lub uszkodzone.
|
*SPRAWDŹ przednie półosie napędowe. Patrz rozdział 205-04.
|
|
*Układ kierowniczy uszkodzony lub zużyty.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Kolumna zawieszenia poluzowana, zużyta lub uszkodzona.
|
*SPRAWDŹ kolumny zawieszenia. Patrz procedura w tym rozdziale.
|
|
*Poluzowane mocowanie kolumny zawieszenia.
|
*ZAMOCUJ elementy zgodnie ze specyfikacją. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Uszkodzony lub zużyty przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nowy przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzone, obluzowane lub zużyte tulejki śrub mocujących dolne wahacze przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nową tuleję śruby mocującej wahacza dolnego przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzone lub zużyte tulejki końcówek stabilizatora (jeżeli są).
|
*ZAMONTUJ nowe tulejki końcówek stabilizatora lub drążki łączące. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Uszkodzone, obluzowane lub zużyte tylne zawieszenie i tuleje.
|
*ZAMONTUJ w razie potrzeby nowe tylne zawieszenie i tuleje. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B.
|
|
*Uszkodzone lub zużyte łożysko koła.
|
*ZAMONTUJ nowe łożysko koła. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
Znoszenie w bok |
*Uszkodzenie tylnego zawieszenia.
|
*W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe elementy tylnego zawieszenia. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B.
|
|
*Kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy niezgodny ze specyfikacją.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz procedura w tym rozdziale.
|
Układ kierowniczy reaguje na nierówności na drodze |
*Zużyte, poluzowane lub uszkodzone wsporniki mocujące i tuleje przekładni kierowniczej.
|
*W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe wsporniki mocujące i tuleje. Patrz rozdział 211-02.
|
|
*Poluzowane, zużyte lub uszkodzone przednie kolumny zawieszenia.
|
*W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
Hałasy z przedniego/tylnego zawieszenia |
*Poluzowane, zużyte lub uszkodzone elementy mocujące kolumnę zawieszenia.
|
*W razie potrzeby NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe elementy mocujące kolumnę zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Zużyte lub uszkodzone łożyska kół.
|
*SPRAWDŹ łożyska kół. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
Nadwozie przechyla się |
*Zużyte, brakujące lub uszkodzone drążki łączące lub tuleje przedniego stabilizatora (jeżeli są).
|
*ZAMONTUJ nowe drążki łączące lub tuleje przedniego stabilizatora. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzona lub poluzowana tuleja śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*NAPRAW lub ZAMONTUJ nową tuleję śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Poluzowane, uszkodzone lub zużyte kolumny zawieszenia.
|
*SPRAWDŹ kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
Nadwozie pochyla się |
*Osłabiona lub uszkodzona przednia lub tylna sprężyna śrubowa.
|
*SPRAWDŹ sprężyny śrubowe. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Nieodpowiednie ciśnienie powietrza w oponach.
|
*WYREGULUJ ciśnienie powietrza w oponach. Patrz rozdział 204-04.
|
Niski poziom komfortu jazdy |
*Osłabiona przednia lub tylna sprężyna śrubowa.
|
*SPRAWDŹ sprężyny śrubowe. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Uszkodzona lub zużyta przednia lub tylna kolumna(y) zawieszenia.
|
*SPRAWDŹ kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
Ogólny brak stabilności jazdy |
*Niewyważone, uszkodzone koło/opona lub nadmierne bicie koła, opon.
|
*SPRAWDŹ opony. Patrz rozdział 204-04.
|
|
*Zbieżność niezgodna ze specyfikacją.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedury ogólne w tym rozdziale.
|
|
*Uszkodzony lub zużyty układ kierowniczy.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Uszkodzony przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nowy przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Osłabiona przednia lub tylna sprężyna śrubowa.
|
*SPRAWDŹ sprężyny śrubowe. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Uszkodzona lub zużyta przednia lub tylna kolumna(y) zawieszenia.
|
*SPRAWDŹ kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
|
*Uszkodzone, poluzowane lub zużyte tylne zawieszenie, tuleja lub śruby.
|
*SPRAWDŹ tylne zawieszenie. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B.
|
|
*Uszkodzone lub zużyte tulejki końcówek stabilizatora lub drążki łączące (jeżeli są).
|
*ZAMONTUJ nowe tulejki końcówek stabilizatora lub drążki łączące. Patrz rozdział 204-01.
|
Koło kierownicy nie powraca poprawnie |
*Nieodpowiednie ustawienie kół.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedury ogólne w tym rozdziale.
|
|
*Uszkodzony lub zużyty układ kierowniczy.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Uszkodzony lub zablokowany przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nowy przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
Kierownica ściąga w jedną stronę |
*Niewyważone, uszkodzone koło/opona lub nadmierne bicie koła, opon.
|
*SPRAWDŹ opony. Patrz rozdział 204-04.
|
|
*Uszkodzony lub zużyty układ hamulcowy.
|
*SPRAWDŹ układ hamulcowy. Patrz rozdział 206-00.
|
|
*Uszkodzony lub zużyty układ kierowniczy.
|
*SPRAWDŹ układ kierowniczy. Patrz rozdział 211-00.
|
|
*Niewłaściwe ustawienie kół.
|
*DOKONAJ ustawienia kół. Patrz Procedura ogólna w tym rozdziale.
|
|
*Uszkodzony lub zablokowany przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nowy przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Osłabiona przednia sprężyna śrubowa.
|
*SPRAWDŹ przednie sprężyny śrubowe. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzona lub poluzowana tuleja śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*NAPRAW lub ZAMONTUJ nową tuleję śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
Nienormalny hałas z układu zawieszenia |
*Uszkodzony lub zablokowany przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*ZAMONTUJ nowy przegub kulowy dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzone, poluzowane lub zużyte elementy przedniego stabilizatora (jeżeli są).
|
*NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe elementy stabilizatora. Patrz rozdział 204-01. (przód)
|
|
*Poluzowane elementy przedniego lub tylnego zawieszenia.
|
*NAPRAW lub ZAMONTUJ nowe elementy zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Uszkodzona lub poluzowana tuleja śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia.
|
*NAPRAW lub ZAMONTUJ nową tuleję śruby mocującej dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01.
|
|
*Poluzowana, uszkodzona lub zużyta kolumna(y) zawieszenia.
|
*SPRAWDŹ kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył)
|
Testy
test styków A : ZNOSZENIE Z LEWEJ NA PRAWą STRONę
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
A1: SPRAWDŹ, CZY NIE MA MIEJSCA ZNOSZENIE W LEWO LUB W PRAWO |
OSTRZEŻENIE: Aby uniknąć obrażeń w wyniku utraty panowania nad pojazdem, test ten powinien być przeprowadzany przez dwie osoby w celu zachowania bezpieczeństwa. Jedna osoba powinna prowadzić, a druga mierzyć czas. Kierownica zawsze powinna być odpowiednio mocno trzymana. Niezastosowanie się do powyższych wskazówek może doprowadzić do obrażeń ciała.
|
WSKAZÓWKA: Podczas oceniania stanu pojazdu muszą być spełnione poniższe warunki.
|
|
|
SPRAWDŹ ciśnienie powietrza w zimnych oponach
|
- Prowadź pojazd z prędkością 88 km/h (55 mil/h) po płaskiej i prostej drodze. Jedź po środkowym pasie trzypasmowej autostrady.
- Upewnij się, że nie ma bocznego wiatru ani porywów wiatru.
- Przejedź w obydwu (przeciwnych) kierunkach co najmniej dwa razy.
- Jeżeli pojazd zmienia cały pas jezdni szerokości ok. 4 metrów w ciągu 7 sekund, ma miejsce ściąganie.
|
| Czy pojazd ściąga? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A2.
|
| Nie |
|
Przejdź do testu B.
|
A2: SPRAWDŹ DRążKI UKłADU KIEROWNICZEGO |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- SPRAWDŹ drążki układu kierowniczego pod kątem nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.
|
| Czy są ślady nadmiernego zużycia lub uszkodzenia? |
| Tak |
|
Zależnie od potrzeby ZAMONTUJ nowe lub NAPRAW zużyte lub uszkodzone elementy. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A3.
|
A3: SPRAWDŹ USTAWIENIE Kół |
|
|
| Czy kierownica jest ustawiona na wprost i czy ustawienie kół jest zgodne ze specyfikacją? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do A4.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby dokonaj USTAWIENIA. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
A4: SPRAWDŹ OPONY |
|
|
Sprawdź opony pod kątem nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.
|
|
| Czy opony są nadmiernie zużyte lub uszkodzone? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe opony. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do A5.
|
A5: OBRóć OPONY |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-01.
|
- Obracaj koła po przekątnej.
|
| Czy pojazd ściąga? |
| Tak |
|
SPRAWDŹ elementy przedniego zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzenia. Zależnie od potrzeby ZAMONTUJ nowe lub NAPRAW zużyte lub uszkodzone elementy. Patrz rozdział 204-01. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowe opony. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
test styków B : KIEROWNICA POZA POłOżENIEM śRODKOWYM
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
B1: SPRAWDź ELEMENTY UKłADU KIEROWNICZEGO |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- Sprawdź elementy układu kierowniczego pod kątem nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.
|
| Czy elementy układu kierowniczego są nadmiernie zużyte lub uszkodzone? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe lub NAPRAW zużyte elementy. Patrz rozdział 211-00.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do B2.
|
B2: SPRAWDŹ USTAWIENIE Kół |
|
|
| Czy kierownica jest ustawiona pośrodku i zgodnie ze specyfikacją? |
| Tak |
|
WYKONAJ test C.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby dokonaj USTAWIENIA. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
test styków C : NIETRZYMANIE SIę TORU JAZDY
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
C1: SPRAWDŹ KąT WYPRZEDZENIA SWORZNIA ZWROTNICY |
|
|
SPRAWDŹ kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy.
|
|
| Czy kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy jest zgodny ze specyfikacją? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do C2.
|
| Nie |
|
SPRAWDŹ wszystkie elementy zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzenia. Zależnie od potrzeby ZAMONTUJ nowe lub NAPRAW zużyte lub uszkodzone elementy. Patrz rozdział 204-01. (przód). (tył). SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
C2: SPRAWDŹ TYLNE ZAWIESZENIE |
|
|
Zmierz rozstaw osi z lewej i z prawej strony.
|
- Porównaj wyniki pomiarów.
|
| Czy wyniki są takie same? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do testu styków D.
|
| Nie |
|
SPRAWDŹ elementy tylnego zawieszenia pod kątem zużycia lub uszkodzenia. Zależnie od potrzeby ZAMONTUJ nowe lub NAPRAW elementy zużyte lub uszkodzone. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
test styków D : WSTRZąSY
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
D1: SPRAWDŹ KOLUMNY ZAWIESZENIA |
|
|
Upewnij się, że opony są odpowiednio napompowane.
|
- Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
- Sprawdź kolumny zawieszenia pod kątem wycieków oleju lub uszkodzenia.
|
| Czy kolumny zawieszenia są nieszczelne lub uszkodzone? |
| Tak |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
| Nie |
|
ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.
|
test styków E : NADMIERNY HAłAS
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
E1: SPRAWDź ZAWIESZENIE |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- Sprawdź śruby mocujące kolumny zawieszenia.
|
| Czy śruby mocujące są poluzowane lub pęknięte? |
| Tak |
|
DOKRĘĆ lub ZAMONTUJ nowe śruby mocujące kolumny zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył) SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E2.
|
E2: SPRAWDź RESORY |
|
|
Sprawdź resory pod kątem uszkodzenia.
|
|
| Czy resory są uszkodzone? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe resory. Patrz rozdział 204-01. (przód) (tył) SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E3.
|
E3: SPRAWDź DOLNY WAHACZ PRZEDNIEGO ZAWIESZENIA |
|
|
Sprawdź tuleje dolnego wahacza przedniego zawieszenia pod kątem nadmiernego zużycia lub uszkodzenia.
|
|
| Czy tuleje dolnego wahacza przedniego zawieszenia są zużyte lub uszkodzone? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe tuleje dolnego wahacza przedniego zawieszenia. Patrz rozdział 204-01. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E4.
|
E4: SPRAWDź PRZEGUB KULOWY |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- Silnie uchwyć zewnętrzną końcówkę dolnego wahacza zawieszenia i spróbuj poruszyć nim w górę i w dół. Zwróć uwagę na zbyt swobodny ruch. Swobodny ruch nie jest zjawiskiem dopuszczalnym.
|
| Czy ruch jest swobodny? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowy przegub kulowy. Patrz rozdział 204-01.. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E5.
|
E5: SPRAWDź łOżYSKA Kół PRZEDNICH |
|
|
Sprawdź łożyska kół przednich.
|
- Potrząśnij każdym kołem przednim chwytając za jego górną i dolną część i na przemian ciągnij je i pchaj. Zwróć uwagę na nadmierny luz łożysk.
- Zakręć każdym kołem przednim sprawdzając, czy nie stawiają oporu.
|
| Czy łożyska są poluzowane lub oporne? |
| Tak |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe łożyska kół. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.
|
E6: SPRAWDŹ OPONY |
|
|
Sprawdź opony pod kątem nierównomiernego zużycia.
|
|
| Czy są nierównomiernie zużyte? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe opony. SPRAWDŹ ustawienie kół. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do E5.
|
test styków F : NIEWłAśCIWE ZUżYWANIE SIę OPON
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
F1: SPRAWDŹ OPONY |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- Sprawdź opony pod kątem nierównomiernego zużycia po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej lub wzoru piły.
|
| Czy opony są nierównomiernie zużyte? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe opony, gdy stare są w dużym stopniu zużyte. SPRAWDŹ ustawienie kół. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do F2.
|
F2: SPRAWDŹ, CZY OPONY NIE Są WKLęSłE |
|
|
Sprawdź, czy opony są wklęsłe lub mają wgłębienia.
|
|
| Czy opony są wklęsłe lub mają wgłębienia? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe opony. WYWAŻ i OBRÓĆ opony. Patrz rozdział 204-04. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.
|
test styków G : DRGANIA
|
WARUNKI | SZCZEGÓŁY/WYNIKI/CZYNNOŚCI |
G1: SPRAWDŹ OPONY |
|
|
Podnieś i podeprzyj pojazd. Patrz rozdział 100-02.
|
- Sprawdź opony pod kątem uszkodzenia lub nadmiernego zużycia.
|
| Czy opony są uszkodzone lub zużyte? |
| Tak |
|
ZAMONTUJ nowe opony. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G2.
|
G2: SPRAWDź łOżYSKA Kół PRZEDNICH |
|
|
Sprawdź łożyska kół przednich.
|
- Potrząśnij każdym kołem przednim chwytając za jego górną i dolną część i na przemian ciągnij je i pchaj. Zwróć uwagę na nadmierny luz łożysk.
- Pokręć każdym kołem przednim ręką sprawdzając, czy nie stawia oporu.
|
| Czy łożyska są poluzowane lub oporne? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G3.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G4.
|
G3: ZMIERZ LUZ OSIOWY łOżYSKA KOłA PRZEDNIEGO |
|
|
Zdejmij koło, przedni zacisk hamulca tarczowego i tarczę hamulcową.
|
- Ustaw czujnik zegarowy wspornikiem mocującym opartym o piastę przedniego koła.
- Popchnij i pociągnij piastę koła ręką w kierunku osiowym i SPRAWDŹ luz osiowy piasty koła i łożyska przedniego koła. Luz osiowy nie jest dopuszczalny.
|
| Czy luz osiowy łożyska koła przedniego jest w granicach normy? |
| Tak |
|
Patrz Testy podzespołów w tym rozdziale i SPRAWDŹ przegub kulowy. PRZEJDŹ do G4.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe łożysko piasty koła. SPRAWDŹ, czy układ działa prawidłowo.
|
G4: SPRAWDź łOżYSKA TYLNYCH Kół |
|
|
Sprawdź łożyska tylnych kół.
|
- Potrząśnij każdym kołem przednim chwytając za jego górną i dolną część i na przemian ciągnij je i pchaj. Zwróć uwagę na nadmierny luz łożysk.
- Pokręć każdym kołem ręką i SPRAWDŹ, czy nie stawia oporu.
|
| Czy łożyska są poluzowane lub oporne? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G5.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G6.
|
G5: ZMIERZ LUZ OSIOWY łOżYSKA TYLNEGO KOłA |
|
- Ustaw czujnik zegarowy wspornikiem mocującym opartym o bęben tylnego hamulca.
- Popchnij i pociągnij piastę koła ręką w kierunku osiowym i SPRAWDŹ luz osiowy łożyska tylnego koła. Luz osiowy jest niedopuszczalny.
|
| Czy luz osiowy łożyska tylnego koła jest w granicach normy? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G6.
|
| Nie |
|
W razie potrzeby ZAMONTUJ nowe łożysko koła. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
G6: ZMIERZ BICIE KOłA/OPONY W POJEźDZIE |
|
|
Zmierz bicie koła i opony w pojeździe za pomocą miernika bicia poprzecznego. Bicie nie powinno przekraczać 1.14 mm (poprzeczne i wzdłużne).
|
|
| Czy wyniki pomiarów są zgodne ze specyfikacją? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G12.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G7.
|
G7: ZMIERZ BICIE KOłA/OPONY ZDJęTYCH Z POJAZDU |
|
|
Zmierz koło i oponę z miejsca, gdzie odchylenie przekracza 1.14 mm poprzeczne i wzdłużne. Przed zdjęciem koła oznacz śruby dwustronne koła i odpowiadające im otwory tak, aby koło można było założyć w tym samym położeniu. Zdejmij koło i załóż na wyważarkę. Zmierz bicie. Bicie koła i opony nie powinno przekraczać 1.14 mm (poprzeczne i wzdłużne).
|
|
| Czy wyniki pomiarów są zgodne ze specyfikacją? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G10.
|
| Nie |
|
PRZEJDŹ do G8.
|
G8: DOPASOWYWANIE |
|
|
Oznacz miejsce największego bicia na oponie i na kole. Zdejmij oponę z koła i obróć oponę o 180 stopni (pół pełnego obrotu) na kole. Napompuj oponę i zmierz bicie.
|
|
| Czy koła i opony są dopasowane? |
| Tak |
|
WYWAŻ koło i oponę i ZAMONTUJ w pojeździe. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
Jeżeli miejsce niewyważenia przekracza 101.6 mm od miejsca niewyważenia stwierdzonego za pierwszym razem, ZAMONTUJ nową oponę. Jeżeli nie przekracza 101.6 mm, PRZEJDŹ do G9.
|
G9: ZMIERZ BICIE KOłA |
|
|
Zdejmij oponę i zamocuj koło na wyważarce. Zmierz bicie na obydwu obrzeżach obręczy. Bicie nie powinno przekraczać 1.14 mm (poprzeczne i wzdłużne).
|
|
| Czy bicie jest w granicach normy? |
| Tak |
|
USTAW i OZNACZ najniższy punkt na kole i ZAMONTUJ oponę punktem odpowiadającym najwyższemu punktowi na kole. WYWAŻ koło z oponą. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nowe koło. SPRAWDŹ bicie nowego koła. Jeżeli nowe koło jest w granicach normy, USTAW i OZNACZ najniższy punkt. ZAMONTUJ oponę, najwyższym punktem do najniższego punktu na kole. WYWAŻ koło z oponą i ZAMONTUJ w pojeździe. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
G10: BICIE TYLNEJ PIASTY I OKRęGU KREśLONEGO PRZEZ śRUBY KOłA |
|
|
Zmierz bicie powierzchni przylgowej kołnierza bębna (ponad 0.254 mm), bicie okręgu kreślonego przez śruby (ponad 0.08 mm) i bicie poprzeczne piasty (ponad 0.05 mm).
|
|
| Czy wyniki pomiarów są w granicach normy? |
| Tak |
|
PRZEJDŹ do G11.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową piastę tylną. Patrz rozdział 204-02A / 204-02B. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
G11: BICIE PRZEDNIEJ PIASTY I OKRęGU KREśLONEGO PRZEZ śRUBY KOłA |
|
- Wymontuj tarczę przedniego hamulca.
- Zmierz bicie okręgu kreślonego przez śruby koła (ponad 0.06 mm) i bicie poprzeczne piasty (ponad 0.05 mm).
|
| Czy wyniki pomiarów są w granicach normy? |
| Tak |
|
SPRAWDŹ bicie tarczy przedniego hamulca. Patrz rozdział 206-00. SPRAWDŹ układ pod kątem poprawności działania.
|
| Nie |
|
ZAMONTUJ nową piastę. Patrz rozdział 204-01. SPRAWDŹ, czy układ działa normalnie.
|
G12: WYWAŻANIE KÓŁ |
|
|
Wyważ wszystkie koła. Przeprowadź próbę drogową pojazdu.
|
|
| Czy odczuwasz drgania? |
| Tak |
|
Patrz rozdział 100-04.
|
| Nie |
|
ZWERYFIKUJ zgłoszenie klienta.
|
|